بیوگاز در دامداری های ایران

بیوگاز در دامداری های ایران

بیوگاز در دامداری های ایران و پتانسیل تولید بیوگاز از فضولات دامی به تحلیل واحد رسانه اینترنتی آموزشی

بیوگاز یکی از منابع مهم انرژي

محدودیت منابع انرژي و مشکلات زیست محیطی ناشی از مصرف سوختهاي فسیلی، توجه کشورهاي مختلف جهان را به منابع تجدید پذیر معطوف کرده است.

یکی از این منابع مهم انرژي، بیوگاز است. بیوگاز از تخمیر بیهوازي منابعی چون فضولات دامی در یک محفظه تخمیر به وجود میآید.

اهمیت استفاده از بیوگاز

استفاده از فناوري بیوگاز از جنبه هاي مختلفی داراي اهمیت است؛

اول آن که بیوگاز به دلیل داشتن ارزش حرارتی بالا، میتواند به عنوان سوخت مورد استفاده قرار گیرد و جایگزین مناسبی براي مصارف گاز طبیعی باشد.

دوم آن که استفاده از این فناوري اثرات اجتماعی قابل توجهی در حوزهي حفظ محیطزیست و کمک به سلامت انسان خواهد داشت و

سوم آن که لجن خروجی از واحد بیوگاز، کودي غنی شده خواهد بود که میتواند بازده محصولات کشاورزي را به شدت افزایش دهد.

در این مقاله پتانسیل تولید بیوگاز از فضولات دامی در ایران محاسبه شده است. بدین منظور ابتدا انواع دام بر اساس محلهاي مختلف نگهداري آنها تفکیک شده، سپس با اعمال ضرایب قابل استحصال فضولات دامی، میزان فضولات قابل جمع آوري در کشور و میزان بیوگاز حاصل از آن محاسبه گردید.

نتایج حاصله

نتایج حاصل از پتانسیل سنجی نشان میدهد که اگر از کل فضولات دامی قابل جمع آوري در کشور (حدود 97,5 میلیون تن در سال)
استفاده شود، حجم قابل توجهی از بیوگاز برابر با 23,8 میلیارد متر مکعب درسال تولید خواهد شد که با در نظر گرفتن ارزش حرارتی،
میتواند حدود 18 درصد از مصرف نهایی گاز طبیعی در کشور را پاسخ گو باشد.

نتایج حاصل از پتانسیل سنجی نشان میدهد که اگر از کل فضولات دامی قابل جمع آوري در کشور (حدود 97,5 میلیون تن در سال) استفاده شود ، حجم قابل توجهی برابر با 23,8 میلیارد مترمکعب در سال بیوگاز تولید خواهد شد.

این مقدار بیوگاز میتواند با در نظر گرفتن ارزش حرارتی بیوگاز و گاز طبیعی، حدود 18 درصد از کل مصرف نهایی گاز طبیعی در کشور را پاسخگو باشد.
در نظر داشته باشیم که نتایج به دست آمده پتانسیل تولید بیوگاز را تنها از یکی از منابع مختلف تولید بیوگاز که در قسمت مقدمه به آن اشاره شد، یعنی فضولات دامی دربرمیگیرد.

چنانچه از منابع دیگر نیز براي تولید بیوگاز استفاده شود، حجم بیوگاز تولیدي در کشور بسیار بیشتر بوده و درصد بالاتري از گاز طبیعی کشور را میتواند تامین کند، که در این صورت صرفه جویی قابل ملاحظه اي در مصرف سوختهاي فسیلی صورت خواهد گرفت.

بیوگاز در دامداری های ایران

توصیه مدیرعامل شرکت

نتایج پتانسیل سنجی تولید بیوگاز از فضولات دامی، راهکارهاي بسیار مهمی براي برنامه ریزان در حوزه ي انرژي، خصوصا براي تامین انرژي محلهاي دور افتاده که داراي دام هستند (از جمله روستاهاي دور افتاده و یا گاوداريهاي صنعتی که عموما در محدوده شهري نبوده و تحت پوشش شبکه سراسري گاز نمیباشند)، خواهد داشت.
همچنین توجه داشته باشیم که این فناوري، علاوه بر تولید انرژي، داراي مزیتهاي دیگري نیز میباشد. متناسب با فضولات دامی که به مخزن وارد میشوند، کود غنی شده تولید خواهد شد که علاوه بر از بین رفتن تخم علفهاي هرز در آن، بازده محصولات کشاورزي را به شدت افزایش میدهد.

از آنجایی که بر اساس نتایج، پتانسیل تولید بیوگاز در کشور بالاست، قابلیت تولید مقدار قابل توجهی کود غنی شده نیز در کشور وجود خواهد داشت.

همچنین این حجم فضولات قابل جمع آوري، چنانچه به همین شکل در فضا رها شوند، متان حاصله از آن، که در فضا رها شده و مصرف نمیشود، علاوه بر اینکه باعث گرم شدن هواي کره زمین میگردد، مشکلات زیست محیطی بسیاري را نیز به وجود میآورد.

احداث واحدهاي بیوگاز

بنابرین پتانسیل بالاي تولید بیوگاز در کشور نشان میدهد که با احداث واحدهاي بیوگاز تا حد بالایی از این مشکلات جلوگیري میشود. همچنین استفاده از این فناوري، ارزش افزوده قابل ملاحظهاي ایجاد خواهد کرد. با توجه به پتانسیل بالاي کشور در تولید بیوگاز، چنانچه همه روستاها و گاوداريهاي صنعتی کشور از این فناوري استفاده نمایند، به دلیل تولید کود غنی شده، ارزش افزوده بخش کشاورزي و به دلیل تولید بیوگاز و بعد هم برق، ارزش افزوده بخش انرژي افزایش قابل ملاحظهاي خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت تولید و مدیریت نیروگاه زاگرس کوثر؛ اولین نیروگاه بیوگاز دامی کشور  با استفاده از به­ روز­ترین فناوری­ های دنیا و در راستای استفاده از انرژی­ های نو، حفاظت از محیط زیست، توسعه بازار و تنوع تولید، توسط این شرکت احداث خواهد شد.

بنابرین استفاده از این فناوري علاوه بر سایر مزایا، میتواند به رشد اقتصادي نیز کمک بسیاري نماید. بر این اساس، پیشنهاد میشود که همه گاوداريهاي صنعتی و روستاها از این فناوري استفاده نمایند؛ تا علاوه بر حصول مزیتهاي اشاره شده، رشد اقتصادي کشور نیز بالا رود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

2 دیدگاه

 • ما دامداری با ۳۰۰۰ گاو داریم، برای پیاده کردن این طرح چه مقدار هزینه و چه بازدهی هست.
  راه های ارتباط با شما چیه

  • باسلام و درود
   با پیاده سازی سیستم بیوگاز،شما امکان تولید حداقل 1 مگاوات برق در ساعت را خواهید داشت. در خصوص بررسی سوددهی پروژه باید عرض کنم قیمت هرکیلووات ساعت برقی که شما بر روی قبوض میپردازید حدودا 120 تومان است ولی زمانی که میخواهید برق بیوگاز تولیدی خود را به اداره برق بفروشید ،اداره از شما هر کیلووات ساعت برق را 720تومان میخرد.
   پس از مکاتبه با اداره برق ، سازمان به شما نزدیکترین پست برق را معرفی میکند و قادر خواهید بود برق تولیدی خود را به آنها بفروشید.

   برای تاسیس پروژه بیوگاز، شما زمینی حدود5هزار متر نیازداریدو طول انجام پروژه 1ساله خواهد بود.
   سرمایه گذاری این پروژه حدود 2/5 میلیون یورو است.که همگام با مراحل پیشرفت پروژه پرداخت خواهید داشت.

   شماره های تماس:۰۹۱۲۶۰۲۵۰۱۶ آقای رجبی- از شرکت آریا پرتو
   تلفن : ۶- ۲۶۴۰۱۶۴۵ ۰۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز