تأثیر مکمل - ویتامین ث بر عملکرد رشد و فعالیت آنتی اکسیدانی گوساله‌های شیرخوار هلشتاین

تأثیر مکمل – ویتامین ث

تأثیر مکمل – ویتامین ث بر عملکرد رشد و فعالیت آنتی اکسیدانی گوساله‌های شیرخوار هلشتاین

ویتامین ث یک ویتامین محلول در آب

ویتامین ث یک ویتامین محلول در آب است که خاصیت آنتی‌ اکسیدانی داشته و می‌تواند رادیکال‌های آزاد تولید شده در سلول‌ها را از بین ببرد.

گوساله‌ها تا سن 4 هفتگی نمی‌توانند ویتامین ث را تولید کنند و به غلظت کم ویتامین در شیر وابسته هستند،  آزمایشات زیادی با هدف بررسی اثرات ویتامین ث بر عملکرد رشد و فعالیت آنتی اکسیدانی گوساله‌های شیرخوار هلشتاین طراحی و انجام شده است.

در تازه ترین آزمایش انجام شده به این منظور تعداد 40 رأس گوساله با میانگین سن 1 الی 10 روز و وزن 1±36 کیلو گرم در قالب طرح کاملاً تصادفی با 2 تیمار و 20 تکرار انتخاب شدند.

تیمارهای آزمایشی شامل:

1) جیره پایه بدون افزودنی،

2) جیره پایه به همراه 600 میلی گرم ویتامین ث در روز بودند.

نتایج حاصله:

1-استفاده از 600 میلی گرم ویتامین ث در جیره گوساله‌های شیرخوار تاثیر معنی­ داری بر مصرف ماده خشک در ماه دوم و کل دوره پرورشی داشت اما در ماه اول این اثر معنی ­دار مشاهده نشد.

2-مکمل کردن جیره با ویتامین ث سبب بهبود افزایش وزن روزانه در کل دوره پرورش شد.

3-استفاده از ویتامین ث در جیره گوساله‌های شیرخوار تأثیری بر غلظت گلوکز، کلسترول، تری­ گلیسرید، آلبومین و پروتئین کل سرم خون در زمان‌های 2، 7، 21 و 45 روز بعد از تولد نداشت.

4- افزودن ویتامین ث تأثیر معنی‌ داری بر غلظت سوپراکسید دسموتاز سرم ﺧﻮن به جز 21 روز بعد از تولد و غلظت گلوتاتیون پراکسیداز سرم ﺧﻮن به غیر از 45 روز بعد از تولد نسبت به گروه شاهد نداشت.

5-غلظت ویتامین ث سرم با استفاده از 600 میلی گرم ویتامین ث در جیره گوساله‌های شیرخوار در زمان 45 روز بعد از تولد افزایش معنی داری نسبت به گروه شاهد داشت.

نتیجه گیری: در مجموع استفاده از ویتامین ث سبب بهبود افزایش وزن روزانه، ماده خشک مصرفی، غلظت ویتامین ث سرم ﺧﻮن و غلظت گلوتاتیون پراکسیداز سرم ﺧﻮن گوساله‌های شیرخوار گردید.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز