کاتیون آنیون جیره بیماری‌زایی تب شیر

_

تئوریDCAD ،نقش تفاوت کاتیون و آنیون جیره در بیماری‌زایی تب شیر

در گاو شیری

برای نخستین بار پژوهشگران نروژی تئوری نقش تفاوت کاتیون و آنیون جیره در بیماری‌زایی تب شیر، را مطرح کردند. آنها دریافتند که جیره‌های حاوی سطوح بالای سدیم و پتاسیم و سطوح پایین کلر و سولفور باعث افزایش احتمال وقوع تب شیر خواهند شد، در حالی‌که جیره‌های دارای سطوح بالای کلر و سولفور و سطوح پایین سدیم و پتاسیم، یا جیره‌های دارای نمک‌های آنیونی وقوع تب شیر را کاهش خواهند داد.

افزایش پتاسیم جیره ممکن است سبب بروز هیپرکلسمی شود. هنگامی‌که آنیون‌ها جذب می‌شوند جهت خنثی شدن بار یونی بطور عمومی غلظت H+ مثبت افزایش یافته و اسیدوز رخ خواهد داد.

پیش از این به آسیب شناسی جیره و نقش مهم آن در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای متابولیکی پرداخته ایم، لطفا جهت مطالعه بیشتر بر روی لینک کلیک فرمایید

کاتیون آنیون جیره بیماری‌زایی تب شیر

معرفی واژه های کاتیون و آنیونی

کاتیون ها یا بارهای مثبت جیره (سدیم + پتاسیم)است . آنیون ها بارهای منفی جیره یا  (کلر + گوگرد) است.

DCAD به معنی تفاوت کاتیون-آنیون جیره است.DCAD جیره ای صحیح، درست و مستمر تنها به وسیله آنالیز مواد خوراکی موجود در گله از مواد معدنی موجود در آنها انجام می گیرد.

DCAD جیره ای صحیح، درست و مستمر تنها به وسیله آنالیز مواد خوراکی موجود در گله از مواد معدنی موجود در آنها انجام می گیرد.

DCAD ضرورتا جیره را به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار نمی دهد، اما به شدت بر روی گاو اثر گذار است. DCAD هرچه قدر منفی تر شود، گاو مجبور می شود تا اسیدوز ملایمی را تجربه کند، که در مراحل معینی از زندگی آنها مطلوب است (مثل ۳ هفته پیش از زایش).

هرچه قدر DCAD مثبت تر شود، ظرفیت بافری خون گاو بیشتر می شود، که در گاوهای تازه زا و پرتولید مطلوب است.

_

نقش DCAD در جیره گاو شیری چیست؟

 

DCAD منفی باعث اسیدوز ملایم در گاو می شود که در دوره انتظار زایش مطلوب است از این بابت که به دام کمک می کند کلسیم را از استخوان ها برداشت کند و از تب شیر بالینی و تحت بالینی و نیز افت سیستم ایمنی جلوگیری کند. DCAD منفی ۸ تا منفی ۱۲ به ازای هر ۱۰۰ گرم از جیره برای این گروه از گاوها توصیه می شود.

DCAD مثبت بافرهای خون را افزایش می دهد و برای گاوهای پس از زایش و وقتی که که گاو مقادیر زیادی اسید در شکمبه تولید می کند مورد نیاز است. هر چه شیر بیشتری انتظار دارید، DCAD باید بالاتر باشد.

توصیه متخصصان تغذیه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان جهت بالانس DCAD 

 1. توصیه ما برای گاوهای پر تولید بین ۳۵+ تا ۴۵+ میل اکی والان به ازای هر ۱۰۰ گرم از جیره است.
 2. برای گاوهای اواسط دوره شیردهی تولید کننده کمتر از ۳۸/۶ کیلوگرم بین ۳۰+ تا ۳۵+
 3. برای گاوهای کم تولید بین ۲۵+ تا ۳۰+ میباشد.

تحقیقات نشان می دهد که DCAD بالاتر همچنین تولید ترکیبات شیر را همراه با بازده خوراک بهبود می دهد.

آسیب شناسی DCAD در بین دامداریهای اعضاء شرکت تعاونی

در آسیب شناسی بعمل آمده توسط شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان متاسفانه آمارها نشان می دهد که در حدود یک-سوم (یا کمتر) از دامداران اعضاء محترم شرکت و متخصصان تغذیه واقعا ارزش توازن DCAD جیره را درک می کنند. اگر این معیار به درستی درک می شد، این مفاهیم باید به طور بیشتری در دامداری ها مورد استفاده قرار می گرفت چرا که DCAD مناسب جیره اثر مهمی بر سلامت و عملکرد تولیدی دام دارد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز