تاثیر استفاده از تخم پنبه دانه در جیره گاوهای شیری بر تولید و ترکیبات شیر

تخم پنبه در جیره گاوهای شیری

تحقیقات نشان میدهد تاثیر استفاده از تخم پنبه دانه در جیره گاوهای شیری بر تولید و ترکیبات شیرمی تواند تولید شیر را افزایش دهد به گونه ای که ترکیبات شیر نیز بدون تغییر باقی بماند.

همچنین افزودن تخم پنبه به عنوان دانه روغنی به جیره می تواند ترکیب اسیدهای چرب شیر تولید شده را تغییر دهد.

در بررسی  نقش تخم پنبه در سودآوری گله میتوان گفت افزودن تخم پنبه به جيره بدون تغيير در ميزان ماده خشك مصرفي مي تواند توليد شير را افزايش دهد به گونه اي كه تركيبات شير نيز بدون تغيير باقي بماند. از سوی دیگر افزودن تخم پنبه به عنوان دانه روغني به جيره مي تواند تركيب اسيدهاي چرب شير توليد شده را تغيير دهد.

تخم پنبه به عنوان محصولی با 41 درصد پروتئین قابل دسترسی شناخته شده است در صورتیکه کنجاله پنبه دانه دارای درصد پروتئین کمتر یعنی 35 درصد میباشد.پنبه دانه مي تواند امروزه به دليل كيفيت مناسب و اقتصادي سهم بسزايي در جيره نشخواركنندگان داشته باشد و در جيره طيوربه صورت كنترل شده مورد استفاده قرارگيرد. تولید پنبه دانه در سراسر جهان یکی از صنایع تولیدی بسیار معتبر  و صاحبان این مشاغل از طرف دولت های مربوطه مورد حمایت های مادی و معنوی قرار می گیرند.

تخم پنبه در جیره گاوهای شیری

خوش خوراکی پنبه دانه:

پنبه دانه یکی از خوراک های خوش طعم در خوراک دام و طیور می باشد و مخلوط این محصول با سایر نهاده های دیگر منجر به بهبود اشتهای دام و افزایش وزن می شود. پنبه دانه به دلیل داشتن مواد گوسیول نمی توان از این محصول به تنهایی در دام استفاده کرد به همین دلیل آهن را با گوسیول ترکیب می کنیم تا این ماده سمی از بین برود. این محصول به دلیل داشتن چربی زیاد باعث بیشتر شدن شیر در گاو های شیری می شود.

اهمیت استفاده از پنبه دانه در جیره غذایی دام و طیور چیست؟

نمودار تولید در گاوداری‌های کشور ، با توجه روزافزون به مسائل تغذیه‌ای، ژنتیکی و مدیریتی در حال افزایش است. به‌طوری که در برخی از دامداری‌های صنعتی استان اصفهان و سایر استان‌های دیگر رکورد سالیانه شیر از مرز 38 لیتر فراتر رفته و حتی رکورد گاوهای شیرده در برخی از فصول سال از مرز 40 لیتر نیز فزونی یافته است.

تولید شیر و تداوم آن در بحث تغذیه معطوف به فرمولاسیون دقیق کلیه اقلام جیره و مدیریت صحیح تغذیه آن، پیشرفت‌های ژنتیکی و مسائل مدیریتی می‌باشد. جهت فرمولاسیون دقیق جیره نیاز به وجود اطلاعات دقیق مواد خوراکی و نیازمندی گروه‌های مختلف دامی می‌باشد.

علاوه بر این با توجه به اینکه در اکثر گاوداری‌ها مواد خوراکی و کنسانتره‌ای از جمله  تخم پنبه به صورت دوره‌ای خریداری شده لذا کیفیت و غلظت مواد مغذی اینگونه محصولات بسیار متغیر بوده و می‌تواند در نهایت کیفیت کنسانتره تولیدی حاصل از این محصولات و در نهایت کیفیت خوراک کاملا مخلوط شده (TMR) را تحت‌تاثیر قرار دهد.

پنبه دانه یکی از بهترین محصولات گیاهی می باشد که امروزه استفاده های فراوانی از آن صورت می پذیرد. از جمله این موارد می توان به استفاده از این محصول در صنایع تولید کننده خوراک دام و صنایع داروسازی اشاره کرد‌. تجارت پنبه دانه فروش عمده، از مهمترین معاملات در سطح کشور و جهان می باشد

در این بین گاوهای پرشیر ( اصلی‌ترین گروه تولید شیر در گله ) و گاوهای دوره انتقال بیشترین تأثیرات منفی را از تغییرات روزانه تغذیه‌ای می‌پذیرند.

از آنجایی که کنسانتره به طور معمول حداقل از 10 قلم مواد مختلف تشکیل شده و اندازه‌گیری تک‌تک اقلام کنسانتره‌ای بسیار پر‌هزینه و وقت‌گیر می‌باشد، لذا اندازه‌گیری پارامترهای کیفی و کمی از خوراکی که در آخور ریخته می‌شود، علاوه بر اینکه می‌تواند یک ابزار مدیریتی جهت بالانس بهتر جیره‌ها، و توجه به کیفیت بهتر خوراک باشد هزینه کمتری به دامدار تحمیل می‌کند.

پنبه دانه

بررسی کیفیت پنبه دانه ایرانی چگونه انجام میگیرد؟

 1. پنبه دانه در نگاه اول نشان می دهد که دارای کیفیت خوبی است یا خیر
 2. ظاهر بسیار زیبای پنبه دانه و رنگ مطلوب این مسئول نشانگر کیفیت و یا عدم کیفیت آن می باشد
 3. گیاه پنبه دانه دارای یک ساقه بسیار قهوه ای رنگ می باشد در صورت مشاهده رنگ روشن ساقه محصول می‌توان دریافت که محصول نهایی از کیفیت خوبی برخوردار نیست!!
 4. و هر چه رنگ ساقه این گیاه تیره تر باشد کیفیت پنبه بیشتر خواهد داد

 آیا حجم پنبه تولیدی در یک ساقه در کیفیت آن تاثیر گذار است؟

بله حجم پنبه تولیدی در انتهای ساقه می تواند در کیفیت آن تأثیر بسزایی داشته باشد.

پنبه موجود در انتهای ساقه گیاه می بایست از رنگ بسیار سفید برخوردار باشد و رنگ شفاف و سفید خود نشان از کیفیت بالا و مطلوب این محصول دارد ( نباید هیچ گونه تیرگی درخود داشته باشد.)

البته مقداری خاشاک در حجم متناسبی از پنبه طبیعی میباشد مزرعه تولید پنبه می بایستدارای کشت مهندسی شده باشد تا پنبه تولید شده از هر گونه آلودگی در امان باشد

با در دست گرفتن محصول پنبه و لمس آن و تجزیه اجزای آن از هم می‌توان کیفیت اولیه محصول را نیز دریافت.

البته کار بررسی کیفیت پنبه دانه ایرانی را می‌توان در آزمایشگاههای کنترل کیفیت نیز بررسی کرد و این موضوع توسط دستگاه های پیشرفته صنعتی صورت می پذیرد و با توجه به آنالیز کردن پنبه های موجود و عناصر تشکیل دهنده این محصول می‌توان کیفیت مرغوب آن را نیز از یکدیگر تمیز داد و محصول با کیفیت را از سایر پنبه دانه ها مشخص نمود و این کار نیازمند تخصص بالا میباشد که کارشناسان این امر در آزمایشگاه های دولتی و خصوصی برای بالا بردن کیفیت این محصول در داخل کشور، این آزمایشات را با دقت هرچه تمام تر انجام می دهند.

انواع پنبه دانه در ایران با کیفیت بسیار عالی تولید و توزیع می گردد.

مزیتهای تغذیه ایی تخم پنبه در جیره گاوهای شیری  و طیور چیست؟

پنبه دانه با داشتن مقادیر زیادی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی  و با داشتن کالری بسیار بالا در درون خود به عنوان یک غذای بسیار کامل برای دام مورد استفاده قرار می گیرد

امروزه دامداری ها و پرورش دهندگان دام در سراسر دنیا از آن به دانه به عنوان یک غذای فوق العاده یاد می کنند که توانسته از جایگزین بسیار خوبی برای مکمل های غیر طبیعی به شمار آید

مصرف پنبه دانه در جیره  باعث ازدیاد شیر دام شده و رشد سریع سبب می گردد.

با روند افزایش جمعیت و نیاز جوامع به غذای کافی و مقوی منجمله گوشت، تاسیس دامداری ها و پرورش دهندگان دام و طیور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار گردیده است و تامین غذای این مراکز از اهمیت ویژه ای بیشتری نسبت به گذشته برخوردار شده است.

پرورش دام و طیور یکی از مواردی است که با بهینه سازی زمان و سرمایه مورد نیاز، جهان تولید را به اهداف اقتصادی رسانده است.

غذا در پرورش دام و طیور بیشترین هزینه را دارد و مسئله عمده و اساسی، تامین این ماده می باشد

پنبه دانه توانست به دلیل کیفیت مناسب و قیمتی بسیار به صرفه در رفع نیاز غذای نشخوارکنندگان نقش به سزایی را ایفا نماید و در جیره طیور به جهت بالا بردن راندمان تولید، به عنوان بهترین تغذیه، شرایط امن شغلی را برای تولید کنندگان و صاحبان خرد و کلان دامپروری ها فراهم آورد.

از این لحاظ که نیاز غذا در پرورش دام و طیور با وجود پنبه دانه تا حد بسیار زیادی در سراسر جهان مرتفع شده است.

وجود مقادیر بسیار کم از کودهای شیمیایی در پنبه دانه سبب شده است تا این محصول از تقاضای بسیار زیادی در حوزه فروش برخوردار باشد چراکه مصرف این محصول آسیبی به بافت بدن دام نمی زند و مصرف گوشت دام و طیور بدون ضرر خواهد بود.

links
_

پیوندهای مفید

_

راهکارهای جیره درمانی در گاو شیری با نگرش اصلاح خوراک زدگی…… (ادامه مطلب)

راهکارهای جیره درمانی در گاو شیری با نگرش تنظیم پروتئین جیره ……(ادامه مطلب)

آسیب شناسی جیره گاو شیری….. (ادامه مطلب)

باید و نبایدهای تغذیه ایی در گاو شیری ونحوه تغییر در جیره گاو شیری ….. (ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز