تسریع رشد پستان در تلیسه ها تجربه گاوداری موفق

تسریع رشد پستان در تلیسه ها با تغذیه مناسب ، تجربه گاوداری موفق

_

تسریع رشد پستان در تلیسه ها

تحقیقات میدانی نشان میدهد به اعتقاد عموم گاوداران ، تلیسه‌ها دو مرحله رشد پستان را سپری می‌کنند: رشد ایزومتریک و آلومتریک.

تسریع رشد پستان در تلیسه ها

با وجود اینکه این عقیده همچنان وجود دارد ولی زمان و چگونگی رشد صورت گرفته بهتر شناخته شده است. در رشد ایزومتریک، سرعت رشد یک اندام با سرعت رشد بدن یکسان است، در حالیکه در رشد آلومتریک رشد یک اندام با سرعت بیشتری نسبت به بدن صورت می‌گیرد.

به باور بسیاری از گاوداران رشد پستانی تلیسه‌ها در زمان بلوغ و نزدیک زمان زایمان دو جهش دارد. محققین پی بردند که بافت پستانی در دوره‌‌‌های اول طول عمر تلیسه‌ها به طور بالقوه رشد ایزومتریک است.

در یک تحقیق فشرده، گوساله‌‌‌های یک گاوداری به دو گروه تقسیم شدند:

 • گروهی که هر روز به آنها ۰.۴۵۰ کیلوگرم جایگزین شیر با پروتئین خام ۲۰ درصد و چربی ۲۰ درصد خورانده می‌شد.
 • گروهی که به آنها روزانه ۱.۱۳ کیلوگرم جایگزین شیر با پروتئین ۲۸ درصد و چربی ۲۵ درصد خورانده می‌شد.

گوساله‌ها در جایگاه انفرادی نگه داشته می‌شدند و این جیره‌ها را به مدت ۸ هفته دریافت کردند و دیگر فراسنجه‌ها ثابت نگه داشته شدند. در انتهای تحقیق ۳ گوساله از هر گروه کشتار شدند. گوساله هایی که مواد مغذی بیشتری دریافت کرده بودند بافت اصلی پستان آنها ۷.۳ برابر بیشتر رشد کرده بود، از آن بافت، شیر ترشح می‌شد و در ضمن، اندازه بالشتک چربی ۵.۹ برابر بیشتر بود و این اطمینان وجود دارد که نتایج مشاهده شده به تولید شیر بیشتر منجر خواهد شد.

سلامت دوران بارداری کاهش ریسک سقط

رشد بهتر پستان با تغذیه مناسب

تغذیه بهتر گوساله باعث رشد بهتر پستان گوساله‌ها از طریق رشد بهتر غدد پستانی گوساله شده و افزایش تولید شیر در دوره اول شیردهی را سبب می‌شود.

رشد غدد پستانی در پاسخ به هورمون‌ها و فاکتور‌‌‌های رشد، صورت میگیرد.یکی از هورمون‌‌‌های مهم در این فرآیند استروژن است.

غدد پستانی بدون تأثیر استروژن در اوایل عمر گوساله رشد نخواهند کرد. هنگامی‌که برنامه تغذیه بهتر گوساله‌ها را شروع می‌کنیم، بر میزان بیش از ۱۵۰۰ ژن درون بافت عملکردی غدد پستانی اثر می‌گذاریم.

این ژن‌ها به مواردی از قبیل جذب و سنتز مواد مغذی، بیوسنتز هورمون استروئید، عملکرد سیستم ایمنی و تکثیر سلولی مربوط می‌باشند.

شاید با تغذیه بهتر گوساله‌ها در اوایل عمر آنها، بتوانیم یک تغییر فیزیولوژی در آنها ایجاد کنیم که به گوساله‌ها می‌گوید انرژی بیشتری برای تکثیر سلولی و جذب و سنتز مواد مغذی در غدد پستانی صرف کنند. این ممکن است زمینه را برای توده پستانی بزرگتر، رشد بهتر پستان گوساله و توانایی تولید شیر بیشتر در آینده فراهم کند.

وقتی یک دز استروژن به گوساله‌ها بخورانیم رشد توده بافت عملکردی بهتر خواهند داشت و در نتیجه رشد بیشتر و بهتر پستان گوساله‌ها نسبت به دیگر گوساله‌ها را شاهد خواهیم بود.

جهت تغذیه مناسب گوساله و رسیدن به بهره وری مناسب استفاده از کنسانتره استارتر گوساله شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان پیشنهاد میشود . تحقیقات ثابت کرده است اگر روی گوساله‌ها سرمایه گذاری کنید سود آن به شما بر می‌گردد.

تسریع رشد پستان در تلیسه ها

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز