خسارت اقتصادی لنگش بر اقتصاد دامداری

تاثیر لنگش بر اقتصاد گاو شیری

تاثیر لنگش بر اقتصاد مزارع گاو شیری

خسارت اقتصادی لنگش بر اقتصاد دامداری

 • افزایش نیروی کار 13%
 • هزینه های درمان و پزشکی 8%
 • کاهش وزن 6%
 • حذف و هزینه های جایگزین دام 13%
 • کاهش تولید شیر و فروش آن 25%
 • عدم فحلی و باروری 35%

پیشنهاد شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان به دامداران و اعضاء محترم برای سالم نگه داشتن پای دام‌ها، تعبیه یک حوضچه دارای مواد ضدعفونی در محل عبور آن‌ها میباشد .همچنین استفاده از سیستم‌ های خودکار و اتوماتیک افشانه‌های ضدعفونی ،که پای دام‌های در حال عبور را ضدعفونی می‌کند، میتواند راهکار بسیار مناسبی باشد.

تداوم این روند می‌تواند آلودگی‌های باکتریایی و میکروبی را که احتمالاً به پای گاوها به‌ویژه به ناحیه سم‌های آن‌ها می‌چسبد، پاکسازی کرده  و روند بهبود را تسریع نماید.

لازم است مزارع گاو شیری  امکانات درمانی نظیر مواد ضدعفونی‌کننده، وسایل سُم‌چینی و قطعات ترمیمی بهره‌مند باشد تا در صورت وقوع  هرچه سریع‌تر به درمان گاوهای دارای لنگش بپردازد.

همچنین همواره میبایست شاخص سن و وزن گاو را مدنظر داشت چرا که با بالا رفتن سن و وزن گاو  امکان تغییر شکل در سُم‌ وجود داشته، که می‌تواند موجب ایجاد لنگش، کندی حرکت و درنتیجه بدی تغذیه و فحلی و باروری آن شود.

در صورت مشاهده هرگونه دِفورمه شدن، شکستن یا پهن شدن سم‌ها میبایست در اسرع وقت به ترمیم و رفع نواقص آن‌ها پرداخت.

همانطور که پیشتر درمقالات تاثیر لنگش بر فحلی گاو شیری اشاره شد لازم است  سُم چینی در فواصل زمانی ۳ تا ۴ ماهه انجام شود. جهت مشاهده مقاله لطفا کلیک فرمایید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز