تاثیر ورم پستان و لنگش بر باروری موضوع وبینار NADIS

تاثیر ورم پستان و لنگش بر باروری

تاثیر ورم پستان و لنگش بر باروری موضوع وبینار NADIS

جدول محتوا

 

ورم پستان یکی از شایعترین بیماریهای گاوهای شیری است. تحقیقات اخیر در بریتانیا نشان داد که میانگین نرخ ورم پستان بالینی بین 50 تا 70 مورد در هر 100 گاو در سال بود، که در بسیاری از گاوداری ها به طور قابل توجهی بیشتر بود. تاثیر ورم پستان لنگش بر باروری

علاوه بر این، میانگین تعداد سلول های سوماتیک شیر گله 200000 به این معنی است که 20% از گله ملی در هر زمان به ماستیت تحت بالینی مبتلا هستند.

ورم پستان همچنین یکی از پرهزینه ترین بیماری هاست که سالانه 200 میلیون پوند برای صنعت لبنیات انگلستان هزینه دارد. یکی از راه هایی که ورم پستان هزینه دارد، تأثیر آن بر باروری گاوهای مبتلا است. مطالعات متعدد نشان داده اند که گاوهای مبتلا به ورم پستان به طور قابل توجهی باروری ضعیف تری دارند.

اثرات ورم پستان بالینی در ذیل نشان داده شده است:

1) زمان بین زایش تا اولین تلقیح گاو افزایش داشته

2) زمان بین زایمان و زمان بارداری افزایش داشته

3) تعداد تلقیح در هر بارداری افزایش داشته

4) نسبت گاوهایی را که به دلیل باردار نبودن حذف می شوند، افزایش داشته

5) میزان سقط جنین در اوایل بارداری افزایش داشته

ورم پستان تحت بالینی نیز می تواند بر باروری تأثیر بگذارد که نشان داده شده است:

1) کاهش میزان لقاح (احتمال باردار شدن یک گاو تلقیح شده)

2) زمان تخمک گذاری را نسبت به شروع فحلی تغییر دهید

3) باعث ایجاد فواصل بین فحلی نامنظم می شود.

این اثرات در گاوهای مبتلا به ورم پستان خفیف و متوسط ​​و همچنین در گاوهایی که ورم پستان شدید دارند رخ می دهد. در گاوهایی با پاتوژن های گرم منفی (مانند E. coli) و گرم مثبت (مانند استاف اورئوس)؛

در گاوهایی که قبل از تولید مثل به ماستیت مبتلا می شوند و در گاوهایی که بعد از آن دچار ماستیت می شوند. در واقع برای آخرین مقایسه، برخی از مطالعات نشان داده اند که گاوهایی که پس از اولین بار پرورش ورم پستان دچار ورم پستان می شوند، باروری ضعیف تری نسبت به گاوهایی دارند که قبل از تلقیح به ورم پستان مبتلا می شوند (و درمان می شوند).

چگونگی تاثیر التهاب ناشی از ورم پستان بر باروری

راه های زیادی وجود دارد که در آن ورم پستان ممکن است تأثیر خود را بر باروری ایجاد کند. احتمالاً مهمترین آن از طریق التهاب است.

التهاب، پروستاگلاندین تولید می کند که یکی از آنها، PGF2α، در تنظیم چرخه فحلی گاو مهم است.

بنابراین کاهش التهاب ناشی از ورم پستان می تواند راه ارزشمندی برای بهبود باروری گاوهای مبتلا به ورم پستان باشد. در واقع، یک مطالعه اخیر که به درمان ورم پستان خفیف تا متوسط ​​با ملوکسیکام (یک ضد التهاب قوی) و همچنین آنتی بیوتیک ها پرداخته بود، نشان داد که در یک سیستم فصلی، درمان با ملوکسیکام به طور قابل توجهی نسبت گاوهایی را که به دلیل عدم موفقیت حذف شده بودند کاهش داد.

، در حالی که در گاوداری های غیرفصلی، درمان با ملوکسیکام باعث بهبود میزان لقاح و نسبت گاوهای باردار در 120 روز پس از زایمان شد.

ورم پستان همچنین می تواند با افزایش استرس بر باروری تأثیر بگذارد. پاسخ استرس از توسعه چرخه تخمدان جلوگیری می کند، با کنترل عملکرد تخمدان تداخل می کند و تأثیر مستقیمی بر رشد فولیکولی دارد. این اثرات ممکن است علت اصلی تأثیر ورم پستان در بازگشت به چرخه پس از زایمان و زمان تخمک گذاری باشد.

 

The impact of mastitis and lameness Fig 1

شکل 1: ورم پستان بالینی، به ویژه در حوالی زمان جفت گیری، می تواند باروری را در حیوانات مبتلا کاهش دهد، اما در سطح گله، نسبت موارد ورم پستان بالینی با کاهش عملکرد تولید مثلی مرتبط نیست.

بعد از ورم پستان، لنگش مهم ترین بیماری گاوهای شیری از نظر اقتصادی است (در انگلستان سالانه بیش از 45 درصد گاوها را مبتلا می کند و برای هر مورد بیش از 200 پوند هزینه دارد).

یکی از تأثیرات اقتصادی کلیدی لنگش تأثیر آن بر باروری است. یکی از راه های اصلی که لنگش بر باروری تأثیر می گذارد تأثیر آن بر وضعیت بدن است.

گاوهای لنگ مقدار قابل توجهی از وزن و شرایط خود را از دست می دهند (عمدتاً به این دلیل که گاوهای لنگ کمتر غذا می خورند). این حتی قبل از اینکه گاو لنگ باشد شروع می شود. این بدان معناست که گاوهای لنگ دارای دوره‌های طولانی‌تر و عمیق‌تری از تعادل منفی انرژی هستند که به طور قابل توجهی باروری را کاهش می‌دهد، به ویژه با افزایش فاصله بین زایش تا اولین تلقیح و فاصله زایمان تا لقاح.

لنگش ممکن است مستقیماً با تغییر رفتار بر باروری تأثیر بگذارد –

گاوهای لنگ کمتر در فحلی دیده می شوند و اگر فحلی را نشان دهند با شدت کمتر و مدت کوتاه تری نسبت به گاوهای غیر لنگ نشان می دهند.

این اثرات همچنین ممکن است با اثر لنگش بر مصرف خوراک ایجاد شود، لنگش مانند ورم پستان بسیار استرس زا است، بنابراین اثرات قابل توجهی بر عملکرد تخمدان نیز دارد.

همچنین یک فرآیند التهابی است، بنابراین درست مانند ورم پستان، با کاهش خطر بارداری و افزایش تعداد خدمات در هر بارداری همراه است. با این حال، بر خلاف ورم پستان، که در آن مقابله با التهاب مرتبط با موارد خفیف و متوسط ​​نشان داده شده است که در کاهش تأثیر ورم پستان بر باروری موثر است، هیچ داده مشابهی برای لنگش ارائه نشده است.

این به این دلیل است که حتی موارد ساده بیماری خط سفید یا زخم کف پا شامل تغییرات قابل توجهی در سم است که در هیچ جایی به سرعت پستان با ورم پستان خفیف تا متوسط ​​به درمان پاسخ نمی دهد.

 

تاثیر ورم پستان لنگش بر باروری

شکل 2: گاوهای لنگ باروری ضعیف تری نسبت به همتایان غیر لنگ خود دارند، اما کاهش نسبت گاوهای لنگ روش موثری برای بهبود باروری گله نیست.

بنابراین هم ورم پستان و هم لنگش می‌توانند تأثیرات قابل‌توجهی بر باروری داشته باشند، به‌طوری‌که گاوهای لنگ یا ماستیته دیرتر باردار می‌شوند، نیاز به تلقیح بیشتری دارند و احتمال بیشتری وجود دارد که به دلیل باردار نبودن از بین بروند. بنابراین کنترل و پیشگیری از ورم پستان و لنگش فواید قابل توجهی بر باروری در سطح گاوهای فردی خواهد داشت.

نکته مهم در توسعه برنامه باروری برای یک گاوداری

با این حال، فقط به این دلیل که لنگش و ورم پستان بر باروری تأثیر می‌گذارد، به این معنا نیست که کاهش آنها تأثیر قابل‌توجهی بر باروری در سطح گله خواهد داشت. این مهم است زیرا هنگام توسعه یک برنامه باروری برای یک گاوداری ، ضروری است که بتوان تشخیص داد که یک تصمیم (مانند کاهش لنگش) چه تأثیری بر عملکرد تولیدمثلی گله خواهد داشت و بنابراین مزایای بالقوه چنین برنامه ای را شناسایی کرد. از نظر تولید مثل) و همچنین هزینه آن.

تحقیقات منتشر شده اخیر با استفاده از یک شبیه سازی مبتنی بر کامپیوتر به تأثیر لنگش و ورم پستان بر باروری در سطح گله پرداخته است.

شبیه‌سازی لنگش از داده‌های 39 گله در سراسر بریتانیا استفاده کرد و شامل سوابق 12515 گاو شیری بود که در مجموع 22319 شیردهی داشتند، در حالی که ماستیت یک بر اساس مدلی بود که از داده‌های 80 گله ساخته شده بود که شامل 39590 شیردهی در 21068 گاو بود.

 

در مورد لنگش، این تحقیق بر اساس سوابق مربوط به 4360 دوره شیردهی بود که حداقل یک دوره شیردهی داشتند که یک گاو برای لنگش درمان شد. درمان لنگش در 14 روز پس از تولید مثل تقریباً 25٪ احتمال بارداری را کاهش داد.

لنگش علاوه بر از تولید مثل هنوز تاثیر منفی قابل توجهی بر شانس باردار شدن در حدود 15٪ دارد. بنابراین، تجزیه و تحلیل آنها به وضوح تأثیر منفی لنگش را بر باروری نشان داد.

تأثیر لنگش بر امتیاز باروری گله

با این حال، نویسندگان سپس به تأثیر لنگش بر امتیاز باروری گله پرداختند که میانگین فاصله بین زایش تا آبستنی و نسبت گاوهایی را که بدون باردار شدن به 300 روز شیر می‌خورند، ترکیب می‌کند. هیچ ارتباطی بین نسبت گاوهای لنگ و امتیاز باروری یافت نشد، در حالی که نرخ ارسال “پیشینه” گله و نرخ باروری به طور قابل توجهی همبستگی داشتند و در واقع 75٪ از تفاوت بین گله ها در امتیاز باروری را به خود اختصاص دادند.

 

تجزیه و تحلیل نشان داد که افزایش نرخ ارسال از میانه (یعنی نرخ ارسال بیش از 50٪ گاوداری ها ) به ارزش در پایین چارک بالا (یعنی بیش از 25٪ مزارع) منجر به افزایش درآمد در حدود £ شد. 100/گاو/سال به دلیل بهبود عملکرد تولیدمثلی. در مقابل، کاهش لنگش از پایین چارک بالا به میانه (کاهش تعداد درمان در هر 100 سال گاو از 115 به 80) به دلیل بهبود عملکرد تولیدمثلی تنها منجر به افزایش 5 پوندی در گاو در سال شد.

بنابراین، حتی اگر در این مجموعه داده، لنگش رایج بود (50٪ از مزارع دارای بیش از 80/100 گاو بودند که به دلیل لنگش در سال تحت درمان قرار می گرفتند)، و لنگش باروری را کاهش داد (احتمال باردار شدن را تا 25٪ کاهش داد)، مقدار بهبود عملکرد تولیدمثلی ناشی از کاهش درمان‌های لنگش به میزان 35 مورد در هر 100 سال گاو مشابه با افزایش نرخ ارسال <1٪ بود، حتی اگر کاهش درمان لنگش تا 35 مورد در هر 100 سال گاو احتمالاً مستلزم سرمایه‌گذاری قابل توجهی باشد. زمان و منابع، در حالی که بهبود نرخ ارسال به میزان 1% تنها با تغییرات کوچک امکان پذیر است.

این شبیه‌سازی بر اساس داده‌های گله‌های غیرفصلی بود، بنابراین همانطور که نویسندگان اشاره کردند، تأثیر می‌تواند در گله‌هایی با زایش بلوکی متفاوت باشد. تاثیر ورم پستان لنگش بر باروری

خطر خالی شدن گاو لنگ در پایان یک فصل تولید مثل کوتاه ممکن است به طور قابل توجهی بیشتر از خطر خالی شدن گاو لنگ 300 روز پس از زایمان در یک سیستم غیر فصلی باشد. با این حال، تفاوت در ارقام نشان می دهد که حتی در گاوداری ها ی فصلی بهبود لنگش احتمالاً تأثیر بسیار کمتری بر باروری گله نسبت به بهبود نرخ ارسال دارد. تاثیر ورم پستان لنگش بر باروری

برای ورم پستان بالینی (یعنی گاوهایی که علائم ورم پستان را نشان می دهند مانند تغییر در شیر یا پستان)، در مجموعه داده مورد استفاده برای شبیه سازی، میانگین میزان بروز 55 مورد در هر 100 سال گاو بود، با میانگین تعداد سلول های سوماتیک 205000 در میلی لیتر. .

تجزیه و تحلیل ارتباط بین ورم پستان و باروری یافته های مطالعات قبلی مبنی بر اینکه ورم پستان تاثیر منفی بر باروری دارد را تایید کرد. ورم پستان بالینی به طور قابل توجهی احتمال باردار شدن گاو را کاهش داد.

اگر یک گاو در عرض یک هفته پس از تلقیح به ورم پستان بالینی مبتلا شود، احتمال بارداری حدود 75 درصد از گاوی است که به ورم پستان بالینی مبتلا نشده است.

ورم پستان پس از تلقیح خطر بارداری را برای مدت طولانی تری نسبت به ورم پستان قبل از تلقیح تحت تاثیر قرار داد: ورم پستان بالینی تا 70 روز پس از تلقیح میزان لقاح را کاهش داد، اما اگر ورم پستان بالینی بیش از 28 روز قبل از تلقیح رخ دهد، چنین ارتباطی یافت نشد.

ارتباط  بین تعداد سوماتیک سل و باروری

ورم پستان تحت بالینی نیز بر باروری تأثیر می گذارد، اگرچه تأثیر کمتر از گاوهای مبتلا به ورم پستان بالینی بود. ارتباطی بین تعداد سوماتیک سل و باروری وجود دارد، با تعداد سلول‌های بالاتر که تمایل به باروری ضعیف‌تر دارند.

به عنوان مثال، خطر بارداری در گاوهایی با تعداد سلول ≥ 400000 میلی لیتر در ماه پس از تلقیح 80 درصد از یک گاو با تعداد سلول ≤20000 در میلی لیتر بود، در حالی که این رقم برای گاوهایی با تعداد سلول ها بین 200 000 تا 400 000 در میلی لیتر 85٪ بود.

تحلیل داده های شبیه سازی شده

بنابراین مجموعه داده مورد استفاده برای شبیه سازی به وضوح نشان داد که ورم پستان، در سطح فردی، به طور قابل توجهی باروری را کاهش می دهد. با این حال، تجزیه و تحلیل در سطح گله هیچ ارتباطی بین ورم پستان و عملکرد تولید مثلی در سطح گله (که با استفاده از امتیاز باروری اندازه‌گیری شد) پیدا نکرد.

گله‌هایی که در انتهای طیف سلامت پستان قرار دارند (یعنی خیلی خوب در مقابل خیلی ضعیف) محدوده عملکرد تولید مثلی بسیار مشابهی داشتند. بنابراین مدل نشان داد که در سطح گله، کاهش ورم پستان تاثیری بر عملکرد تولید مثلی ندارد یا بسیار محدود است.

نتایج مطالعات

این مطالعات هر دو نشان می‌دهند که تمرکز بر تأثیر بیماری بر باروری ممکن است از نظر بهبود عملکرد تولیدمثلی گله سودی نداشته باشد. در سطح گله، مهم‌ترین عوامل، میزان ارسال و نرخ لقاح است. تمرکز بر بهبود این موارد بیشترین تأثیر را بر عملکرد تولیدمثلی گله خواهد داشت.

این بدان معنا نیست که کاهش لنگش و ورم پستان ارزشی ندارد. هر دوی این بیماری ها پیامدهای رفاهی و اقتصادی قابل توجهی دارند و کاهش آنها می تواند مزایای قابل توجهی برای گله شیری داشته باشد.

همچنین به این معنی نیست که تمرکز بر بهبود باروری گاوهای مبتلا به ورم پستان یا لنگش ارزش اقتصادی ندارد –

دادن ملوکسیکام به گاو با ورم پستان متوسط ​​از نظر اقتصادی مفید است زیرا منجر به بهبود باروری می شود. یافته‌های دو مطالعه شبیه‌سازی به سادگی به این معناست که اگر تمرکز شما بر بهبود باروری است، باید بر عملکرد تولیدمثلی اساسی تمرکز کنید (یعنی چقدر سریع گاوهای شما باردار می‌شوند و چند گاو را به دلیل اینکه باردار نیستند معطوف می‌کنید) در کاهش تعداد موارد لنگش یا ورم پستان.

خلاصه وبینار

هم ورم پستان و هم لنگش می توانند تأثیر منفی قابل توجهی بر باروری گاوهای مبتلا داشته باشند. در مقایسه با گاوهای معمولی، گاوهای مبتلا به احتمال زیاد دیرتر تلقیح می شوند، در هر تلقیح شانس کمتری برای باردار شدن دارند و به دلیل عدم موفقیت در باردار شدن احتمال بیشتری دارد که حذف شوند.

با این حال، اگرچه این تأثیر بر باروری به طور قابل توجهی به هزینه یک مورد فردی لنگش و ورم پستان می‌افزاید، در سطح گله تأثیر لنگش و ورم پستان بر عملکرد تولیدمثلی گله کم است. بهبود عملکرد تولیدمثلی گله باید بر اساس بهبود نرخ ارسال (نسبت گاوهای واجد شرایط که جفت گیری می شوند) و نرخ لقاح (نسبت گاوهای تلقیح شده که آبستن می شوند) باشد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

4 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز