تاثیر یونجه بر عملکرد گاوهاي هلشتاين

تاثیر یونجه

تاثیر یونجه بر عملکرد گاوهاي هلشتاين

پیشتر از این طی مقاله ایی به اهمیت تامین یونجه مورد نیاز دامداری های تحت پوشش شرکت تعاونی در سال 1400 پرداخته ایم. آنچه امروز مدنظر واحد رسانه اینترنتی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است ،تشریح نکات کلیدی یونجه میباشد.

1- کاهش اندازه ذرات يونجه بر درصد چربي، پروتئين و لاکتوز شير بی تاثیر است در حالیکه بر مصرف خوراک، رفتار جويدن و عملکرد گاوهاي هلشتاين در اواسط شيردهي تاثیر مثبت میگذارد.

2- در جیره گاوهای پرتولید هلشتاین که بر پایه TMR هستند ، سیلاژ یونجه را می توان به طور کامل جایگزین علف خشک یونجه کرد.در این صورت نیتروژن اوره ای شیر با جایگزین شدن سیلاژ یونجه به جای علف خشک یونجه افزایش خواهد یافت.

3- توصیه های رایج NRC بیان می کند که حداقل میانگین اندازه ذرات برای جیره های بر پایه یونجه، برای حفظ pH شکمبه، فعالیت جویدن و درصد چربی شیر، باید 3 میلی متر باشد.  علاوه بر آن، اگر مقدار زیادی علوفه ریز یا مقادیر زیادی نشاسته به سهولت قابل تخمیر خورانیده شود، درصد NDF جیره باید افزایش یابد. واضح است که وقتی سیلوها بسیار درشت باشند، توسط حیوان در مخزن خوراک، جداسازی صورت می گیرد،

4 – این مشکل وقتی که سیلوهای خشک تر خورانیده شود، تشدید می گردد. توصیه های رایج در مورد اندازه ذرات برای هیلاژ و ذرت سیلو شده آورده شده است .
در مورد اندازه ذرات برای جیره های بر پایه هیلاژ و ذرت سیلو توصیه هایی وجود دارد :
بخش های قطعات TMR با هیلاژ(سیلوی کم رطوبت) TMR با ذرت سیلو شده
بزرگ تر از 19 میلی متر 5-3 10-5
بین 19 و 8 میلی متر 35-30 35-30
کوچک تر از 8 میلی متر 65-53 65-53

5- در جیره حاوی یونجه میزان تولید شیر و غلظت ازت آمونیاکی  نسبت به جیره های حاوی کاه جو بیشتر است.

6- افزایش نسبت ذرت سیلوشده به یونجه خشک، مقدار کیلوگرم چربی شیر و درصد پروتئین شیر، کیلوگرم پروتئین شیر و کل مواد جامد شیر را افزایش میدهد

7- نکته مهم برای خریداران یونجه ، به منظور اطمینان از خشک بودن داخل بسته ها باید دست خود را به داخل پرس ها فرو کرده، اگر دستشان احساس خنکی کنند، یونجه سالم و خشک است، اما اگر دستشان گرم شد، می تواند نشانه ای از کپک زدگی باشد. با استفاده از رطوبت سنج می توان به صورت دقیق میزان رطوبت یونجه ها را محاسبه نمود. در این روش باید از بخش های مختلف انبار، نمونه های مختلفی را جهت تست رطوبت انتخاب کرد. استفاده از نگهدارنده ها و تراکم بسته ها می تواند رطوبت سنج را با خطا مواجه سازد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز