تامین یونجه

تامین یونجه مورد نیاز دامداری های تحت پوشش شرکت تعاونی در سال 1400

اخیرا دامداران عزیز در تهیه ی یونجه ی مورد نیاز خود دچار مشکلات عدیده ای شده اند . از آنجایی که یونجه پایه ثابت جیره تغذیه ایی دام است با افزایش اخیر قیمت یونجه دچار بحران شده که خوشبختانه با دور اندیشی های آقای مهندس مختاریان در سال 2016 امید آن میرود که به حول و قوه الهی این مشکل مرتفع شود.

مدیرعامل شرکت در تشریح اقدامات انجام شده اخیر در خصوص تامین یونجه مورد نیاز واحد های دامداری تحت پوشش شرکت تعاونی بیان کردند : بر اساس داده های آماری و تحلیل بازار وقوع شرایط  بحرانی در تامین یونجه پیش بینی میشد .

که خوشبختانه اینجانب در سال 2016 طی بازدیدی از بزرگترین شرکت تولید کننده ی یونجه ، بنام شرکت اسپانیایی والنسیا ،قرارداد واردات 15هزار تن یونجه خشک دهیدراته منعقد کردیم که به امضاء طرفین موضوع قرارداد رسید. در این بازدید هیئتی متشکل از مدیران و هیئت مدیره و برخی از پرسنل بازرگانی اتحادیه دامداران استان و همچنین بازرس اتحادیه حضور داشتند.

تامین یونجه
تامین یونجه

آقای مهندس مختاریان اشاره کردند که امروز مورخ 13 اردیبهشت سال 1400 ضمن ارسال نامه ای به اتحادیه دامداران اصفهان، خواهان درخواست پیگیری قرارداد مذکور و به جریان انداختن واردات شدیم.

واردات یونجه دهیدراته توسط شرکت تعاونی

ایشان همچنین ابراز امیدواری کردند درصورت تخصیص ارز دولتی ، در صورتیکه اتحادیه دامداران استان موفق به دریافت این ارز شود بتوان با واردات یونجه، در بهبود شرایط پیش آمده و حمایت از دامداران عزیز ، گام مهمی برداشت. وی ادامه داد : یونجه یکی از اقلام مورد نیاز تغذیه دام در گروه اقلام علوفه‌های خشبی و از موارد استراتژیک واحدهای پرورش گاو شیری است، تأمین این محصول یکی از چالش‌های بزرگ دامداری‌های شیری محسوب می‌شود و در تعیین میزان موفقیت و هزینه کرد واحدهای دامداری نقش بسزایی دارد.

ایشان در توضیح ارجحیت مصرف یونجه دهیدراته گفتند: برای تولید، فرآوری و بسته‌بندی یونجه در کشورهای پیشرفته کارخانه‌های مخصوصی وجود دارد، در روش‌های جدید این محصول با رطوبت حدود ٣٦ درصد از زمین برداشت و به کارخانه منتقل می‌شود، سپس رطوبت یونجه را با استفاده از ماشین‌آلات و هوای گرم به 10 درصد کاهش می‌دهند، همچنین مزیت خشک کردن یونجه به روش صنعتی (یونجه دِهیدراته) در کارخانه نسبت به روش سنتی، ریزش نداشتن برگ و گل یونجه است که بخش‌های با ارزش غذایی بالا در این گیاه محسوب می‌شود؛ این در حالی است که خشک کردن به روش سنتی ضایعات زیادی داشته و بخش‌های قابل توجه برگ و غنچه از بین می‌رود.

فرآیند تولید یونجه دهیدراته

به گفته مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان، فشار زیاد در بسته‌بندی به روش صنعتی، حمل و نقل به نقاط دور با کشتی را تسهیل می‌کند و هزینه حمل و نقل به یک‌سوم کاهش می‌یابد، همچنین وزن مخصوص بسته‌های یونجه دهیدراته وارداتی از بسته‌های تولید داخل به روش سنتی بیشتر است، به‌طوریکه وزن محصول فرآوری‌شده در بسته‌های فشرده 750 کیلوگرم در هر مترمکعب و وزن یونجه در بسته‌بندی‌های سنتی 250 کیلوگرم در هر مترمکعب است.

وی تأکید کرد: یونجه دهیدراته توسط برخی از کشورهای اروپایی مثل اسپانیا با روش‌های جدید تولید و علاوه بر کشورهای خاور دور به کشورهای حاشیه خلیج فارس صادر می‌شود که این کشورها مجبور به استخراج آب از اعماق زمین (در بعضی مواقع بیش از یک‌هزار متر) هستند.

آقای مهندس مختاریان در پایان با اشاره به اینکه در بخش دامداری‌های شیری به بیش از شش میلیون تن یونجه نیاز است، عنوان کرد: دامداران با افزایش قیمت یونجه در سال 99 فیبر مورد نیاز جیره دام‌های خود را از سایر منابع و پروتئین را از منابعی نظیر کنجاله‌ها تأمین کردند؛ بنابراین در سال 1400 امید آن میرود که با واردات یونجه مورد نیاز دامداری‌ها در جهت نیل به اهداف حمایت وکمک به  توسعه صنعت گاو شیری گام مهمی برداشت./

پیام مدیرعاملمقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز