فیبرهای قابل هضم و کیفیت شیر گاو

تحلیل ایده فیبرهای قابل هضم به منظور بهبود هزینه، سلامت و کیفیت شیر گاو

فیبرها معمولاً به ترکیبات گیاهی‌ اطلاق می‌شوند که توسط آنزیم‌های دستگاه گوارش حیوانات شکسته نمی‌شوند.

بر پایه تحقیقات انجام گرفته و بررسی رکوردهای تولید شیر در دامداریهای متعدد که تغذیه های متفاوتی در خصوص میزان فیبر جیره داشتند ، میتوان اینگونه نتیجه گیری کرد  که افزودن فیبر قابل هضم به خوراک گاو شیری به طرز چشمگیری تولید شیر در گاو را  افزایش خواهد داد.

معمولاً بسیاری دامداران برای مواد پایۀ خوراک جیره دامهای خود از یونجه و سیلوی ذرت استفاده می کنند. امروزه مشخص شده است که سیلوی ذرت قابلیت هضم بهتری در مقایسه با یونجه دارد اما هیچ کدام از این دو فیبر بالایی (NDF) ندارند؛

بنابراین در حالی که یونجه با لیگنین پایین و میزان متابولیسم پایۀ ذرت در هضم پذیری فیبر مؤثر هستند اما آنها تنها بر روی یک طرف معادلۀ dNDF تأثیر می گذارند.
به هر حال برای رسیدن به نتیجۀ مطلوب دامدار بایستی به دنبال علوفه هایی در خوراک دام باشد که بالاترین میزان فیبر قابل هضم را داشته باشد.
در الگو برداری از مزارع پرورش گاو شیری، دامداران در کشورهای اروپایی از 2 نوع علوفه مخصوص فصول خنک و فصول گرم سال استفاده میکنند که تمام این خصوصیات را در بر دارند . نکته مهم انتخاب صحیح و مدیریت درست و مهندسی شده جیره گاو شیری است

 1. علوفۀ فصول خنک : فستولولیوم ، فتوک، تلخۀ ایتالیایی،
 2. علوفۀ فصول گرم سال مثل ذرت خوشه ای، ارزن و غلات کوچک زمستانی مثل تریتیکال (گیاهی که از پیوند گندم و زیره به دست می آید)
فیبرهای قابل هضم کیفیت شیر گاو

تاثیر افزایش نسبت فیبر خوراکی به کنسانتره در جیره گاو شیری چیست؟

با افزایش نسبت فیبر خوراکی، میتوان مقدار کنسانترۀ جیره گاو شیری را کاهش داد . تاثیر مثبت این کار بر روی زمان لازم برای نشخوار حیوان میباشد که زمان نشخوار را افزایش میدهد.  با افزایش زمان نشخوار در دام فرآیند هضم غذا بیشترشده و در نتیجه دام انرژی بیشتری نیز به دست خواهد آورد.

مجموع این عوامل به گاو این امکان را می دهد تا هر گرم از خوراک، ارزش غذایی بالایی داشته باشد؛ شیر بیشتر به همراه دفع کمتر از بهترین دستاوردهای آن خواهد بود مشروط بر اینکه با کاهش وزن همراه نباشد.

ناهنجاری های متابولیکی با مصرف فیبر بیشتر در گاوهای شیری کاهش میابد، مشکلات سم کاهش یافته و در نهایت بهرهوری و عمر تولیدی آن گاوهای شیری بیشتر می شود، میتوان غلات کمتری خرید و نسبت در آمد به هزینه به اندازه ۳۰ درصد افزایش می یابد.

داده ها حاکی از آن است که ۱/۲۵ درصد وزن بدن نقطه ایده آل برای NDF مصرفی در جهت بیشینه کردن تولید شیر است. اما باید به نوع علوفه و ویژگی های الیاف توجه بیشتری کرد. داده های اخیر نشان می دهد ما پتانسیل بالقوه مصرف الیاف با قابلیت هضم بالا را کمتر از حد برآورد کرده ایم.

پژوهشهای بعمل آمده نشان میدهد  ۱۰-۳۰ از انرژی مصرفی می تواند صرف جویدن خوراک پر الیاف و دارای قابلیت هضم پایین NDF شود که معمولا از چشم ما دور می ماند.

با توجه به تفاوتهای ذاتی موجود بین گرامینه (ذرت سیلوشده) و لگومینه (یونجه) در هضم الیاف، به نظر می رسد مادامی که گرامینه پرکیفیت نداریم، بهتر است از یونجه در جیره دام های سوپرتولید بهره بیشتری ببریم.

CERTIFICATES
_

آشنایی با 4 نوع  فیبر در اقلام خوراک دام

بررسی فیبرهای قابل هضم و تاثیر آنها بر کیفیت شیر گاو

گیاهان دارای سیسستم اسکلتی نیستند و برای حفظ یکپارچگی به دیواره سلولی خود متکی هستند. این ساختار برمبنای ترکیبی از چهار گروه فیبری گیاهی ساخته شده است: سلولز، همی‌سلولز، پکتین و لیگنین.

فیبرهای قابل هضم و کیفیت شیر گاو
آشنایی با سلولز:

سلولز همانند نشاسته پلیمری از گلوکز است که دارای ساختار بیوشیمیایی اندکی متفاوت است و باعث می‌شود که گیاه کاملاً توسط حیوانات قابل هضم نباشد.

آشنایی با  همی‌سلولز  :

همی‌سلولز در مقایسه با سلولز در مقادیر اندکی در گیاهان یافت می‌شود و از گروه‌های متفاوتی از پلیمرهای کربوهیدراتی حاوی قندهای متنوعی علاوه بر گلوکز همانند بتا گلوکان (جو) و آربینوزایلان (گندم) تشکیل شده‌اند.

آشنایی با پکتین:

پکتین‌ها، گروهی از پلی‌ساکاریدهای متنوع، پلیمرهای طویلی از اسید گالاکتورونیک (اسید مشتق از گالاکتوز) هستند.

 آشنایی با  لیگنین‌ :

لیگنین‌ ها ترکیب پیچیده‌ای از پلیمرها هستند و نه از کربوهیدرات‌ها بلکه از ترکیبات معطری همانند الکل کوماریل، الکل سیناپیل و الکل کانفریل ساخته شده‌اند.

لیگنین‌ها توسط هیچ آنزیمی از حیوانات و یا حتی میکروارگانیسم‌ها در دستگاه گوارش شکسته نمی‌شوند. برخلاف لیگنین که به عنوان مثال در کاه گندم فراوان است، بقیه فیبرها می‌توانند توسط میکروارگانیسم‌های دستگاه گوارش تا حدودی مورد استفاده قرار گیرند.

دیگر خصوصیات فیزیکوشیمیایی فیبرها که رفتار آنها در دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می‌دهد، ظرفیت نگهداری آب است. برای مثال، لیگنین ماده‌ای است که فاقد ظرفیت نگهداری آب است. سلولز و بسیاری از همی‌سلولزها اگرچه محلول نیستند ولی می‌توانند آب را در خود نگه دارند. ظرفیت نگهداری بالای آب در فیبرهای نامحلول می‌تواند زمان عبور محتویات گوارشی را کاهش داده و باعث افزایش وزن مدفوع شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان






  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز