سقط جنين و مرده زايي

عفونی متابوليکي سقط جنين مرده زايي

تقریباً تمام گاوداران گوشتی و شیری سقط جنین گاو را به نوعی تجربه کرده اند. اما دلیل این اتفاق ناخوشایند چیست؟

به نظر مي رسد كه حضور عوامل عفوني هنوز نيز نقش اصلي را در بروز سقط و مرده زايي ايفا نموده لذا کنترل بيماري ها ازطريق افزايش سطح بهداشت و واکسيناسيون پيوسته، بيش از پيش ضروري است.

بیماری عفونی که منجر به سقط می گردد شامل:

 1. تب شالیزار( معمولاً سقط 6 تا 12 هفته پس از عفونت اولیه اتفاق می افتد)
 2. سالمونلا( از ماه 4 و 5 از آبستن شدن گاو باعث اسهال و سقط می شود)
 3. نئوسپوراکانینوم (معمولاً بین ماه سوم تا هشتم بارداری اتفاق می افتد)
 4. سقط قارچی
 5. اسهال ویروسی گاوی(در مراحل اولیۀ بارداری)

سقط جنین در گاوهای شیری معمولاً به عنوان از دست دادن جنین بین سن 42 روزگی و تقریباً 260 روزگی تعریف می شود.

حاملگی های از دست رفته قبل از 42 روز معمولاً به عنوان مرگ جنینی زودرس شناخته می شود، در حالی که گوساله ای که بین 260 روز تا پایان ترم مرده به دنیا می آید مرده زایی تعریف می شود.

نرخ پایین سقط جنین معمولا در مزارع مشاهده می شود و 3 تا 5 سقط در هر 100 بارداری در سال اغلب “طبیعی” در نظر گرفته می شود. با این حال، از دست دادن هر بارداری می تواند نشان دهنده از دست دادن قابل توجهی از درآمد (بالقوه) برای تولید کننده باشد و بنابراین باید اقدامات مناسب برای جلوگیری از سقط جنین و بررسی علت سقط جنین انجام شود. سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي

تخمین زده می شود که هر سقط 500 تا 900 دلار برای تولید کننده هزینه داشته باشد – بسته به عواملی مانند ارزش فعلی موجودی جایگزین، قیمت خوراک و شیر، و مرحله بارداری که سقط رخ می دهد.

تشخیص سقط جنین اغلب برای صاحب گله و دامپزشک گله مشکل ایجاد می کند. اگرچه ممکن است افزایش تدریجی نرخ سقط در گله در طی یک دوره چندین ساله مشاهده شود، اما افزایش ناگهانی و چشمگیر آن بیشتر دیده می شود. به همین دلیل، در صورت وقوع سقط جنین، اقدام سریع و کامل لازم است. سوابق به خوبی نگهداری شده اغلب در طول بررسی مشکلات سقط جنین مفید خواهد بود.

علل شایع سقط جنین

در حالی که عوامل عفونی شاید شایع ترین علت سقط گاوی هستند، عوامل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث شوند که بخشی از حاملگی ها با سقط خاتمه یابد.

ناهنجاری‌های ژنتیکی

در جنین که ممکن است منجر به سقط جنین شود، اغلب تشخیص داده نمی‌شوند و این موارد معمولاً به‌عنوان یک مشکل فردی گاو به‌جای شیوع گله رخ می‌دهند.

این ناهنجاری ها که ممکن است باعث تغییر در ظاهر جنین نشود، ممکن است به سقط جنین منجر شود زیرا رشد مناسب جنین در رحم ناتوان است. ناهنجاری های ژنتیکی نیز ممکن است باعث تغییرات فیزیکی آشکار در جنین شوند، درست مانند سایر عوامل عفونی (به زیر مراجعه کنید).

استرس گرمایی

می تواند بر عملکرد تولیدمثلی در گله شیری تأثیر بگذارد، اگرچه به طور کلی به جای سقط جنین باعث مشکلات باروری می شود.

در حالی که شواهدی وجود دارد که نشان می دهد افزایش بسیار ناگهانی دمای محیط ممکن است منجر به سقط جنین شود، شواهد کمی برای حمایت از استرس گرمایی به عنوان یک علت شایع سقط جنین وجود دارد.

به همین ترتیب، در موارد نادر گاوی که به دلیل عفونت تب بسیار بالایی پیدا می کند، ممکن است جنین خود را سقط کند.

عوامل سمی

عوامل سمی نیز ممکن است باعث سقط جنین یا مرگ زودهنگام جنینی شوند.

گاوها در شرایط خاص به نیتریت ها و نیترات های کود یا نیترات های موجود در گیاهان حساس هستند (مانند تنش خشکی). اگر گاو در معرض سطوح به اندازه کافی نیترات/نیتریت (55/5 درصد یا بیشتر نیترات در علوفه) قرار گیرد، ممکن است سقط جنین به خصوص در اواخر بارداری رخ دهد.

برخی از مطالعات تجربی نشان داده‌اند که مایکوتوکسین‌هایی مانند زرالنون در سطوح بسیار بالا می‌توانند باعث سقط جنین در گاو شوند، اگرچه این سطوح معمولاً در مواد غذایی “آلوده طبیعی” یافت نمی‌شوند.

به همین ترتیب، به نظر می رسد تنها گزارش های مربوط به سقط جنین مرتبط با آفلاتوکسین، موقعیت هایی است که سلامت گاو نیز به شدت توسط این سم به خطر افتاده است.

آلکالوئیدهای ارگوت “Ergot alkaloids” سمومی هستند که توسط قارچ کلاویپس تولید می‌شوند که در دانه‌های علف‌های مختلف و دانه‌های کوچک مانند فسکیو، برم‌گراس، گندم، جو دوسر و چاودار رشد می‌کنند. این سموم با سقط جنین در گاوهای شیری و همچنین سایر مشکلات سلامتی مرتبط است.

اگرچه علت بسیاری از سقط جنین هرگز مشخص نمی شود، عوامل عفونی شایع ترین علت سقط جنین در بسیاری از آزمایشگاه ها تشخیص داده شده است.

باکتری هایی که می توانند باعث سقط جنین شوند

باکتری های Actinomyces pyogenes، Bacillus، Streptococcus spp.

و سایر باکتری های رایج موجود در محیط می توانند علت سقط های پراکنده در گله های شیری باشند. این موجودات معمولاً از طریق سیستم گردش خون گاو به جفت و جنین می رسند. در حالی که این باکتری ها ممکن است علائم بیماری را در گاو ایجاد نکنند، به نظر می رسد که جنین بیشتر به دلیل سیستم ایمنی نابالغش حساس تر است.

رشد باکتری ها می تواند باعث مرگ جنین شود که به نوبه خود منجر به دفع (سقط شدن) جنین از رحم می شود. برخی از داده های آزمایشگاهی نشان می دهد که این باکتری ها شایع ترین علت سقط جنین باکتریایی در گاوهای شیری هستند.

بروسلا آبورتوس (بروسلوز، بیماری بنگ) در حالی که این باکتری زمانی مشکلات تولید مثلی بسیار مهمی را در گاوداری های گاو شیری ایجاد می کرد، بروسلوز اکنون یک بیماری است که در درجه اول اهمیت تاریخی دارد. ویرجینیا، مانند اکثر ایالات، رسماً عاری از بروسلوز است. واکسن های موثر بروسلا آبورتوس در دسترس هستند، اگرچه استفاده در مقیاس وسیع از این واکسن در بسیاری از نقاط کشور در حال کاهش است.

Haemophilus somnus

به عنوان یک علت مهم سقط جنین در گاو در نظر گرفته نمی شود، اگرچه گزارش هایی از سقط جنین به دنبال عفونت تجربی وجود دارد. همچنین گزارش شده است که باعث ناباروری می شود، اگرچه در مورد اهمیت آن اختلاف نظر وجود دارد. سایر علل شایع ناباروری را باید قبل از بررسی هموفیلوس سومنوس دنبال کرد.

گونه های لپتوسپیرا

L. hardjo (hardjo-bovis) و L. pomona دو سرووار لپتوسپیرا هستند که مهمترین آنها در آمریکای شمالی هستند. L.pomona معمولا با شیوع سقط جنین در سه ماهه آخر بارداری همراه است.

اینها به صورت پراکنده رخ می دهند زیرا گاو میزبان اصلی آن نیست و از حیوانات وحشی یا خوک های آلوده – معمولاً از طریق آبی که با ادرار این حیوانات آلوده می شود – به گله معرفی می شود. با این حال گاو میزبان اصلی L. hardjo (hardjo-bovis) است و ارگانیسم ها می توانند به عنوان یک عفونت مزمن در کلیه ها یا دستگاه تناسلی گاو ایجاد شوند.

متعاقباً آنها می توانند به طور متناوب در طول زندگی حیوان ریخته شوند. این عفونت‌های مزمن می‌توانند باعث مرگ زودرس جنین، سقط جنین، مرده‌زایی یا تولد گوساله‌های زودرس و ضعیف شوند. جنین های سقط شده اغلب به شدت اتولیز می شوند.

ارگانیسم های لپتوسپیرا هاردجو می توانند از گاو به گاو یا گاو به گوساله از طریق تماس با ادرار، شیر یا مایعات جفت آلوده یا مستقیماً به گوساله در سراسر جفت قبل از تولد منتقل شوند.

واکسن‌هایی علیه سرووارهای مختلف موجود است. با این حال، به نظر می رسد که حفاظت ارائه شده چندان طولانی نیست و دو بار در سال تقویت کننده ها معمولا در گله های پرخطر توصیه می شود.

لیستریا مونوسیتوژنز “Listeria monocytogenes”

علاوه بر برخی از بیماری های رایج که به دلیل عفونت با این باکتری دیده می شود (مثلاً “بیماری چرخشی”) می تواند باعث سقط جنین شود. لیستریا را می توان در بسیاری از مکان های محیطی در گاوداری های گاو شیری یافت، اگرچه شیوع بیماری اغلب با تعداد بالای باکتری های موجود در سیلوهای بی کیفیت یا فاسد همراه است.

سقط جنین تقریباً یک هفته پس از تماس رخ می دهد و بیشتر در سه ماهه آخر بارداری رخ می دهد، اگرچه ممکن است در اوایل ماه چهارم بارداری رخ دهد. جنین سقط شده اغلب اتولیز می شود.

گاوها ممکن است علائم بالینی بیماری را نیز نشان دهند، اگرچه پس از بازگشت به سلامت ظاهراً در برابر عفونت مجدد مقاومت می کنند. این ارگانیسم ممکن است شایع ترین علت باکتریایی سقط های متعدد در گله ها باشد.

اورهاپلاسم دیورسوم و مایکوپلاسما بوویژنیتالیوم

“Ureaplasm diversum and Mycoplasma bovigenitalium”  معمولاً علل نسبتاً غیرمعمول سقط جنین هستند، اگرچه اورهاپلاسم در صورتی که به گله “پاک” وارد شود می تواند باعث شیوع سقط جنین شود.

این ارگانیسم ها نیز به عنوان عوامل عفونی ناباروری مطرح شده اند. با این حال، تعیین اینکه آیا یکی از این عوامل باعث سقط جنین یا مشکل ناباروری می شود، اغلب دشوار است زیرا می توان آنها را در دستگاه تناسلی گاوهای سالم «عادی» نیز یافت.

ویروس هایی که می توانند باعث سقط جنین شوند

ویروس اسهال ویروسی گاوی (BVD) – BVD

می تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از سندرم های بیماری در گاوها شود. هنگامی که ویروس در گاو گردش می کند، می تواند از طریق جفت به جنین در حال رشد برسد. اگر گاوی که ایمنی ندارد در سه ماهه اول در معرض ویروس BVD قرار گیرد، ممکن است مرگ جنینی زودرس یا سقط جنین رخ دهد و اگر گوساله از رحم خارج نشود، ممکن است مومیایی شود.

با این حال، اگر گوساله بین 42 تا 125 روز بارداری در معرض ویروس BVD قرار گیرد و اگر نمرد، ممکن است به عنوان یک گوساله “به طور مداوم آلوده” متولد شود. در طول 3 ماه دوم بارداری، عفونت ممکن است منجر به سقط جنین یا گوساله ای شود که با نقص مادرزادی متولد شود.

به طور کلی اگر گوساله در سه ماهه آخر بارداری در رحم قرار گیرد، ویروس هیچ تاثیری روی گوساله نخواهد داشت، به جز اینکه با آنتی بادی های BVD در خون خود متولد می شود.

گاهی اوقات سقط جنین در اواخر بارداری ممکن است ناشی از عفونت ویروس BVD باشد. در حالی که ایمنی در گاو (با قرار گرفتن در معرض یا واکسیناسیون) باید به محافظت از جنین در حال رشد کمک کند، حفاظت ارائه شده 100٪ نیست زیرا گونه های مختلف ویروس BVD وجود دارد و تنها چند ذره ویروس باید به جنین برسد تا باعث عفونت شود. .

استفاده از یک واکسن موثر BVD باید بخشی از برنامه پیشگیری از بیماری گله باشد.

ویروس رینوتراکئیت عفونی گاوی (IBR, BHV-1)

یک بیماری ویروسی واگیردار جدی در گاو است که می تواند باعث انواع سندرم های بیماری شود که شایع ترین آنها بیماری تنفسی (ذات الریه، “قرمز بینی”) است. این شایع ترین علت ویروسی تشخیص داده شده سقط جنین در گاو باقی می ماند.

سقط جنین معمولا از 4 ماهگی تا ترم رخ می دهد و ممکن است هفته ها پس از گذشت بیماری از گله رخ دهد. استفاده از واکسن های موثر IBR باید بخشی معمولی از برنامه پیشگیری از بیماری گله باشد.

یک گاو همچنین می تواند در صورت ابتلا به بیماری عفونی که مستقیماً روی جنین تأثیر نمی گذارد، سقط جنین کند. به عنوان مثال، یک مورد حاد ورم پستان کلیفرم ناشی از باکتری اشریشیا کلی (E. coli) می تواند باعث آزاد شدن گسترده اندوتوکسین ها در پستان و جریان خون گاو شود.

(این اندوتوکسین تا حد زیادی مسئول علائم بالینی مشاهده شده است، مانند نگاه افسرده، عدم تحرک شکمبه، و درجه حرارت بالا.)

این اندوتوکسین ممکن است منجر به آزاد شدن پروستاگلاندین ها یا سایر هورمون ها در گاو شود که به نوبه خود می تواند منجر به این شود.

در وقوع سقط جنین برخی از تحقیقات اخیر در دانشگاه فلوریدا نشان داده است که گاوهای مبتلا به ورم پستان بالینی تقریباً 2 برابر بیشتر از گاوهایی که هیچ ورم پستان بالینی را تجربه نکرده بودند سقط کردند.

واکسیناسیون!

واکسیناسیون با واکسن های زنده اصلاح شده در دوران بارداری نیز می تواند باعث سقط گاو شود.

واکسن‌های زنده اصلاح‌شده حاوی ویروس‌ها یا باکتری‌های زنده هستند که برای جلوگیری از ایجاد بیماری‌های بالینی و در عین حال تحریک سیستم ایمنی، «تغییر یافته‌اند».

با این حال، شواهد بالینی وجود دارد که استفاده از این واکسن ها در حیوانات باردار می تواند باعث سقط جنین شود و سازندگان واکسن استفاده از این واکسن ها را به این روش توصیه نمی کنند. اخیراً بحث هایی در مورد سقط جنین پس از واکسیناسیون با واکسن لپتوسپیرا مطرح شده است.

به نظر می‌رسد که این امر در گله‌هایی که بیش از دو بار در سال واکسینه می‌شوند، بسیار گهگاه مشاهده می‌شود. در این شرایط ممکن است خود واکسن باعث سقط جنین نشود، اما واکنش گاوها به واکسیناسیون مکرر است. به طور مشابه، دامپزشکان مختلف عوارض جانبی تجویز بیش از حد واکسن های باکتریایی “گرم منفی” (به عنوان مثال E. coli، سالمونلا) را در یک زمان مشاهده کرده اند.

سایر عواملی که می توانند باعث سقط جنین شوند

قارچ ها همچنین می توانند باعث سقط جنین در گاوهای شیری شوند، اغلب در 2 ماه آخر بارداری، اگرچه مشاهده شده است که در اوایل 60 روزگی رخ می دهد. عفونی متابوليکي سقط جنين مرده زايي 

آلودگی قارچی معمولاً در طول ماه‌های زمستان و بهار اتفاق می‌افتند، زیرا در این زمان است که گاوها اغلب در حبس کامل نگهداری می‌شوند و می‌توانند در معرض یونجه کپک زده یا سیلو قرار گیرند.

تصور می شود که اسپورهای کپک از طریق خون رسانی به گاو به جفت و جنین می رسند، اگرچه راه دسترسی آنها به سیستم گردش خون به خوبی شناخته نشده است. به ندرت، قبل یا بعد از سقط جنین ناشی از مورتیرلا ولفی، گاو ممکن است دچار پنومونی شدید شود.

سقط های قارچی معمولاً به صورت پراکنده اتفاق می افتد، اگرچه در برخی موارد درصد قابل توجهی (10-20٪) از حیوانات باردار در گله ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند.

انگل Neospora caninum

یک انگل تک یاخته ای است که به نظر نمی رسد به جز سقط جنین، هیچ بیماری در گاوهای بالغ ایجاد کند.

سقط جنین های ناشی از نئوسپورا معمولاً به صورت پراکنده در یک گله در اواسط بارداری (4 تا 5 ماهگی) اتفاق می افتد، اگرچه ممکن است از حدود 3 ماهگی به بعد رخ دهد. نئوسپوراکانینوم در گله های گاوی توسط انگلی که در مدفوع سگ یا روباه مبتلا وجود دارد، سرایت می کند سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي

معمولاً، سقط جنین‌های ناشی از نئوسپورا به‌عنوان «طوفان سقط جنین» ظاهر نمی‌شوند، اگرچه گاهی اوقات این اتفاق می‌افتد.

بسیاری از گاوهای یک گله می توانند به نئوسپورا آلوده شوند و سقط نشوند، اگرچه احتمال ابتلای آنها به گله غیر آلوده بیشتر است. عفونی متابوليکي سقط جنين مرده زايي 

همچنین حیواناتی که یک بار به دلیل نئوسپورا سقط کرده اند در صورت ماندن در گله و باردار شدن مجدد در معرض خطر سقط مجدد قرار دارند. جنین هایی که سقط نمی شوند، در حالی که معمولا گوساله های طبیعی به نظر می رسند، اغلب تا آخر عمر با تک یاخته آلوده می شوند.

نظرسنجی انجام شده توسط محققان کالج منطقه ای دامپزشکی ویرجینیا-مریلند در ویرجینیا تک در سال های 1997-1998 نشان می دهد که Neospora ممکن است مشکل مهمی در اکثر مزارع لبنی ویرجینیا نباشد.

یک واکسن تجاری نئوسپورا به تازگی در دسترس قرار گرفته است. هنوز اطلاعات کافی برای تصمیم گیری در مورد اینکه آیا استفاده از این محصول برای گله ها از نظر اقتصادی مفید است یا خیر وجود ندارد.

بیماری های مقاربتی گاو

این بیماری ها عموماً به دلیل استقبال گسترده از لقاح مصنوعی، نگرانی بسیار جزئی برای صنایع گاوداری شیری داشته اند. با این حال، با افزایش استفاده از خدمات طبیعی در بسیاری از گله های شیری، این پتانسیل وجود دارد که بیماری های مقاربتی بر عملکرد تولید مثلی تأثیر بگذارد. سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي

تریکوموناس جنین (تریکومونیازیس تناسلی) و کمپیلوباکتر جنین “Trichomonas foetus (Genital trichomoniasis) and Campylobacter fetus ss” دو موجود زنده ای هستند که اغلب با بیماری های مقاربتی در گاو مرتبط هستند.

هنگامی که ارگانیسم ها در گله حضور دارند، می توانند توسط گاو نر گله یا تجهیزات پرورش آلوده از گاو به گاو منتقل شوند. گاوهای نر جوان معمولاً به سرعت ارگانیسم ها را پاک می کنند، اما با پرورش گاوی که حامل عفونت است مجدداً آلوده می شوند.

گاوهای نر مسن (4 تا 5 سال) اغلب به طور مزمن آلوده می شوند. گاوها می توانند نسبت به این ارگانیسم ها مصونیت ایجاد کنند، اگرچه هنوز هم می توانند تا 3 هفته قبل از رفع عفونت آلوده شوند. ترشحات سفید رنگ واژن می تواند 1-2 هفته پس از آلوده شدن در زمان تولید مثل ایجاد شود.

عفونت های تریکوموناس و کمپیلوباکتر “Trichomonas and Campylobacter ” می توانند باعث مرگ زودرس جنین یا سقط جنین در سه ماهه اول شوند. کمپیلوباکتر گاهی با سقط جنین در ماه های 4-7 بارداری همراه است.

نتیجه گیری
عامل مرحله حاملگی که معمولاً تحت تأثیر قرار می گیرد وسیله انتشار نظرات
Bacteria
Leptospira spp. سه ماهه سوم (L. pomona) یا هر زمان (سایر سرووارها)

آب آلوده به حیات وحش یا سایر گاوها

(L. hardjo)

مدت زمان اثربخشی واکسن های موجود در حال حاضر محدود است.
Listeria monocytogenes سه ماهه دوم یا بیشتر در سه ماهه سوم بیشتر در سیلوهای بی کیفیت یا فاسد یافت می شود.
Ureaplasm diversum Mycoplasma bovigenitalium هر کدام؟ حیوانات آلوده (به ویژه گاو نر) وارد گله های تمیز می شوند. عملکرد ضعیف هوش مصنوعی را می توان در بازرگانی گاوهای عادی و سالم یافت. ممکن است باعث طوفان سقط جنین در گله هایی شود که قبلاً آلوده نشده بودند.
Viruses
Bovine Virus Diarrhea حدود 1 یا 2 ماه گوساله ها ممکن است قبل از تولد به طور مزمن مبتلا شوند. ممکن است توسط حیوان آلوده به گله وارد شود. واکسن های ویروسی BVD معمولاً در دسترس هستند.
Infectious Bovine Rhinotracheitis حدود 2 یا 3 ماه تماس حیوان با حیوان با انتشار مقداری آئروسل. سقط جنین معمولاً علاوه بر سایر تظاهرات بیماری (پنومونی) است. واکسن های IBR معمولاً در دسترس هستند.
Other
Neospora caninum سه ماهه دوم یا سوم (اغلب 4-5 ماهگی)  دندان نیش سگ در انتقال نئوسپورا نقش دارند. حیواناتی که به دلیل نئوسپورا سقط می کنند در معرض خطر سقط مجدد هستند. معمولا باعث طوفان سقط جنین نمی شود. اخیراً یک واکسن در دسترس است.
Trichomonas foetus Campylobacter fetus سه ماهه اول، occ. در طی 4-7 ماه (کامپیلوباکتر) گاوها روش اصلی انتقال هستند (به ویژه گاوهای قدیمی). گاوهای آلوده می توانند گاوهای نر تمیز را دوباره آلوده کنند. تجهیزات تلقیح مصنوعی ممکن است عفونت را منتقل کنند
سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي سقط جنين و مرده زايي
توصیه

بر اساس نتایج حاصل از مطالعه سازمان مطالعه وپژوهشهای کشاورزی و صنعتی ایران استفاده از مکمل گیاهی باروری شامل گیاهان سیاه دانه، خارخسک، شیرین بیان و زیره سبز به همراه مکمل مواد معدنی و ویتامینی، موننسین و بنتونیت سدیم در گاوهای تازه­ زای غیر آبستن که مدت شیرواری آنها بیشتر از 80 روز می­باشد، توصیه می­شود.

پیوندهای مفید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز