آقای پروفسر دیوید آمس  Sir David Amess ، از شرکت بریتانیایی Compassion in World  ،Farming International در تازه ترین سخنرانی خود مورخ 20/10/2021 با موضوع دوست واقعی گاو شیری به این موضوع اشاره کرد .

وی افزود : «وقتی احساسات حیوانات رسماً در کتاب قانون ثبت شود، وقتی صادرات زنده به پایان برسد، وقتی قفس‌های مزارع به کتاب‌های تاریخ تبعید شوند، همه ما در جنبش حمایت از حیوانات جشن خواهیم گرفت – و ما آرمان‌گرایی آرامی را به یاد خواهیم آورد»

تجمع گاوها بهاربند واکنش استرس گله

استرس گله گاوهای شیری گاوداریهای بریتانیا

گاوداری های صنعتی و نیمه صنعتی  بزرگ  به دلیل نگرانی‌های ساکنان محلی، بوی نامطبوع، سر و صدا و پتانسیل آلودگی یا شیوع بیماری، بر گاوداری های در مقیاس سنتی ارجحیت پیدا کرده اند .

این فارم ها  توسط فعالان رفاه حیوانات، مورد انتقاد شدید قرار گرفته اند که استدلال می‌کنند در دامداری مدرنیته  به سبک صنعتی ، دام‌ها به ندرت یا هرگز خارج از فارم نمیروند لذا این امر منجر به این معضل بزرگ میشود که گاوها از بیان رفتار طبیعی خود باز می مانند.

این نگرانی دائمی وجود دارد که مزارع بزرگ دامداران سنتی کوچکتر را از کسب و کار خارج می کنند، که منجر به تسخیر صنعت پرورش گاو شیری توسط شرکت های بزرگ  دامپروری و با از دست دادن واحدهای سنتی خانوادگی می شود.

اکنون به ندرت شهرستانی در کشور وجود دارد که حداقل یک مزرعه دامداری در مقیاس صنعتی نداشته باشد. همه اینها بخشی از افزایش 26 درصدی دامپروری فشرده در کشور در شش سال گذشته است.

بررسی مشکل ازدحام گله در کشورهای پیشرفته

در حالی که اغلب ادعا می شود که بریتانیا یکی از کشورهایی است که دارای بالاترین استانداردهای رفاه حیوانات در سراسر جهان است، واقعیت این است که حدود 73 درصد از گاوداری ها در بریتانیا در مزارع صنعتی نگهداری می شوند. آنها زندگی خود را در سوله ها یا قفس های شلوغ و بایر می گذرانند و از هوای تازه، نور طبیعی و توانایی بیان رفتارهای طبیعی خود محروم هستند.

برای جلوگیری از تجمع گاوها بر کمبود هوای تازه اکنون بهاربندها به گونه ای طراحی می‌شوند که میزان زیادی از هوای تازه از محیط بیرون به داخل وارد شود که این شیوه نسبت به جریان انداختن مجدد هوای راکد داخل بهاربند مجهز به پرده یا بهاربند تونلی، مزیت بیشتری دارد.

استرس گله گاوهای شیری گاوداریهای بریتانیا

۴ دلیل تجمع گاوها در بخشی از بهاربند در واکنش به وجود استرس در گله

تجمع در بخشی از بهاربند یک واکنش به تنش است که ۴ عامل می‌تواند در آن دخیل باشد:

هرکدام از این ۴ عامل می‌تواند باعث تجمع گاوها شود، بنابراین برای رفع عامل استرس زا آزمایش هایی باید انجام داد

پیشتر از این به پروتکلهای مدیریت حشرات در مزارع گاو شیری و اثرات مخرب نیش مگسها پرداخته ایم. جهت مطالعه میتوانید اینجا کلیک فرمایید

آیا میدانید مقابله با نور گاهی خود میتواند عامل تنش زا باشد؟

 

اجتناب از ورود نور سخت است چون جایگاه‌‌‌های شما از قبل ساخته شده اند. بنابراین توصیه میشود که ساختمان بهاربندها در جهت شرق به غرب ساخته شود به طوری که دیوارهای کوتاه به سمت طلوع و غروب خورشید باشند. در بهاربندهای شمالی جنوبی،  جایگاه در صبح و مابقی آن در عصر آفتاب می‌گیرد. برای جلوگیری از ورود آفتاب به این بهاربندها از پرده استفاده می‌شود، اما پرده‌ها جریان هوای تازه را کاهش می‌دهد و به افزایش تنش گرمایی منجر می‌شود.

با استفاده از دیوارهای جانبی در بهاربندهای شرقی غربی می‌توان میزان نور را کاهش داد که البته لازم است اکثر درهای شرقی و نه همه آنها، در صبح بسته شوند و در بعد از ظهر درهای غربی بسته شوند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز