تحول در تکنولوژی اصلاح نژاد

تحول در تکنولوژی اصلاح نژاد

تحول در تکنولوژی اصلاح نژاد و گسترش تکنولوژی آن

تحول در تکنولوژی اصلاح نژاد و گسترش این فناوری در سطح دامداری های استان اصفهان در دستور کار شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان قرار دارد.

«تولید آزمایشگاهی جنین گاو با استفاده از تکنیکOvum pick up»

محققان پژوهشگاه ابن سینا به دنبال تولد هشتمین گوساله نژاد جرزی تسریع روند اصلاح نژاد را با سرعتی دو برابر امکان پذیر دانسته و گسترش این فناوری در سطح کشور را در دستور کار خود قرار داد.

نژاد جرزی

تا کنون اصلاح نژاد گاو صرفاً از طریق لاین پدری و با استفاده از اسپرم گاوهای ممتاز انجام می گرفته است، لیکن کاربرد فناوری «تولید آزمایشگاهی جنین گاو با استفاده از تکنیکOvum pick up» امکان انتخاب حیوان ممتاز دهنده تخمک را فراهم کرده و بدین ترتیب سرعت اصلاح نژاد دام مضاعف می شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان گفت: در همین ارتباط کشورهای پیشرفته دنیا مانند استرالیا، کانادا، برزیل، ژاپن و … با به کارگیری فناوری مذکور، تلفیق آن با انتخاب ژنومیک دام برتر و جایگزین نمودن انتقال جنین های حاصله بجای بخش عمده ای از روش مرسوم تلقیح مصنوعی، موجبات رونق اقتصادی در صنعت دامپروری خود را فراهم کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به برنامه های پیش رو و سابقه ۱۷ ساله محققان در زمینه فناوری های نوین تولید مثلی دام در کشور، چشم انداز پژوهشگاه ابن سینا در راستای دستیابی به عنوان «قطب علم و فناوری در زمینه بیوتکنولوژی تولید مثل دام در کشور » را توسعه فعالیت ها از جمله ایجاد بانک جنینی از نژادهای مختلف برتر در حیوانات مزرعه ای دانست.

نژاد هلشتاین و سمینتال

وی با بیان این که در راستای ارتقای تولید شیر در گله های صنعتی و روستایی و سرعت بخشیدن به پیشرفت ژنتیکی، به طور متوسط حدود ۳ میلیون دز اسپرم گاوهای نر ممتاز از نژادهایی همچون هلشتاین و سمینتال در ایستگاه های اصلاح نژاد دامی کشور تولید و توزیع می شود، اظهار کرد: نتیجه این اقدام را می توان در ارتقای تولید شیر، بهبود راندمان تولید مثلی و افزایش طول عمر اقتصادی گاوها مشاهده کرد.

نژاد گاو سیستانی

گاو سیستانی یکی از نژادهای منحصربه‌فرد دنیا است که قابلیت مناسبی در تولید گوشت دارد.

آثار برجای‌مانده باستانی از شهر سوخته در نزدیکی شهر زابل حکایت از نقش مهم این دام در زندگی مردمان در روزگاران بسیار دور دارد.

این نژاد کوهان کوچکی در ناحیه پشت گردن و همچنین پوست گردن آویزان و بلند دارد. رنگ این نژاد در اغلب موارد یکدست سیاه و یا قهوه‌ای است.

این نژاد بومی استان سیستان و بلوچستان است که با پایین‌ترین کیفیت علوفه و منابع غذایی و در شرایط محیطی طاقت‌فرسا ازنظر دما، بادهای متداول و طولانی شنی سازگار بوده و می‌تواند به‌عنوان پایه اصلی گاوهای گوشتی کشور در مناطق خشک و گرم استفاده شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز