تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

تولید دام کارآمد مستلزم تشخیص دقیق و زودهنگام بارداری است، بنابراین تشخیص بارداری یک روش رایج در اکثر گاوداری های گاو شیری است.

سرویس ملی اطلاعات بیماری های دامی بریتانیا “NADIS”  قسمت پنجم وبینار مبانی باروری،  با موضوع تشخیص بارداری در گاو شیری با روشهای کاربردی مورخ ششم  دسامبر2020 برگزار کرد .سخنران اصلی این وبینار آقای دکتر ریچارد لاون “Richard Laven PhD BVetMed MRCVS” بودند.

تشخیص بارداری در گاو شیری با روشهای کاربردی ، وبینار NADIS

 

روش های بسیار متنوعی استفاده شده است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. هنگام ارزیابی روشی که باید استفاده کرد، مهم است که به یاد داشته باشید که در واقع شناسایی زودهنگام گاوهای غیر آبستن مهم است، زیرا رفتار متفاوت با این گاوهای غیر آبستن است که مزایای اقتصادی آزمایش بارداری را فراهم می کند.

جدول 1: محاسبه دقت تشخیص عدم بازگشت به گرمای فحلی – با فرض اینکه تمام گاوهای شناسایی شده در فحلی واقعاً در گرمای فحلی هستند.

 

 

عدم بازگشت به فحلی Non-return to oestrus

عدم بازگشت به فحلی معمولاً به عنوان یک روش ارزان و ساده برای تشخیص بارداری استفاده می شود که نیازی به دخالت دامپزشکی ندارد. تشخیص عدم بازگشت به فحلی بخش اساسی هر برنامه مدیریت باروری است. اگر گاوها موفق به باردار شدن نشدند، تشخیص گرمای بعدی آنها تضمین می کند که در اسرع وقت شانس باردار شدن را خواهند داشت.

یعنی گاوهای غیر آبستن در مراحل اولیه (18 تا 24 روز پس از تلقیح ) شناسایی می شوند و می توانند بدون تاخیر جفت شوند. تشخیص عدم بازگشت به خوبی با یک استراتژی تشخیص فحلی خوب ادغام می شود، زیرا از همان روش ها قبل و بعد از تلقیح استفاده می شود، بنابراین نیازی به سیستم های اضافی نیست. علاوه بر این، اندازه گیری نرخ عدم بازگشت می تواند اطلاعات به روز و ارزشمندی را برای ارزیابی باروری گله ارائه دهد.

 

تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

شکل 1: شناسایی گاوهایی که پس از تلقیح به فحلی باز می گردند ضروری است. (عکس © Jakob Malmo)

تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

شکل 2: استفاده از وسایل کمکی تشخیص حرارت پس از تلقیح می تواند به طور قابل توجهی دقت نرخ عدم بازگشت را بهبود بخشد. (عکس © Jakob Malmo)

تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

شکل 3: تشخیص دستی بارداری روشی دقیق است که هنوز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. (عکس © Jakob Malmo)

با این حال، عدم بازگشت یک نقطه ضعف بزرگ دارد که به اشتباه تعداد زیادی از گاوها را به عنوان باردار طبقه بندی می کند در حالی که باردار نیستند. همانطور که محاسبه در جدول 1 نشان می دهد، استفاده از بدون بازگشت تقریباً 30٪ گاوهایی که 21 روز پس از تلقیح گوساله فرض می شوند در واقع خالی خواهند بود. اگر میزان لقاح کمتر از 50 درصد باشد که در بسیاری از گاوداری ها وجود دارد، عدم دقت حتی بیشتر است. اجازه دادن به یک دوره طولانی تر دقت را بهبود می بخشد زیرا گرمای اضافی فحلی را می توان مشاهده کرد، اما حتی پس از 42 روز، این احتمال وجود دارد که حدود 20٪ از گاوهایی که تصور می شود باردار هستند، واقعاً اینطور نیستند.

بنابراین، اگرچه تشخیص عدم بازگشت به فحلی بخش مفیدی از مدیریت باروری است، اما باید با اقدامات اضافی پشتیبانی شود.

پروژسترون شیر Milk progesterone

تحقیقات زیادی در مورد اندازه گیری مواد شیمیایی مختلف به عنوان روشی برای تشخیص بارداری انجام شده است. اندازه گیری پروژسترون شیر آزمایشی است که به احتمال زیاد جایگزین لمس رکتوم می شود.

یک نمونه منفرد که 24 روز پس از تلقیح گرفته می شود، گاوهای غیر آبستن را به دقت شناسایی می کند. بیش از 95 درصد گاوهایی با پروژسترون پایین باردار نخواهند شد. با این حال، بخش قابل توجهی از گاوهایی که غیر آبستن هستند، 24 روز پس از AI پروژسترون بالایی خواهند داشت، بنابراین با یک آزمایش پروژسترون شیر، حدود 20 تا 25 درصد از گاوهایی که به عنوان باردار شناخته می شوند، نخواهند بود. این خیلی بهتر از استفاده از نرخ بدون بازگشت نیست.

افزایش تعداد تست‌ها دقت را افزایش می‌دهد، به‌ویژه اگر آزمایشی در روز هوش مصنوعی گنجانده شود. متأسفانه آزمایش‌های بیشتر به معنای هزینه‌های بیشتر است، بنابراین آزمایش‌های چندگانه پروژسترون در خارج از تحقیقات در حال حاضر امکان‌پذیر نیست.

توسعه تست پروژسترون خودکار «آنلاین» یک پیشرفت قابل توجه خواهد بود، اما توسعه چنین سیستمی در آینده نزدیک حداقل در 20 سال گذشته بوده است.

گلیکوپروتئین های مرتبط با بارداری  Pregnancy-associated glycoproteins

گلیکوپروتئین ها توسط جنین تولید می شوند و بنابراین یافتن آنها در خون یا شیر شواهد محکمی از بارداری است – به جز مواردی که اخیراً سقط جنین یا از دست دادن جنین رخ داده است. تست گلیکوپروتئین ها را می توان از 28 روز پس از جفت گیری استفاده کرد تا بتواند حاملگی های اولیه را تشخیص دهد.

با این حال در حال حاضر استفاده از آنها به دلیل هزینه بالاتر آنها (مخصوصاً آزمایشات مبتنی بر خون) و برای اکثر آزمایشات نیاز به امکانات آزمایشگاهی است که نتایج را به تاخیر می اندازد.

در حیواناتی که بیش از یک بار تلقیح شده اند، این آزمایشات بین جفت گیری ها تمایز قائل نمی شوند مگر اینکه آخرین جفت گیری کمتر از 28 روز قبل باشد.

تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

4 dairy herd fertility ultrasound pregnancy diagnosis

شکل 4: دستگاه های اولتراسوند اکنون معمولاً در تشخیص بارداری استفاده می شوند (عکس © Jakob Malmo)

تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

شکل 5: وجود جنین در صورت تشخیص بارداری و اندازه آن می تواند برای تعیین سن او استفاده شود. (عکس © Jakob Malmo)
تشخیص بارداری در گاو شیری NADIS

6 dairy herd fertility ultrasound empty cow

شکل 6: عدم وجود مایع، جنین و غشای جنینی برای شناسایی گاو خالی استفاده می شود.

معاینه ترانس رکتال Transrectal examination

فقدان جایگزین های مناسب به این معنی است که این روش تشخیص بارداری تا حد زیادی رایج ترین روش است، به استثنای عدم تشخیص فحلی.

دو روش معاینه ترانس رکتوم، لمس رکتوم و سونوگرافی، هر دو ساختارهای مشابهی را تشخیص می دهند – جنین، مایع و غشای جنین. هر کدام مزایای خاص خود را دارند. لمس رکتوم نیازی به تجهیزات گران قیمت یا منبع تغذیه ندارد.

از نظر زمان برای تعداد کمی گاو و برای بارداری های دیررس مزایای قابل توجهی دارد. سونوگرافی به تجهیزات گران قیمت نیاز دارد، اما برای تعداد زیادی از گاوها سریعتر است و گوساله ها می توانند با دقت بیشتری بررسی شوند، به خصوص در مراحل اولیه و همچنین می توانند از 55 روزگی به بعد جنسیت شوند.

برای یک دامپزشک باتجربه، تفاوت کمی در دقت بین تشخیص بارداری با لمس و سونوگرافی وجود خواهد داشت، زیرا بیش از 95٪ گاوهای خالی و باردار به درستی شناسایی می شوند.

استانداردهای معاینه ترانس رکتال چیست؟

معاینه ترانس رکتال از حدود 20 روز پس از تلقیح انجام می شود، اما دقت در این مرحله بسیار کمتر است و زمان صرف شده برای هر گاو بسیار بیشتر از معاینات پس از 30 روز به بالا است، بنابراین زمان استاندارد برای معاینه حدود 35 روز است.

لازم به یادآوری است که تشخیص بارداری فقط یک تشخیص ساده نیست. معاینه ترانس رکتال فقط یک بله یا خیر را در مورد وضعیت بارداری ارائه نمی دهد. در مرحله اول، اندازه گیری جنین می تواند اندازه گیری دقیق سن را ارائه دهد که می تواند برای بررسی دقیق بودن سوابق هوش مصنوعی یا تأیید تاریخ های خدمات طبیعی مفید باشد.

این می تواند به ویژه هنگام ارزیابی باروری گله ارزشمند باشد، زمانی که اطلاعات بیشتری در دسترس داشته باشید، بهتر است. ثانیاً، هدف اصلی تشخیص، شناسایی گاوهایی است که باردار نیستند. درمان این گاوها است که تشخیص آبستنی را توجیه می کند، بنابراین هرگونه تأخیر در معالجه این گاوها یا در تشخیص علت عدم آبستنی درآمد از دست رفته است. بنابراین، استفاده از یک متخصص که بتواند گاوهای غیر آبستن را ارزیابی و درمان کند، سودمند است، نه فقط فردی که بتواند حاملگی را تشخیص دهد.

خلاصه وبینار Summary

 1. تشخیص بارداری بخش مهمی از مدیریت باروری است.
 2. تشخیص زودهنگام بارداری امکان تشخیص زودهنگام و درمان مشکلات را فراهم می کند.
 3. شناسایی حیواناتی که تلقیح شده‌اند در حال بازگشت به گرما مقرون‌به‌صرفه‌ترین روش برای تشخیص زودهنگام غیر بارداری است.
 4. با این حال، نمی توان به آن به عنوان روشی برای تشخیص حاملگی اعتماد کرد زیرا نسبت بالایی از گاوها (اغلب بیش از 30٪) که در گرما دیده نمی شوند در واقع خالی هستند.
 5. غلظت پروژسترون شیر را می توان برای تشخیص بارداری استفاده کرد، اما با نمونه های متعدد که مقرون به صرفه بودن را کاهش می دهد بهترین عملکرد را دارد.
 6. آزمایش گلیکوپروتئین حاملگی در برخی شرایط یک جایگزین است.
 7. لمس رکتوم روش انتخابی برای تشخیص زودهنگام بارداری است.
 8. لمس دستی و اولتراسوند هر دو روش موثری هستند.
 9. سونوگرافی برای افزایش سن و جنسیت جنین بهتر است.
 10. هر روشی که مورد استفاده قرار گیرد، شناسایی و مدیریت مؤثر گاوهای غیر آبستن است که کلید ایجاد مزیت در تشخیص زودهنگام بارداری است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز