تشخیص درماتیت دیجیتال در گاو شیری

معرفی ترموگرافی

ترموگرافی یا تصویر برداری حرارتی مادون قرمز یک روش منظم برای جمع‌آوری، ‌ذخیره‌سازی و تحلیل انرژی تابشی مادون قرمز با استفاده از سیستم‌های تصویر برداری مادون قرمز است.

یک ترموگرام یا تصویر‌حرارتی، تصویری است که نقشه‌ی توزیع سطوح مختلف انرژی تابشی مادون قرمز را از سطحی از جسم که قابل مشاهده است، نشان می‌دهد.

کاربردهای ترموگرافی

روش ترموگرافی :

به منظور تشخیص و ردیابی، شناسایی، و اندازه گیری تابش حرارتی (اشعه فروسرخ یا مادون قرمز ساطع شده از اجسام با دمای بیشتر از صفر درجه کلوین و یا 273- درجه سانتیگراد) از سطح یک جسم به کار می رود.

روش کار ترموگرافی

در این روش از گرادیان های حرارتی برای شناسایی عیوب بر اساس خصوصیات و مشخصات حرارتی آنها استفاده می شود.

ترموگرافی یک نوع بازرسی غیر مخرب از نوع غیر لمسی می باشد:

که با استفاده از یک دوربین مادون قرمز یک تصویر حرارتی ایجاد و ثبت می کند، که منجر به آشکار سازی رفتار حرارتی یک جسم در طول سطح آن می گردد. اپراتور متخصص اقدام به تفسیر عکس ثبت شده نموده و عیوب شناسایی شده را گزارش می نماید.

تحقیقات انجام گرفته

در سال 2018 تحقیقاتی در خصوص استفاده از تصویربرداری حرارتی به منظور تشخیص و شناسایی زود هنگام لنگش در گله 200 راسی گاو های شیری هلشتاین در اسکاتلند انجام گرفت. که در نشریه دامپزشکی Elsevier – ScienceDirect به چاپ رسیده بیان میکند که از نظر تاریخی، درماتیت دیجیتال شایع ترین بیماری عفونی ایجاد کننده لنگش در گله در طول سال است.

لنگش پس از ورم پستان دومین بیماری پر هزینه در مزارع گاو شیری است که به شدت عملکرد اقتصادی را تحت تاثیر قرار میدهد. هر مورد لنگش میتواند باعث کاهش تولید حدود ۳۲۰ کیلو گرم شیر در هر دوره شیرواری گردد. لنگش می تواند در صد بالایی از حذف های اجباری گله را به خود اختصاص دهد.

فقر جیره مسبب لنگش:

 1. کمبود مس در گاوها باعث ترک خوردگی سم شده، آبسه ها و عفونت سم را به همراه دارد.
 2. سطح بالای سلنیوم در خوراک دام باعث بروز لنگش و تغییر شکل سم می گردد.
 3. در شرایطی نیز که PH شکمبه کاهش پیدا کرده و اسیدی می شود، احتمال بروز لنگش افزایش می یابد

پیش فرض های پژوهش:

محوطه داخلی مزرعه گاو شیری تحت مطالعه، شامل یک انبار بزرگ ، تهویه مناسب و دارای فری استایلهای استاندارد با حداکثر یک بستر برای هر گاو و دو راه عبور (یکی پشت ظرف خوراک و دیگری بین دو ردیف فری استایل) بود.
معابر به اندازه کافی گسترده بود تا 2 گاو بتوانند از آن عبور کنند. تمام کف پوش ها بتونی بوده و یک دستگاه تراش اتوماتیک هر ساعت از معابر عبور میکرد. آبشخور ها در دوطرف اسطبل قرار داشتند.
تمام گاوهای شیرده روزانه سه بار تقریبا ( ساعت 6:00 ، 14:00 ، 21:00) دوشیده میشدند.
در بهار ، گاوهای گروه مدیریت شروع به چریدن در فضای باز کردند.همه گاوها از یک جیره مخلوط که حاوی 1.8-12.0 MJ/Kg DM بود تغذیه میشدند.
سه بار در هفته ، همه گاوها از طریق حمام پا حاوی سولفات مس به عنوان اقدامی پیشگیرانه در برابر بیماری های عفونی پا قدم می زدند. تشخیص درماتیت دیجیتال در گاو شیری
سم چینی در صورت لزوم توسط دامپزشک روی گاوهای شناسایی شده لنگ در هر مرحله انجام شد.اما بطور معمول 2 بار در سال در کل گله انجام میشود تا سلامتی سم حفظ شود.

چکیده پژوهش:

لنگش در گاوهای شیری یک مشکل مداوم است، نشان دهنده درد ناشی از بیماری های زمینه ای است و با کاهش تولید شیر و باروری  همراه است.

درماتیت دیجیتال یکی از دلایل شایع لنگش است. تصویربرداری حرارتی تکنیکی است که ممکن است تشخیص زود هنگام این بیماری را تسهیل کند و امکان استفاده در سیستم های تشخیص خودکار را دارد.

تصویر برداری تشخیصی
تصویر برداری تشخیصی
مطالعات قبلی با تصویربرداری حرارتی از پاشنه ها یا باند کرونر پا تصویربرداری کرده اند و معمولاً فقط از حداکثر دما (حداکثر) به عنوان اندازه گیری نتیجه استفاده می کنند
این مطالعه به بررسی سودمندی سایر توصیف کنندگان آماری صدک 90 (90PCT)، صدمین 95 (95PCT)، انحراف معیار (SD) و ضریب تغییر (CoV) پرداخته و ابزار تصویربرداری از پاشنه یا باند کرونر را مقایسه کرده است.
تجزیه و تحلیل
 1. تصاویر از گاوهای لنگ و سالم با استفاده از دوربین حرارتی با وضوح بالا جمع آوری شد.
 2. تجزیه و تحلیل در سطح گاو و پا انجام شد.
 3. بین پا لنگ و سالم قابل تشخیص در پاشنه پا (صدک 95 P \u003c0.05 ؛ SD P \u003c0.05) و باند کرونر (SD P \u003c0.05) تفاوت معنی داری وجود داشت.
 4. در گاوهای لنگ، مقادیر 95PCT در پاشنه بالاتر بود (P \u003c0.05) و مقادیر حداکثر در باند کرونر (P \u003c0.05) در لنگ پا در مقایسه با پای سالم بود.
 5. تجزیه و تحلیل ROC مقدار AUC 0.72 برای حداکثر دما و 0.68 برای 95PCT در پاشنه را نشان داد.
نتیجه گیری:
نتیجه گیری شد که حداکثر دما دقیق ترین اندازه گیری است، اما از سایر توصیف کنندگان آماری دما می توان برای تشخیص لنگش استفاده کرد.
این موارد ممکن است در زمینه های خاصی مانند آلودگی وجود داشته باشد. تمایز لنگ از پای سالم هنگام تصویربرداری از پاشنه پا بیشتر مشهود بود.
اسکور لنگش

نمره لنگش و معاینه پا

گاوها بصورت دو هفته ایی توسط کادر فنی با تجربه اسکوربندی شدند. هر گاو که در مقیاس لنگش بالاتر از 3-4 باشد (از 1-4 بسیار لنگ) نمره  گرفته باشد آماده معاینه دامپزشکی است.

معاینه پا و جمع آوری تصاویر

توسط یک جراح دامپزشک با تجربه ، معاینه پا به روش خرد کردن سم انجام شد .مشاهده شد که قلم نگه دارنده پا له شده است .قبل از انجام هرگونه دست زدن به پا ، از جلوی باند کرونر و قسمت کف پا مفصل پاستر (تصویر گرفته شده  از سطح زمین ناحیه بین پیازهای پاشنه و چنگال های شبنم) هر دو پاهای عقب  گرفته شده است. استفاده از پاهای کثیف نتایج بررسی را کاربردی تر میکند زیرا شستن پاها تنوع دمای پا را افزایش میدهد و از دست دادن گرما پس از تصویربرداری هر دو پای عقب به نوبه خود انجام گرفته است.

از روش سم چینی سم 5 مرحله ایی هلندی استفاده شد. با این کار ، حضور و محل ضایعات شاخدار DD و یا پنجه مشخص شد.

اطلاعات مربوط به تشخیص وضعیت پا و شدت آن برای هر پا ثبت شد. از نقشه های پای کاغذ تصویری نیز برای مشخص کردن محل دقیق ضایعات در گاو لنگ استفاده شد.

در کل مراحل تصویربرداری ، هرگونه مدفوع تازه به سرعت از ناحیه تصویربرداری و پاها ، پاک شدتا منابع مصنوعی گرما را از بین ببرند. از پاهای گاوهای کنترل به همان روش گاوهای لنگ، تصویر برداری ، بازرسی و به آرامی کوتاه شدتا عدم وجود آسیب شناسایی و تایید شود.

سوابق مزرعه در مورد درمان بیماری نیز بررسی شد تا تایید شود که این گاو هیچ بیماری شناسایی شده دیگری ندارد.

همانطور که تصاویر IRT قبل از بازرسی دامپزشکی  گرفته شد، از 51 گاو بازرسی شده  نیز تصاویر جمع آوری شد. از این تعداد 17 راس، مبتلا به  بیماری عفونی (درماتیت دیجیتال یا درماتیت بین دیجیتال) تشخیص داده شدند.

21 راس سالم و بدون بیماری طبقه بندی شدند. شش گاو دارای ضایعه شاخ پنجه بودند ، چهار گاو سنگ در سم های خود داشتند و بقیه دارای پاشنه چربی پیشرفته بودند.

بدلیل این الگوی شیوع, فقط تصاویر گاوهای سالم و مبتلایان به DD مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج پژوهش

 • ضعف عضلات لگن بیشترین تاثیر را بر ایجاد لنگش دارد و این تاثیر در عضلات پایینتر کمتر میشود
 • تغییر شکل مفاصل: تغییر در شکل هر کدام از مفاصل ران، زانو و مچ پا میتواند موجب لنگش شود
 • تاثیر تغییر شکل مفصل ران بر لنگش بیش از دو مفصل دیگر است.
 • این تغییر شکل ها میتوانند به علل متفاوتی ایجاد شوند ولی هر علتی که داشته باشند بر روی بیومکانیک زانو تاثیر گذاشته
 • با تغییر در نیروهایی که از جانب عضلات بر این مفاصل وارد میشود شکل حرکت مفصل و به تبع آن اندام تحتانی تغییر میکند و همین تغییر به معنای لنگش است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز