تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR

تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR ر

استفاده از کل جیره های مختلط (TMR) که تا اوایل دهه 1980 نادر بود، در حال حاضر سیستم اصلی تغذیه در اکثر مناطق عمده لبنی آمریکای شمالی است.

تغذیه TMR دارای مزایای بی شماری است، از جمله:

 1. توانایی استفاده از خوراک های فرعی کم هزینه در سطوح پایین در جیره،
 2. مکانیزه کردن کامل سیستم اختلاط و تحویل خوراک
 3. و به حداقل رساندن دسته بندی جیره توسط گاوها.

ارزش تفسیری TMR

TMR که به گاوها تحویل داده می شود، ارزش تفسیری و اسنادی زیادی نیز دارد، زیرا آنالیز شیمیایی آن، در واقع، همان جیره غذایی است که در حال تغذیه است و به این ترتیب، باید با جیره ای که فرموله شده است مطابقت داشته باشد.

اگر اینطور نباشد، TMR ممکن است عملکرد حیوان را با تامین ناکافی مواد مغذی حیاتی و/یا افزایش اثرات زیست محیطی (و هدر دادن پول) با تامین بیش از حد مواد مغذی کاهش دهد.

در حالی که TMR گهگاه در گذشته نسبت به اولی نمونه برداری و آزمایش شیمیایی شده است، ظهور مسئله اثرات زیست محیطی دلیل جدیدی برای ردیابی سطوح مواد مغذی TMR که برای گاوهای شیری تغذیه می شود ایجاد کرده است.
هدف از این مقاله کوتاه، تشریح یک پروتکل نمونه برداری TMR است که برای استفاده در گاوداری ها کاربردی است.

تجهیزات مورد نیاز عبارتند از

 1. – یک سطل پلاستیکی 3 و نیم گالن
 2. – یک جفت دستکش لاتکس
 3. – کاردک گچ کار
 4. – یک زیپ پلاستیکی 1 گالن قابل آب بندی
 5. کیسه پلاستیکی
 6. – جارو همزن
 7. – خودکار ضد آب مشکی

اصول نمونه برداری موفقیت آمیز TMR به طور کلی

زمان، اصل مهم

اصل نمونه برداری موفقیت آمیز TMR، جمع آوری یک نمونه نماینده از TMR است که به دسته خوراک تحویل داده شده است. با این حال، بر خلاف نمونه برداری از مواد غذایی، که می تواند اساسا در هر زمانی از روز انجام شود، نمونه برداری از یک TMR باید بلافاصله (در عرض 5 دقیقه) پس از تخلیه TMR در تخته خوراک انجام شود..

دلیل این امر این است که گاوها مواد را در یک TMR جداسازی می کنند به طوری که با افزایش زمان پس از تحویل TMR، خوراک در دسته بیشتر و بیشتر از TMR تحویل داده شده ، فاصله می گیرد.

به عنوان مثال، معمولاً سطح فیبر TMR با زمان دسترسی گاو افزایش می یابد. متأسفانه، این نیاز به حضور فیزیکی کارگر ناظر را ایجاد می کند نتشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR ر ر تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR

نمونه برداری جیره مخلوط TMR گاوداری

فرآیند  اول-نمونه برداری از TMR

 

نمونه برداری از TMR در Bunkline اولین نیاز این است که تصمیم بگیرید چه چیزی باید نمونه برداری شود.

 

به عنوان مثال، اگر یک کامیون تغذیه یک بار TMR واحد را به یک خط سقفی منفرد تحویل دهد، تقریباً مطمئن است که این خواسته برای نمونه برداری از کل آن خط ناهمواری باشد.

با این حال، اگر کامیون تغذیه یک بار TMR تقسیم شده را به 2 (یا بیشتر) بانک لاین کورل تحویل دهد، ممکن است مطلوب باشد که از هر خط بانک به طور جداگانه یا به سادگی از بار کلی نمونه برداری شود.

اگر مورد دوم باشد، تعداد نمونه های TMR منفرد (شرح شده در زیر) باید منعکس کننده وزن تقسیم شده از کامیون تغذیه TMR توسط طاقچه راهرو پس از شناسایی منطقه bunkline که باید نمونه برداری شود، مکان های روی خط bunkline که باید نمونه برداری شود باید از قبل شناسایی شوند.

تعداد نمونه‌های TMR منفرد جمع‌آوری‌شده حائز اهمیت است!

از آنجایی که تعداد نمونه‌های TMR منفرد جمع‌آوری‌شده همیشه باید 10 نمونه در هر نمونه TMR باشد، که برای نشان دادن بار TMR به اندازه کافی لازم است، بهترین کار این است که نقاط نمونه از قبل بر اساس یک ویژگی از نمونه انتخاب شوند.

به عنوان مثال، اگر 40 پایه سقف در امتداد خط بند وجود داشته باشد، نمونه‌بر می‌تواند تصمیم بگیرد که در پست سوم و سپس در هر پست 3 پس از آن از طریق پست 36 نمونه برداری کند تا 10 نمونه TMR به دست آورد.
هنگامی که کل بار TMR در بانکلاین هدف تخلیه شد، نمونه‌بردار باید با قاطعیت به سمت پایین نمونه‌برداری از خط پایین حرکت کند و مستقیماً در مقابل هر پست از پیش تعیین‌شده تقریباً نصف فاصله از پشت تخته حرکت کند.

در هر نقطه از پیش تعیین شده، نمونه با راندن یک دستکش لاتکس به شکل فنجانی به داخل TMR تا عمق مچ، فشار دادن ملایم، برداشتن نمونه TMR و (بدون تکان دادن آن – که یک تمایل طبیعی است) انداختن آن داخل سطل نمونه ، جمع آوری می شود.

دقت در حفظ رطوبت نمونه TMR

هنگامی که تمام نمونه های دست TMR جمع آوری شد، جرم باید به آرامی با دست فشرده شود و کیسه پلاستیکی گالن روی آن قرار گیرد تا از از دست رفتن رطوبت جلوگیری شود.

در صورتی که TMR همگن نباشد، در فرآیند نمونه‌گیری به دقت بالا نیاز است.

به عنوان مثال اگر هویج یا پرتقال کامل در TMR باشد، اگر در محل نمونه برداری از پیش تعیین شده باشد، نباید از آنها در نمونه برداری اجتناب کرد.

اگر از علوفه های طولانی در TMR استفاده می شود، مانند نی یا یونجه علف، که در اختلاط تجزیه نمی شوند، ممکن است لازم باشد آنها را با یک قیچی  (معمولاً در فاصله 2 تا 3 سانتی متر از جرم)، قبل از قرار دادن نمونه دستی در سطل به منظور جلوگیری از نمایش بیش از حد این اجزای غذایی در نمونه جمع آوری شده جدا کنید.

فرآیند دوم – نمونه برداری فرعی از نمونه

نمونه TMR در سطل برای ارسال به آزمایشگاه برای تجزیه و تحلیل بسیار بزرگ خواهد بود.
بنابراین گام بعدی نمونه برداری فرعی TMR در سطل به منظور ایجاد نمونه کوچکتر است که می تواند برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه خوراک ارسال شود.

این فرآیند، به عنوان «یک چهارم کردن» شامل یافتن یک سطح بتنی یا ترکیبی صاف است که خارج از باد است، به سرعت محتویات سطل را روی آن سطح ریخته و سپس آن را مخلوط می‌کنیم.

با کاردک گچ کار با چرخاندن مکرر TMR به سمت داخل از پایین به بالا تا زمانی که مشخص شود که مواد به خوبی مخلوط شده اند.

اگر خوراک‌های بزرگی در TMR وجود دارد (مانند پالپ مرکبات، هویج یا یونجه‌های بلند)، باید در طول این فرآیند آن‌ها را پاره یا برش دهید یا با کاردک گچ‌کار یا یک جفت قیچی به قطعات/طول‌های کوچک (به‌اندازه یک چهارم) برش دهید.تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR رتشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR

نمونه برداری جیره مخلوط TMR گاوداری

هنگامی که مشخص شد که نمونه به خوبی مخلوط شده و آماده برای نمونه برداری فرعی است، از کاردک گچ بری استفاده می شود تا نمونه را به دو نیم کرده و سپس هر نیمه را به دو نیم تقسیم می کند.

سپس دو ربع متضاد برای قرار دادن در کیسه پلاستیکی گالن در حالی که موجودی دور ریخته می شود، یا نمونه برداری به عنوان ذخیره انتخاب می شود.

درج جزئیات نمونه TMR، 

جزئیات نمونه TMR، از جمله مکان، خط بند، تاریخ و شناسایی TMR باید فوراً روی کیسه گالن با یک خودکار علامت گذاری سیاه و غیر قابل حذف علامت گذاری شود.

فرآیند سوم- ذخیره و ارسال نمونه

نمونه TMR را می توان منجمد کرد تا بعداً با آن برخورد کرد یا اگر قرار است ظرف 24 ساعت با آن برخورد شود، در یخچال نگهداری شود.
کل نمونه باید برای آنالیز شیمیایی به آزمایشگاه ارسال شود و دستورالعمل های واضحی برای خشک کردن کل نمونه (در دمای بالاتر از 550 درجه سانتیگراد به منظور جلوگیری از آسیب به اجزای پروتئین و ایجاد ماده ای که به عنوان فیبر مورد ارزیابی قرار می گیرد) ارائه شود.

نمونه برداری جیره مخلوط TMR گاوداری

انتخاب مواد مغذی برای سنجش در نمونه TMR به هدف نمونه گیری بستگی دارد.

 

 1. در صورتی که تنها هدف محاسبه میزان مصرفی گاو باشد، ممکن است به تعیین ماده خشک (DM) محدود شود،
 2. یا در صورت مسائل زیست محیطی می تواند شامل اجزایی مانند پروتئین خام، فسفر و نمک (به عنوان مثال سدیم و کلر) باشد. فرآیند نمونه برداری را هدایت کرده اند

(آنالیت های مهم زیست محیطی به طور منطقه ای نسبت به نگرانی های زیست محیطی منطقه ای متفاوت خواهند بود).
در مقابل، سطوح مواد معدنی کمیاب گران قیمت، مانند Se، Cu و Co، می تواند در جیره کاهش یابد، اگر مشخص باشد که آنها بیش از حد عرضه می شوند.

فرآیند چهارم- فراوانی نمونه برداری از TMR و استفاده از داده ها

یک TMR را می توان تقریباً در هر فرکانس زمانی نمونه برداری کرد. با این حال، برای ایجاد یک رکورد واضح از کیفیت TMR، هر فرکانس زمانی که بیشتر از ماهانه باشد، منطقی نیست.

تغییر در جیره ها نباید بر اساس یک یا حتی دو نمونه TMR انجام شود.

با این حال هنگامی که الگویی از مقدار مطلق مواد مغذی در نمونه ها و همچنین انحراف از مقادیر فرموله شده ایجاد شد، باید فرمول مجدد TMR در نظر گرفته شود.  تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR ر تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR تشریح پروتکل نمونه برداری جیره مخلوط TMR

خلاصه

نمونه برداری و تجزیه و تحلیل نمونه های TMR در گاوداریهای گاو شیری در اصل ساده است، اما ممکن است در عمل پیچیده باشد. با این حال، اگر به طور منظم تکمیل شود، داده های تجزیه و تحلیل تولید شده می تواند برای مستندسازی شیوه های تغذیه به مقامات نظارتی و/یا استفاده شود.

فرمولاسیون TMR را برای کاهش هزینه آنها تنظیم کنید.

اساسنامه سازمان تعاون روستاییمقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز