تصفیه فاضلاب دامداری

تصفیه فاضلاب دامداری

اهمیت  تصفیه فاضلاب دامداری در مزارع گاو شیری

تردیدی وجود ندارد که پسماند دامداری ها عاری از آلاینده نیست و اگر فاضلاب بطور دقیق کنترل نشود ممکن است ورود این آلاینده ها به طبیعت به دردسرهای بزرگی منجر گردد. بنابراین اقدامات تصفیه ی فاضلاب ها باید با در نظر همه ی آلاینده های ممکن انجام شود.

خصوصیات پسماند های حاصل نیز با توجه به نوع دام و البته فاکتورهای مختلف می تواند متفاوت باشد و همین امر در برخی از موارد مراحل تصفیه فاضلاب را با چالش جدی تری روبرو ساخته است. از عوامل تاثیر گذار برنوع آلاینده هایی که در فاضلاب دامپروری یافته می شود میتوان به سن حیوان، جیره ی غذایی و نوع دام به طور ویژه اشاره کرد.

تصفیه بیولوژیکی

تصفیه هوازی یا بیولوژیکی یکی از مهمترین و پرکاربردترین روش ها در نظر گرفته می شود . هدف اصلی در این روش برای تصفیه فاضلاب دامپروری آن است که کود موجود تثبیت گردد و مواد آلی ناخواسته و بو حذف شده و انرژی موجود بازیافت گردد.

کیفیت تصفیه فاضلاب دامپروری در فرایند بیولوژیکی به دو پارامتر میزان اکسیژن رسانی و مدت زمان مد نظر گرفته شده وابسته است.

تصفیه بی هوازی

از دیگر روش های تصفیه فاضلاب دامپروری تصفیه بی هوازی  می باشد که به طور خاص مورد استفاده قرار می گیرد. این روش در اثر عدم حضور اکسیژن اجرا می گردد. زمانی که اکسیژن آزاد در محیط نباشد، میکروارگانیسم های بی هوازی قادر خواهند بود که ترکیبات آلی را به راحتی تجزیه کنند و کارایی آنها را از بین ببرند.

توجه به PH و درجه حرارت و البته حضور مواد سمی در حین انجام تصفیه حائز اهمیت می باشد.

نتایج ویژه :

1- امر تصفیه فاضلاب مزارع دامپروری در بلند مدت و بکارگیری گسترده می تواند  ذخایر آبی کشور را حفظ کرده  و مشکلات کم آبی را به طور ویژه کاهش دهد.

2- صنعت کشاورزی یکی از صنایع مهمی می باشد که به طور زیاد به آب موجود وابسته است. وجود هرگونه مشکل کم آبی می تواند صنعت کشاوری را با مشکل جدی روبرو سازد. تصفیه فاضلاب دامپروری و استفاده از آن در آبیاری مزارع کشاورزی می تواند یک سود دو جانبه به همراه داشته باشد

3- با تشدید یافتن مشکلات کم آبی در سال های آتی نیاز مبرم به پیاده سازی و اجرای تصفیه خانه های فاضلاب دامداری ها وجود خواهد داشت، به همین دلیل کارشناسان به دنبال روش هایی هستند که بتوانند هزینه نهایی را کاهش دهند.

4-بهره مندی از پکیج تصفیه فاضلاب دامپروری به منظور دسترسی به آبیاری مورد نیاز در کشاورزی به دلیل کمبود منابع آب توانسته به یک استراتژی بسیار مطلوب و کارساز تبدیل گردد. گفتنی است که فاضلاب دامپروری به دلیل داشتن موارد موجود در کودهای حیوانی می تواند هزینه ی صرف شده برای تهیه ی این نوع از کودها را نیز به طور قابل ملاحظه کاهش دهد.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز