تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس "bypass fats" ، مواد خام با ارزش

تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس ر تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس تغذیه گاوهای شیری پرتولید با چربی های بای پس

برای چربی های بای پس ارزش قائل شوید

چربی های بای پس (Bypass fats) می توانند مواد خام بسیار با ارزشی در تغذیه نشخوارکنندگان به ویژه برای گاوهای شیری پرتولید باشند. چندین برنامه کاربردی ممکن وجود دارد. آنها برای افزایش کل انرژی دریافتی در اوایل شیردهی و در نتیجه کاهش تعادل انرژی منفی استفاده می شوند. همچنین برخی از چربی های بای پس می توانند میزان چربی شیر و کل تولید چربی شیر را در روز افزایش دهند. ثالثاً، محصولات سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع (چند) می توانند برای افزایش باروری یا تعدیل پاسخ ایمنی استفاده شوند.

 

محصولات پودر چربی بسیاری وجود دارند ، شما کدام یک را انتخاب کنید؟

عرضه کنندگان و محصولات زیادی در بازار وجود دارد که ادعاهای متفاوتی دارند. تعیین اینکه کدام محصول را بر اساس مشخصات محصول ارائه شده و اهدافی که می خواهید به آن برسید، آسان نیست. در این مقاله اول، اطلاعاتی در مورد کار اخیری که در مورد چربی های بای پس انجام داده ایم به اشتراک می گذاریم که منجر به ارزش خالص انرژی بهتر و مستقل می شود.

ارزش خالص انرژی بسیار متغیر است

انرژی خالص چربی های بای پس به سطح چربی، نوع و قابلیت هضم آن بستگی دارد. بنابراین مدلی برای محاسبه قابلیت هضم منابع مختلف چربی بای پس، بر اساس مشخصات اسیدهای چرب و نوع چربی ایجاد شد. سه نوع چربی متمایز شد:

 1. تری گلیسیرید (TAG).
 2. صابون های کلسیمی (Ca-soap)
 3. و اسیدهای چرب آزاد (FFA).

در این نوع چربی “FFA” ، انواع فرعی بر اساس پروفایل اسیدهای چرب ایجاد شد (C16: 0؛ C18: 0 یا C18: 1 و اسیدهای چرب غیر اشباع پلی (PUFA)). در مجموع 7 کلاس تعریف شد، جدول 1 را ببینید.

 

چربی بای پس تغذیه گاوهای پرتولید

 


چربی بای پس تغذیه گاوهای پرتولید

برای هر یک از آن کلاس ها، قابلیت هضم این نوع چربی بای پس با یک مدل ساخته شده توسط خود بر اساس یک پایگاه داده بزرگ از 62 نشریه علمی in vivo برآورد شد. پیش بینی قابلیت هضم توسط مدل قابل اعتماد بود (R2 = 0.72). به طور کلی، قابلیت هضم چربی در صابون های کلسیم بالاترین بود، پس از آن ترکیبات FFA با سطوح بالای C16:0 و پس از آن محصولات مبتنی بر تری گلیسیرید قرار گرفتند.

مقادیر کمتر انرژی

بر اساس این ارقام، مقادیر انرژی محاسبه شد. به طور متوسط ​​مقادیر انرژی حاصله 60 درصد کمتر از مقادیر ارائه شده توسط تولیدکنندگان است. برای مقادیر انرژی 3 کلاس مختلف به جدول 2 مراجعه کنید.

 1. برای ارزیابی اینکه آیا این مقادیر انرژی منجر به پیش‌بینی بهتر واکنش‌های تولیدی گاوها می‌شود، یک پایگاه داده بزرگ دوم از آزمایش‌های درون تنی برای تأیید صحت نتایج ایجاد شد.
 2. با استفاده از روش های متاآنالیز نتایج تایید شد.
 3. تولید شیر مشاهده شده به خوبی با تولید شیر محاسبه شده بر اساس مقدار NEl جدید هر چربی بای پس (با فرض 500 گرم تغذیه، جایگزینی 6,55 مگاژول در جیره پایه) مطابقت داشت.
 4. برای مثال، اثر محاسبه‌شده ترکیب‌های FFA بالا در C16: 0 1.8 کیلوگرم شیر و اثر مشاهده‌شده از متاآنالیز 1.7 کیلوگرم در روز بود.

مفاهیم

 1. عرضه کنندگان زیادی در بازار با محصولات چربی بای پس مختلف وجود دارد.
 2. اغلب تامین کنندگان قابلیت هضم چربی را بیش از حد تخمین می زنند که منجر به ارزش انرژی بیش از حد محصولات آنها می شود.
 3. با استفاده از مدل‌ها و روش‌های متاآنالیز، ارزش انرژی انواع مختلف محصولات چربی بای پس را مجدداً ارزیابی کردیم.
 4. مقادیر کمتر NEl منجر به پیش‌بینی بهتر واکنش تولید شیر در گاوهای شیری شد.
 5. این به شما امکان می دهد ارزیابی بهتری از ارزش غذایی منابع مختلف چربی انجام دهید.

در مقالات بعدی ما اطلاعات دقیق تری در مورد اعتبار اقتصادی چربی های بای پس ارائه خواهد شد.

 

March 2021_Value bypass fat_Ruminants_Table_2.jpg

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز