تفکرات اشتباه درخصوص سندرم گاو زمین گیر

تفکرات اشتباه درخصوص سندرم گاو زمین گیر

آشنا شدن با تفکرات اشتباه درخصوص سندرم گاو زمین گیر میتواند راهکارهای مناسبی در راستای مدیریت گاو زمین گیر و برخی بیماریهایی مسبب سندرم گاو زمین گیر باشد.

سندرم گاو زمین گیر واژه ای عمومی است که برای گاوان خوابیده بر جناغ به کار می رود. در این حالت دام مبتلا به مدت بیش از24 ساعت زمین گیر بوده به دلایلی غیرفیزیکی همچنان زمین گیر باقی می ماند.

از مهمترین اشتباهات دامداران محترم که متاسفانه میتواند منجر به بروز سندرم گاو زمین گیر شود عدم توجه به تغذیه صحیح گاو شیری از جمله کمبود مواد معدنی بدن چون کلسیم، منیزیم یا حتی بروز انواع بیماری های التهاب رحم میباشد.

از اشتباهات دیگر دامداران که متاسفانه در بسیاری از بازدیدهای میدانی تیم فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان از فارم های اعضاء به عمل آمده درمان ناقص بیماری ها میباشد.

این سندرم به دلایل مختلف شکل گرفته در صورت عدم توفیق در بهبود حیوان منجر به حذف دام ضرر زیان اقتصادی می شود. آیا تاکنون به دلایل بروز این سندرم فکر کرده اید؟

آیا میدانید برخی بیماریهای پس از زایش ، در صورتیکه به درستی درمان نشوند میتوانند سبب ساز سندرم گاو زمین گیر باشند؟ از اینگونه موارد میتوان به تب شیر، فلج زایمانی بلافاصله بعد از زایمان گوساله بزرگ که با عبور از لگن به عصب پاهای عقبی آسیب وارد می کند، رخ می دهد.

همچنین در حین زایمان ممکن است دچار شکستگی یا عارضه استخوانی شوند. از دیگر بیماریهای پس از زایش که میتوانند باعث زمین گیر شدن گاو شوند میتوان هموگلوبینوری پس از زایش ،بیماری  هیپوکلسمی زایمانی و  تورم پستان، اشاره کرد.

جهت مطالعه بیشتر در خصوص بیماریهای پس از زایش لطفا بر روی لینک ذیل کلیک فرمایید

فاجعه ضرر و زیانهای ناشی از درمانهای ناقص برخی بیماریها

آیا میدانید  درمان ناقص یا نادرست برخی بیماریها مسبب بروز سندرم گاو زمین گیر میباشد . از آن جمله میتوان به بیماریهایی نظیر  هیپوفسفاتمی، خزنده قلبی، مسمومیت با ملاس، کمبود مس  و متریت شاربن علامتی ،، آندوتوکسمی TRP ،اشاره کرد.

 

آیا میدانید در صورت زمین خوردن گاو در بستری نامناسب چه ضررهای جبران ناپذیری به دام وارد میشود؟

صدمات آسیب های وارده به اعصاب، استخوان ها ماهیچه های ناحیه خلفی، هیپوفسفاتمی، هیپوکالمی آندوتوکسمی از دلایل عمده پدید آورنده این سندرم به شمار می آیند.

بیشترین صدمات مشاهده شده در دامهای مبتلا به سندرم گاو زمین گیر : شکستگی ران، فلج عصب ابتوراتور مورد فلج عصب سیاتیک، مورد پارگی زردپی ماهیچه گاستروس نموس، مورد شکستگی استخوان ایلیوم، مورد از هم گسیختگی استخوان شرم گاهی، مورد در رفتگی ران، میباشد

پر واضح است که سیاست درمانی حاکم بر این سندرم یکسان نبوده و در صورت عدم توفیق در بهبود حیوان منجر به ارجاع  به کشتارگاه جهت حذف دام و بروز ضرر و زیان اقتصادی می شود.

 

عدم توجه به بستر مناسب چگونه باعث بروز سندرم گاو زمین گیر میشود؟

آیا میدانید عدم توجه به بستر مناسب دام خود میتواند از دلایل بسیار شایع در بروز این سندرم باشد؟ تهیه بستر مناسب جهت جلوگیری از صدمات ماهیچه ای، تهیه بستر مناسب جهت کمک به برخاستن حیوان، انجام اقدامات حمایتی جهت جلوگیری از لیز خوردن حیوان ، از جمله اقدامات حمایتی بسیار ضروری در مدیریت پیشگیری از بروز این سندرم میباشد.

در سطوح سخت مانند بتون، مطمئن باشید آسیب دیدگی غیرقابل جبران ماهیچه ها سریع اتفاق می افتد.

بهترین سطح برای قرار دادن گاو زمین گیر ، بستر ماسه ای عمیق می باشد زیرا نرم هستند و گاو در وضعیت خوبی قرار می گیرد. اولویت بعدی بسترهای کاهی عمیق، هم در جایگاه ها و هم روی بستر فشرده می باشد.

از دیگر دلایل بروز این سندرم، دلایل متابولیکی دام میباشد نظیر ، کمبود منیزیم و کزاز علفی  که بیشتر در گله هایی دیده می شود که در چراگاه های سرسبز و رو به رشد به خصوص در اوایل بهار چرا می کنند.

آیا میدانید نتایج تحقیقات و داده های  آماری نشان میدهد در موارد فحلی و پرش گاوها بر روی گاو فحل  و بالعکس ،  خود میتواند باعث آسیب دیدن ستون فقرات و اعصاب، شود؟  گاوها هم به سرطان ستون فقرات مبتلا می شوند که در این نوع سرطان معمولا بیماری لیمفوسارکوما با عفونت ویروسی لکوز گاوی همراه است و باعث فشار آوردن به نخاع و در نتیجه زمین گیر شدن گاو می شود.

احتمال سرپا شدن گاو، صرف نظر از علت زمین گیر شدن، پس از ۲۴ ساعت یا بیشتر بسیار کم است

 

صدمات گاو زمین گیر چگونه اتفاق می افتد؟

معمولا صدمات دائمی سریع رخ می دهند

احتمال سرپا شدن گاو، صرف نظر از علت زمین گیر شدن، پس از ۲۴ ساعت یا بیشتر بسیار کم است. ماهیچه پاهای گاو زمین گیر شده پس از چندین ساعت به شدت صدمه می بیند. در این وضعیت ماهیچه ها خون را به مقدار طبیعی از سرخرگی که خون را از قلب به بافت ها هدایت می کند، دریافت می کنند اما برگشت مقدار خون از ماهیچه ها به سیاهرگ کم است.

هنگامی که مقدار جریان خون در سیاهرگ ها به شدت کاهش یابد، فشار خون داخل ماهیچه ها افزایش می یابد، در حقیقت ماهیچه ها نمی توانند خود را با تغییر فشار ایجاد شده سازگار کنند و در نتیجه سلول ها می میرند. مشاهده آماس سخت در مواردی که گاو چندین روز زمین گیر شده است غیرعادی نیست.

این نوع آسیب دیدگی پاهای عقبی را سندرم اطاقکی می نامند.

 

شیوه های درمانی و حمایتی در گاو زمین گیر چیست؟

بیشتر گاوها بلافاصله با تزریق کلسیم درمان می شوند و سلامتی خود را به دست می آورند ولی برای برخی چنین نیست. به هر حال، چنانچه گاو طی چند روز بلند نشود باید معاینه شود تا مطمئن شویم مسئله دیگری وجود ندارد.

توجه داشته باشید که تنها راه درمان گاوهای زمین گیر ماساژ آنها و تزریق دوز کورتیکو استروئید به موجب کاهش درد و جلوگیری از نکروز عضلانی است

چنانچه بروز سندرم گاو زمین گیردر مرحله پایانی شیردهی باشد، بایستی احتمال داد که گاو آسیب دیده یا مریض است. خیلی اهمیت دارد که گاو زمین گیر شده تا حد امکان به دقت معاینه شود.

گاو زمین گیر برای اینکه در وضعیت مطلوبی باشد باید با استفاده از یک سایه بان در مقابل آفتاب و باد در امان باشد و همچنین باید از بقیه گاوها دور نگه داشته شود. گاو زمین گیر را باید به حالت نشسته قرار داد نه رو به پهلو، زیرا ماهیچه ها سریع تر آسیب می بینند.

اقدامات حمایتی :

 1. استفاده از پرس های کاه یا علوفه خشک  در صورت لزوم برای نگه داشتن گاو زمین گیر :
 2. هر چند ساعت به ترتیب به روی پای چپ یا راست جابجا شوند
 3. مهم تر از همه، گاو زمین گیر همیشه به آب و غذای تمیز احتیاج دارد.

نحوه حرکت دادن گاو زمین گیر:

1- گاو زمین گیر را به آرامی روی سطح شیب دار یا درب بهاربند بغلطانید و با تراکتور بکشید.

2- اگر گاو را با درب بهاربند می غلطانید برای جلوگیری از برخورد گاو به زمین از برزنت استفاده کنید.

3- گاو زمین گیر را به آرامی با لودر جابجا کنید.

آنها را نباید به وسیله لودر چنگکی یا تیغه ای روی زمین بکشید. در حقیقت، بسیاری از کشورها قوانینی علیه کشیدن گاوها روی زمین وضع کرده اند.

4- به محض اینکه گاو بتواند روی پاهای جلو بایستد می توان از طناب های مقید کننده پاهای عقبی که به بلند شدن گاو کمک می کنند استفاده کرد.

5- به وسیله تسمه های بزرگ یا شکم بندها هم می توان به بلند شدن و ایستادن گاو کمک کرد.

6- روش دیگر برای جابجا کردن گاو، تانک شناوری است. با استفاده از طناب های مقید کننده پاهای عقبی و روش های دیگر، گاو را به راحتی در آب به حالت ایستاده قرار می دهند بدون اینکه فشاری به ماهیچه های آسیب دیده وارد شود.

7- استفاده از شناور ساختن دام در آب ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی گراد بعنوان ابزاری در مدیریت گاو زمین گیر مطرح شده است و روش کار چنین است :
پس از معاینه گاو و اطمینان از عدم شکستگی در اندام های حرکتی،دستگاه مزبور را به دام نزدیک می نماییم و ابتدا گاو را بر روی حصیر ی غلتانده و یا سر می دهیم و سپس دام را به درون وان می کشیم ،پس از محکم نمودن دیواره های وان و آب بندی وان ، سر دام را با یک طناب افسار نموده و بالا می گیریم و اقدام به پر نمودن وان با آب ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی گراد می نماییم.

در این حالت کم کم گاو ابتدا از حالت پهلو به صورت جناغی در آمده و بتدریج تلاش به برخاستن می نماید.در این حالت اگر گاوی اقدام به تقلا نکرد ، می توان با فرو بردن بینی گاو درون آب و یا ریختن آب به داخل بینی، دام را تحریک می نماییم.
پس از ایستادن گاو اقدام به شناسایی اندام درگیر و ماساژ آن اندام می کنیم (آب ولرم اثرات درمانی مثبتی بر روی اندام آسیب دیده نیز دارد)

تفکرات اشتباه درخصوص گاو زمین گیر

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز