واحد رسانه اینترنتی آموزش در راستای رهنمودهای مدیریت عامل شرکت، قصد دارد طی مجموعه مقالات علمی به معرفی این تکنولوژی بپردازد.

توصیه مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان به کشاورزان محترم استان به استفاده از کشت آیروپونیک در شرایط کم آبی اصفهان در سال 1400

 

توصیه مدیرعامل به کشت آیروپونیک( قسمت1)

 

آقای مهندس علی مختاریان ،مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان با اشاره  به شرایط کم آبی بوجود آمده در استان اصفهان ، فرمودند : استفاده از تکنولوژی آیروپونیک می‌تواند نقش مهمی در تغییر الگوی کشت در استان و در نهایت بهره وری بیشتر از منابع آبی باشد.

همچنین ایشان با اشاره به مزایای این طرح گفتند: خوشبختانه نتایج خوبی حاصل شده است ولی اظهار نظر کلی در خصوص اقتصادی بودن این نوع کشت بعد از محاسبه هزینه ها و درآمد اطلاع رسانی خواهد شد.

وی افزود: باید جنبه‌های اقتصادی بودن طرح را مورد ارزیابی قرار دهیم و در صورتیکه اجرای آن اقتصادی باشد به کشاورزان توصیه نماییم، که در حال حاضر این طرح در مرحله اجرای آزمایشی است.

توصیه مدیرعامل به کشت آیروپونیک
توصیه مدیرعامل به کشت آیروپونیک

آیروپونیک چیست؟

آیروپونیک (aeroponic) توسط انجمن بین المللی کشاورزی بدون خاک یا “ISSC ” این چنین تعریف شده است:

آیروپونیک سیستمی است که ریشه های گیاهان در محیطی واقعند که توسط پاشیدن محلول های غذایی بصورت قطرات بسیار ریز موسوم به غبارات (mist)یا “آیرو ُسل ها” (aerosol) بحالت اشباع در آمده است.

بعبارت دیگر بجای کاشت مستقیم گیاهان در خاک یا محیط های کشت و یا محلول های سرشار از عناصر غذایی بر بکارگیری پاشش غبارات ریزی از عناصر غذایی و آب بطور مستقیم بر ریشه های گیاهان تکیه می گردد.

این گیاهان مشخصا بحالت تعلیق در هوا قرار می گیرند و یا اینکه توسط برخی روش ها حمایت می شوند. ریشه های این گیاهان بصورت آزادانه در فضای نزدیک محفظه ها رشد و توسعه می یابند، بدون اینکه با هیچ پیش ماده ای بعنوان بستر کاشت (substrate)تماس یابند. باید اطمینان یافت که ریشه ها در تمامی اوقات مرطوب باشند تا دچار وضعیت بحرانی تنش رطوبتی نگردند.

اساس کشاورزی آیروپونیک

اساس کشاورزی آیروپونیک

عبارت از پرورش گیاهان بحالت معلق یا آویزان در محیط های کاملا (dangling) و ساقه یا نیمه مسدود می باشد. ریشه های آویزان ) های زیرین گیاهان از طریق پاشش ذرات ریز (atomized یا sprayed) محلول آب سرشار از عناصر غذایی مورد نیاز گیاهان تغذیه می گردند.

گیاهان کوچک را در حفره های کوچکی که بر روی صفحات فوم فشرده (یونیلیت) ایجاد شده اند ، جا می دهند و صفحات را بر روی محفظه های آیروپونیک مستقر می سازند تا بدین طریق از میزان هزینه و کارگر مورد نیاز کاسته شود. گیاهان بزرگتر را به شبکه های داربستی (trellising) متصل می سازند تا متحمل وزن بخش های رویشی و میوه هایشان باشند .

گیاهان آیروپونیک سالم ترند و سرعت رشد بیشتری نسبت به گیاهانی دارند که بر بسترهای کاشت پرورش می یابند زیرا در محیط های عاری از آفات و بیماریها قرار از محیط دارند. با در نظر گرفتن این موضوع که اغلب محیط های آیروپونیک کاملا خارجی قطع رابطه نمی کنند لذا آفات و بیماریها همچنان بصورت تهدید وجود دارند.

 

مهمترین مزایای سیستم آیروپونیک
 • از هیچگونه محیط کشت استفاده نمی شود لذا ریشه ها دارای ماکزیمم هوادهی (aeration) هستند.
 • از خاک استفاده نمی شود بنابراین از بیماریهای خاکزاد (borne soil) نیز خبری نیست.
 • شاخه و برگ های گیاهان (foliage) همواره خشک باقی می مانند که بدینوسیله از احتمال بروز بیماریهای گیاهی کاسته می شود.
 • برداشت محصول بویژه در مورد گیاهان ریشه ای بسیار راحت تر است.
 • دوره تولید محصولات گیاهی بدلیل افزایش سرعت رشد، کاهش می یابد.
 • رواناب عناصر غذایی و آب بدلیل بازیافت آنها نزول می یابد.
 • در سیستم آیروپونیک می توان به پرورش انواع مختلف گیاهان در کنار یکدیگر و بطور مجزا اقدام کرد.
 • محیط های آیروپونیک برای ازدیاد گیاهان از هر دو جنبه جوانه زنی بذور و یا ریشه دوانی قلمه ها بسیار مناسب است . آنچنانکه قلمه ها و بذور سریعتر به ریشه دوانی می پردازند و مشکلات بسیاری کمی در زمینه بیماری های گیاهی خواهند داشت.

پیام مدیرعاملمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

2 دیدگاه

 • Только лишь вскройте каждую категорию,
  и конечно вы лично еще часами ни в коем случае не
  сумеете подняться со своего свободного места.
  Этот портал может исполнить различные личные мечтания.

  Оголенные арабки, крошечные
  девчули, горячие шатенки и
  дополнительно стеснительные брюнеткизамечательно понимают, каким образом моментально заполучить абсолютно любого благоверного.

  Практически все эти нимфоманки
  являлись порождены как никогда в пользу того момента,
  чтобы сделать радость
  мужикам. Мы вам пытаемся постоянно
  пополнять на вебсайте. Вы каждый раз сможете отыскать что либо новационное и конечно неизменно жаркое.
  Неповторимые бонусные фото возможны многим взрослым зрителям.
  Приплюсуйте ресурс в закладки
  браузера и далее в том случае лично вы в точности отнюдь не потеряете его и поэтому сумеете заняться дрочкой в произвольное свое время рабочего дня и
  аналогично ночи.

  что нашлось здесь

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز