توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری

توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری

امروزه ، با توجه به افزایش هزینه­ های خوراک در پرورش تلیسه در سال های اخیر ، برنامه­ های تغذیه محدود و دقیق در جیره تلیسه (تغذیه تلیسه ها) ­با جیره ­های پر کنسانتره-کم علوفه در آمریکا مطرح شده است.

هدف این برنامه­ های نوین در واقع کم کردن مقدار علوفه از جیره تلیسه­ ها و فراهم بودن علوفه برای گاوهای بالغ می­باشد و از این راه به تامین علوفه گله نیز کمک می­ کند

افزایش ماده خشک مصرفی با افزایش سرعت عبور مواد و کاهش قابلیت هضم همراه است. کاهش در قابلیت هضم بیشتر برای کنسانتره اتفاق می ­افتد. به طور ساده می ­توان نتیجه گرفت که کاهش خوراک مصرفی و افزایش مقدار کنسانتره در جیره باعث افزایش هضم کنسانتره و نیز افزایش بازده می­ گردد

توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری

توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری در شرایط بحران اقتصادی به شرط به مخاطره نیفتادن تولید شیر

جدول محتوا

توصیه های تغذیه دقیق تلیسه شیری

 1. تلیسه ها را در همان زمان از روز وزن کنید (نسبت به تغذیه)، در غیر این صورت تغییرات در پر شدن روده می تواند بر محاسبات ADG تأثیر بگذارد.
 2. لازم است همیشه ، در یک زمان خاص از روز تلیسه ها را وزن کنید
 3. وزن کردن تلیسه ها یک بار در ماه بهترین است، اما هنگامی که سیستم شما پایدار است، وزنه های کمتر می تواند کار کند تا زمانی که حداقل شرایط بدن را رعایت کنید.
 4. بهتر است تمام تلیسه ها وزن شوند. با این حال، در برخی از گاوداری ها ممکن است واقع بینانه نباشد، زیرا تعداد تلیسه ها ممکن است کار بازدارنده باشد. در این صورت وزن کردن یک گروه نماینده از تلیسه ها در بهاربند در هر بار کفایت می کند.
 5. مهم است که مطمئن شوید که این گروه نماینده کل گروه است و هر بار همان تلیسه ها وزن می شوند.
 6. سودهای تلیسه و گروه را در مقایسه با وزن‌های معیار نظارت کنید و مدیریت، به‌ویژه استراتژی‌های مصرف خوراک را در صورت نیاز تغییر دهید.
 7. اگر به صفحه‌گسترده‌ای برای نظارت بر وزن تلیسه و میانگین افزایش روزانه نیاز دارید، سری صفحه‌گسترده مانیتور رشد Penn State را در نظر بگیرید.
 8. پژوهش ها نشان می­دهد که وقتی پروتئین خام جیره تلیسه بین ۱۴ تا ۱۴/۵ درصد باشد بازده استفاده از پروتئین حداکثر می­گردد.

اندازه های گروه

در هر مرکز نگهداری تلیسه در گروه، به حداقل رساندن تنوع در اندازه و سن تلیسه ها در هر گروه مهم است، و در مدیریت سیستم تغذیه دقیق همچنان مهم است.

همواره داشتن گروهی از تلیسه ها که از نظر شکل و ظاهر هم اندازه باشند مطلوب است.

بزرگتر از ۴ ماهگی تلیسه ها باید در گروه هایی باشند که دامنه وزنی آن حدود ۹۰ کیلوگرم باشد (یعنی از میانگین ۹۰ کیلو بیشتر یا کمتر). پس از تلقیح می توان دامنه را بیشتر کرد و به ۱۳6 کیوگرم نیز رسید.

به طور معمول، بیش از 4 ماهگی، تلیسه ها باید با تلیسه های دیگر تا حد امکان نزدیک به همان سن و همیشه در گروه هایی با کمتر از 200 پوند (90 کیلوگرم) تغییر وزن در گروه نگهداری شوند. اغلب این به معنای داشتن گروه هایی با حداکثر 2 تا 4 ماه تنوع سنی است. پس از تلقیح، این تعداد را می توان به 300 پوند (136 کیلوگرم) وزن بین حیوانات در یک گروه افزایش داد.

فضای دو طبقه خوراک

در سیستم های تغذیه محدود و دقیق، تلیسه ها به 14 تا 24 اینچ فضای دوتایی خوراک در هر تلیسه نیاز دارند، زیرا از سن 4 ماهگی به قبل از زایمان یا 22 ماهگی می رسند.

تلیسه های تغذیه محدود و دقیق در تمام ساعات روز به غذا دسترسی نخواهند داشت، بنابراین تمام تلیسه های موجود در گله باید به دسته خوراک دسترسی داشته باشند.

تلیسه های بیش از حد تهاجمی و ترسو زمانی که فضای دو طبقه غذا محدود است، بسیار مستعد تغذیه بیش از حد یا کم تغذیه هستند. بنابراین، ضروری است که همه تلیسه ها در یک زمان بتوانند غذا بخورند.

سه استراتژی وجود دارد که می توان از آنها در زمانی که فضای دو طبقه خوراک محدود است استفاده کرد:

اولین مورد به وضوح گروه بندی حیوانات با همتایان با وزن بدن مشابه است.

راهبرد دوم این است که موانعی برای حرکت آزاد در بانک خوراک وجود داشته باشد، مانند قفل‌های سر یا پایه‌های جداکننده نزدیک. این احتمالاً تا حدی مؤثر خواهد بود، اما نه به طور کامل.

سوم این است که دو بار در روز در فواصل زمانی نزدیک غذا بدهید. به عنوان مثال، دو سوم از سهم روزانه را در ساعت 7 صبح و یک سوم باقیمانده را در ساعت 9 صبح تغذیه کنید. به این ترتیب حیوانات بزرگتر می توانند آزادانه تر در اولین تغذیه غذا بخورند و حیوانات ترسوتر در تغذیه دوم.

 

از تراشه های کاه و چوب به عنوان بستر اجتناب کنید

تغذیه محدود و دقیق تلیسه های شیری بر اساس برآورده کردن نیازهای انرژی از طریق یک محدودیت تحمیل شده توسط تولید کننده است – نه توسط DMI محدود کننده پر شدن روده. از آنجایی که پر شدن روده و پتانسیل ADG به حداکثر نمی رسد، تلیسه ها به راحتی بستر خوراکی را مصرف می کنند، که بسیاری از مزایای حاصل از تغذیه محدود و دقیق را معکوس می کند.

اگر تلیسه ها مجاز به مصرف مواد بستر باشند، تعادل مورد نظر در جیره غذایی دقیق به خطر می افتد. تلیسه های تغذیه محدود و دقیق نیاز به جیره های متعادل برای رشد در سطح مطلوب دارند.

یک جیره متعادل تحت تغذیه محدود ، مستلزم مصرف کامل جیره غذایی است که هر روز به آنها ارائه می شود بدون مصرف علوفه مکمل انتخابی آزاد یا بستر خوراکی از هر نوع.

گرسنه، اما در حال رشد

در اجرای اولیه پروتکل تغذیه محدود ، تلیسه‌ها احتمالاً بلافاصله قبل از تغذیه صدا می‌کنند و دفعات و بزرگی آن به سمت تغذیه بعدی افزایش می‌یابد. تجربیات تحقیقاتی نشان می دهد که این رفتار بین 10 تا 14 روز پس از اجرای استراتژی تغذیه محدود کاهش می یابد و تقریباً ناپدید می شود. این به دلیل کاهش متوسط ​​اندازه شکمبه و روده است که برای تطبیق با کاهش بار گوارشی لازم است، که یکی از دلایل بهبود کارایی در تلیسه‌های تغذیه محدود است.

 

فسفر تعادل مناسب رژیم غذایی گاوهایانتقال به تغذیه محدود و دقیق مستلزم زمان و تعهد به روشی مشابه زمان افزایش ظرفیت روده پس از زایمان است.

فسفر تعادل مناسب رژیم غذایی گاوهایتا زمانی که تلیسه ها مطابق با اهداف ADG عملیات شما رشد می کنند و جیره متعادلی دریافت می کنند، به اندازه کافی تغذیه می شوند.

 

ایجاد تغییرات کوچک

انتقال تلیسه ها از یک جیره غذایی پر علوفه به علوفه کم، نیاز به مراحل افزایشی دارد تا سازگاری مناسب شکمبه را فراهم کند. تحقیقات در ایالت پن بر روی تغذیه دقیق تلیسه ها با جیره های غلیظ بالا متمرکز شده است تا در مورد مزایا و معایب سیستم های تغذیه دقیق بیاموزند.

با این حال، مشخص شده است که تغذیه با جیره های کنسانتره بالاتر به تلیسه های شیری یک تغییر تغذیه ای و مدیریتی عمده از جیره های سنتی تلیسه است.

نقطه شروع تغذیه دقیق، محدود کردن مصرف 50 درصد علوفه و 50 درصد کنسانتره است. این نوع جیره برخی از مزایای تغذیه دقیق با جیره با کنسانتره بالا را ارائه می دهد و در مقایسه با رژیم غذایی سنتی با NDF بالا و کم انرژی، کارایی خوراک را افزایش می دهد.

رژیم غذایی فوق همچنین به اندازه جیره های غلیظ بالاتر پتانسیل بالایی برای ایجاد مشکلات شکمبه ندارد (این منطقی است زیرا اکثر گاوهای شیرده با این نوع رژیم غذایی به مقدار قابل ملاحظه ای به ازای هر پوند وزن بدن تغذیه می شوند).

.

انتقال به رژیم های غذایی پیش از طراوت و پس از طراوت

تغذیه دقیق باید قطع شود و تلیسه ها 30 تا 45 روز قبل از زایمان با جیره های معمولی قبل از تازه سازی سازگار شوند. توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری

تغذیه دقیق تلیسه ها تا 30 تا 45 روز قبل از زایش هیچ اثر نامطلوبی بر وزن هنگام تولد گوساله، دیستوشی، مشکلات متابولیک، مصرف اولیه شیردهی یا تولید شیر اول شیردهی نداشته است، همانطور که در چندین نشریه مجله با داوری مشابه گزارش شده است. ثابت شده است که تغییرات در حجم شکمبه و روده به سرعت رخ می دهد و مصرف ماده خشک پس از زایمان را محدود نمی کند.

منبع علوفه:

اگرچه مقدار دانه موجود در ذرت سیلوشده امریکا با کشور ما تفاوت زیادی دارد. ولی در پرورش تلیسه توصیه بر آن است اگر از ذرت سیلو شده استفاده می­کنید حتما مراقب باشید. البته بیشتر مطالعات تغذیه تلیسه ها از ذرت سیلو شده استفاده کرده اند و نتیجه بدی مشاهده نکردند.

وقتی مقدار غلات بالا در این برنامه می دهید به یونجه هم توجه کنید چرا که این مقدار غلات در ترکیب با یونجه موجب نفخ کفی می گردد.

در واقع وقتی سطح کنسانتره خیلی بالاست (حدود ۷۵ درصد ماده خشک)، نفخ کفی در ۱۰ تا ۱۵ درصد تلیسه ها دیده می شود. گنجاندن کاه در چنین جیره ای شدنی است ولی توصیه نمی ­شود چرا که باعث دفع مواد مغذی در مدفوع می­ گردد.

مثال رژیم های غذایی

در زیر برخی از توصیه های مواد مغذی ذکر شده است که در شرایط تجربی و عملی تعیین شده اند. لازم به ذکر است که جیره‌های علوفه بالا و همچنین جیره‌های کنسانتره بالا که در مثال‌های زیر استفاده شده‌اند، با دقت تغذیه شدند تا سطحی از رشد را برای برآوردن اهداف ADG ایجاد کنند.

تغذیه دقیق با جیره های بسیار قابل هضم و غلیظ بالا هنوز برای تلیسه های شیری در دست توسعه است و دانش هنوز ناقص است. اما این اطلاعات می تواند به عنوان نقطه شروعی برای کسانی باشد که علاقه مند به تغذیه دقیق تلیسه های شیری هستند.

تصمیم نهایی برای موفقیت یک برنامه تغذیه دقیق، خود حیوان است و نظارت دقیق و مکرر از پیشرفت تلیسه، کلید کاربرد موفقیت آمیز این رویکرد تغذیه ای است.

یک استراتژی برای متعادل کردن جیره عملی این است که رژیم غذایی با کمترین هزینه بر اساس خوراک های موجود، مطابق با مشخصات مورد نیاز، و سپس تغذیه مقداری ماده خشک برای تامین نیازهای مواد مغذی، فرموله شود. یعنی با فرض اینکه انرژی برای رشد محدود کننده ترین است، ME مورد نیاز یک تلیسه را برای یک نرخ بهره خاص (مثلاً از NRC) تعیین کنید و نیاز را بر چگالی انرژی جیره فرموله شده تقسیم کنید. “منظور از ME انرژی قابل متابولیسم یا Metabolizable Energy هست”

(Mcal/d ÷ Mcal/pound DMI).

.

جدول 1. توصیه های غذایی برای تغذیه محدود و دقیق تلیسه های شیری.
سن، ماه وزن بدن، پوند DMI, pounds/d ME, Mcal/d CP, pounds/d NDF, %
ارزش ها برای تلیسه های هلشتاین است که 1.9 پوند در روز رشد می کنند. اینها مقادیر اولیه بر اساس آزمایشات تغذیه دقیق هستند. عملکرد واقعی باید نظارت شود و تغییرات رژیم غذایی باید بر اساس آن انجام شود.
4 250 5.72 7.8 0.9 23
6 350 7.45 10.1 1.1 24
7 450 9.07 12.2 1.4 26
9 550 10.62 14.1 1.6 27
11 650 12.11 16.0 1.8 28
13 750 13.55 17.9 2.0 29
14 850 14.95 19.6 2.2 30
16 950 16.32 21.3 2.4 30
18 1050 17.65 23.0 2.6 31
20 1150 18.96 24.6 2.8 32
21 1250 20.24 26.2 2.9 32
23 1350 21.51 27.7 3.1 33

 

جدول ۲-  احتیاجات غذایی تلیسه های شیری در برنامه های تغذیه دقیق و محدود برای افزایش وزن حدود ۸۰۰ تا ۹۰۰ گرم

سن (ماه)

وزن بدن (کیلوگرم)

ماده خشک مصرفی (Kg)

(ME(Mcal/d

CP، گرم در روز

NDF%

۴

۱۱۴

۲/۶

۷/۸

۴۱۰

۲۳

۶

۱۶۰

۳/۴

۱۰/۱

۵۰۰

۲۴

۷

۲۰۵

۴/۱

۱۲/۲

۶۳۰

۲۶

۹

۲۵۰

۴/۸

۱۴/۱

۷۳۰

۲۷

۱۱

۲۹۵

۵/۵

۱۶/۰

۸۲۰

۲۸

۱۳

۳۴۰

۶/۲

۱۷/۹

۹۱۰

۲۹

۱۴

۳۸۶

۶/۸

۱۹/۶

۱۰۰۰

۳۰

۱۶

۴۳۲

۷/۴

۲۱/۳

۱۰۹۰

۳۰

۱۸

۴۷۷

۸/۰

۲۳/۰

۱۱۸۰

۳۱

۲۰

۵۲۳

۸/۶

۲۴/۶

۱۲۷۰

۳۲

۲۱

۵۶۸

۹/۲

۲۶/۲

۱۳۲۰

۳۲

۲۳

۶۱۳

۹/۸

۲۷/۲

۱۴۱۰

۳۳

 

جدول 3. نمونه جیره های فرموله شده برای سطوح کمتر و بالاتر علوفه و دو گروه سنی برای ADG 1.8 پوند در روز.
ترکیبات , درصد  DM Lower Forage
4 Months
Lower Forage
23 Months
Higher Forage
4 Months
Higher Forage
23 Months
Grass Hay 8 15 20 25
Corn Silage 12 25 30 35
Whole Shelled Corn 40.75 31.25 18.70 18.25
Soybean Meal 9 0 8 3
Distiller’s Grains 7 15 10 10
Wheat Middlings 10 10 5 5
Molasses 10 0 5 0
Urea 0.50 0.75 0.30 0.75
Mineral Mixture 3 3 3 3
Item
Body weight, pounds 250 1350 250 1350
DMI, pounds/d 5.56 21.00 5.98 22.08
DMI, % BW 2.23 1.56 2.39 1.63
ME, Mcal/pound DM 1.25 1.17 1.16 1.12
CP, % 16.05 14.62 15.04 14.09
SP, % CP 29.22 38.43 30.26 40.26
RUP, % CP 32.44 36.16 33.31 32.00
NDF, % 22.43 33.87 34.93 39.97

 

 

جدول 4. جیره های مورد استفاده در تحقیقات منتشر شده (مثال 1).
Ingredient, % of DM جیره تلیسه پر کنسانتره جیره تلیسه پر علوفه
تلیسه ها بین 300 تا 800 پوند وزن داشتند و 1.82 پوند در روز رشد می کردند.
مرجع: زانتون و هاینریش، 2007.
هیلاژ علف 12.71 38.65
سیلاژ ذرت 12.06 36.40

ذرت آسیاب شده

47.72 9.27
کنجاله سویا 8.71 7.05
پوسته بذر پنبه 12.40 5.09
اوره 1.10 0.17
بیکربنات 0.88 0.85
مخلوط معدنی “مینرال” 4.43 2.50
ترکیب بندی (فرمول)
ME, Mcal/pound DM 1.13 1.06
CP, % 14.98 11.72
NDF, % 29.78 45.40

 

 

جدول 5. جیره های مورد استفاده در تحقیقات منتشر شده (مثال 2).
Ingredient, % of DM سیلاژ ذرت بالا سیلاژ ذرت کم
تلیسه ها بین 380 تا 750 پوند وزن داشتند و 1.8 پوند در روز رشد می کردند.
Reference: Moody et al., 2007.
سیلوی ذرت 76.92 32.98
ذرت آسیاب شده 0.00 27.98
پوسته سویا 7.21 25.00
بیکربنات سدیم 0.67 0.67
کانولا 5.67 9.62
کنجاله سویا اکسپلر 7.12 0.00
مخلوط مواد معدنی “مینرال” 2.40 3.75
Composition
ME, Mcal/pound DM 1.12 1.12
CP, % 10.3 12.25
NDF, % 41.7 38.3

 به جای پوسته سویا شما می­توانید از تفاله چغندر قند یا سبوس و اندکی تغییر در بخش پروتئینی جیره تلیسه، مواد مغذی را تامین کنید

 

جدول 6. جیره های مورد استفاده در تحقیقات منتشر شده (مثال 3).
Ingredient, % of DM Concentrate
10 Months
Concentrate
22 Months
Forage
10 Months
Forage
22 Months
Reference: Zanton and Heinrichs, 2006.
علف خشک 12.82 12.82 3.04 3.04
یونجه خشک 1.97 1.97 34.99 34.99
سیلاژ ذرت 9.41 9.41 36.23 36.23
ذرت آسیاب شده 56.96 56.96 14.73 14.73
کنجاله سویا 6.96 6.96 3.93 3.93
پوسته پنبه دانه 4.91 4.91 2.02 2.02
غلات تقطیر ذرت 2.30 2.30 2.59 2.59
اوره 0.93 0.93 0.05 0.05
مواد معدنی مخلوط “مینرال” 3.74 3.74 2.42 2.42
Item
وزن بدن، پوند 572 1274 585 1289
DMI, pounds/d 10.6 20.0 11.4 21.3
DMI, % BW 1.85 1.57 1.95 1.65
ME, Mcal/pound 1.21 1.20 1.12 1.11
CP, % 15.31 15.31 14.15 14.15
NDF, % DM 27.86 27.86 39.61 39.61
Forage NDF, % NDF 50.6 50.6 83.9 83.9

 

نتیجه گیری

به طور خلاصه، مطالعات نشان داده اند که تغذیه با جیره های کنسانتره بالاتر به صورت محدود به تلیسه های شیری در حال رشد از سن 4 تا 22 ماهگی منجر به عملکرد رشد مشابه با توجه به افزایش وزن و رشد ساختاری می شود.

نتایج تحقیقات نشان می‌دهد، به شرطی که سطح مصرف محدود باشد تا سطح بهینه ADG فراهم شود، جیره‌های با غلظت بالا و تغذیه دقیق می‌توانند با موفقیت به تلیسه‌های شیری تغذیه شوند.

تلیسه های تغذیه دقیق پتانسیل کاهش هزینه های خوراک، کاهش دفع مواد مغذی و افزایش راندمان خوراک را بدون به خطر انداختن عملکرد شیردهی آینده دارد.

فسفر تعادل مناسب رژیم غذایی گاوهایکنستانتره مورد استفاده برای دام ها به طور معمول و عمومی به دو صورت در نظر گرفته می شوند که بیشتر بر اساس انرژی و پروتئین می باشد.

اقلام دانه ای مانند جو و ذرت و گندم بیشتر انرژی آنها در جیره لحاظ می شود و اقلامی مانند کنجاله ها از قبیل کنجاله سویا، کلزا، آفتاب گردان، کنجد و سایر دانه های روغنی میزان پروتئین آنها در نظر گرفته می شود.

توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری  توصیه های تغذیه محدود تلیسه شیری

 

منابع و رفرنس ها

 1. Gabler, M. T., P. R. Tozer, and A. J. Heinrichs. 2000. Development of a cost analysis spreadsheet for calculating the costs to raise a replacement dairy heifer. J. Dairy Sci. 83:1104-1109.
 2. Hoffman, P. C., C. R. Simson, and M. Wattiaux. 2007. Limit feeding of gravid Holstein heifers: effect on growth, manure nutrient excretion, and subsequent early lactation performance. J. Dairy Sci 90:946-954.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز