غنی سازی کاه

غنی سازی کاه

توصیه های کاربردی غنی سازی کاه برای بهبود و افزایش بهره بری

غنی سازی کاه
هدف از درمان این است که قابلیت هضم کاه افزایش یافته به طبع آن نیز انرژی قابل هضم دام از کاه افزایش یابد. روش های درمان کاه ممکن است به طور کلی در دسته های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی طبقه بندی شود. از جمله مهمترین روشهای فیزیکی، سنگ زنی و پخت فشار است. آسیاب بسیار ریز در آسیاب های توپی و تابش، گرچه در بهبود قابلیت هضم موثر است، اما آنقدر گران است که استفاده مکرر از آن بعید به نظر می رسد.

مواد تشکیل دهنده کاه

 • سلولز 40%
 • همی سلولز 30%
 • لیگنین 20%

تشریح روشهای متعدد غنی سازی

1- روش های مرطوب شامل خیساندن کاه در 10 لیتر محلول شیمیایی به ازای هر کیلوگرم کاه خشک است. 2-روشهای خشک کاه با 1/0 تا 3 1 محلول شیمیایی به ازای هر کیلوگرم کاه خشک پاشیده می شود یا در معرض بخار آمونیاک قرار می گیرد. روش های مرطوب نسبت مواد خشک نسبت به مواد شیمیایی نسبت بیشتری به کاه دارند.
3-در روشهای بیولوژیکی هدف این است که قابلیت هضم را از طریق کشت انواع خاصی از قارچها بر روی آن افزایش دهد.
درمان کاه

نکات مهم :

 1. به منظور جلوگیری از مسمومیت هنگام استفاده از کاه غنی شده، مقادیر استفاده آن را به تدریج افزایش دهید.
 2. هوادهی بعد از بیرون آوردن از سیلو کمک می کند تا مقادیری از گاز آمونیاک تشکیل شده متصاعد گردیده و امکان مسمومیت در حیوانات مصرف کننده کمتر گردد.
 3. همچنین برای جلوگیری از کاهش باروری بهتر است برای تغذیه گاوهای خشک استفاده شود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز