تکنیکهای افزایش شیر گاوهای کم شیر

تکنیکهای افزایش شیر گاوهای کم شیر

تکنیکهای افزایش شیر گاوهای کم شیرجهت مدیریت تغذیه گاو شیری کم تولید با توان تولید روزانه کمتر از ۲۵ کیلوگرم شیر با هدف افزایش تناژ شیر گاوهای کم شیر میباشد

نحوه تغذیه و

خوراک دهی گاو کم شیر

جیره های پیش و پس از زایش  بسیار در تناژ شیر تولیدی تاثیر گذارند

بنابراین توصیه میشود در صورت مشاهده افت شیر جیره را برای کمبود کلسیم یا پروتئین بررسی کنید.

پیشنهاد شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان در خصوص تنظیم جیره خوراک گاوهای کم شیر با اثر بخشی فوق العاده و کمک به افزایش رکورد تولید شیر آنها ، اینست که از نهاده هایی نظیر جو ، ذرت ، منابع پروتئین گیاهی ( کنجاله سویا ، کنجاله کلزا )، سبوس گندم استفاده شود .

همچنین استفاده از  ، ملاس چغندر قند باعث خوش خوراکی جیره شده و  و دام ها با اشتهای فراوان آن را مصرف می کنند بطوریکه می توان از آن برای قسمتهایی از جیره که خوش خوراک نیست استفاده کرد .

پیشنهاد میشود  ملاس بطور مستقیم و یا پس از رقیق شدن در آخور روی علوفه خشبی پاشیده می‌شود. این روش سبب افزایش مصرف علوفه توسط دام می‌شود. ،

از دیگر ملزومات جیره گاوهای کم تولید مکمل های حاوی ویتامین ها و مواد درمانی و معدنی ، میباشد چرا که کمبود ويتامين ها در بدن گاو شیری میتواند منجر به  مشكلات در توليد شير ، سلامتی و بطور كلی توليد شود.

احتياج روزانه نمک يک گاو شيری با افزودن 1 درصد نمک به ترکيب غلات امکانپذير است . گاو های شيری در هر روز به 2 تا 4 اونس نمک نياز دارند حدود 1 اونس نمک به ازای هر 30 پوند شیر و گاوهای خشک نيز به 5/1 اونس نمک در روز نياز دارند .

توجه داشته باشید اگر آماس ادم پستان ( ورم پستان ) برای گاوهای ما مشکل زا است بايد در دو هفته انتهائی پيش از زايمان ميزان نمک جيره را کاهش داد

آیتم بسیار مهم در مدیریت تغذیه گاوهای کم تولید استفاده از جوش شیرین ، در جیره تغذیه ایی آنهاست .

از آنجایی که یکی از بافرهای طبیعی بدن، بی کربنات سدیم موجود در بزاق دام می باشد، استفاده از جوش شیرین در مقایسه با سایر بافرها بسیار به فیزیولوژی بدن نزدیک تر (و به عبارت بهتر شبیه بی کربنات سدیم موجود در بزاق) است. سدیم موجود در جوش شیرین به افزایش تعادل مثبت کاتیون-آنیون در گاوهای شیری کمک می کند..

مطالعات و پژوهشهای انجام گرفته بر روی تغذیه گاوهای کم شیر نشان میدهد که استفاده از بی کربنات به تنهایی (100 درصد بی کربنات) در مقایسه با زمانی که از 50 درصد بی کربنات و 50 درصد اکسید منیزیم/کربنات منیزیم استفاده می شود، تخمیر شکمبه ای گاوها کم شیر را بهبود بیشتری می یابد.

اهمیت بررسی وجود برخی بیماریها

در گاو کم شیر

بیماری های پس از زایش گاو شیری

 1- پژوهشهای بعمل آمده نشان میدهد اسیدوز و کتوز بیماری‌هایی هستند که باعث کم شدن شیر گاو می‌شوند و حتی ممکن است کم شدن کاه و علف و… که به دلیل خشکسالی از بین رفته‌اند باعث کم شدن شیر گاو ‌شود.

2- وجود انگل های داخلی جدی یکی از متداول ترین دلیل این گاوهاست، به ویژه در گاوهای شکم یک و شکم دو. بهداشت و پیش گیری از آلودگی بهترین ابزار کنترلی هستند.

از علائم نشاندهنده ی  این مشکل : مدفوع شل و وزن تولدهای پایین یا گوساله های کوچکتر است.

3- تنش بیش از حد حاصل از مشکلات پیرامون زایش، لنگش، و عفونت ها ممکن است منجر به شرایطی شود که در آن دام ها ۴/۵ تا ۱۸ کیلو شیر کمتری در زمان زایش تولید کنند.

4-  مسمومیت های حاصل از فلوئور، سایر مواد شیمیایی، و اندوتوکسین ها ممکن است به طور جدی شیر خروجی در زمان زایش را کاهش دهد

5- از دیگر موارد تاثیر گذار بر تناژ شیر تولیدی میتوان به بهداشت گاو و بهداشت محیطی که گاو در آن هست ، ژنتیک گاو و رفتاری که انسان‌ها با دام دارند، اشاره کرد که لازم است تمامی موارد ذکر شده مورد تحلیل و بررسی قرار بگیرند.

6- آیا میدانید  افزایش تولید شیر گاو درزمانی که آب فراوانی وجود دارد و از خوراک و مواد غذایی باکیفیت و سالم استفاده می‌شود کار دشواری نیست؟

تعویض ناگهانی خوراک و تغذیه

در گاو کم شیر

همانطور که میدانید تغذیه گاو با خوراک جدید بر روی تعداد بار میکروبی شکمبه تأثیر گذار است. چنانچه بطور ناگهانی در جیره آنها تغییر ایجاد کنیم تعادل شکمبه بهم خورده و باعث بروز مشکلات تغذیه ایی عدیده ایی میشود.

لازم است در تغذیه  گاوها  به‌اندازه نیازشان و به‌اندازه لازم کاه و علف و خوراک  و کنسانتره مصرف کنند، چرا که استفاده زیاد منجر به بروز بیماری خواهد شد.

متاسفانه آنچه در آسیب شناسی های بعمل آمده از بازدیدهای میدانی دامداری های اعضاء محترم تعاونی که با مشکل افت تناژ شیر مواجه شده بودند، متوجه شدیم برخی دامداران  در فصل‌های خشکسالی با کاهش میزان یونجه کاه علف و… برای این‌که میزان شیر را در دام‌های خود  بالا ببرند از کنسانتره زیادی استفاده می‌کنند که این امر ناگهانی باعث ضررهایی می‌شود.

نحوه افزایش روزانه کنسانتره باید بین 9 تا 5/4 کیلوگرم باشد و حتی اگر ممکن است گاوِ شیرده محل استراحتش از مدل فری استال باشد و دارای تهویه باشد. دادن 3 تا 12 کیلوگرم نیاسین در طول روز برای کم شدن اجسام کنونی خون گاو توصیه می‌شود.

توجه به خوش خوراک بودن

خوراک در گاو کم شیر

خوراکی که دارای کیفیت بالایی باشد و وضعیت مناسبی داشته باشد  و میزان مرطوبت مناسبی داشته باشد باعث افزایش اشتهای گاو می‌گردد و باکیفیت بودن و استفاده شدن مواد موردنیاز بدن گاو باعث ایجاد سلامت بیشتر گاو و افزایش تناژ شیر تولیدی  می‌شود .

مهم‌ترین نکته این است که  اگر می‌خواهید گاوی پرشیر داشته باشید باید از مواد غذایی عالی و باکیفیت و کنسانتره مرغوب برای دام خود استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما استفاده از کنسانتره های کارخانه تولید خوراک دام شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان میباشد.

اگر از خوراک دام کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید کنسانتره ممتازگاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استارتر گوساله،کنسانتره گاو خشک وتلیسه، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره تازه زا، کنسانتره پرشیر،کنسانتره سوپرشیر

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


    ارائه خدمات

    جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

    نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

    در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

    مدیریت

    مدیر مالی

    داخلی 2

    حسابداری

    بازرگانی

    واحد فنی

    ارسال فکس

    داخلی 7

    کارپرداز