تکنیکهای کاهش هزینه در گله گاو شیری

بررسی تکنیکهای کاهش هزینه در مدیریت گله گاو شیری با تمرکز بیشتر بر کاهش سرمایه گذاری و فرصت های مدیریتی برای بازگشت بهتر سرمایه

تکنیکهای کاهش هزینه در گله گاو شیری

آیا میدانید راهبرد های کلیدی برای مدیریت گله وجود دارند که میتوانند در زمان کاهش حاشیه ی سود، با هزینه ی کمتر باعث افزایش تولید شیر شوید؟  آیا تا کنون به این مسائل فکر کرده اید؟

در این مقاله میخواهیم با طرح 6 پرسش کلیدی جرقه ایی در ذهن شما گاوداران عزیز زده شود تا به اهمیت تکنیکهای کاهش هزینه بیشتر پی ببرید.

مطمئنا با  مدیریت عالی شما در گاوداری با این که همه وظایف خود را بخوبی انجام داده اید و قراردادهای خوبی در مورد تهیه خوراک دام مورد نیاز داشته اید ولی هنوز هزینه های زیادی را صرف تغذیه گاوداری خود می کنید.

1- آیا در اطراف به دنبال بهترین شرایط برای خرید بوده ولی هنوز در بیلان مالی گله هزینه خوراک دام رقم بالایی نشان داده میشود؟

2- آیا علیرغم اینکه متخصص جیره و تغذیه شما تمام تغییرات ممکن را برای کاهش هزینه ها انجام داده، بدون این که تولید و ترکیب شیر به مخاطره بیفتد، اما هنوز هزینه خوراک گله خارج از کنترل شما به نظر می رسد؟

احتمالا جواب بسیاری از شما در پاسخ به این سوالات آری است.پرسش بعدی در تکنیکهای کاهش هزینه در گله گاو:

3-  اخیرا شما چقدر وقت خود را بر روی کنترل درست هزینه خوراک متمرکز کرده اید، اصلا آیا تاکنون به این مورد پرداخته اید؟

4- هرچند وقت یک بار، درستی و صحت کار خوراک ریز خود را کنترل و پایش می کنید؟

5- آیا شما در محل گاوداری خود باسکول بزرگ دارید که همه بارهای خریداری شده از جمله کنجاله، سویا، فرآورده های فرعی تقطیری و یا سایر خوراک ها را توزین کنید؟

6- آخرین باری که راننده خوراک ریز خود را آموزش داده و یا مجددا او را در خصوص اهمیت نقشش در عملکرد گاوها و سوددهی گله توجیه نموده اید کی بوده است؟

Reduce costs
_

راهبردهای کلیدی برای کاهش هزینه

در مزارع پرورش گاو شیری

01

توجه به نوسان قیمت سالانه علوفه و غلات

توجه به قیمت علوفه و وارد کردن سطح مناسبی از علوفه در جیره گاوهای گروه های مختلف به نوعی در بیشتر دامداری ها نادیده گرفته می شود. با توجه به قیمت جو و ذرت می توان آنها را تا حد زیادی جایگزین همدیگر کرد ( به ویژه در دام های کم شیر) .

در بسیار موارد حتی در دامداری ها بزرگ دیده می شود که با تغییر قیمت اقلام مواد پرمصرف تغییری در جیره ایجاد نمی شود! استفاده از میکس کاه و کنسانتره ارزان قیمت (در حال حاضر سبوس انتخاب مناسبی می تواند باشد) برای گروه های کم شیر و متوسط شیر می توان قیمت را تا حد زیادی کاهش داد.

توجه به استفاده از اقلام ارزان در جیره تلیسه های جایگزین. ارائه جیره متوازن تر با استفاده از برخی افزودنی ها نظیر اسیدهای آمینه و کاهش قیمت جیره راهکاری مهم  در کنترل هزینه ها میباشد

02

 مدیریت آخور و کاهش خوراک باقیمانده در آخور

در اغلب موارد با این فرض که خوراک باقیمانده به مصرف تلیسه های جایگزین می رسد مقادیر زیادی خوراک برای گاو ریخته می شود که این کار هم هزینه های پرورش را بالا می برد و هم ممکن است خوراک پر انرژی دام های شیری موجب چاق شدن تلیسه ها گردد (که البته به ندرت دیده می شود).

در این رابطه، خوراک دادن به موقع و اجتناب از تغییر مدوام در زمان و نوع خوراک دادن باعث کاهش باقیمانده خوراک می شود…….. (ادامه مطلب).

03

داشتن آزمایشگاه یا ابزاری که حداقل بتوان ماده خشک را اندازه گیری کرد

به عنوان مثال جو در نرم افزارهای جیره نویسی، ۸۹ تا ۹۰ درصد ماده خشک دارد در حالی که جو تازه برداشت شده بین ۸۵ تا ۸۶ درصد ماده خشک دارد و باخرید آن و انبار کردن ان به تدریج ما ۴ تا ۵ درصد افت ماده خشک داریم که در مقادیر بالا خود رقم قابل توجه و هزینه بالایی دارد.

تنظیم جیره های بهینه و متوازن از راه های کاهش هزینه هاست. استفاده از محصولات فرعی کارخانجات. ولی درنهایت کنترل کیفی مواد خوراکی یکی دیگر از  تکنیکهای کاهش هزینه در گله گاو  و مهمترین راه کاهش هزینه ها است.

04

تنوع در کیفیت خرید یونجه

بهتر است خرید یونجه با ۳ کیفیت و ۳ قیمت متفاوت انجام گیرد و استفاده آن بدین صورت باشد که:

یونجه درجه ۱ مصرف در تازه زا پر شیر و آبستن سنگین، یونجه درجه ۲ مصرف در متوسط و کم شیر و گوساله، یونجه علفی مصرف در تلیسه وگاو خشک…….. (ادامه مطلب)

05

حذف دام های غیر اقتصادی

به گونه ای که در سالهای قبل شاید امکان نگهداری آن ها در گله وجود داشت ولی شرایط کنونی حذف سریع آنها را به ویژه برای فارم های کوچک دیکته می کند

06

توجه به کیفیت علوفه

افزایش کیفیت علوفه و استفاده از علوفه باکیفیت منجر به کاهش هزینه ها می گردد. از این طریق که به دلیل قابلیت هضم بالاتر تولید بالاتری را منجر شده و به طور غیر مستقیم با کاهش هزینه های مربوط به دامپزشکی (مشکلات گوارشی و ….) و با تاثیر بر روی باروری عمدتا باعث کاهش هزینه ها میگردد.تکنیکهای کاهش هزینه در گله گاو شیری

07

استفاده از افزودنی های خاص

استفاده از افزودنی های خاصی که موجب افزایش بازده خوراک می شوند (مثلا یونوفرها (Ionofores ) از جمله موننسین و  … ).

08

مدیریت مصرف کنسانتره

سعی کنید  از علوفه (یونجه علفی، سیلو و کاه گندم) در تغذیه تلیسه ها استفاده بیشتری کنید، و مصرف کنسانتره را به کمتر از ۲ کیلو کاهش  دهید (کنسانتره شامل یک منبع انرژی مثل جو یا گندم ، منبع پروتئین ارزان قیمت به همراه مقداری اوره، تامین ویتامین و مواد معدنی میباشد)

کاهش یا قطع مصرف کنسانتره در گاوهای با کمتر از ۲۰ کیلو شیر و کاهش دفعات دوشش به ۲ یا ۱ بار در روز

پارامترهای انتخاب بهترین کنسانتره گاو شیری عبارتند از ………  (ادامه مطلب)

09

آموزش نیروی انسانی

هزینه کردن برای آموزش نیروی انسانی ( کارشناس و کارگر ) همیشه سودآور است ولی اغلب دامدار ها از این هزینه فرار می کنند در صورتیکه یک نیروی انسانی غیرماهر بزرگترین ضررها را متوجه مجموعه خواهد کرد.

 

10

استفاده از ضایعات کارخانجات

مختلف نظیر ترشی سازی و …. استفاده از محصولات فرعی نظیر تفاله چغندر قند و منابع الیاف غیر علوفه ای برای جایگزین کردن بخشی از علوفه و کنسانتره به ویژه در گروه هایی که به فیبر موثر زیادی احتیاج ندارند.

استفاده از ضایعات کارخانجات مثل بیسکویت و ماکارونی برای گروه هایی مثل تلیسه ها و گاوهای خشک به ویژه در دامداری های کوچک

 

11

افزایش تولید شیر با ترکیبات مناسب تر

انگیزه ی دامدار برای بهبود کیفیت شیر به ارزش چربی و پروتئین شیر بستگی دارد و درحال حاضر چربی شیر از اهمیت و ارزش بالاتری برخوردار است.

چربی پایین در شیر نشان دهنده ی عبور آن دسته از اسیدهای چرب غیر اشباع از شکمبه است که به طور مستقیم از تولید چربی های شیر جلوگیری می کنند. بنابراین تغییر در فرمولاسیون جیره (اسیدهای چرب غیر اشباع، بالانس کربوهیدرات، مسائل مربوط به کیفیت علوفه) یا مواردی همچون ماده ی خشک، سورتینگ و میزان غذایی که برای هر دام در نظر گرفته می شود، می تواند کمک کننده باشد.

در مورد پروتئین شیر مقادیر کمتر از 3 درصد می تواند به علت این مسئله باشد که تخمیر شکمبه و سنتز پروتئین های مربوط به میکروب ها در آن در بالاترین میزان خود نیست. یا این که  آمینو اسیدها باید با استفاده از پروتئین های مخلوط یا آمینو اسید های حفاظت شده در جیره متوازن شوند. مدت زمان کلی برای تاثیر تغییر در ترکیبات جیره بر تولید شیر بین ۱۰ تا ۱۴ روز است.

 

12

به صورت بسیار جدی به دنبال راه های افزایش تولید شیر باشید

به طور کلی بیشترین حاشیه ی سود در تولید، با افزایش تولید شیر میسر می شود. افزایش تولید شیر با تغییر در راهبردهای مدیریتی در سطح گله مانند دفعات شیردوشی (برای مثال تغییر دوبار در روز به سه بار در روز یا شیردوشی ۴/۲)، کاهش دوره ی خشکی گاوهای پرتولید تا ۴۰ روز و افزایش کارآیی خوراک با استفاده از ترکیباتی مانند رومنسین یا افزایش آسایش دام ممکن می گردد.

چند سال پیش و در یک مطالعه برای ارزیابی دفعات شیردوشی با برنامه ی ۴ بار شیردوشی در روز در طی سه تا ۴ هفته ی اول پس از زایمان و پس از آن شیردوشی دوبار در روز نتایج زیر به دست آمد.

در این مطالعه هرچند نتایج بین دامداری ها و گروه های شیردهی متفاوت بود، اما تمام دامداری ها پاسخ های تولید مثبتی داشتند. در ۷ ماه اول مطالعه، میانگین افزایش تولید در این دام ها تقریبا ۱.۶ کیلوگرم شیر با ترکیبات تصحیح شده گزارش شد.

هم چنین افزایش کلی ظرفیت کارگر به ازای دفعات شیردوشی در مقایسه با شیردوشی دوبار در روز ۷ درصد گزارش شد. این در حالی است که در شیردوشی ۳ بار در روز این شاخص ۳۰ درصد نسبت به ۲ بار شیردوشی در روز افزایش پیدا می کند.

به هرحال در هنگام اجرای این برنامه های مدیریتی باید علاوه بر افزایش تولید، به میزان درآمد و سود واقعی ناشی از این تغییرات نیز نگاهی داشته باشید و آن را ارزیابی کنید.

13

گاوهای تازه زا را حذف نکنید

در بهترین گله هایی که با آنها روبه رو شده ایم، حذف گاو تازه زا در ۶۰ روز اول پس از زایش را در ۵% و یا کمتر از آن نگه می دارند. در این گله ها با حذف گاوهای تازه زای کم تولید، توانسته اند به راحتی حذف را به کمتر از ۵% هم برسانند.

به تازگی در یک پایگاه داده از ۷۲ گله در نیویورک و ورمونت، ۲۵% گله ها حدود ۹-۱۳% حذف گاوهای تازه زای با روز شیردهی کمتر از ۶۰، داشتند. همچنین در بین تلیسه های شکم اول میزان این حذف در حدود ۶% بوده است. در ۲۵% بالایی گله ها، ۷-۱۱% تلیسه های شکم اول در ۶۰ روز اول شیردهی حذف می شدند.

این حذف می توان زیان اقتصادی بزرگی به گله ها وارد نماید. دلایل این حذف ها معمولا تراکم بالای گله قبل و بعد از زایش، تغییرات مداوم گروه ها قبل و بعد از زایش و یا مشکلات رقابتی بین تلیسه های تازه زایمان کرده و گاوهای پیرتر می باشد.

درپایگاه داده دیگری، گاوها در گله هایی با فضای سرآخور کمتر از ۲۸ اینچ (۷۱ سانتی متر) قبل از زایش، ۴۰% احتمال حذف بیشتری در ۳۰ روز اول شیردهی را داشته اند.

مشکل در توازن جیره عمدتا نادر است اما مشکلات در نحوه خوراک ریزی و ارائه آن مثل وجود علوفه خشک بلند در TMR در دوره خشکی و قبل از زایش که می توانند سبب سورتینگ شود، وزن کشی نامناسب اجزای جیره، در نظر نگرفتن تغییرات ماده ی خشک در جیره های مختلف و … معمول هستند.

گله هایی که از علوفه با کیفیت بالا استفاده میکنند معمولا نیاز به تهیه علوفه با انرژی پایین برای جیره گاوهای فارآف دارند چرا که دریافت انرژی بالا در این دوره احتمال رخداد بیماری های پس از زایش و حذف گاوهای تازه زا را افزایش می دهد.

اشتباهات رایج بین گاوداران که منجر به کاهش حاشیه سود میشود عبارتند از……… (ادامه مطلب)

14

افت خوراک دام

معمولا هزینه خوراک به ازای هر راس گاو 5 تا 6 دلار در هر روز است. برای یک گله 1000 رأسی این هزینه فقط برابر 165.000دلار در ماه می باشد.

یکی دیگر از تکنیکهای کاهش هزینه در گله گاو توجه به نحوه  انبارش است . انبار کردن و مدیریت ضعیف خوراک و عدم ثبات و پایداری در تغذیه می تواند 10 تا 15 درصد اتلاف در خوراک مصرفی را به دنبال داشته باشد. این اتلاف می تواند برابر 20 هزار دلار در ماه باشد که متاسفانه هزینه شده و هیچگونه عایداتی هم برای گله ندارد.

15

مدیریت بهینه در تحویل خوراک دام

اغلب می بینیم که در هنگام تحویل و تخلیه خوراک گاوداری توسط کامیون ها، فردی از خود گاوداری حضور ندارد که کیفیت خوراک تحویلی را بررسی کند.

تخلیه خوراک دام خریداری شده نه تنها شامل افت واقعی، دریافت صورت حساب و تعیین محل درست تخلیه آن است، بلکه شامل صحت، کنترل وزن، بازرسی و نمونه گیری بار نیز هست.

انجام این اقدامات سبب حصول اطمینان از کیفیت و سلامتی خوراک دام تحویلی می گردد. همچنین کمک می کند تا اطلاعات درستی در خصوص کنترل موجودی انبار و اتلاف خوراک های ذخیره داشته باشید.

از هر بار تحویلی به گاوداری مانند غلات، اجناس، مواد معدنی یا سایر خوراک ها بایستی نمونه گیری کنید و برای یک دوره قابل قبول آن ها را نگهداری کنید. مدت نگهداری نمونه ها بسته به نوع خوراک می تواند برای یک ماه و بیشتر صورت گیرد.

16

مدیریت بهینه در باسکول برای توزین همه اقلام

سرمایه گذاری برای خرید باسکول برای توزین همه اقلام و خوراک های تحویلی به گاوداری می تواند یک سرمایه گذاری با ارزش در درازمدت باشد. این اقدام به شما اجازه می دهد که بارهای تحویلی را به درستی توزین نموده و درصورت مغایرت بلافاصله به فروشنده اطلاع دهید.

به علاوه، این امر به شما اطلاعات درست تری داده و کمک می کند که موجودی خود را ثبت و تنظیم نموده و بتوانید میزان اتلاف و افت خوراک گله را کنترل کنید.

17

بررسی اتلاف خوراک

بسته به این که خوراک یا اجناس مصرفی چگونه مورد استفاده قرار می گیرند، چندین عامل در اتلاف خوراک تاثیر دارند. اساسا اتلاف خوراک تحت تاثیر باد، حضور جوندگان، پرندگان و آب و هوا ( به خصوص وقتی از سایبان های باز استفاده می شود) و یا تحت باران و آفتاب قرارگرفتن فرآورده های فرعی خوراکی مانند خوراک های تقطیر شده، می باشد.

18

بررسی نحوه انبارش

در مقایسه با انبارهای نیمه باز، بحث های زیادی درخصوص مزایای انبارکردن اجزای خوراکی در مخازن عمودی صورت گرفته است. با این حال، معمولا استفاده از روش انبارهای مسطح برای خوراک هایی که مصرف آن ها زیاد بوده و نقل و انتقال آن ها به مخازن عمودی به راحتی انجام نمی شود، ارجحیت دارد. برای مثال خوراک هایی مانند تخم پنبه دانه، علوفه خشک یا تفاله چغندر.

همچنین معمولا انبار کردن ترکیبات پروتئینی مخصوص که حاوی مقدار زیاد چربی مایع یا ملاس بوده در محفظه های مسطح مناسب تر است.

در اشاره به نکات کلیدی و مهم در سیلاژ میتوان به مواردی نظیر …….  (ادامه مطلب)

19

استفاده از مخازن عمودی

در مقایسه با انبارهای نیمه باز، بحث های زیادی درخصوص مزایای انبارکردن اجزای خوراکی در مخازن عمودی صورت گرفته است. با این حال، معمولا استفاده از روش انبارهای مسطح برای خوراک هایی که مصرف آن ها زیاد بوده و نقل و انتقال آن ها به مخازن عمودی به راحتی انجام نمی شود، ارجحیت دارد. برای مثال خوراک هایی مانند تخم پنبه دانه، علوفه خشک یا تفاله چغندر.

همچنین معمولا انبار کردن ترکیبات پروتئینی مخصوص که حاوی مقدار زیاد چربی مایع یا ملاس بوده در محفظه های مسطح مناسب تر است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز