جدایی زود هنگام گوساله شیری

جدایی زود هنگام گوساله شیری در شرایط طبیعی، گاوها قبل از زایمان از گله جدا می شوند و متعاقباً گوساله شیری خود را برای چند روز از گله دور نگه می دارند. پس از آن، گوساله ها به گله می پیوندند تا با همسالان خود گروه هایی تشکیل دهند که درگیر روابط اجتماعی هستند .

جدایی زود هنگام گوساله شیری

گوساله های تلیسه به عنوان جایگزینی برای گاوهای شیرده پرورش داده می شوند و برای آینده موفق این گاو شیری ضروری هستند. بیشترین تلفات و مرگ و میر برای گاوهای شیری از بدو تولد تا از شیر گرفتن است. اهداف مدیریتی برای 6 تا 8 هفته اول زندگی گوساله باید به حداقل رساندن بیماری و مرگ و میر از طریق فراهم کردن یک محیط مناسب، ایجاد یک برنامه غذایی با کیفیت و اجرای یک برنامه مراقبت بهداشتی پیشگیرانه باشد.

با این حال، در اکثریت قریب به اتفاق مزارع لبنی تجاری، گوساله‌ها ظرف چند ساعت یا حداقل چند روز پس از تولد از گله های خود جدا می‌شوند. چندین دلیل برای این عمل توسط تولیدکنندگان وجود دارد که توسط Flower and Weary خلاصه شده است:

 1. اول از همه، دلایل اقتصادی وجود دارد، زیرا گوساله هایی که با گاو برای شیر دادن رها می شوند، حجم بالایی از شیر قابل فروش را مصرف می کنند، در حالی که گوساله های تغذیه شده با دست اغلب از شیر باطله یا جایگزین شیر ارزان قیمت تغذیه می شوند. تصور می‌شود شیردهی در بازگشت به فحلی و کاهش شیر در گاوها اختلال ایجاد می‌کند.
 2. علاوه بر این، گوساله های تغذیه شده با دست راحت تر از نظر میزان مصرف آغوز و سلامت عمومی نظارت می شوند. در نهایت، یک بحث دلسوزانه وجود دارد که زمان طولانی برای پیوند بین گاو و گوساله باعث افزایش ناراحتی جدایی می شود. دامپزشکان بهبود سلامت گوساله را دلیل اصلی حمایت از جدایی زودهنگام گاو و گوساله می دانند .
 3. از سوی دیگر، علاقه عمومی به رفاه حیوانات مزرعه در حال افزایش است و پتانسیل اعمال مناقشه برانگیز برای آسیب رساندن به وجهه عمومی صنعت را افزایش می دهد.

آیا تاکنون از خود پرسیده اید: “آیا گوساله های شیری باید در چند ساعت اول پس از تولد از گاو جدا شوند؟” 76٪ از کسانی که در صنایع لبنی دخالت نداشتند به این عمل اعتراض کردند . در یک مطالعه آنلاین شامل شهروندان آلمانی و آمریکایی، اکثر شرکت‌کنندگان طرفدار نگهداری گاوها و گوساله‌ها برای مدت طولانی در کنار هم بودند . ونتورا و همکاران  تأثیر یک بازدید آموزشی از یک مزرعه لبنی را بر ادراکات مربوط به شیوه های کشاورزی شهروندان کانادایی با دانش قبلی کمی از دامداری تجزیه و تحلیل کردند.

اکثر شرکت‌کنندگان از عمل جداسازی اولیه گاو از گوساله بی‌اطلاع بودند، اما پس از گشت و گذار در مزرعه، نگرانی‌های خود را در مورد آن مطرح کردند. یک نظرسنجی در میان شرکت‌کنندگان برزیلی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کردند، با ارتباط کم یا بدون ارتباط با تولید لبنیات، به نتایج مشابهی رسید .به طور کلی، آنها از اینکه گاوها در بدو تولد از گوساله خود جدا می شوند غافل بودند و اکثر شرکت کنندگان از این عمل مستقل از ارائه اطلاعات اضافی حمایت نکردند.

در پرتو این یافته ها، ادبیات علمی موجود در مورد تأثیر جدایی اولیه گاو از گوساله بر سلامت گاو و گوساله به طور سیستماتیک مورد بررسی قرار گرفت . نویسندگان به این نتیجه رسیدند که شواهد استخراج‌شده از مقالات مجلات شامل توصیه‌ای مبنی بر جداسازی اولیه گاو شیری از گوساله بر اساس سلامت گوساله یا گاو را تأیید نمی‌کند.

مقالاتی که به اسهال گوساله می پردازند به اثرات مفید یا بدون اثرات شیردهی اشاره کردند. نتایج متفاوتی برای کریپتوسپوریدیوز یافت شد، سایر علل بیماریزای شایع اسهال به تفصیل ارزیابی نشده است.

علاوه بر این، هیچ شواهد ثابتی مبنی بر افزایش خطر ذات الریه در گوساله های پرورش یافته با گاو یافت نشد. برای اندازه گیری ایمنی و مرگ و میر گوساله، هیچ الگوی منسجمی مشاهده نشد، با مطالعاتی که بین آنهایی که فواید و خطرات مرتبط با شیردهی را نشان می دادند تقسیم شد. با این حال، در مطالعاتی که جزئیات خطرات رها کردن گوساله با گله را شرح می دهد، مصرف آغوز به طور سیستماتیک نظارت نمی شد. جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری

با توجه به سلامت گاو، بررسی نشان می‌دهد که شیردهی در برابر ورم پستان محافظت می‌کند و تماس گاو و گوساله یک عامل خطر مهم برای بیماری جان نیست. در بررسی اثرات تماس طولانی مدت گاو و گوساله، جدایی زودهنگام (در عرض 24 ساعت پس از زایمان) باعث کاهش پاسخ های پریشانی حاد گاوها و گوساله ها شد. جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری

اثرات مثبت تماس طولانی‌تر گاو و گوساله شیری

با این حال، تماس طولانی‌تر گاو و گوساله معمولاً اثرات طولانی‌مدت مثبتی بر گوساله‌ها داشت، رفتار اجتماعی عادی‌تر را ترویج می‌کرد، رفتار غیرطبیعی را کاهش می‌داد، و گاهی اوقات پاسخ‌ها به عوامل استرس‌زا را کاهش می‌داد. افزایش وزن گوساله در طول دوره شیردهی افزایش یافت، زمانی که گاوها اجازه داشتند از گوساله های خود پرستاری کنند، بدون اینکه شواهد ثابتی مبنی بر کاهش تولید شیر در دوره طولانی تری داشته باشند.

نگهداری انفرادی گوساله های شیری یکی دیگر از روش های بحث برانگیز است که در مزارع شیری بسیار رایج است . قوانین اروپا اجازه می دهد گوساله ها را به صورت جداگانه برای 8 هفته اول زندگی نگهداری کنند، با این حال، دیواره های جامد در قلم های گوساله منفرد را ممنوع می کند، به طوری که گوساله ها باید بتوانند با سایر گوساله ها تماس لمسی داشته باشند (دستورالعمل شورا 2008/119/EC) .

اسکان انفرادی گوساله های جوان توسط بسیاری از تولیدکنندگان ترجیح داده می شود، زیرا تصور می شود که اسکان گروهی خطر ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش می دهد، حتی اگر شواهد علمی در مورد این موضوع مبهم هستند. با این حال، نگهداری گوساله‌ها در گروه‌های بزرگ‌تر به مهارت‌های بیشتری نیاز دارد و مدیریت را با چالش‌های بیشتری مواجه می‌کند .

چکیده مطالب

 1. چندین مطالعه به اثرات نگهداری گوساله‌ها به صورت جفت با این فرض پرداخته‌اند که این کوچک‌ترین گروه ممکن گوساله‌ها را قادر می‌سازد تا به طور طبیعی‌تر اجتماعی شوند و در عین حال مضرات اسکان گروهی را به حداقل می‌رسانند.
 2. هیچ یک از این مطالعات تأثیر منفی بر سلامت گوساله هایی که به صورت جفت نگهداری می شوند، نشان نداد. همانطور که توسط Costa و همکاران بررسی شده است، مزایای نگهداری جفت با مزایای نگهداری گوساله ها در گروه های بزرگتر قابل مقایسه است.

 

مطالعات بررسی شده نشان داد که

 1. گوساله های پرورش یافته به صورت انفرادی مهارت های اجتماعی ناکافی، مشکلات در کنار آمدن با موقعیت های جدید و توانایی های یادگیری ضعیف تر را نشان می دهند.
 2. مسکن اجتماعی برای گوساله ها همچنین مصرف خوراک جامد قبل از شیرگیری را بهبود می بخشد و به بهبود افزایش وزن قبل و بعد از جدا شدن گوساله ها از شیر به غذای جامد کمک می کند.

افزایش مصرف آغوز و متعاقب آن برنامه تغذیه با شیر طبیعی (فشرده) از رشد بدن و رشد اندام در گوساله های شیری حمایت می کند.

تنها ارائه غذای محدود سنتی برای مقاومت در برابر بیماری، عملکرد مادام العمر مضر است و گوساله ها را برای مدت طولانی گرسنه می گذارد. بنابراین این عمل با اصول رفاه حیوانات سازگار نیست.

 

سایر شیوه های بحث برانگیز در صنعت لبنیات، مانند جداسازی و جدایی زود هنگام گوساله شیری و متعاقب آن نگهداری فردی گوساله شیری، توجه روزافزون مردم را به خود جلب می کند. شواهد علمی از این عقیده رایج حمایت نمی کند که این شیوه ها برای سلامت گوساله یا گاو مفید هستند.

تغییرات عمیق در شیوه های مدیریت فعلی گوساله برای بهبود سلامت و بقای گوساله های شیری، بهبود عملکرد طولانی مدت تلیسه های شیری و ارضای منافع مصرف کنندگان در رفاه حیوانات مزرعه مورد نیاز است. جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری

علاقه عمومی به رفاه حیوانات مزرعه در دهه‌های گذشته رو به افزایش است، و این امر باعث می‌شود که نگاهی دقیق‌تر به شیوه‌های مدیریتی بحث‌انگیز در صنعت لبنی مانند جداسازی زودهنگام گوساله شیری از گله با مسکن فردی بعدی داشته باشیم.

اعتراض عمومی به این اقدامات را نمی توان با تلاش های آموزشی کاهش داد. برخلاف تصور رایج، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه جدایی زودهنگام گاو از گوساله برای سلامت گوساله یا گاو مفید است وجود ندارد.

شواهدی از آسیب‌های رفتاری و رشدی مرتبط با اسکان فردی در گوساله‌های شیری وجود دارد، مسکن اجتماعی مصرف خوراک و افزایش وزن را بهبود می‌بخشد و خطرات سلامتی مرتبط با گروه‌بندی را می‌توان با مدیریت مناسب کاهش داد.

پیشگیری از بیماری در گوساله ها باید در اولویت همه شرکت های پرورش گوساله باشد. این شامل اقداماتی برای محدود کردن قرار گرفتن گوساله در معرض ارگانیسم های عفونی و همچنین کاهش حساسیت آن به عفونت است.جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری جدایی زود هنگام گوساله شیری

مدیریت خوب آغوز هنوز به عنوان تنها مهم ترین عامل برای جلوگیری از عوارض و مرگ و میر گوساله شناخته می شود، با این حال، اکنون مشخص شده است که ایمونوگلوبولین ها تنها یکی از بسیاری از اجزای آغوز هستند که برای رشد گوساله حیاتی هستند.

 

سایر عوامل غیرمغذی مانند لکوسیت ها، هورمون ها و فاکتورهای رشد، الیگوساکاریدها و همچنین میکرو RNA ها اثرات قابل توجهی بر رشد و بلوغ عملکردهای سیستم ایمنی و روده ای دارند.

آنها همچنین بلوغ و عملکرد روده را تقویت می کنند، بنابراین گوساله را قادر می سازد تا مواد مغذی موجود با آغوز و شیر را هضم و جذب کند. وضعیت انرژی بهبود یافته نوزادان تغذیه شده با آغوز با بلوغ سریع محور سوماتوتروپیک منعکس می شود که رشد بدن و رشد اندام را تحریک می کند.

فرض بر این است که الیگوساکاریدهای آغوز نقش مهمی در ایجاد فلور روده ای سالم دارند.

 1. یک برنامه تغذیه با شیر از نظر بیولوژیکی طبیعی (فشرده) متعاقباً برای رشد مطلوب بدن، رشد اندام ها و مقاومت در برابر بیماری های عفونی ضروری است.
 2. تغذیه آزاد  در سه تا چهار هفته اول زندگی گوساله ها را کمتر گرسنه می کند
 3. و در نتیجه رفاه گوساله ها را بهبود می بخشد.
 4. تنها گوساله هایی که به شدت با آغوز و شیر تغذیه می شوند، می توانند به پتانسیل کامل خود برای عملکرد در طول زندگی خود دست یابند.

منبع

Marshall SP, Smith KL. Effect of different milks and levels of intake upon growth of young dairy calves. J Dairy Sci. 1970;53:1622–6.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

7 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز