آسیب دیدن پرسنل گاوداری

جلوگیری از آسیب دیدن پرسنل گاوداری در فارم های گاو شیری به منظور کاهش هدررفت زمان، هزینه های درمان و نیاز به نیروی کار اضافی

حتی اگر مدت زمان زیادی است که با گاوها در ارتباط هستید و کار می کنید، باز هم خطرات و آسیب ها شما را تهدید می کند

وزن یک گاو بر اساس نژاد آن از 650 تا 850 کیلو متغیر است ، جثه نژاد هلشتاین از بعضی از نژادهای دیگر مانند جرسی بزرگتر است و این موضوع به خودی خود، یکی از عوامل آسیب رسان است.

-آسیب دیدن پرسنل گاوداری از لحاظ اقتصادی بسیار هزینه بردار است. وقتی نیروی کار آسیب ببیند توانایی انجام امورات روزمره را از دست داده که از لحاظ هدررفت زمان، هزینه های درمان و نیاز به نیروی کار اضافی و … هزینه های کلانی به واحد تحمیل می شود.

اگر به نیروی کار آسیبی از طرف دام وارد می شود لزوما به دلیل پرخاشگری گاو نیست، بنابراین با دانستن رفتارهای طبیعی گاو به راحتی می توان از برخورد فیزیکی با حیوان و متعاقبا صدمات ناشی از آن جلوگیری نمود.

راهکارهای اساسی جهت

افزایش ایمنی پرسنل گاوداری

آشنایی با حواس 5 گانه گاو شیری

طور کلی حواس مختلف دام ها مانند ما انسان ها نیست.

در بین حواس 5 گانه در گاو بینایی حس غالب است، همچنین گاو دارای حس شنوایی حساس و گوش های   تیزی است بطوری­که صداهایی که ما نمیتوانیم بشنویم ممکن است برای گاوها خیلی بلند و هولناک باشد.

مکان قرارگیری چشم ها در گاو  در دو طرف سر بوده که این باعث شده تا گاو زاویه دید مناسب داشته باشد و متعاقبا عضلات چشم گاو بسیار ضعیف شده و گاو نتواند به خوبی روی اشیا مجاور خود تمرکز کند، به همین دلیل حرکات ناگهانی باعث ترسیدن گاو شده و گاو مات و مبهوت می­ماند.

 

احساس درد در گاوهای شیری چگونه است؟

احساس درد در گاوها کمتر از انسان است، درد درگاو بصورت ظاهری خیلی نمایان نیست، اما با توجه به علائم بالینی مثل لنگش، دندان قروچه و … می توان فهمید که گاو در حال دردکشیدن است. این دردها نشان دهنده این است که آسایش دام به خطر افتاده و در نتیجه تولید آن نیز کاهش می یابد.

آشنایی با تاثیر کوررنگی  و ایجاد ترس در

گاو شیری

گاوها تقریبا کور رنگ بوده و همـین امر باعث شده تا درک عمق در گاوها کم شود، سایه را بصورت یک چاله ب­بیند و از تاریکی بترسد. سایه، تاریکی و اشیا خارجی گاو را عصبی می کند، حتی یک پیراهنی که روی دیوار آویزان شده و در اثر وزش باد تکان می­خورد ممکن است گاو را ترسانده و مات و مبهوت کند.

حس بویایی گاو نیز نسبتا قوی بوده و براحتی تفاوت نوع و کیفیت خوراک ها و حتی موقعیت های خطرناک را از طریق این حس تشخیص می دهد.

بنابراین گاو از حرکات ناگهانی ما و سر و صداهای نامتعارف می ترسند زیرا گاو  به عنوان یک گونه طعمه است و بصورت غریزی از موقعیت های نا آشنا و جدید، مخصوصا اگر به تنهایی با آن روبرو شود هراس دارد. به هم خوردن درب های فلزی بهاربندها نیز صداهای ناگهانی و نامتعارف ایجاد می کند.

یکی از راه های مقابله با این سر و صداهای نامتعارف نصب ضربه گیر روی درب های بهاربندها می باشد، همچنین جهت عادت دهی گاوها به صداهای نامتعارف می توان از رادیو یا پخش کننده موزیک های ملایم استفاده کرد. پخش صدای رادیو در بهاربندها و یا سالن شیردوشی باعث می شود گاو نسبت به صداهای ناگهانی و بلند حساسیت کمتری نشان داده و در واقع به این گونه اصوات و اتفاقات عادت کند.

درحالیکه بعضی حیوانات وقتی می ترسند به انسان حمله ور می شوند، گاو در مواقع ترس فرار می کند که این موضوع سبب می شود پای گاو بلغزد و زمین بخورد و مشکلاتی به وجود بیاید. در این صورت اگر در مسیر فرار گاو قرار گیرید به احتمال زیادی آسیب خواهید دید. در نتیجه خود را در مسیر فرار گاو قرار ندهید.

آسیب دیدن پرسنل گاوداری
آسیب دیدن پرسنل گاوداری
آسیب دیدن پرسنل گاوداری

آشنایی با واژه حاشیه امن گاو شیری

در برخورد با گاو باید حاشیه امن گاو رعایت شود، برای مثال هرگز نباید از پشت سر و نقاط کور به گاو نزدیک شد زیرا گاو ها قادر به دیدن فضای پشت سر خود نیستند و ممکن است فرد لگد خورده و آسیب ببیند.

در شکل ناحیه صحیح و امن قرارگیری فرد کنترل­گر با رنگ سبز نشان داده شده است.  .

 

حاشیه امن گاو

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز