همانطور که میدانید و پیشتر از این به آن اشاره کرده بودیم ، بیماری لنگش در گاو شیری از مهمترین عوامل تاثیر گذار بر اقتصاد گاوداری میباشد چرا که مستقیما بر فحلی گاو شیری تاثیر گذاشته و فحلی را به مخاطره می اندازد . لنگش یکی از عوامل اصلی هزینه بر در گاوداری ها است و باعث افزایش نرخ حذف، کاهش عملکرد تولیدمثلی، کاهش وزن و کاهش تولید شیر گاو می شود

موارد تاثیر گذار در ابتلا به لنگش را میتوان بطور کلی در چند مورد خلاصه کرد:

 1. موارد فیزیکی مربوط به جایگاه : از زمانی که گاوها روی بتن می ایستند تا بستر و آسایش در فری استال
 2. محیط پیرامون گاوها : برای مثال تنش گرمایی
 3. عدم انجام سم چینی به موقع و صحیح
 4. اشکال در استفاده از حمام سم
 5. عدم استفاده از جیره مناسب و کارشناسی شده و برنامه خوراک دهی نامنظم
 6. عوامل عفونی: عدم انجام  ضدعفونی های  مکرر و رعایت نکردن اصول نظافت و خشک نبودن بستر
 7. ورود جسم خارجی به سم
لنگش ناشی از عوامل عفونی میتواند به سرعت در میان گله پیشرفت کند
Feeding
_

جیره اختصاصی

جهت بهبود و سلامت سم

بیماری سارا یا همان اسیدوز تحت بالینی شکمبه ای  جمعیت باکتری شکمبه را تغییر داده  و موجب تجمع باکتری هایی می شود که اسیدهای چرب فرار شکمبه از جمله پروپیونات و اسید لاکتیک در شکمبه را افزایش و PH شکمبه را کاهش می دهند. PH پائین شکمبه به شکل گیری اسید لاکتیک و کاهش باکتری های هضم کننده فیبر منجر می شود. اسید لاکتیک می تواند جذب شود، جریان خون به سم را کاهش دهد و به لامینا آسیب وارد کند.

پس تنظیم جیره غذایی گاو مبتلا به لنگش  می تواند در جلوگیری از آسیب سم و نهایتا بهبود لنگش مفید واقع شود.

آنچه لازم است در جیره اختصاصی گاو لنگ گنجانده شود تا بهترین نتیجه حاصل گردد شامل موارد ذیل میباشد:

 • «بافر بیکربنات سدیم» ( به میزان ۰.۷۵ درصد ماده خشک جیره) باعث ثبات PH شکمبه ای میشود
 • «روی» به میزان 40 تا 60 ppm (که 25 درصد آن منابع ارگانیک باشد) سختی سم را بهبود میدهد. بیماری خط سفید را تا ۳۴ درصد، زخم شدن کف سم را تا ۱۱ درصد و درماتیت انگشتی را تا ۳۳ درصد کاهش میدهد.
 • «گوگرد» برای ساخت اسید آمینه های حاوی گوگرد لازم است.
 • «منگنز» می تواند تراکم استخوان و بافت مفصلی را بهبود دهد.
 • «موننسین» ( به میزان۳۰۰ تا ۴۵۰ میلی گرم )میزان اسید لاکتیک در شکمبه را کاهش می دهد
 • «بیوتین» ( به میزان ۱۵ تا ۲۰ میلی گرم)ابتلا به زخم سم را کاهش، شکل گیری شاخ سم را بهبود، درصد ایجاد زگیل پاشنه (از ۲۰ تا ۳۷ درصد) و بیماری خط سفید را کاهش می دهد.
 • «مخمرها» ( به میزان توصیه شده توسط کارخانه )محیط شکمبه را ارتقاء می بخشد، باکتری های هضم کننده فیبر را افزایش و میزان اسید لاکتیک در شکمبه را کاهش می دهد
 • «کلسیم و فسفر» برای شکل گیری استخوان و سلامت استخوان لازم می باشند.
 • «پروتئین» (بیش از ۱۱ درصد در مواد خشک جیره کامل) اسیدهای آمینه حاوی گوگرد در ذرت سیلوشده و علوفه گراس به علت قوانین آلودگی محیطی می تواند کاهش یابد
پوسیدگی پا

عفونت بد بو از پا، که معمولا بین سم‌ها یا بالای دست و پاها رخ می‌دهد، به‌عنوان پوسیدگی پا نامیده می‌شود. این نتایج به‌طور عمده از عفونت ناشی از باکتری، necrophorus Fusiformis بوجود می‌آید این ارگانیسم ممکن است در محوطه باز در اثر پیاده‌روی زیاد در لجن‌ها، سوراخ و چاله‌ها و مراتع ایجاد گردد.

پوسیدگی سم با لنگش‌ها نمایان می‌شود که معمولا در یک سم فقط اتفاق می‌افتد و تورم سم به بالاتر از تاج و انگشتان پا منتقل می‌شود. جراحت و شکاف در فضای بین انگشتان اتفاق می‌افتد.

مشخصه آن بوی بد ماده مترشحه در این شکاف است. اگر گاو بدون درمان رها شود، عفونت می‌تواند تا فضای مفصلی یا غلاف تاندون پیشرفت و صدمه دائمی وارد کند.

Dairy cow diet
_

لنگش ناشی ازجیره های نامناسب

و عدم بالانس خوراک

استفاده بیش از حد از برخی جیره ها هیستامین ( پروتئین خون ) تولید می شود و این عامل باعث پرخونی در ناحیه سم و آسیب های خاص می شود که از طریق اصلاح جیره، مانیتورنیگ جیره و کنترل برخی پارامترها کنترل می شوند.

عواملی که می توانند خطر را افزایش دهند عبارتند از اسید لاکتیک (حاصل از تخمیر شکمبه) و آندوکسین (حاصل از باکتری های مرده شکمبه).

عوامل عفونی، تغذیه ای و مکانیکال بستگی به مدیریت دامداری دارد، به عنوان مثال ممکن است در دامداری های قدیمی بستر و محل نگهداری دام دچار تخریب بستر شده باشد و به ویژه در مکان هایی که دام مجبور است زیاد بایستند، سطوح ناهموار وجود داشته باشد و ممکن است دامدار نتواند فضا را اصلاح کند زیرا ممکن است فضای نگهداری دام بسیار کوچک باشد.

در هر فارم گاو شیری میانگین اسکور حرکتی، تولید شیر،جراحات بافت شاخی سم ، لنگش کلینیکی، میزان بروز ورم پستان از جمله مواردی هستند که تحت تاثیر بستر دام قرار دارند. جهت آشنایی با اصول مدیریت بستر در مزارع پرورش گاو شیری لطفا بر روی لینک کلیک فرمایید.

آیا بیماری لنگش واگیردار است یا خیر؟

بله لنگش ناشی از عوامل عفونی میتواند به سرعت در میان گله پیشرفت کند. زیرا برخی از عوامل عفونی واگیر دار بوده و مادامی که عامل عفونی وجود دارد می تواند دام های دیگر را هم درگیر کند

عفونت‌های سم، آبسه‌ها و یا زخم‌های بدون منشأ خاص ممکن است از ترک‌های اولیه درنتیجه زمانی‌که سم‌ها بیش از حد نرم یا سخت است اتفاق بیافتد. نرم بودن بیش ازحد سم ممکن است بیشتر در سیستم جایگاه باز از ایستادن در مدفوع و ادرار رخ دهد. این امر ممکن است در نتیجه بریدگی و جراحت‌های پاشنه پا باشد و باعث می‌شود که زخم، آبسه یا عفونت به‌وجود آید.

سم‌های بیش از حد سخت معمولا در جایگاه بسته و فری‌استال‌ها رخ می‌دهد، به‌ویژه هنگامی‌که تراشه‌های کود خشک یا خاک اره به‌عنوان بستر استفاده می‌شود. این امر ممکن است در بریدگی در بالای پا، که ممکن است عفونت‌های نسبتا بالا در پا را منجر شود باشد.

SARA
_

لنگش ناشی از اسیدوز تحت بالینی شکمبه

سارا

بیماری سارا یا همان اسیدوز تحت بالینی شکمبه ای  جمعیت باکتری شکمبه را تغییر داده  و موجب تجمع باکتری هایی می شود که اسیدهای چرب فرار شکمبه از جمله پروپیونات و اسید لاکتیک در شکمبه را افزایش و PH شکمبه را کاهش می دهند. PH پائین شکمبه به شکل گیری اسید لاکتیک و کاهش باکتری های هضم کننده فیبر منجر می شود. اسید لاکتیک می تواند جذب شود، جریان خون به سم را کاهش دهد و به لامینا آسیب وارد کند.

پس تنظیم جیره غذایی گاو مبتلا به لنگش  می تواند در جلوگیری از آسیب سم و نهایتا بهبود لنگش مفید واقع شود.

از آنجایی که تصور رکورد زنی تولید تناژ بیشتر شیر در بین دامداران عزیز وجود دارد ، به طور عمد دام را وادار به تولید بیشتر می کنند، این امر با فیزیولوژی دام به طور طبیعی سازگار نیست، اما ما به دلیل این که دام را به سمت تولید بیشتر می بریم و به استفاده از جیره های نشاسته ای و غلات هدایت می کنیم؛ هنگامی که تعادل جیره ها به هم می ریزد و مواد علوفه ای آن کمتر می شود، این عوامل منجر به برخی تغییرات گردش خون در سم می شود و به دام آسیب وارد می کند

میزان مصرف NDF در جیره درمانی لنگش گاو شیری

NDF (الیاف محلول در شوینده های خنثی) :

را با استفاده از شاخص های جوش – نشخوار و یا با استفاده از جعبه غربال پنسیلوانیا ارزیابی کنید تا از تولید کافی بزاق در گاو اطمینان حاصل کنید

جیره درمانی لنگش گاو شیری

اگر از خوراک دام کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید کنسانتره ممتازگاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استارتر گوساله،کنسانتره گاو خشک وتلیسه، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره تازه زا، کنسانتره پرشیر،کنسانتره سوپرشیر

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز