داروهای مورد تایید FDA فحلی گاو

داروهای مورد تایید FDA فحلی گاو

چرخه فحلی گاو و داروهای حیوانی مورد تایید FDA برای کنترل و همگام سازی فحلی گاو شیری – منبعی برای تولیدکنندگان

در این مقاله میخوانید:

 1. چرخه طبیعی فحلی در گاو
 2. کنترل و همگامی فحلی در گاو
  جدول 1-داروهای موجود مورد تایید FDA برای کنترل و همگام سازی چرخه های فحلی در گاو
 3. مزایای داروهای حیوانی مورد تایید FDA
 4. استفاده از داروی بدون برچسب برای کنترل فحلی و همزمانی در گاو مجاز نیست

 

تنها با یک حرف تفاوت، کلمات “فحلی” estrous و “فحل” estrus شبیه به هم هستند، اما یک تفاوت مهم وجود دارد. فحلی یک اسم است و به دوره کوتاهی اطلاق می شود که در آن گاو از نظر جنسی می پذیرد و می ایستد تا پرورش یابد. فحلی معمولاً “گرما” نامیده می شود. فحلی صفتی است که برای توصیف چیزهای مربوط به فحلی استفاده می شود، مانند رفتارهای مرتبط با فحلی (رفتارهای فحلی) یا دوره از یک فحلی به فحلی دیگر (چرخه فحلی).

چرخه طبیعی فحلی در گاو

درک خوب از چرخه طبیعی فحلی در گاو می‌تواند به تولیدکنندگان کمک کند تا چالش‌های تولیدمثلی را در هر دو تلیسه (حیوانات شیری ماده جوان یا گوشت گاو که هنوز اولین گوساله خود را نداشته‌اند) و گاوها (حیوانات ماده شیری یا گوشتی که حداقل یک گوساله داشته‌اند) برطرف کنند. ). این درک همچنین هنگام استفاده از یک رژیم دارویی برای کنترل و همگام سازی چرخه های فحلی در گاو بسیار مهم است.

تلیسه اولین فحلی یا گرما را در دوران بلوغ دارد. سن بلوغ تحت تأثیر ژنتیک، تغذیه و وزن بدن است. تلیسه هایی که با رژیم غذایی مناسب تغذیه می شوند معمولا بین 9 تا 15 ماهگی به بلوغ می رسند. تلیسه های شیری زودتر یعنی در 9 تا 12 ماهگی به بلوغ می رسند، در حالی که تلیسه های گوشتی کمی دیرتر یعنی در 13 تا 15 ماهگی به بلوغ می رسند. سن بلوغ برای برخی از نژادهای گاو، مانند برهمن “Brahman” ، می تواند تا 24 ماهگی باشد.

پس از بلوغ، تلیسه هر 21 روز یک بار به چرخه فحلی منظم ادامه می دهد (محدوده طبیعی هر 18 تا 24 روز است). چرخه فحلی در گاو پیچیده است و توسط چندین هورمون و اندام تنظیم می شود (شکل 1 را ببینید).
Phases of the bovine estrous cycle

شکل 1 – مراحل چرخه فحلی گاو. توجه: E2 = استروژن و P4 = پروژسترون.

فاز فولیکولی: امواج فولیکول های تخمدان

مرحله فولیکولی چرخه فحلی به دوره زمانی باریک درست قبل از فحلی (گرما) و تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک برای لقاح احتمالی) اشاره دارد. در طی این مرحله، رشد سریع فولیکول تخمدان غالب و افزایش تولید استروژن وجود دارد.

فولیکول ساختاری است حاوی تخمک  و سلول های دیگری که می توانند استروژن تولید کنند. یک تلیسه یا گاو به طور کلی دارای دو یا سه گروه فولیکول تخمدان – به نام امواج – در طول یک چرخه فحلی (محدوده یک تا چهار موج) است. یک فولیکول در هر موج به فولیکول غالب تبدیل می شود. در اوایل چرخه فحلی، زمانی که سطح پروژسترون بالا باشد، فولیکول غالب تخمک گذاری نمی کند. در عوض، پسرفت می کند و اجازه می دهد موج دیگری از فولیکول ها ظاهر شود. آخرین موج بعداً در چرخه فحلی هنگامی که سطح پروژسترون پایین است رخ می دهد. فولیکولی که در طول این موج به عنوان غالب ظاهر می شود، پسرفت نمی کند. در عوض، بزرگ‌تر می‌شود و استروژن بیشتری تولید می‌کند

.فحلی (گرما) و تخمک گذاری

سطح بالای استروژن تولید شده توسط فولیکول تخمدان غالب باعث می شود که تلیسه یا گاو علائم فحلی را نشان دهد. این بدان معنی است که او از نظر جنسی پذیرا است – گفته می شود که او “در گرما” است – و می تواند توسط گاوهای دیگر  سوار شود، که معمولا به عنوان “فحلی ایستاده” شناخته می شود.

تلیسه یا گاو ممکن است علائم دیگری از فحلی، مانند ترشحات مخاطی شفاف واژن و افزایش سطح فعالیت را نشان دهد. او همچنین ممکن است بیشتر صدا کند و سعی کند گاوهای دیگر را سوار کند. فحلی به عنوان آغاز یا “روز 0” چرخه فحلی در نظر گرفته می شود.

علاوه بر اینکه باعث می‌شود تلیسه یا گاو علائم فحلی را نشان دهد، سطح بالای استروژن تولید شده توسط فولیکول تخمدان غالب، هیپوتالاموس – بخشی از مغز – را تحریک می‌کند تا هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) را درست قبل از تخمک‌گذاری ترشح کند. GnRH باعث می شود که غده هیپوفیز در مغز دو هورمون دیگر ترشح کند – هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینه کننده (LH) – که در خون به تخمدان می روند تا اتفاقاتی که برای فولیکول ها می افتد را کنترل کنند.

FSH در طول فحلی و مدت کوتاهی پس از آن ترشح می شود و باعث ایجاد موج جدیدی از فولیکول های تخمدان می شود. افزایش LH باعث می شود که فولیکول تخمدان غالب تقریباً 24 تا 32 ساعت بعد پاره شود و در نتیجه تخمک آزاد شود. این تخمک گذاری است و انتقال از فاز فولیکولی به فاز لوتئال را نشان می دهد.

فاز لوتئال: جسم زرد در حال توسعه

در طول فاز لوتئال چرخه فحلی، بقایای فولیکول تخمدان تازه پاره شده به جسم زرد تبدیل می‌شود و شروع به تولید پروژسترون می‌کند، هورمونی استروئیدی که برای حمایت و حفظ بارداری احتمالی در صورت بارور شدن تخمک لازم است.

در طی 10 روز اول چرخه فحلی، جسم زرد بالغ شده و اندازه آن افزایش می یابد.

جسم زرد به حداکثر اندازه خود می رسد و بیشترین میزان پروژسترون را در اواسط سیکل (حدود روزهای 9 و 10) تولید می کند. تحت تأثیر پروژسترون بالا، امواج فولیکول‌ها همچنان ظاهر می‌شوند و بدون پارگی فولیکول تخمدان غالب، به عقب می‌روند. یک فولیکول غالب دوباره پاره نمی شود تا زمانی که سطح پروژسترون در فاز فولیکولی بعدی کاهش پیدا کند.

بدون بارداری

اگر تخمک بارور نشود یا جنین اولیه رشد نکند، رحم هورمون پروستاگلاندین F2-آلفا را در حدود روزهای 16 تا 20 چرخه فحلی ترشح می کند. پروستاگلاندین F2-alpha باعث پسرفت جسم زرد می شود. این لوتئولیز نامیده می شود و منجر به کاهش پروژسترون می شود.

محیط کم پروژسترون به فولیکول تخمدان غالب اجازه می دهد تا از آخرین موج فولیکول ها خارج شده و به جای پسرفت بالغ شود. فولیکول غالب استروژن کافی برای ایجاد فحلی تولید می کند، بنابراین چرخه فحلی بعدی شروع می شود.

.بارداری

اگر تلیسه یا گاو باردار شود، جنین از ترشح پروستاگلاندین F2-آلفا توسط رحم جلوگیری می کند و جسم زرد به ترشح پروژسترون ادامه می دهد. سطح بالای پروژسترون تلیسه یا گاو را از داشتن سیکل طبیعی فعلی  باز می دارد – او به گرمای فحلی نمی رود یا تخمک گذاری نمی کند.

در یک بارداری طبیعی و سالم، جنین به جنین تبدیل می شود. حاملگی (دوره بین زمانی که حیوان باردار می شود و زمانی که حیوان زایش می کند) حدود 283 روز طول می کشد. برای تلیسه مطلوب است که اولین گوساله خود را در 2 سالگی داشته باشد. برای اینکه این اتفاق بیفتد، تلیسه باید در سن 14 تا 15 ماهگی به بلوغ برسد و باردار شود.

سیکلی بودن

هنگامی که تلیسه یا گاو دارای چرخه فحلی طبیعی است و در طول گرما رفتارهای فحلی طبیعی از خود نشان می دهد، گفته می شود که او در حال دوچرخه سواری است. وقتی تلیسه یا گاو باردار نیست اما تخمک‌گذاری نمی‌کند یا علائم فحلی نشان نمی‌دهد.

در عوض، او “آنستروس” است که گاهی اوقات به عنوان “بی چرخه” توصیف می شود. درست بعد از اینکه تلیسه یا گوساله گاو به دنیا آمد، طبیعی است که برای مدت کوتاهی بیهوش باشد.

گاهی اوقات یک مشکل پزشکی، مانند کیست تخمدان یا عفونت دستگاه تناسلی، می تواند باعث توقف دوچرخه سواری گاو شود. یکی دیگر از چالش های تولیدمثلی فحلی خاموش است – زمانی که تلیسه یا گاو به نظر می رسد بیهوش است اما در واقع به طور معمول دارای سیکل فحلی است و فقط علائم گرما را نشان نمی دهد.

 

کنترل و همگامی فحلی در گاو

هورمون های اگزوژن می توانند هورمون های چرخه طبیعی فحلی را در گاو تقلید کنند. با تجویز هورمون های برون زا، تولیدکنندگان می توانند فحلی را در تلیسه ها و گاوهای پرورشی کنترل و هماهنگ کنند و همچنین چرخه فحلی آنها را کوتاه کنند.

تولیدکنندگان می توانند حیوانات را بر اساس مرحله چرخه فحلی گروه بندی کنند که این امر بار مدیریتی را کاهش می دهد.

برخی از رژیم‌های همزمان فحلی ممکن است در حیواناتی که چرخه فحلی ندارند (آن‌ها آنستروس هستند) فحلی ایجاد یا افزایش دهند.

به عنوان مثال، یک گاو به طور معمول پس از زایمان به حالت بیهوشی در می آید و ممکن است از یک رژیم همزمان فحلی برای پیشبرد اولین گرمایش پس از زایمان استفاده شود. این باعث می شود که او زودتر دوباره پرورش یابد. این رژیم های دارویی همچنین ممکن است برای پیشبرد زمان اولین گرما در تلیسه ها در دوران بلوغ استفاده شوند. داروهای مورد تایید FDA فحلی گاو

برخی از داروهای حیوانی مورد تایید FDA برای استفاده در رژیم های کنترل فحلی و همزمان برای گاو در دسترس هستند (جدول 1 را ببینید).

این رژیم ها از سه دسته دارو استفاده می کنند::

 • داروهای گروه گنادورولین  “gonadorelin ” مشابه هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) عمل می کنند که به طور طبیعی در طول چرخه فحلی از هیپوتالاموس آزاد می شود. این داروها افزایش GnRH را درست قبل از تخمک گذاری تقلید می کنند و باعث می شوند غده هیپوفیز حیوان FSH و LH ترشح کند. همانطور که در بالا توضیح داده شد، FSH باعث ایجاد موج جدیدی از فولیکول های تخمدان می شود و LH باعث پاره شدن فولیکول غالب و آزاد شدن تخمک (تخمک گذاری) می شود.پنج محصول gonadorelin مورد تایید FDA برای درمان کیست تخمدان هستند که یک کاربرد درمانی است. (استفاده درمانی به این معنی است که دارو برای درمان، کنترل یا پیشگیری از بیماری استفاده می‌شود.) چهار محصول از پنج محصول gonadorelin نیز مورد تأیید FDA برای کنترل یا همگام‌سازی چرخه‌های فحلی در گاو هستند (جدول 1 را ببینید). کنترل فحلی و همزمانی کاربردهای درمانی نیستند. هر پنج محصول gonadorelin فقط با نسخه هستند.
 • داروهای طبقه پروژسترون مشابه هورمون پروژسترون که به طور طبیعی توسط جسم زرد ترشح می شود عمل می کنند.
این داروها می توانند سطح پروژسترون را در بدن تلیسه یا گاو تکمیل کنند:
 1. بر آزاد شدن FSH و LH از غده هیپوفیز تأثیر می گذارد.
 2. سرکوب فحلی (گرما)؛
 3. مسدود کردن تخمک گذاری

فقط یک پروژستین، یک درج داخل واژینال بدون نسخه، مورد تایید FDA برای همگام سازی چرخه های فحلی یا افزایش فحلی در گاو است، چه زمانی که به تنهایی یا به طور متوالی با داروی دیگری تجویز شود (جدول 1 را ببینید). ملنجسترول استات، پروژسترون دیگر، برای استفاده در تولید خوراک دارویی برای سرکوب فحلی در تلیسه ها مورد تایید FDA است، اما برای همگام سازی چرخه های فحلی یا افزایش فحلی در گاوها یا تلیسه ها تایید نشده است.

 

داروهای طبقه پروستاگلاندین ها “prostaglandin ” مشابه هورمون پروستاگلاندین F2-آلفا عمل می کنند که به طور طبیعی از رحم در زمانی که بارداری وجود ندارد آزاد می شود. این داروها باعث لوتئولیز می شوند – پسرفت جسم زرد اگر به اندازه کافی بالغ باشد تا به اثرات پروستاگلاندین F2-آلفا پاسخ دهد. پس از پسرفت جسم زرد، یک فولیکول تخمدان غالب جدید ظاهر می شود و پاره می شود و باعث تخمک گذاری و شروع چرخه فحلی جدید می شود. استفاده از داروهای پروستاگلاندین در 5 روز اول چرخه فحلی باعث پسرفت جسم زرد نمی شود زیرا جسم زرد اولیه نابالغ است و به پروستاگلاندین F2-آلفا پاسخ نمی دهد.

پنج محصول پروستاگلاندین برای چندین کاربرد درمانی مورد تایید FDA هستند. هر پنج محصول همچنین برای همزمانی فحلی در یک رژیم تنها پروستاگلاندین با تزریق یک یا دو تزریق تایید شده اند. چهار مورد از این محصولات همچنین برای استفاده متوالی با داروی دیگری برای همگام‌سازی چرخه‌های فحلی یا پیشبرد فحلی در گاو مورد تأیید FDA هستند (جدول 1 را ببینید). هر پنج محصول پروستاگلاندین فقط با نسخه هستند.

موارد دارویی غیرقانونی از نظر FDA

به جز مواردی که در رژیم های مختلف ذکر شده در جدول زیر توضیح داده شده است، استفاده از هر یک از این داروها با داروی دیگری برای کنترل فحلی و همزمانی در گاو غیرقانونی است. قبل از استفاده از هر دارویی، مهم است که برچسب را بخوانید تا مطمئن شوید که دارو برای استفاده مورد نظر تأیید شده است و دستورالعمل‌های مصرف را دنبال کنید. داروهای حیوانی تجویزی باید توسط دامپزشک مجاز یا به دستور وی استفاده شود

.

جدول 1-

داروهای موجود مورد تایید FDA برای کنترل و همگام سازی چرخه های فحلی در گاو (برای اطلاعات خاص در مورد هر دارو به لینک  (Animal Drugs @ FDA ) مراجعه کنید).

 

 Regimen نام دارو

(نام تثبیت شده، که ماده فعال نیز نامیده می شود)

شماره برنامه و سازنده استفاده متوالی با داروی دیگر
Gonadorelin-Prostaglandin Factrel® Injection
(gonadorelin injection)
NADAa 139-237
Zoetis Inc.
Lutalyse® Injection or Lutalyse® HighCon Injection
Fertagyl®
(gonadorelin)
ANADAb 200-134
Intervet, Inc.
Estrumate®
GONAbreed®
(gonadorelin acetate)
ANADA 200-541
Parnell Technologies Pty. Ltd.
cloprostenol sodium
CYSTORELIN®
(gonadorelin)
NADA 098-379
Merial, Inc.
cloprostenol sodium
Progestin-only EAZI-BREED™ CIDR®
(progesterone intravaginal insert)
NADA 141-200
Zoetis Inc.
None
Progestin-Prostaglandin EAZI-BREED™ CIDR®
(progesterone intravaginal insert)
NADA 141-200
Zoetis Inc.
Lutalyse® Injection or Lutalyse® HighCon Injection
Prostaglandin-only Lutalyse® Injection & Lutalyse® HighCon Injection
(dinoprost tromethamine injection)
NADA 108-901 & NADA 141-442
Zoetis Inc.
None
Estrumate®
(cloprostenol injection)
NADA 113-645
Intervet, Inc.
None
ProstaMate™
(dinoprost tromethamine)
ANADA 200-253
Bimeda Animal Health Limited
None
estroPLAN®
(cloprostenol sodium)
ANADA 200-310
Parnell Technologies Pty. Ltd.
None
توجه: برخی از داروهای فوق ممکن است با نام تجاری دیگری (همچنین به عنوان نام اختصاصی شناخته می شود) تحت آنچه “برچسب توزیع کننده” نامیده می شود، به بازار عرضه شود.

 

مزایای داروهای حیوانی مورد تایید FDA

FDA داروی حیوانی را قبل از تایید آن به شدت ارزیابی می کند. به عنوان بخشی از فرآیند تایید، شرکت دارو باید به FDA ثابت کند که:

 1. این دارو برای استفاده خاص در یک گونه حیوانی خاص بی خطر و موثر است. برای دارویی که برای استفاده در حیوانات تولید کننده غذا در نظر گرفته شده است، شرکت همچنین باید ثابت کند که غذای تهیه شده از حیوانات تحت درمان با این دارو برای مردم بی خطر است.
 2. فرآیند تولید برای حفظ هویت، قدرت، کیفیت و خلوص دارو کافی است. شرکت باید نشان دهد که دارو می تواند به طور مداوم از دسته ای به دسته دیگر تولید شود.
 3. برچسب گذاری دارو درست، کامل و گمراه کننده نیست. شرکت باید اطمینان حاصل کند که برچسب حاوی تمام اطلاعات لازم برای استفاده ایمن و موثر از دارو و شامل خطرات مرتبط با دارو است.
نقش FDA:

نقش FDA پس از تأیید یک داروی حیوانی توسط آژانس متوقف نمی شود. تا زمانی که شرکت دارویی داروی حیوانی را به بازار عرضه می کند، آژانس به نظارت خود ادامه می دهد:

1- ایمنی و اثربخشی دارو گاهی اوقات، نظارت پس از تأیید آژانس، مسائل ایمنی و اثربخشی را آشکار می کند که در زمان تأیید ناشناخته بودند.
2- فرآیند تولید برای اطمینان از کیفیت و سازگاری از دسته ای به دسته دیگر حفظ می شود.
3- برچسب گذاری دارو برای اطمینان از اینکه اطلاعات واقعی، کامل و گمراه کننده نیستند؛ و
4- ارتباطات بازاریابی شرکت مربوط به دارو برای اطمینان از صحت و عدم گمراه کننده بودن اطلاعات.

استفاده از داروی بدون برچسب برای کنترل فحلی و همزمانی در گاو مجاز نیست

تحت شرایط مشخص، دامپزشکان از نظر قانونی مجاز به تجویز داروهای مورد تایید انسانی و حیوانی برای استفاده بدون برچسب در حیوانات هستند. هنگامی که یک داروی انسانی یا حیوانی تایید شده به روشی غیر از آنچه در برچسب دارو ذکر شده است استفاده می شود، این یک استفاده بدون برچسب است. این معمولاً استفاده «خارج از برچسب» نامیده می‌شود، زیرا دارو به روشی «خارج از برچسب» استفاده می‌شود.

دامپزشکان باید الزامات FDA را برای استفاده از داروی بدون برچسب در حیوانات، همانطور که در قانون فدرال غذا، دارو، و آرایشی و بهداشتی و مقررات FDA بیان شده است، رعایت کنند.

استفاده از یک دارو به شیوه‌ای بدون برچسب برای کنترل و همزمانی فحلی با این الزامات مطابقت ندارد، که بیان می‌کند برای حیوانات تولیدکننده غذا، دامپزشک باید به‌دقت یک بیماری و هر دارویی را که تجویز می‌کند به‌دقت تشخیص دهد.

روش برچسب زدن باید برای استفاده درمانی باشد (برای درمان، کنترل یا پیشگیری از بیماری). کنترل فحلی و همزمانی کاربردهای درمانی نیستند

.

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز