مدیریت خوراک گاوداری کیفیت شیر

5 گام مهم در مدیریت خوراک گاوداری

برای داشتن کیفیت شیر برتر
 

مدیریت خوراک گاوداری کیفیت شیر

تنظیم و بالانس جیره خوراک دام

انتخاب عاقلانه افزودنی‌‌‌ها

دقت در انتخاب مواد اولیه

اطلاع داشتن از موجودی انبار

مصرف علوفه کشت شده

قدم نخست مدیریت خوراک دام گاوداری: تنظیم جیره خوراک دام

در ابتدا، لازم است میزان خوراک، میزان منابع علوفه ای و منابع غلات و نوع مواد فرعی مشخص گردد. حال می‌توانید جیره خوراک دام‌ها را به طور دقیق تنظیم کنید. اولویتهای مهم در تنظیم جیره عبارتند از:

 1. آنالیز خوراک دام
 2. تعیین میزان صحیح مصرف ماده خشک
 3. محاسبه مواد مغذی پرهزینه،
 4. محاسبه پروتئین (اسیدهای آمینه)
 5. مکمل پودر چربی باید در اولویت قرار گیرد.

در بسیاری از موارد، راهکار کاهش مصرف برخی از مواد مغذی جیره می‌تواند به صرفه جویی در هزینه‌ها منجر شود بدون اینکه بر تولید گله اثرگذار باشد. با این وجود این فرآیند دشوار و چالش برانگیزاست. گواه تصمیم گیری درست شما واکنش گاو نسبت به تغییر جیره است و می‌تواند مشخص کند که آیا تصمیم شما درست بوده یا نه. همواره در نظر داشته باشدی که ممکن است واکنش گاو با تأخیر همراه باشد.

برای مثال: کاهش چربی می‌تواند هزینه‌‌‌های خوراک را کاهش دهد. اما می‌تواند بر تولیدمثل گاو در آینده و بازده خوراک دام تأثیر منفی داشته باشد حتی اگر تولید شیر حفظ شود. در این زمینه به آرامی‌قدم بردارید، تغییرات را به طور آهسته اعمال کنید و واکنش‌ها را بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که دام همیشه درست می‌گوید.

راهکار کاهش چربی جیره خوراک دام به احتمال زیاد می‌تواند یک تصمیم گیری اشتباه باشد که از لحاظ اقتصادی مناسب نیست.

قدم دوم مدیریت خوراک دام گاوداری: انتخاب عاقلانه افزودنی‌‌‌های ضروری و تأئید شده

افزودنی‌‌‌های خوراک دام دسته ای از ترکیبات خوراکی هستند که واکنش مثبت در دام ایجاد می‌کنند و ورای نیازهای مغذی می‌باشند. برخی از افزودنی‌‌‌های عالی خوراک برای موقعیت‌‌‌های خاص در دسترس هستند که می‌توانند به افزایش تولید کمک کنند. ارزیابی، اولویت دادن، انتخاب افزودنی‌‌‌های خوراک مناسب برای موقعیت مناسب بسیار اهمیت دارد و این کار فرصت‌‌‌های اقتصادی را به حداکثر می‌رساند. مواردی وجود دارند که باید به طور مناسب مورد توجه قرار گیرند.

برخی از افزودنی های مهم خوراک دام به شرح ذیل میباشد:

 • آنزیم‌ها (کاتالیزورهای هضم مواد خوراکی)
 • پروبیوتیک‌ها (میکروب‌های مفید)
 • پری‌بیوتیک‌ها (الیگوساکاریدها) و سیمبیوتیک‌ها (مخلوطی از پرو و پری‌بیوتیک)
 • اسیدی‌فایرها (اسیدی کنندها)
 • فیتوبیوتیک‌ها و طعم‌دهنده‌ها (داروهای گیاهی)
 • ضدعفونی‌کننده‌ها (حذف ویروسها و باکتریهای مضر)
 • توکسین بایندرها (جذب و خنثی مایکوتوکسین ها)
 • آنتی اکسیدان‌ها
 • ویتامین ها
 • مواد معدنی
 • اسیدهای آمینه
 • کوکسیدیواستاتها(جلوگیری از کوکسیدیوز)
 • پلت چسبان‌ها( استحکام پلت)
 • امولسی‌فایرها
Milk quality dairy feed management

قدم سوم مدیریت خوراک دام گاوداری: دقت در انتخاب مواد اولیه فرعی

مشخص کردن نوع مواد اولیه فرعی برای تکمیل کردن موجودی علوفه ای در مزرعه یک اقدام مهم برای به حداکثر رساندن درآمد مازاد بر خوراک دام است. بسیاری از مواد اولیه فرعی می‌توانند هزینه‌‌‌های خوراک دام را کاهش دهند و تولید شیر و کیفیت شیر را حفظ و یا حتی افزایش دهند. با این وجود، ارزیابی اقتصادی تنها بخشی از این فرآیند تصمیم گیری است.

مواردی که در انتخاب صحیح مواد اولیه بایستی مدنظر داشته باشیم عبارتند از:

 1.  یکنواختی کیفیت مواد اولیه
 2. در دسترس بودن ماده ،
 3. مدیریت کیفیت آن
 4. آگاهی از مشکلات مرتبط با ذخیره سازی و
 5. مدیریت کاهش مواد مغذی طی فرآیند ذخیره سازی باید مد نظر قرار گرفته شود.

در بسیاری از شرایط، انتخاب یک نوع ماده فرعی می‌تواند اقتصادی باشد. در عین حال این انتخاب ممکن است بنا به دلایل ناشناخته درست نباشد و به کاهش پتانسیل بازده خالص درآمد منجر شود.

قدم چهارم مدیریت خوراک دام گاوداری: اطلاع داشتن از موجودی انبار

محاسبه دقیق موجودی انبار خوراک دام و علوفه یک اقدام واجب می‌باشد تا مشخص شود که چه نوع خوراک و چه میزان خوراکی را می‌توانید به دام بخورانید. مقدار مناسبی از خوراک را به گروه مناسب دام‌‌‌های خود بخورانید. این کار به شما اجازه می‌دهد که نیازهای تغذیه ای دام‌‌‌های خود را برآورده کنید و موجودی خود را تا فصل برداشت حفظ کنید و با کمبود خوراک دام مواجه نشوید.

قدم پنجم مدیریت خوراک دام گاوداری: به حداکثر رساندن مصرف علوفه کشت شده در مزرعه برای گاوداری هایی که امکان کشت و برداشت علوفه برایشان فراهم است.

به منظور به حداقل رساندن هزینه‌‌‌های خرید خوراک دام استفاده از علوفه با کیفیت کشت شده در مزرعه شدیداً توصیه می‌شود. برای گاوهای پرتولید یک جیره علوفه خشبی معمولی شامل ۶۰ درصد علوفه (ذرت سیلو شده) و ۴۰ درصد هیلاژ است.

اگر از خوراک دام کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید کنسانتره ممتازگاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استارتر گوساله،کنسانتره گاو خشک وتلیسه، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره تازه زا، کنسانتره پرشیر،کنسانتره سوپرشیر

مدیریت خوراک گاوداری کیفیت شیر

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز