دانستنیهای کلیدی در مدیریت آغوز و رفتارشناسی گوساله

دانستنیهای کلیدی در مدیریت آغوز

دانستنیهای کلیدی در مدیریت آغوز

در این مقاله سعی داریم به تحلیل عوامل کلیدی در مبحث مدیریت آغوز پرداخته و از 5 دیدگاه به شرح ذیل آنرا  مورد بررسی قرار دهیم:

 1. رفتار شناسی گوساله
 2. عوامل تاثیرگذار بر کیفیت آغوز
 3. مزایای تغذیه ایی آغوز
 4. مشکلات و چالشهای تغذیه با آغوز
 5. اصول نگهداری آغوز

همانطور که میدانید دستگاه گوارش گوساله در بدو تولد  توسعه يافته و کامل نیست و تا حدود 2 هفتگي به صورت تک معده اي بوده و شيردان در محفظه معده به صورت فعال وجود دارد و درگير هضم است و شير و جايگزين هاي شير مواد مغذي مورد نياز حيوان را تامين مي نمايد.

مدیریت آغوز

تعریف آغوز

آغوز یا ماک (colostrum)  اولین شیری است که گاو تولید می‌کند. آغوز از شیر طبیعی بسیار غنی‌تر می‌باشد، و به طور خاص میزان ایمونوگلوبولین‌ها (آنتی‌بادی‌ها) در آن بسیار بالاتر است .(lgG ) آنتی‌بادی‌ها در ایجاد سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز بیماری‌های عفونی نقش دارند.

شکست در انتقال ایمنی غیرفعال(FTPI)  در گوساله های شیرخوار عواقب قابل توجهی برای سلامتی دارد

رفتار شناسی گوساله پیشگوی اختلالات سلامتی می باشد.

آیا تاکنون به اهمیت  بررسی رفتار گوساله پی برده اید؟ آیا میدانید چه پارامترهایی در رفتارشناسی گوساله به عنوان شاخصه های سلامتی مهم هستند؟ نظارت بر رفتار گوساله ها به تشخیص گوساله های بیمار قبل از بروز علائم بالینی کمک می کند و امکان درمان زودهنگام آنها را فراهم می کند.

قدم های گوساله، زمان دراز کشیدن، زمان ایستادن، تغییر وضعیت از دراز کشیدن به ایستادن و دسترسی به آخور (دفعات و مدت زمان دسترسی) از جمله آیتم هایی هستند که بایستی مورد ارزیابی قراربگیرند

گوساله های بیمار مدت زمان بیشتری را برای دراز کشیدن، زمان کمتری را برای خوردن صرف میکنند و در فاصله ۳ روز قبل از تشخیص بیماری قدم های کمتری بر می دارند. دانستن این تغییرات رفتاری به پیش بینی ناهنجاری سلامتی با ۷۳ % صحت، در ۳ روز قبل از تشخیص واقعی، کمک می کند.

colostrum
_

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت آغوز  چیست?

کیفیت آغوز بر اساس غلظت آنتی‌بادی‌های موجود در آن تعریف می‌شود.

دستگاهی که برای اندازه‌گیری کیفیت آغوز مصرف می‌شود تحت عنوان کلسترومتر شناخته می‌شود.

 • میزان غلظت آنتی‌بادی‌های موجود در آن
 • تعداد دفعات دوشش(آغوز طلایی بهترین آغوز از نظر کیفیت است که از اولین شیردوشی پس از گوساله‌زایی بدست آمده است.) پس از دومین شیردوشی و متعاقب آن در شیردوشی‌های بعدی میزان آنتی‌بادی‌های موجود در شیر گاو بسیار کاهش پیدا می‌کند
 • نژاد گاوهای شیریگاوهای شیری پرتولید هولشتاین پایین‌ترین کیفیت آغوز را در بین نژادهای شیری دارا می‌باشند.
 • طول مدت دوره خشکیاگر دوره خشکی کمتر از 3 هفته باشد، کیفیت آغوز کاهش پیدا خواهد کرد.
 • بیماری ورم پستانآغوز تولیدی گاو های مبتلا به ورم پستان نباید برای تغذیه مصرف شود.
 • گاوهای بیماری که درمان آنتی‌بیوتیک شده باشندآغوز تولیدی نباید برای تغذیه مصرف شود. چرا که آلودگی‌های باکتریایی موجب کاهش آنتی‌بادی‌ها می‌شود.
colostrum
_

مزایای تغذیه ایی آغوز

آغوز از شیر طبیعی بسیار غنی‌تر می‌باشد

 • آنتی‌بادی‌های موجود در آغوز، در ایجاد سیستم ایمنی بدن و جلوگیری از بروز بیماری‌های عفونی نقش دارند.
 • همچنین آغوز میزان انرژی بالاتری نسبت به شیر طبیعی دارد که این برای گوساله تازه متولد شده که ذخیره چربی بالایی ندارند بسیار مهم می‌باشد
 • آغوز باعث پیشگیری از بروز اسهال و بروز بیماری‌های تنفسی سپتی‌سمی و یا آنتریت در گوساله میشود
 • آغوز با تاثیر مثبت بر تکامل دستگاه گوارش در حال رشد باعث افزایش مصرف خوراک در گوساله شده و در نتیجه رشد و تولید شیر افزایش می‌یابد.
colostrum
_

مشکلات و چالشهای تغذیه با آغوز

تنها گذاشتن گوساله با گاو یک روش مطمئن برای مصرف آغوز نمی‌باشد

و میزان موفقیت در آن کمتر از 50درصد است.

غلظت ناکافی IgG در آغوز، حجم نامناسب آغوز و تغذیه آغوز خیلی دیر پس از تولد از عوامل عمده و اصلی FPT هستند.

1- میزان و زمان مناسب مصرف آغوز

گوساله‌ها باید به میزان 10 تا 15درصد از وزن بدنشان در 6 تا 12 ساعت اول پس از تولد با یک آغوز با کیفیت عالی تغذیه شوند تا میزان کافی آنتی‌بادی‌های محافظ جذب بدنشان شود، که این برای گوساله 40 کیلوگرمی ‌4 تا 6 لیتر است.

پیشنهاد میکنیم اولین آغوز را باید با توجه به ظرفیت معده یا شیردان به 2 قسمت تقسیم نمود و در هر وعده 1.5 تا 2 لیتر از آغوز مورد تغذیه قرار گیرد.

2- احتمال آلودگی باکتریایی آغوز

در حالی که غلظت IgG آغوز و حجم تغذیه شده با آن کافی است، باکتری‌ها ممکن است موجب آلوده کردن آغوز در زمان برداشت، در طی دوره ذخیره‌سازی و یا زمان تغذیه شوند.

این باکتری‌ها می‌توانند موجب محدودیت جذب IgG شوند که منجر به کاهش انتقال غیرفعال و پایین آمدن غلظت IgG در سرم خون می‌شود. کلی‌فرم‌ها (باکتری‌های موجود در مدفوع) از باکتری‌های بسیار مضر برای جذب IgG هستند.


پیشتر از این در مقاله ایی به موضوع پاستوریزاسیون آغوز  به عنوان راه حل مناسبی جهت رفع مشکل آلودگی آن پرداخته بودیم.

از مزایای استفاده از تکنولوژی پاستوریزاسیون آغوز میتوان به حفظ مواد غنی آغوز بدون تغییر در ویسکوزیته آن اشاره کرد که تقويت سيستم ايمني بدن گوساله و جذب بيشتر ايمنوگلوبولين ها و افزايش ميزان رشد و سلامت گوساله را به ارمغان می آورد……..   (ادامه مطلب )


2- محدودیت نیروی انسانی در فارم

مشکل زمان و محدودیت نیروی انسانی در زمان گوساله‌زایی می‌تواند تغذیه با میزان کافی آغوز با کیفیت بالا را بلافاصله پس از تولد دچار مشکل نماید.

گوساله‌های شیری را گاها پس از 12 تا 24 ساعت پس از تولد از مادر جدا می‌کنند، که می‌تواند منجر به تغذیه خیلی دیر با آغوز با کیفیت بالا شود یعنی قبل از زمانی که هنوز دیواره روده برای جذب IgG باز است (در صورتی که گوساله میزان کافی آغوز را از طریق مادرش دریافت نکرده باشد).!!!

3- مدیریت آب

در پرورش گوساله پس از خوراندن آغوز ، خوراندن آب در زمان تولد می تواند به رشد عملکرد و هضم پذیری فیبر در گوساله های هلشتاین منجر شود. مصرف بالای آب تقریباً ۳ روز بعد از خوراندن آغوز اتفاق می افتد، بعد از آن دوره، مصرف آب گوساله به طور مستقیم به مصرف استارتر بستگی دارد ( به نسبت ۱.۸ کیلوگرم آب به ۱.۸ کیلوگرم ماده خشک استارتر) مصرف استارتر گوساله و شکل فیزیکی آن برای رشد شکمبه و برنامه انتقال از شیرگیری و نتایج آن مهم است. بنابراین برای خوراندن آب به گوساله ها نباید ۱۷ روز صبر کنیم!

4- روشهای مختلف نگهداری آغوز بر میزان(ایمونوگلوبین G) تاثیرگذار میباشد.بر این اساس کیفیت آغوز  با کمک ارزیابی دستگاه  کلسترومتر ، را میتوان به ۳ دسته (با کیفیت، کیفیت متوسط، کم کیفیت) تقسیم کرد

همانطور که میدانید روشهای متعددی برای نگهداری آغوز وجود دارد

 1. آغوز یخ زده بدون اینکه حرارت داده شود،
 2. آغوز حرارت داده شده تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ دقیقه
 3. و آغوز حرارت داده شده تا دمای ۶۰ درجه سانتیگراد به مدت ۶۰ دقیقه.

حرارت دادن آغوز باعث کاهش غلظت lgG میشود به طوریکه غلظت lgG در آغوز حرارت دیده به مدت 30 دقیقه به میزان 9 درصد  و در آغوز حرارت دیده به مدت 60 دقیقه به میزان 12 درصد  ، کاهش میابد

دانستنیهای کلیدی در مدیریت آغوز و رفتارشناسی گوساله
colostrum
_

اصول نگهداری آغوز

نگهداری کیفیت آغوز در دامداری‌ها باید در الویت باشد

 • مخلوط نکردن آغوزهاحتی اگر آغوزها بعد از جمع آوری مستقیما برای ذخیره کردن منتقل شدند آنها نباید با هم مخلوط بشوند
 • یک ساعت طلایی آغوز پس از دوششتا یک ساعت بعد از دوشش آغوز یا مصرف شود و یا به یخچال منتقل کنید: آغوز می‌تواند در یخچال یا فریزر ذخیره بشود، طبق داده‌های National Animal Health Monitoring System دامدارها آغوز را 21درصد در یخچال و 73درصد در فریزر نگهداری می‌کردند
 • شرایط نگهداری آغوز در یخچالدر صورت نگهداری آغوز در یخچال فقط برای یک هفته آن را نگه دارید و برای کاهش شروع رشد باکتری‌ها مطمئن شوید که یخچال سرد است(0/5 تا 1/5 درجه) .
 • شرایط نگهداری آغوز منجمدآغوز منجمد را برای 6 ماه یا کمتر نگه دارید: اگرچه خیلی از متخصصین هنوز به نتیجه نرسیده‌اند که زمان مناسب برای نگهداری آغوز منجمد چقدر است اما Faith Cullens از دانشگاه میشیگان بیان می‌کند که 6 ماه زمان مناسبی است.
 • نحوه یخ گشایی آغوزهای منجمدنگرانی اصلی یخ گشایی کردن آغوز منجمد، از بین بردن انجماد بدون تخریب پروتئین‌های ایمنی است. بهترین حالت این است که آغوز با آب گرم و نه داغ یخ گشایی بشود. همانطور که آغوز باعث کاهش دمای آب پیرامون خود می‌شود به آن آب گرم اضافه کنید.

همینطور آغوز می‌تواند بدون آسیب جدی به ایمنوگلوبین ها در ماکروویو یخ گشایی بشود. مهم است که آغوز را در ماکروویو با قدرت کم و برای زمان کوتاه استفاده کنید

دانستنیهای کلیدی در مدیریت آغوز

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز