درمان گاو خشک ورم پستان

دوره خشکی بخش مهمی از چرخه شیردهی گاو است. این دوره اجازه می دهد تا پوشش پستان ترمیم و بازسازی شود، به طوری که با شروع مجدد شیردهی، تولید شیر بهینه باشد. یک دوره خشک حداقل 40 روزه برای تولید بهینه شیر مورد نیاز است. اگر کمتر از 40 روز باشد، تولید شیر کاهش می یابد.

دوره خشکی سه مرحله دارد:

1) دگرگونی– پس از قطع شیردوشی روزانه، ترشحات شیر ​​تغییر کرده و در نهایت خشک می شود. پوشش پستان پسرفت می کند (فعالیت آن کاهش می یابد و کوچکتر می شود) و کانال پستان با کراتین مسدود می شود. این دوره تقریباً دو هفته طول می کشد.

2) حالت پایدار – پس از چرخش، تغییر پستان متوقف می شود و ترشح فعالی از هیچ محصولی وجود ندارد. طول این دوره به طول دوره خشکی کل بستگی دارد زیرا طول دو دوره دیگر ثابت است – در این دوره حالت پایدار است که بازیابی رخ می دهد که حداکثر تولید شیر در آینده را امکان پذیر می کند. کوتاه کردن آن به کمتر از 2 هفته باعث کاهش تولید شیر می شود.

3) تولید آغوز و شروع شیردهی – سیکل شیردهی آغاز می شود، پستان شروع به بزرگ شدن می کند و پوشش آن فعال می شود. این دوره حدود دو هفته طول می کشد.

مقابله با عفونت

دوره خشکی علاوه بر اینکه برای بازیابی غده پستانی ضروری است، فرصتی برای مقابله با عفونت پستان فراهم می کند. روند بهبودی، به تنهایی، برخی از عفونت ها را از بین می برد، اما زمانی که با درمان آنتی بیوتیکی ترکیب شود، بسیار موثرتر است. در واقع، به ویژه برای عفونت‌های تحت بالینی پستان، موثرترین زمان برای درمان خشکی پوست است زیرا:

1) می توان از دوزهای بالاتر نسبت به گاو شیرده استفاده کرد

2) آنتی بیوتیک ها برای مدت طولانی تری در پستان باقی می مانند – در مقایسه با گاو شیرده که در هر دوشش مقدار زیادی آنتی بیوتیک از بین می رود.

آنتی بیوتیک های مورد استفاده برای درمان گاو خشک با آنتی بیوتیک های مورد استفاده در گاو شیرده متفاوت است – آنها دارای غلظت بالایی از آنتی بیوتیک ها در پایه آهسته رهش هستند. این بدان معنی است که میزان درمان گاو درمانی خشک بسیار بیشتر از گاو درمانی شیردهی است، به ویژه برای باکتری هایی مانند استاف اورئوس.

مزیت آنتی بیوتیک های گاو خشک که اغلب مورد توجه قرار نمی گیرد، این است که پاکسازی عفونت ها – حتی عفونت های خفیف – می تواند به بهبود بافت پستانی آسیب دیده کمک کند و به تشکیل سریع پلاگین کراتین کانال سرپستان کمک کند.

 

پیشگیری از عفونت جدید:

درمان با گاو خشک فقط در مورد مقابله با عفونت موجود نیست. الف – هدف دوم جلوگیری از عفونت جدید در دوره خشکی است. حتی اگر شیر دوشیده نشود، پستان در دوره خشکی ممکن است عفونی شود. با این حال، هر یک از سه مرحله خطرات متفاوتی برای ورم پستان دارد. در طول حالت پایدار خطر کم است، اما پس از خشک شدن و بلافاصله قبل از زایمان، خطر به طور چشمگیری افزایش می یابد (شکل 1 را ببینید).

درمان گاو خشک ورم پستان

شکل 1: تأثیر مرحله دوره خشکی بر خطر ورم پستان

پیشگیری از عفونت در اوایل دوره خشکی ساده است، زیرا غلظت بالای آنتی بیوتیک که عفونت را درمان می کند، از عفونت های جدید نیز جلوگیری می کند. با این حال، در دوره قبل از زایمان، غلظت آنتی بیوتیک کمتر و خطر عفونت بیشتر است. این امر به ویژه در مورد گاوهایی با دوره خشکی طولانی تر از دوره فعال آنتی بیوتیک – که در محصولات موجود در بریتانیا، از حدود 4 تا بیش از 10 هفته متغیر است، صادق است.

برای پیچیده‌تر کردن مسائل، عفونت‌هایی که گاو درمانی باید از آن پیشگیری کند، با عفونت‌هایی که باید درمان کند، متفاوت است. استاف اورئوس مهمترین باکتری برای کشتن است، زیرا این ارگانیسمی است که باعث عفونت های پایدار می شود. در مقابل، عفونت گاو خشک، به ویژه در اواخر دوره خشکی، تمایل دارد که توسط ارگانیسم های محیطی، مانند E. coli و Strep uberis ایجاد شود.

آنتی‌بیوتیک‌های گاو خشک معمولاً در برابر هر سه باکتری به یک اندازه مؤثر نیستند، بنابراین انتخاب آنتی‌بیوتیک باید همیشه بر اساس باکتری‌های ایجادکننده مشکل انجام شود.

مزایای پیشگیری موثر از عفونت پستان در دوره خشکی فقط مربوط به دوره خشکی فوری و اوایل شیردهی نیست. مطالعات نشان داده اند که عفونت دوره خشکی می تواند تا سه ماه پس از زایمان گاو منجر به ورم پستان شود، بنابراین پیشگیری از عفونت های جدید در دوره خشکی در کنترل ورم پستان در گاو شیرده بسیار مهم است.

 

درمان گاو خشک ورم پستان

شکل 2: دوره خشکی برای ترمیم غده پستانی ضروری است

کدام آنتی بیوتیک

طیف وسیعی از محصولات در دسترس دامپزشک شما وجود دارد. بهترین آنتی بیوتیک از گاوداری به گاوداری دیگر و اغلب گاو به گاو و سال به سال متفاوت است. پاسخ ساده ای وجود ندارد. عوامل کلیدی که باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

1) طول اثر – اگر دوره‌های خشک طولانی دارید، ممکن است محصولات با اثر طولانی مدت مفید باشند، اما اگر دوره‌های خشک کوتاه دارید، نمی‌توانید از اکثر محصولات طولانی اثر استفاده کنید.

2) ورم پستان محیطی در مقابل مسری. اگر مشکل اولی است، پس پیشگیری از عفونت ها کلیدی است، بنابراین از آنتی بیوتیک با فعالیت علیه استرپتوکوکوس و ای کولای استفاده کنید. اگر مورد دوم باشد، ممکن است با انتخاب آنتی بیوتیکی که به طور خاص برای کشتن استاف اورئوس طراحی شده است، از قربانی کردن فعالیت در برابر ارگانیسم های محیطی بهره مند شوید.

انتخاب آنتی بیوتیک گاو خشک نباید بر اساس خودکار «همانند سال گذشته» یا «ارزان ترین» باشد، بلکه باید یک فرآیند با دقت فکر شده بر اساس اطلاعات فعلی باشد.

 

کل گله در مقابل گاو درمانی انتخابی خشک Whole herd vs. Selective Dry Cow Therapy

در بریتانیا، اکثر گله ها از پتو درمانی برای همه گاوها در هنگام خشک شدن استفاده می کنند. از مزایای این کار این است که تمام محله های آلوده درمان می شوند و در طول دوره خشکی اولیه همه محله ها از عفونت های جدید محافظت می شوند.

درمان گاو خشک ورم پستان

شکل 3: انتهای سرپستان را با دستمال مرطوب سرپستان تمیز کنید

با این حال، درمان پتو به این معنی است که به گاوهای بدون عفونت، که در اوایل دوره خشکی خطر عفونت جدید نیز دارند، آنتی بیوتیک داده می شود. درمان گاو خشک انتخابی بر اساس تعداد سلول ها و سابقه ورم پستان می تواند برای کاهش تعداد گاوهای تحت درمان استفاده شود.

بنابراین، درمان گاو خشک انتخابی با برنامه ریزی مناسب می تواند مصرف آنتی بیوتیک را بدون افزایش قابل توجه خطر ورم پستان کاهش دهد، به خصوص اگر تعداد سلول های شیر فله شما کمتر از 200000 باشد. با دامپزشک خود کار کنید تا مشخص کنید چه رژیم آنتی بیوتیکی گاو خشک برای گله شما بهترین است.

 

جایگزین های آنتی بیوتیکی Antibiotic alternatives

تشکیل پلاگین کراتین طبیعی در طول دوره خشکی جزء کلیدی حفاظت طبیعی گاو در برابر عفونت پستان است. با این حال، همه گاوها پلاگینی را تشکیل نمی دهند که در طول دوره خشکی موثر باشد. درزگیرهای داخلی پستان مصنوعی ساخته شده اند که می توانند بر نبود پلاگین کراتینه غلبه کنند. اگر به تنهایی در گاوهای سالم استفاده شود، درزگیرهای داخلی سرپستان خطر ابتلا به عفونت های جدید را در طول دوره خشکی کاهش می دهد – آنها حداقل به اندازه آنتی بیوتیک ها در انجام این کار خوب هستند.

در گاوهای آلوده می توان آنها را با آنتی بیوتیک ها درمان کرد و به طور قابل توجهی خطر عفونت های جدید را در دوره خشکی بعدی کاهش می دهد، به ویژه در گاوهایی که مدت طولانی تر از دوره فعال آنتی بیوتیک خشک هستند.

جایگزینی برای درزگیرهای داخلی، فرورفتگی مداوم سرپستان خارجی است که با پوشاندن انتهای سرپستان با یک ماده ضدعفونی کننده در برابر عفونت جدید محافظت می کند. با این حال، ما هنوز محصولاتی نداریم که برای مدت طولانی باقی بمانند، بیشتر آنها هر 5 تا 7 روز یک بار نیاز به یک برنامه جدید دارند.

 

Dry cow therapy

شکل 4: قرار دادن جزئی لوله آنتی بیوتیک (<6 میلی متر) خطر فشار دادن عفونت به پستان در هنگام خشک شدن را کاهش می دهد.

آماده سازی گاو برای خشک کردن Preparation of the cow for drying off

گاوها باید کمتر از 15 لیتر در روز شیر تولید کنند که خشک شوند. این رقم باید با کاهش تدریجی مصرف خوراک حاصل شود، نه با کاهش در دسترس بودن آب. پس از رسیدن به رقم، گاو را می توان به طور ناگهانی خشک کرد. در برخی گاوداری ها ، استفاده از کابرگولین در کنار این فرآیند آماده سازی ممکن است فوایدی داشته باشد، به ویژه در مواردی که مشکل نشت شیر ​​پس از خشک شدن وجود دارد.

جهت مطالعه ملاحظات مواد معدنی و ویتامین هنگام خشک کردن گاوها موضوع تحقیق دانشگاه لینکلن امریکا لطفا کلیک فرمایید.

قرار دادن لوله خشک کردن باید یک عملیات جداگانه برای شیردوشی باشد و باید بعد از آخرین شیردوشی انجام شود. همچنین باید گاو را از گله شیردوش جدا کرد تا رفلکس تخلیه شیر از بین برود.

 

روش درمان گاو خشک Dry Cow Treatment Procedure

اگر بد انجام شود، درمان گاو خشک می تواند منجر به عفونت پستان و ورم پستان شود. این عفونت ها اغلب باعث آسیب گسترده به پستان می شوند و درمان آن بسیار دشوار است. توجه به جزئیات و اقدامات احتیاطی دقیق بهداشتی برای جلوگیری از چنین عفونت هایی ضروری است. این امر به ویژه در صورتی مهم است که از سیلانت داخلی پستان بدون آنتی بیوتیک استفاده شود.

تمام کارکنانی که درمان گاو خشک را انجام می دهند باید با این روش آشنا باشند و بدانند که رعایت آن چقدر ضروری است:

1) پس از آخرین بار شیردوشی، گاو را جدا کرده و پس از اتمام شیردوشی، او را خشک کنید

2) از پستان ها در سمت دور پستان شروع کنید – انتهای سرپستان را با دستمال های مخصوص سرپستان تمیز کنید. روی سر پستانک تمرکز کنید نه روی پستان

3) روی پستان های سمت نزدیک پستان حرکت کرده و آن ها را تمیز کنید

4) سپس با شروع از پستان ها در سمت نزدیک پستان، هر ربع آن را با آنتی بیوتیک دم کنید.

آ. لوله آنتی بیوتیک را فقط در کانال سرپستان قرار دهید (<6 میلی متر)
ب کل هر لوله را داخل سرپستان قرار دهید
ج پماد را به سمت بالا به مدت یک ربع ماساژ دهید
5) بلافاصله پس از پماد، تمام سرپستان ها را در یک غوطه وری موثر در پستان فرو کنید

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز