دلایل بروز لنگش و نحوه درمان آن

مهمترین دلیل بروز لنگش نبود تعادل در جیره غذایی گاو است، لنگش یکی از بیماری های عفونی و دردناک دام است و درجات مختلفی دارد و بهترین نحوه درمان لنگش اصلاح جیره گاو شیری است

دلایل بروز لنگش و نحوه درمان آن

نام علمی لنگش ،  لامینایتیس میباشد ، بیماری لنگش یکی از بیماریهای شایع  گاو شیری است که براثربروز التهاب بافت عروقی سم رخ میدهد. بر اثر این التهاب  لایه های حساس سم، دچار تضعیف شده و به مرور دچار تخریب می شوند. بهتر است بدانید که  لنگش، یکی از مهمترین بیماری های عفونی شایع در گاو شیری است که بسیار دردناک دام میباشد. که  کاهش مصرف خوراک دام را به دنبال دارد.

تحقیقات میدانی تیم فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان ،از دامداریهای اعضاء محترم تعاونی  ، حاکی از آن است که تغييرات مورفوپاتولوژيك در نسوج سطحي و عمقي انگشت دليل حذف و بروز زیانهای اقتصادی در گله گاو شیری است.  عدم تشخيص به موقع جراحات و تجويز نامناسب دارو را جهت درمان به عنوان عوامل مسبب در اين قضاوت مهم دخيل میباشند.

در موارد عفونت هاي عمقي انگشت درمان هاي ضد ميكروبي به تنهايي به علت نكروز نسج عضلاني نتيجه درماني را در پي نداشته و لذا به حذف دام از گله و كشتار زودرس منجر مي شود.

آشنایی با

درجات مختلف بیماری لنگش

 • لنگش حاد:

دام مبتلا به این نوع لنگش ، درد به مراتب شدیدتری دارد. علائمی که میتواند در تشخیص این نوع لنگش به شما کمک کند عبارتند از : مشاهده خونریزی در خط سفید سم یا مفصل مچ ، بالا رفتن ضربان قلب و همچنین بالارفتن تعداد تنفس دام ، احساس گرمایش در پوست سم .

 • لنگش تحت حاد:

شایع ترین نوع لنگش این نوع بیماری است. اما متاسفانه حتی پس از 1 تا 3 ماه از آغاز بیماری، دارای هیچ علامتی نیست . به مرور ، دیواره سم و مچ پا دچار زخم میشود و پیش رونده بوده و  در نهایت قسمت های نرم سم، دچار تغییر رنگ به زرد شده و خونریزی خواهد داشت.

 • لنگش مزمن:

در این نوع لنگش، کف پا از حالت طبیعی عریض تر است و گودی مطلوبی در پاشنه ها مشاهده نمیتوان کرد . علت این ناهنجاری، رشد غیر طبیعی پاها و دیواره افقی سم می باشد.

آیا میدانید

دلایل بروز لنگش در گاو شیری چیست ?

مهمترین و اصلی ترین دلیل بروز بیماری لنگش،  نبود تعادل در جیره غذایی گاو شیری میباشد.

کمبود فیبر غذایی :

اگر وعده غذایی دام حاوی مقادیر بالایی مواد کربوهیدراته قابل تخمیر باشد که فیبر کافی ندارند، شکمبه دچار حالت اسیدی شده و PH آن کاهش می یابد.

ایستادن زیاد عامل لنگش گاو است

زخم سم گاو یکی از مهم ترین مشکلات گاوداری ها می باشد و با ایستادن گاو به مدت طولانی مرتبط است. قبلا به گاوداران توصیه می شد که گاو را بعد از شیردوشی به مدت ۳۰ دقیقه ایستاده نگه دارند تا مجرای سرپستانک ها بسته شود. این به این معنی است که در بعضی از گاوداری ها، اولین گاو دوشیده شده باید تا ۳۰ دقیقه بعد از دوشیده شدن آخرین گاو، ایستاده نگه داشته می شدند که این مسئله باعث آسیب سم گاو می شد. یکی از مهمترین مسائلی که بایستی در مدیریت سالنهای شیر دوش به آن پرداخت همین مساله  میباشد.

دیگر دلایل مسبب بروز لنگش در گاو را میتوان در موارد ذیل خلاصه کرد:

از بین رفتن باکتری های مفید شکمبه:

با کاهش PH شکمبه ، باکتری های مفید موجود از بین رفته و شرایط برای رشد باکتری های لاکتوباسیل فراهم می شود.

ترشح هیستامین در دام:

نتایج این تغییرات تولید هیستامین در بدن دام است که عوارض زیادی به دنبال دارد.

مضررات هورمون هیستامین :

هیستامین موجب انقباض و اتساع مویرگ های پا و تخریب دیواره عروق خونی و درد شدید در پای دام می شود.

از بین رفتن توانایی تولید کراتین:

علاوه بر این توانایی تولید کراتین به شکل طبیعی از سم صلب می شود. در موارد محدودی نیز لنگش با سم چینی بیش از حد دام به وجود می آید.

درمان لنگش گاو ها می تواند سخت باشد. توصیه ما در خصوص گاوهای لنگ آن است که بهتر است قبل از حذف گاوها ، دقت کنید که گاوهای دچار لنگش ممکن است نیاز به دو، سه و حتی بیشتر مرحله درمانی داشته باشند. در حقیقت ملاک تحقق بهبودی،  سرعت درمان گاو لنگ  از طریق شناسایی از طریق نمره حرکتی دام است.

پژوهشها نشان میدهد  که انتخاب و درمان سریع گاوهای لنگ از طریق نمره حرکتی باعث می شود که حدود ۹۵ درصد از گاوها تنها نیاز به یک بار درمان داشته باشند.

دلایل بروز لنگش و نحوه درمان آن
آشنایی با

عوامل تغذیه ایی مسبب بروز لنگش

 1. رژیم های غذایی حاوی نشاسته و فیبر کم، منجر به شکمبه اسیدوز می شود.
 2. روش ارائه خوراک. مقادیر زیادی کنسانتره در یک زمان می تواند منجر به بروز اسیدوز شود.
 3. تغییرات ناگهانی و عمده رژیم غذایی در هنگام زایمان، به ویژه از رژیم های غذایی با غلظت کم به زیاد
 4. وضعیت گاو در هنگام زایمان، به نحوری که گاوها اشتهای کمتری برای علوفه دارند و بنابراین بیشتر مستعد شکمبه اسیدوز و یا از دست دادن وضعیت بدن هستند.
آشنایی با

عوامل فیزیکی مسبب بروز لنگش

 1. شرایط مناسب برای فضای اتاقک
 2. استفاده از مواد ملافه مخصوص در اتاقک
 3. طراحی اتاقک و در نظر گرفتن آسایش کلی گاو
 4. تغییرات ناگهانی در گاوداری ها، به ویژه هنگام زایمان
 

توصیه های مفید جهت جلوگیری از بروز لنگش

پیشنهاد میکنیم برای مقابله صحیح با بیماری، سوابق دقیق مربوط به لنگش را ثبت کنید. سوابق لنگش باید شامل اطلاعات زیر باشد: تاریخ ابتلا-شماره گاو-درمان ها-نتیجه درمان-اندام آسیب دیده -نوع ضایعه / بیماری

 1. برای کاهش کبودی کف، سطح بتنی را در مزرعه در شرایط مناسب حفظ کنید.
 2. با استفاده از روال معمولی استحمام و پیرایش پا، از ایجاد ضایعات لنگش پیشگیری کنید.
 3. با اتخاذ روشهای تغذیه ای که باعث عملکرد خوب شکمبه، به ویژه در اوایل شیردهی می شوند، خطر لامینیت را به حداقل برسانید.
 4. در صورت استفاده از اطاقک ها، این اتاق ها باید از طراحی و بستر مناسبی برای اطمینان از زمان راحت خوابیدن و پیشگیری از صدمات برخوردار شود.
 5. از سلامت پا در تلیسه های اولین شیردهی اطمینان حاصل کنید تا لنگش را به حداقل برسانید. آنها ترجیحاً باید در اولین شیردهی جدا از گاوهای مسن و در محوطه های کاهی نگهداری شوند.

دلایل بروز لنگش و نحوه درمان

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز