دلایل

ضعف بیحالی و لرزش  در گوساله تازه متولد شده چیست؟

ضعف بیحالی لرزش گوساله تازه متولد

چنانچه در گوساله تازه متولد شده شاهد علایم مذکور بودید بایستی به دنبال پاسخ 3 سوال اساسی باشید:

علائم مردن سقط گوساله شکم گاو
 • آیا از آغوز تغذیه شده است؟
 • آیا از هنگام تولد توان ایستادن نداشته و ضعیف بوده است؟
 • آیا مادر این گوساله علیه بیماری‌هایی چون BVD واکسیناسیون شده است؟
 • آیا مادر قبل از زایمان تغذیه مناسبی داشته است؟

از آنجایی که گاو شما سخت‌زایی داشته است ممکن است به دلیل این سخت زایی دچار آسیب عصبی شده باشد که در این صورت درمان خاصی نمیتوان گفت. معمولا گوساله‌های ضعیف زنده نمی‌مانند و معمولا این حیوان را باید از همان ساعات اول تحت مراقبت ویژه نگه داشت تا ضعف او بر طرف شود. هرچند که گوساله‌هایی که در اثر سخت زایی و یا در اثر بیماری ضعیف به دنیا آمده باشد امیدی به زنده ماندن آنها نیست.

به طور کل باید برای جلوگیری و پیشگیری از بروز مجدد چنین مشکل ، به دنبال رفع مشکلات مادر گوساله بگردید تا اولا دچار سخت زایی نشود، دوما در زمان سه هفته قبل و بعد از زایمان تغذیه خوبی داشته باشد و با تقویت بدن مادر از به دنیا امدن چنین گوساله هایی جلوگیری کرد.

تنها کاری که می‌توان  جهت مقابله با ضعف بیحالی لرزش گوساله تازه متولد شده کرد این است که تغذیه حیوان را بهبود دهید. از مکمل های ویتامنه و معدنی مخصوص گوساله شیرخوار استفاده نمایید.

کنسانتره های گاو خشک و همچنین کنسانتره تازه زا شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان ضامن سلامتی و بهبود بهره وری گله خواهد بود. شما میتوانید جهت مشاوره رایگان با کارشناسان تغذیه ما تماس حاصل فرمایید (جهت تماس لطفا کلیک فرمایید)

ضعف بیحالی لرزش گوساله تازه متولد

فاجعه ارتباط اسهال ویروسی در گاوهای تازه زا و مرگ و میر گوساله های آنان

بهتر است بدانید رخداد لرزش مادرزادي ناشي از عفونت با عامل اسهال ويروسي گاو در گوساله هاي هلشتاين یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در گوساله های تازه متولد شده است.

چنانچه گوساله های با نشانه باليني لرزش ، مورد معاينه باليني، هيستوپاتولوژيک و آزمايشگاهي قرار بگیرند ، 3 آیتم مهم مشخص خواهد شد که میتوان بطور خلاصه به آن اشاره کرد:

 1. آسيب هاي ريزبيني ماده سفيد و خاکستري مغز وجود دارد که نشان دهنده بروز يک آنسفاليت غير چرکي لنفوسيتيک همراه با نبود ميلين میباشد که به احتمال قوي منشا ويروسي دارد.
 2. کاهش تعداد سلول هاي عصبي و پورکنژ در مخچه نيز کاملا آشکار خواهد بود.
 3. نمونه هاي خون گوساله هاي مبتلا به لرزش  از نظر آنتي ژن و آنتي بادي مثبت هستند

 با توجه به وسعت آلودگي با ويروس اسهال ويروسي گاو در سطح کشور و خسارات حاصله در مرگ و میر گاوهای تازه زا و یا گوساله های تازه زا، به کارگيري برنامه مبارزه با اين ويروس بایستی مورد توجه قرار گرفته گیرد

عوامل ایجاد کننده اسهال در گوساله ها مبحث بسیار مهمی است که پیشتر از این به آن پرداخته ایم. لطفا جهت مطالعه و اطلاعات بیشتر اینجا کلیک فرمایید.(ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز