دوره خشکی:

دوره خشکی پیشگیری از بیماری گاو

دوره خشکی: پنجره ای حیاتی برای پیشگیری از بیماری

با کنترل دوره انتقال بین شیردهی، دامداران می توانند تأثیر بیماری هایی مانند هیپوکلسمی را بر گله خود به میزان قابل توجهی کاهش دهند و در زمان، هزینه و تلاش قابل توجهی صرفه جویی کنند.

 

دوره خشکی پیشگیری از بیماری گاو

 

 

حفظ سلامت گاوها بخش مهمی از نقش هر گاوداری است. اما اگر به درستی انجام نشود، می تواند یک تلاش پرهزینه باشد. این امر به ویژه در دوره انتقال بین شیردهی صادق است. این چند هفته حیاتی قبل و بعد از زایمان، بافت پستان گاو را قادر می‌سازد تا بازسازی شود، عفونت‌های قدیمی داخل پستانی را پاک کرده و تولید شیر را در طول شیردهی بعدی افزایش دهد.

دوره خشکی پیشگیری از بیماری گاو

 

اما دوره گذار همچنین یک منطقه خطرناک برای بیماری های رایج گاوهای شیری مانند هیپوکلسمی است که به عنوان SCHC یا تب شیر نیز شناخته می شود. در واقع، از طریق چندین سال تحقیقات مبتنی بر گاوداری ، میانگین میزان بروز SCHC 66.7٪ در گله های شیری را شناسایی کرده ایم. با تأثیر اقتصادی کلی SCHC به طور متوسط ​​113 یورو برای هر حیوان، ضرر مالی برای یک گاوداری با اندازه متوسط ​​با 100 زایش می تواند به راحتی به 7500 یورو در سال یا بیشتر برسد.

 

پیشگیری بهتر از درمان است

با مدیریت فعال دوره خشک، دامپروران گاو شیری می توانند اثرات منفی بهداشتی و مالی SCHC و بیماری های مشابه را تا حد زیادی کاهش دهند.

تحقیقات انجام شده توسط موسسات علمی مختلف، چهار گام کلیدی را برای پیشگیری موثر از بیماری ها برجسته می کند. دو مورد از این رویکردها به شیوه های مدیریت گاوداری مربوط می شود و شامل کوتاه کردن دوره خشکی و کاهش استفاده از آنتی بیوتیک ها در مرحله انتقال است.

دو مورد دیگر بر تغذیه تمرکز دارند. آنها شامل یک روش جدید برای کاهش تفاوت کاتیون-آنیون در رژیم غذایی (DCAD) در طول دوره خشک، و همچنین دستورالعمل های جدید برای مواد معدنی درشت مانند فسفر هستند. هر چهار گزینه در پیشگیری از هیپوکلسمی نقش دارند. هنگامی که با هم اعمال می شوند، تاثیر آنها می تواند قابل توجه باشد

 

یک استراتژی مدیریت انتقال که بخوبی اعمال شده باشد، به جای درمان، در را به روی پیشگیری باز می کند. گاوداران با مداخله در سلامت گاو قبل از ریشه‌گیری بیماری‌ها، می‌توانند در درازمدت در زمان و تلاش با ارزش – نه صرفا پول – صرفه‌جویی کنند. و البته یک گله عاری از بیماری برای سلامت گله طولانی مدت و عملکرد شیردهی بهتر است. بنابراین، دفعه بعد که دوره گذار را در نظر می گیرید، آن را به عنوان پنجره ای از فرصت در نظر بگیرید.دوره خشکی پیشگیری از بیماری گاو https://www.msdvetmanual.com/management-and-nutrition/management-of-reproduction-cattle/nutrition-in-cattle-reproduction https://www.msdvetmanual.com/management-and-nutrition/management-of-reproduction-cattle/nutrition-in-cattle-reproduction https://www.msdvetmanual.com/management-and-nutrition/management-of-reproduction-cattle/nutrition-in-cattle-reproduction https://www.msdvetmanual.com/management-and-nutrition/management-of-reproduction-cattle/nutrition-in-cattle-reproduction

کوتاه کردن یا حذف دوره خشکی باعث بهبود تعادل انرژی و وضعیت متابولیک گاوهای شیری در اوایل شیردهی می شود. با این حال، اثرات متابولیک، رفتاری و رفاهی در طول شیردهی مشخص نیست.

 

مقاله حاضر پیامدهای متابولیکی و رفاهی بلندمدت دوره کوتاه و بدون خشکی، و همچنین استراتژی‌های تغذیه و ویژگی‌های فردی گاو را بررسی می‌کند که می‌تواند در مدیریت بهینه گاوها با دوره خشکی کوتاه یا بدون دوره کمک کند.

این مقاله با اثرات دوره های کوتاه و بدون خشکی در سطح گله و در عمل به پایان می رسد. تعادل انرژی پس از بدون یا یک دوره خشک کوتاه در طول شیردهی کامل بعدی مثبت تر است. پس از بهبود اولیه در اوایل شیردهی، گاوها پس از هیچ دوره خشکی تمایل به چاق شدن دارند و ممکن است پایداری شیردهی آنقدر پایین باشد که تا شروع شیردهی بعدی به طور مداوم دوشیده شوند.

کاهش سطح انرژی جیره برای گاوهای بدون دوره خشکی باعث کاهش پرواربندی در طول شیردهی کامل شد اما تداوم شیردهی را بهبود بخشید.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز