راهکارهای افزایش تولید شیر در تلیسه شکم اول

راهکارهای افزایش تولید شیر در تلیسه شکم اول

در این مقاله سعی داریم شما را با راهکارهای افزایش تولید شیر در تلیسه شکم اول و چگونگی تاثیر مصرف ماده خشک و نگهداری جداگانه در جایگاه نگهداری تلیسه بر افزایش تولید شیر آشنا کنیم.

گله‌ها  را باید به گروههای مختلفی تقسیم کرد که هرکدام از این گروه‌ها مدیریت پرورش جداگانه‌ای را می‌طلبند؛ که پیشتر از این در مقاله مدیریت پرورش تلیسه به تشریح آن مفصلا پرداخته ایم.

Dairy cow heifers
_

اهمیت و نقش کلیدی جایگاه نگهداری تلیسه ها

در فارم های پرورش گاو شیری

مطالعات و پژوهشهای بعمل آمده در خصوص تلیسه های شکم اول حاکی از آن است که مصرف ماده خشک و تولید شیرآنها   ، دقیقا در هنگامی که با گاوهای مسن تر در یک جایگاه قرار می گیرد به شدت کاهش می یابد ولی چنانچه بطور جداگانه در جایگاه نگهداری تلیسه قرار داشته باشد با بهبود عملکرد شیردهی روبرو می شود.

علت رکورد پایین تولید شیر در تلیسه های شکم اول دقیقا به رقابت با گاوهای مسن تر بر می گردد چرا که آنها مجبورند برای بروز پتانسیل ژنتیکی خود جنگیده  و البته  این داستان جدیدی و ناآشنایی برای گاوداران با تجربه نیست.

یکی از مشکلات  تلیسه های  شکم اول آن است که اگر در  جایگاههای ترکیبی همراه با گاوهای بالغ نگهداری شوند ، نسبت به زمانی که در بهاربند مخصوص تلیسه ها قرار می گیرند دچار تنشهای رفتاری شدید میشوند که میتوان به طور خلاصه به 3 مورد آنها اشاره کرد :

 1. خوراک کمتری  می خورد،
 2. زمان استراحت کمتری دارد
 3. شیر کمتری نیز تولید می کند

همانطور که میدانید  اکثر رفتارهای طبیعی گاوهای بالغ و تلیسه های شکم اول با یکدیگر متفاوت است. اینجاست که اهمیت دانش رفتارشناسی گاو شیری حائز اهمیت میباشد….(ادامه مطلب)

تلیسه ها هنگام خوراک خوری،  حجم کمتری از خوراک برداشت می کنند، آهسته تر می خورند و زمان بیشتری را صرف مصرف خوراک دام می کنند. مصرف کنسانتره های مخصوص تلیسه گاو شیری میتواند کمک مهمی  برای آماده سازی و بهبود افزایش فرآیند تولید شیر در آنها باشد.

رفتار مغلوبانه تلیسه ها منجر میشود که آنها به راحتی از سر آخور، استال و آبشخور کنار روند. مدیریت آخور و سیستم اسکوربندی جزء مطالب مهمی است که قبلا مفصلا به آن پرداخته ایم……(ادامه مطلب )

متاسفانه، در بازدیدهای بعمل آمده تیم فنی شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان ، مشاهده شده است که به راحتی مغلوب شدن تلیسه شکم اول در دامداری ها نادیده گرفته می شود و اصولا این مساله به این دلیل اتفاق می افتد که هیچ نظارتی بر مقایسه رفتار تلیسه ها و گاوهای مسن در جایگاهها وجود ندارد.

علاوه بر آن، آیا میدانید دراز کشیدن، به عنوان بخشی از زمان اشغال استال، در استال هایی با تراکم بالا،  ۵ درصد کاهش میابد؟

رعایت بودجه زمانی هر گاو شیری و مدیریت زمان در فارم های صنعتی بسیار مهم و از موارد تاثیر گذار بر تناژ شیر تولیدی  میباشد ……(ادامه مطلب)

مدیریت زایمان از مرحله قبل تا پس از زایمان گاو شیری
Dairy cow heifers
_

 میزان مصرف ماده خشک تحت تاثیر

جایگاه نگهداری تلیسه ها

در فارم های پرورش گاو شیری

مطالعات و پژوهشهای بعمل آمده در خصوص جایگاههای ترکیبی حاکی از آن است که اگرچه خوراک دام مصرفی گاوهای مسن تا زمانی که فضای آخور به ۴۰ سانتیمتر نرسد  ،  کاهش نمی یابد اما در تلیسه شکم اول مصرف ماده خشک جیره به محض اینکه فضای آخور برای هر گاو به ۶۰ سانتیمتر برسد کاهش می یابد زیرا آنها به فضای محدود بسیار حساس میباشند

آیا میدانید  نشخوار تلیسه های شکم اول هنگامی که از جایگاه ترکیبی به جایگاه مخصوص خود منتقل می شوند و با گاوهای مسن تر رقابت ندارند به میزان یک ساعت افزایش می یابد؟

Dairy cow heifers
_

 توصیه مهم درخصوص تلیسه ها

در فارم های پرورش گاو شیری

لطفا تلیسه ها را از دردسر رقابت رها سازید

اجبار تلیسه های شکم اول به رقابت با گاوهای بالغ منجر به بخطر افتادن عملکرد نشخوار در آنها می شود و توانایی آنها در پیدا کردن استال برای استراحت بدون ترس را مختل می کند. .البته در جایگاههای بسیار بزرگ رفتار دامها می تواند متفاوت باشد ولی در جایگاههایی که گاوها می توانند همدیگر را تشخیص دهند، ترکیب تلیسه و گاو در یک جایگاه باعث کاهش تولید شیر و سوددهی می شود.

بنابراین بهترین توصیه نگهداری جداگانه گاوها و تلیسه ها از یکدیگر و یا عدم ازدحام بیش از اندازه در جایگاههای ترکیبی می باشد.

اگر از خوراک دام و کنسانتره های کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه  استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید  کنسانتره گاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استار گوساله ، کنسانتره ممتاز، کنسانتره تازه زا، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره پر شیر، کنسانتره سوپر شیر ، کنسانتره تلیسه ، کنسانتره گاو خشک

BEST LINKS
_

پیوندهای مفید  درخصوص شیر افزایی

در فارمهای پرورش گاو شیری

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز