راهکارهای افزایش میزان پروتئین شیر گاو

با آشنایی با راهکارهای افزایش میزان پروتئین شیر گاو در قیمت‌گذاری جدید شیر بر اساس میزان پروتئین شیر گاو و چربی شیر میتوان ارزش اقتصادی شیر تولید شده در فارم خود را افزایش دهید

سطح ترکیبات شیر از پارامترهای وابسته به  مدیریت گله میباشد. آنچه مشخص است آن است  که سلامتی و تغذیه گاو در درآمد و سودآوری گاوداری نقش به‌سزایی ایفا می‎کند.میتوان اینطور گفت که  مجموعه فاکتورهایی وجود دارند که باعث تغییر در اجزاء و ترکیبات شیر می‌شوند.

تحلیل علمی دلایل متغیر شدن میزان پروتئین شیر به بیانی ساده

در تحلیل علمی پارامتر موثر بر میزان پروتئین شیر ، به زبان ساده باید گفت : چنانچه با مدیریت صحیح تغذیه ایی  باعث شویم مواد نشاسته ای به جای هضم در شکمبه به روده انتقال یابند در آنجا بر اثر هضم به گلوکز تبدیل می شوند . به علت افزایش گلوکز خون استفاده از اسیدهای آمینه به عنوان منبع انرژی متوقف شده و در نهایت موجب افزایش پروتئین شیر در گاوهای شیرده و افزایش وزن در گاوهای پرواری می شود.

معمولاً چربی و پروتئین شیر همبستگی مثبتی با جمعیت گاو شیری دارد.  تحقیقات و بررسی های انجام شده در خصوص رکورد سطح پروتئین شیر نشان میدهد که این فاکتور تحت تاثیر ژنتیک دام بوده و در نژاد‎های مختلف ،مقادیر مختلفی از ترکیبات پروتئین وجود دارند .
نژاد هولشتاین پایین‎ترین و نژادهای جرزی و گرنزی بالاترین میزان چربی و پروتئین شیر را دارا هستند.
خبر خوش آنکه با مدیریت و تغذیه خوب قادر خواهید بود تولید شیر هولشتاین را نسبت به جرزی و گرنزی افزایش دهید.!

تست منظم انرژی، پروتئین و مواد معدنی علوفه، تست منظم TMR از جهت تأمین تمام احتیاجات دام، ارزیابی اندازه علوفه و TMR، دیدن رکوردهای قبلی ترکیبات شیر و بازرسی وضعیت بدنی دام جهت صحیح بودن برنامه های تغذیه ای که در گله اعمال می شود از جمله راههایی می باشند که می توانند مدیر گله را به هدف افزایش رکورد پروتئین شیر در گله برساند.

proteins
_

پارامترهای موثر بر میزان پروتئین شیر

 

مرحله شیردهی یکی از عوامل تاثیر گذار بر میزان پروتئین شیر است  بالاترین درصد پروتئین شیر اواخر شیردهی و پایین‌ترین سطح آن‎ها بعد از زایمان، مخصوصاً پیک تولید، میباشد.

در خصوص سن گاوهای شیری نیز پژوهشها حاکی از آن است که از اولین تا پنجمین دوره شیردهی به علت افزایش سطح تولید شیر به ازای هر دوره، چربی شیر 2 / 0 درصد و پروتئین شیر 2 / 0 تا 05 / 0 درصد کاهش می‎یابد.

 • تاثیر دمای محیط و فصل های مختلفدر فصول گرم و مرطوب کاهش درصد چربی و پروتئین شیر اتفاق می‎افتد و در فصل زمستان افزایش تدریجی در ترکیبات (چربی و پروتئین) شیر را شاهد هستیم. این تغییرات تحت تأثیر نوع خوراک و نحوه خوراک دادن تعدیل یا افزایش می‎یابد
 • شرایط شکمبه حضور مقادیر کافی پروتئین، فیبر مؤثر و هیدروکربن‌های قابل دسترس که سریع تخمیر می شوند، برای عملکرد صحیح شکمبه و حفظ سطح اپتیمم ترکیبات شیر در جیره مورد نیاز است.
 • مدیریت خوراک TMRدر TMR این احتمال وجود دارد که غذا خوش‌خوراک نباشد و یا دامدر خوردن یکی از اجزاء خوراک زیاده‌روی کند ، در چنین حالتی بسته به مقدار مصرف مقدار تولید نیز پایین می‌آید.
 • شرایط اسکور بدنی گاو در دوره شیردهی آینده گاوهای لاغر و چاق اواخر دوره آبستنی، چربی و پروتئین شیر کاهش خواهد یافت. در ابتدای شیرواری کاهش وزن به طور کوتاه مدت چربی شیر را افزایش می‌دهد که در گاوهای لاغر این پتانسیل وجود ندارد و گاوهای چاق نیز دچار بیماری کتوز می‌شوند.

مدیریت خوراک دهی :

به دو شکل TMR وnon-TMR می باشد. در نوع non-TMR اجزاء خوراک به طور جداگانه در اختیار دام قرار می گیرد به طوری که دام توانایی انتخاب را دارا می باشد.

در مدل TMR اجزاء خوراک به گونه ای باهم مخلوط می شوند که دام قدرت انتخاب نداشته باشد و بدین ترتیب تمام احتیاجات غذایی دام با مصرف آن تأمین می گردد.

 • اهمیت میزان کنسانتره جیرهبه کار بردن کنسانتره و کربوهیدراتهای غیرفیبری(NFC) بالا وعلوفه پایین در جیره سبب افزایش تولید اسید پرپیونیک و کاهش اسید استیک در شکمبه گشته درنتیجه پروتئین شیر افزایش و چربی شیر پایین می آید. معمولاً مقدار ۳۸-۳۶ % از ماده خشک جیره را NFC تشکیل دهد
 • عدم بالانس انرژی جیرهاگر انرژی جیره بالا و فیبر جیره پایین باشد موجب کاهش چربی و افزایش پروتیئن شیر می گردد و برعکس
جهت آشنایی با آزمایشگاه شیر شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان لطفا بر روی لینک کلیک فرمایید

آنالیز ترکیبات شیر در آزمایشگاه شرکت :

ایستگاه جمع آوری شیر شرکت تعاونی در سال 1378 با مقدار روزانه 3تن جذب شیر فعالیت خود را آغاز نمود و هم اکنون با مقدار 70 تن روزانه به فعالیت خود ادامه می دهد.آنالیز نمونه های دریافتی از گاوداران توسط دستگاه های تمام اتوماتیک صورت میگیرد و مختصری از آزمایشات صورت گرفته شامل موارد زیر است:

 1. تست الکل
 2. تست آب
 3. تست چربی و پروتئین
 4. تست اسیدیته
 5. تست بارمیکروبی
 6. تست آنتی بیوتیک و
 7. سایر آزمایشات مربوطه

 

آیا استفاده از بنتونیت در خوراک دام، تاثیری بر میزان پروتئین شیر خواهد داشت؟

بله،

با مصرف بهینه بنتونیت ، ماده خشک جیره افزایش می یابد در نتیجه ترشح بزاق حیوان زیادتر شده و به این ترتیب از اسیدی شدن محیط شکمبه و نفخ حیوان جلوگیری می کند. به علت افزایش مصرف آب در هنگام استفاده از بنتونیت مواد نشاسته ای به جای هضم در شکمبه به روده انتقال می یابند که در آنجا بر اثر هضم به گلوکز تبدیل می شوند

در حالی که در شکمبه بر اثر هضم تبدیل به اسیدهای چرب فرار می شود که اغلب بر اثر آروغ زدن حیوان از دسترس خارج می شود. به علت افزایش گلوکز خون، در نهایت موجب افزایش پروتئین شیر در گاوهای شیرده و افزایش وزن در گاوهای پرواری می شود.

بیشتر بدانید

چگونه میتوان مشکل پایین بودن چربی شیر را حل کرد؟

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز