راهکارهای جیره درمانی در گاو شیری

راهکارهای جیره درمانی در گاو شیری

راهکارهای جیره درمانی در گاوهای شیری با نگرش تنظیم پروتئین جیره به عنوان ابزارهای حمایتی در بیماری های متابولیکی و عفونی مختلفی به کار برده میشوند.

همانطور که میدانید جیره و تغذیه مناسب می تواند به کاهش وقوع یا کنترل ناهنجاری های متابولیکی، بیماریهای عفونی و تولید مثلی و پیش گیری از ناهنجاری های متداول گاوهای شیری کمک کند.

آیا تاکنون به شاخصه های مهم وجود مشکل تغذیه ای احتمالی در گله فکر کرده اید؟  در این خصوص چه آیتمهایی را مورد ارزیابی قرار میدهید؟ وجود چه سقفی از ناهنجاری ها در گله را ، متعادل دانسته و بالاتر از آن موجب نگرانی شما میشود؟ آیا تابحال به این موضوع فکر کرده اید که با ایجاد توازن در جیره گله میتوان شاهد افزایش سود دامداری بود؟

آنچه در این مقاله مدنظر است آن است که با توازن در پروتئین جیره گاو شیری، به عنوان یکی از آیتمهای مبحث جیره درمانی،  میتوانید  با تأمین اسیدهای آمینه مورد نیاز گاو شیری ، منجر به افزایش سود دامداری شد و  با کاهش هدرروی نیتروژن ، به بهبود شرایط محیطی کمک کرد.

9 شاخص مهم دال بر وجود مشکل تغذیه ای احتمالی در گله

شاخص های متعددی وجود دارند که نشان می دهند یک مشکل تغذیه ای احتمالی در گله وجود دارد که بایستی مورد ارزیابی قرار بگیرد که به شرح ذیل به استحضار میرسد
 • کاهش ماده خشک مصرفی در کل گله یا در گروه های خاص
 • کاهش بیش از حد در شیر تولیدی، ناتوانی در رسیدن به تولید بالا در پیک تولید و به طور کلی تولید پایین تر از حدی که سطح تغذیه و ژنتیک گله نشان می دهد
 • شیوع زیاد طعم بد شیر، یه ویژه ترشیدگی، اکسیدشدگی، یا شیر با طعم مقوا و مزه های مالتی یا نا مشخص
 • بیش از ۱۰ درصد گله با BCS بالا.
 • وقوع بالا و غیر متعارف ناهنجاری های متابولیکی. معمولا وقوع بیش از ۱۰ تا ۱۵ درصدی در یک گله به عنوان مشکل تلقی می گردد
 • شیوع بیش ازحد طبیعی فحلی های خاموش یا ضعیف و نرخ باروری پایین
 • انحراف ۰/۲ درصدی پروتئین شیر (بالا یا پایین میانگین نژاد) در فصول مختلف سال
 • افزایش وقوع بیماری های متابولیکی و پاسخ ضعیف دام به واکسیناسیون
 • انحراف ۰/۳ درصدی چربی شیر (بالا یا پایین میانگین نژاد) در فصول مختلف سال.

استفاده بیشتر از نیتروژن پربازده به افزایش بهره وری  گاو شیری کمک می کند. و منجر به کاهش هزینه های خوراک دام میشود. همزمان که درآمد به ازای هزینه خوراک دام افزایش می یابد و میزان تولید شیر حفظ می شود و یا بهبود می یابد.

استفاده از جیره های موازنه شده حاوی پروتئین خام پایین

تحقیقات در خصوص راهکارهای جیره درمانی در گاو شیری  نشان میدهد که می توان جیره های حاوی پروتئین خام پائین تر که برای تأمین نیازهای اسیدآمینه قابل جذب موازنه شده بودند ،را در گاوداری های صنعتی استفاده کرد.

(یعنی CP 16.6 درصد به جای CP 17.5 درصد)

این گاوداری ها علاوه بر تولید شیر بالا (بیشتر از 36.2 کیلوگرم به ازای هر گاو)، بازده نیتروژن مناسب و خوبی داشتند.

با کاهش محتوای نیتروژن مصرفی گاو و در نتیجه نیتروژن دفع شده در فضولات و کود ، زمین های کشاورزی کمتری تحت محدودیت مواد مغذی (نیتروژن) قرار می گیرند.

2 نکته مهم در دستیابی موفقیت آمیز به کاهش پروتئین خام جیره وجود دارد :

 1. خوراک دهی باید بسیار یکنواخت باشد
 2. انجام آنالیز علوفه باید به طور متداول و دقیق انجام گیرد.

علف، یونجه سیلو شده و سویا، مقدار زیادی پروتئین قابل دسترس دارند، در نتیجه پیشنهاد میشود  که آنها با کربوهیدرات هائی که به راحتی هضم می شوند، از قبیل ذرت حاوی رطوبت بالا، گندم و یا جو ، ترکیب کنید.

آسیاب ریز کنجاله ذرت برای افزایش هضم پذیری نشاسته ممکن است مقدار MNU را نیز کاهش دهد. گزینه دیگر، اضافه کردن مکمل های قندی به جیره است. با این کار میتوانید با ایجاد توازن پروتئین جیره گاو شیری با هدف کاهش نیتروژن دفعی، خوراک دهی انجام دهید

 

اگر شما بتوانید با ایجاد توازن پروتئین جیره گاو شیری تولید پروتئین میکروبی شکمبه در گاوهای خود را افزایش دهید، می توانید میزان پروتئین گران قیمت غیر قابل تجزیه شکمبه ای در جیره را به حداقل برسانید و گاوهای شما احتمالا شیر بیشتری تولید می کنند.

آشنایی با 3 کلید واژه کاربردی در جیره :

1- جمعیت میکروب های شکمبه:  گاو شیری را قادر می سازد تا مواد خوراکی دارای ارزش غذایی کم یا بدون ارزش غذایی را دریافت و آنها را به منبع انرژی و پروتئین قابل جذب تبدیل و برای تولید شیر استفاده کند

نشخوارکنندگان با تخمیر در شکمبه مواد خوراکی را به منبع انرژی و پروتئین قابل جذب برای دام های میزبان تبدیل می کنند. در اصل، ما با خوراک دهی گاو، میکروارگانیسم های شکمبه ای یا همان جمعیت میکروبی شکمبه گاو شیری را تغذیه می کنیم.

در شکمبه میکروب های مفید و مضر وجود دارند.

میکروب های مفید :میکروب هایی هستند که فیبر را هضم، کربوهیدرات ها را تخمیر، اسید لاکتیک را تجزیه و سم زدائی می کنند.

راهکارهای جیره درمانی در گاو شیری

میکروب های مضر: میکروب هایی هستند که گاز متان، آمونیاک و دیگر محصولات نامطلوب تخمیری را تولید می کنند به همراه تک یاخته هایی که باکتری های جوان را می خورند.

جالب اینجاست که از آنجایی که  فعالیت میکروب ها در تعامل با جامعه میکروبی هستند، برخی از میکروب های به ظاهر مضر، نیز برای عملکرد مناسب شکمبه در فرایند تغذیه گاو لازم هستند.

2- تولید پروتئین میکروبی شکمبه : پروتئین تجزیه پذیر شکمبه ای به پپتید، آمونیاک و اسیدهای آمینه شکسته می شود و سپس توسط میکروب ها برای رشد و تکثیر استفاده می شود. ۶۰ % ساختار میکروب ها نیز از پروتئین است.

مقدار پروتئین قابل دسترس برای گاوها به میزان پروتئین جیره و همچنین میکروب هایی که از شکمبه عبور می کنند و در روده هضم می شوند بستگی دارد.

هنگامی که میزان انرژی (کربوهیدرات ها) محدود یا مازاد باشد، میکروب ها در استفاده از آمونیاک بازده کمتری دارند.

3-نیتروژن اوره شیر: از طریق میزان نیتروژن اوره شیر (MUN) معلوم می شود که گاو چه میزان نیتروژن از دست می دهد

پروتئین جیره
_

نحوه تنظیم پروتئین جیره گاو شیری بر اساس نیتروژن اوره شیر (MUN) !

در مقدار MUN مناسب همزمانی پروتئینی و هضم کربوهیدرات در شکمبه به صورت بهینه رخ می دهد

 • در صورتی که تولید شیر گاوها و درصد پروتئین واقعی شیر خوب باشد، در نتیجه مقدار MUN پائین تر (8 تا 10 میلی گرم/ دسی لیتر) نشان می دهد که همزمانی پروتئینی و هضم کربوهیدرات در شکمبه به صورت بهینه رخ می دهد. به علاوه، جیره برای اسیدهای آمینه به خوبی موازنه شده است و هدرروی نیتروژن پائین است.
 • در صورتی که تولید کم و مقدار MUN بالا باشدمقدار زیادی پروتئین قابل تجزیه در جیره وجود دارد که میکرب های شکمبه نمی توانند همه آنها را جذب کنند. ممکن است لازم شود که کربوهیدرات در دسترس شکمبه ای بیشتری به گاو بخورانید و یا پروتئین غیرقابل تجزیه بیشتری در جیره فراهم کنید. مقدار MUN بسیار بالا (بیشتر از 16 تا 18 میلی گرم/دسی لیتر) با مشکل تولیدمثلی و مرگ زودهنگام جنین همراه است. این مقدار MUN بالا در حال حاضر به ندرت مشاهده شده است.
 • در صورتی که تولید شیر بالا و مقدار MUN بالا (بیشتر از 12 میلی گرم/دسی لیتر)، باشدممکن است امکان صرفه جویی و کاهش هدرروی نیتروژن وجود داشته باشد. در این موارد، کاهش پروتئین کل جیره را هنگام موازنه اسیدهای آمینه در نظر بگیرید. این تغییرات جیره ای باید به آرامی صورت بگیرد در حالی که میزان تولید شیر، پروتئین واقعی شیر (درصد) و میزان MUN را به دقت نظارت می کنید.

نتیجه گیری راهکارهای جیره درمانی در گاو شیری:

اگر شما بتوانید با ایجاد توازن پروتئین جیره گاو شیری تولید پروتئین میکربی شکمبه در گاوهای خود را افزایش دهید، می توانید میزان پروتئین گران قیمت غیر قابل تجزیه شکمبه ای در جیره را به حداقل برسانید و گاوهای شما احتمالا شیر بیشتری تولید می کنند.

با آسیب شناسی جیره گاو شیری میتوان اثر قابل ملاحظه ای بر میزان تولید و ترکیبات شیر و نیز برطرف کردن عوامل بیماری زا در دام گذاشت……….(ادامه مطلب )

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز