راهکار رسیدن به تعداد ایده آل سلولهای سوماتیک برای جلوگیری از ورم پستان چیست؟-min

سلولهای سوماتیک جلوگیری از ورم پستان

پیگیری تعداد سلول‌های سوماتیک کمتر برای دستیابی به اهداف کیفیت شیر، برخی را به این فکر می‌اندازد که آیا پاسخ ایمنی گاو به خطر افتاده است یا خیر.

جهت مطالعه فاکتورهای مؤثر بر تعداد سلول‌های سوماتیک لطفا اینجا کلیک فرمایید

 

Somatic Cell Counts - How Low is Too Low?

 

 

آیا تعداد سلول های سوماتیک می تواند خیلی کم شود؟ به نظر می رسد این سوالی است که اغلب گاوداران و اعضاء محترم از واحد آموزش شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان  می پرسند .این امر  چالش همیشگی گاودارانی است که در تلاش برای دستیابی به کیفیت شیر ​​بهینه هستند.

همانطور که میدانید تعداد سلول‌های سوماتیک بالا (SCC) Somatic Cell ، از نظر کیفیت نامطلوب است، اما برخی از تولیدکنندگان می‌ترسند که SCC بسیار پایین ممکن است به دلیل کاهش ظرفیت مبارزه با باکتری‌ها منجر به موارد بیشتری از ماستیت و ورم پستان شود.

سلول های سوماتیک گلبول های سفیدی هستند که با عفونت مبارزه می کنند و آسیب بافتی را ترمیم می کنند.

هنگامی که پستان آلوده می شود، گلبول های سفید خون به سمت پستان و داخل شیر حرکت می کنند تا در برابر باکتری های مهاجم دفاع کنند. این فرآیند بسیار مهم است. بدون آن، از بین بردن حتی موارد خفیف ورم پستان با افزایش آسیب بافتی بسیار کند خواهد بود.

آیا کاهش بیش از حد تعداد سلول‌های سوماتیک باعث افزایش موارد ابتلا به ورم پستان  میشود؟

تعداد سلول های سوماتیک در پستان منعکس کننده مجموعه سلول هایی نیست که می توان از خون برای مبارزه با عفونت ها استفاده کرد. Milk SCC به سادگی تعداد سلول های شیر را اندازه گیری می کند. هر چه SCC بالاتر باشد ، 25% احتمال آلوده شدن بیشتر می شود.

کلید پیشگیری از ورم پستان، اقدامات مدیریتی خوب و گاوهای سالم است که می توانند در صورت نیاز به سرعت با ماستیت مبارزه کنند.

سوال این است که آیا گاوهای دارای SCC پایین ، در معرض خطر بیشتری برای عفونت ماستیت هستند؟

در حالت ایده آل، تعداد سلول های سوماتیک گاو باید بین 100000 تا 150000 باشد.

با شمارش زیر 50000، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد گاوها کندتر به عفونت پاسخ می دهند.

به عنوان یک توصیه مفید  ،همیشه گاوداران را تشویق می کنیم که SCC گله خود را برای تولید بالا و سودآوری بیشتر ، کاهش دهند. بسیاری از گاوداری ها در حال رسیدن تعداد SCC کلی گله به مقدار کمتر از 75000 هستند، چیزی که 10 سال پیش بی سابقه بود. این به دلیل افزایش تحقیقات و فناوری های جدید موجود است.

بروز خطر ابتلا به ورم پستان بالینی در گله

از آنجایی که گاوداری ها SCC گله خود را به زیر 100000 کاهش می دهند، تعداد گاوهای کم سلول را در گله خود افزایش می دهند. این ممکن است خطر ابتلا به ورم پستان بالینی را نیز افزایش دهد. با این حال، مزایای داشتن SCC پایین بسیار بیشتر از خطرات آن است. پاسخ این نیست که SCC خود را افزایش دهید، بلکه برای به حداکثر رساندن ایمنی و نگهداری گاوها در بهترین محیط ممکن است.

چرا گاوهای کم SCC ، دچار ورم پستان بالینی می شوند که گاهی کشنده است؟ آیا به دلیل کاهش ایمنی آنها است ؟

گله های SCC بالا بیشتر با باکتری های مسری سرو کار دارند. این عفونت ها معمولا تحت بالینی هستند و برای مدتی شناسایی نمی شوند. اگر بالینی باشد، معمولاً خفیف با چند پوسته پوسته، لخته یا تورم هستند.

باکتری های محیطی به ندرت در این گله ها دیده می شوند، زیرا آنها فرصت طلب هستند و نمی توانند با باکتری های مسری بسیار مهاجم رقابت کنند.

گله‌های کم SCC ، معمولاً سطوح پایینی از باکتری‌های مسری دارند و با روش‌های خوب شیردوشی و شیوه‌های مدیریتی، انتشار را محدود می‌کنند.

زمانی که این گله ها دچار عفونت می شوند، معمولاً محیطی است. این ارگانیسم‌ها فرصت‌طلب هستند، نه مهاجم، به این معنی که اکثر حیواناتی که به این عفونت‌ها مبتلا می‌شوند، سیستم ایمنی سرکوب شده یا تحت استرس هستند، مانند گاوهای خشک یا گاوهایی که در مرحله اولیه شیردهی هستند.

پیش از این در مقاله ایی به بررسی درمان گاو خشک و تاثیر دوره خشکی بر خطر ابتلا به ورم پستان پرداخته ایم، در صورت تمایل به  مطالعه بیشتر لطفا اینجا کلیک فرمایید.

گاوهای کم SCC ، بیشتر در برابر ارگانیسم های محیطی حساس نیستند، اما علائم بالینی بیشتر قابل مشاهده است و توجه گاوداران را به خود جلب می کند.

نتیجه گیری:

 1.  نکات مثبت در این بحث خاص بیشتر از معایب است.
 2. گاوداران باید به تولید شیر با بالاترین کیفیت ممکن ادامه دهند.
 3. SCC پایین به معنای افزایش درآمد از شیر بیشتر، افزایش حق بیمه کیفیت و کاهش هزینه ورم پستان است.
 4. سالم نگه داشتن گاوها با تغذیه مناسب، محیطی تمیز و مدیریت خوب، خطر ابتلا را کاهش می دهد.
 5. برنده نهایی مصرف کننده ای است که یک محصول لبنی باکیفیت دریافت می کند.

 

اگر می خواهید به حد مطلوب  SCC در گله برسید، برای اطلاعات کاملتر لطفا به پیوند ذیل مراجعه کنید .

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز