اندازه گیری گازهای گلخانه ای گاوداری

تلاش زیادی در بخش دانشگاه دامپزشکی  هلند “Wageningen Livestock Research “برای کاهش انتشار آمونیاک و متان انجام می شود. اما، چگونه این انتشارات را اندازه گیری می کنید؟ چگونه بفهمیم غلظت فعلی چقدر است؟ و حتی بیشتر به این نکته، چگونه می توانید انتشار گازهای گلخانه ای را در یک گاوداری باز اندازه گیری کنید؟ آیا همه چیز فقط – به معنای واقعی کلمه – به هوا تبخیر نمی شود؟

کارین گرونشتاین بلافاصله پس از مواجهه با این سوال شروع به پوزخند می کند. «آه بله! این سوال هدفمندی است!»

کارین محققی در دانشگاه  Wageningen Livestock Research است و به طور مستقیم و غیرمستقیم در بسیاری از پروژه های رویکرد یکپارچه (Integraal Aanpakken) با هدف کاهش آمونیاک و متان از بخش دامداری مشارکت دارد:

«برای شروع، مهم است که بدانیم. انتشار دقیقا چیست ؟ کارین می گوید: برای ساده نگه داشتن آن، قانون کلی این است:

انتشار = غلظت x تهویه.

برای محاسبه این، باید غلظت آمونیاک یا متان در انبار را بدانیم. به طور خلاصه: چه مقدار از این مواد در گاوداری وجود دارد؟ علاوه بر این، ما باید در مورد تهویه، که مقدار هوایی است که در انبار جریان می یابد، بدانیم. زیرا هوای آلوده تنها در صورت ورود هوای تازه از انبار خارج می شود. در غیر این صورت، انتشار صفر است.

تمرکز

این محقق توضیح می‌دهد که حسگرهای خوب و روش اندازه‌گیری مناسب، کلید داده‌های قابل اعتماد هستند. همانطور که در زندگی خصوصی شما وجود دارد: ارزان بخرید، گران بپردازید. سنسورهای ارزان قیمت عموماً دقت کمتری دارند و دقت دقیقاً همان چیزی است که لازم است. به ویژه در انبارهای دارای تهویه طبیعی مانند انبارهای گاو شیری. ما باید تفاوت بین هوای بیرون – که ممکن است حاوی آمونیاک نیز باشد – و هوای داخل که حاوی آمونیاک بیشتری است را اندازه گیری کنیم. این تفاوت گاهی اوقات حداقل است، که استفاده از یک سنسور دقیق را ضروری می کند.

کارین در ادامه توضیح می دهد که هر ریدینگ دو بار گرفته می شود. «اعداد داستان را بیان می کنند. بنابراین، اگر همه چیز خوب پیش برود، هر دو قرائت یکسان هستند. اگر چنین است، داده ها قابل اعتماد هستند.»

علاوه بر حسگرها، محققان همچنین غلظت آمونیاک را با فشار دادن هوای انبار به داخل بطری حاوی اسید اندازه‌گیری می‌کنند. این اسید آمونیاک را از هوای انبار استخراج می کند. سپس محتوای آمونیاک موجود در اسید در آزمایشگاه اندازه گیری می شود. از آنجایی که آنها می دانند چند لیتر هوای انبار در بطری حباب زده شده است، محققان می توانند غلظت آمونیاک موجود در انبار را محاسبه کنند.

اندازه گیری گازهای گلخانه ای Co2 گاوداری

تصاویر: محقق هندریک جان ون دورن بطری های مورد استفاده برای اندازه گیری آمونیاک را مهر و موم می کند.

اندازه گیری گازهای گلخانه ای به روش ریه:

اندازه گیری گازهای گلخانه ای مانند اکسید نیتروژن و متان کمی متفاوت است. دانشمندان از روش به اصطلاح ریه استفاده می کنند: یک ظرف بزرگ با یک کیسه خلاء داخل. کارین: “وقتی دریچه کیسه را باز می کنیم، در طول 24 ساعت هوای انبار را به داخل می کشد. سپس هوای آزمایشگاه را تجزیه و تحلیل می کنیم. در آنجا، ما تجهیزات اندازه گیری گران قیمتی داریم که می تواند دقیقاً تعیین کند که هوا حاوی چه مقدار متان و اکسید نیتروژن است.

اندازه گیری گازهای گلخانه ای Co2 گاوداری

تهویه

اکنون ما سطوح آمونیاک، متان و اکسید نیتروژن در هوای انبار را می دانیم. اما این همان انتشار نیست. ما برای محاسبه خود به جزء دوم نیاز داریم: تهویه. دانستن میزان هوای خروج از انبار ضروری است. در انبارهای تهویه مکانیکی، این به اندازه کافی ساده است. شما فقط حجم هوایی را که از طریق شفت تهویه عبور می کند اندازه گیری کنید، کارین توضیح می دهد. “این یک گزینه در انبار گاو شیری نیست، زیرا آنها اغلب به طور طبیعی تهویه می شوند، با طرف های باز.”

اندازه گیری گازهای گلخانه ای Co2 گاوداری

ما باید به فکر راه حلی بودیم. ما می دانیم که یک گاو چقدر CO2 بازدم می کند. بنابراین، اگر 100 راس دام در انبار وجود داشته باشد، در این حالت فرضی، اگر اصلاً تهویه وجود نداشته باشد، باید 5000 ppm CO2 در هوای انبار وجود داشته باشد. اما انبار دارای تهویه است، بنابراین غلظت CO2 را در انبار اندازه گیری می کنیم. اگر این مثلاً 500 ppm CO2 باشد، می دانیم که هوا ده برابر رقیق شده است. یعنی ده برابر حجم انبار در هوای تازه از ساختمان عبور کرده است. و همراه با آن، متان و آمونیاک.

کارین می‌گوید: «اکنون، ما دو جزء مورد نیاز برای محاسبه خود را داریم. ما غلظت را می دانیم و تهویه را می دانیم. این به ما امکان می دهد تا میزان انتشار را محاسبه کنیم. این توضیح کمی ساده شده است. واقعیت کمی پیچیده تر است جنبه هایی مانند دما، سرعت باد، بهداشت انبار و غلظت در هوای بیرون همگی بر غلظت انبار و جریان هوا تأثیر می گذارند.

اندازه گیری گازهای گلخانه ای یک کار نسبتا دقیق و ضروری برای راه حل های یکپارچه در گاوداری است!

وبلاگمقالات آموزش تازه های تکنولوژی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز