رشد بهتر پستان در گوساله شیری

رشد بهتر پستان گوساله شیری تغذیه

رشد بهتر پستان در گوساله شیری با رعایت برنامه بهینه تغذیه

برنامه های تغذیه LifeStart (استارتر گوساله شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان )باعث رشد بهتر پستان می شود

توسعه بافت پستانی برای بهره وری آینده گاو ضروری است. چندین نویسنده شواهد قانع‌کننده‌ای پیدا کردند که رشد در هشت هفته اول زندگی یک عامل کلیدی در رشد بهینه پارانشیم است – سلول‌های اپیتلیال و میواپیتلیال که غدد تولیدکننده شیر را تشکیل می‌دهند[1،2،3].

در یکی از این مطالعات [1]، هدف تعیین این بود که آیا افزایش دریافت انرژی و پروتئین از 2 تا 14 هفتگی بر رشد پستان در گوساله های تلیسه تأثیر می گذارد یا خیر. گوساله های تلیسه هلشتاین به 1 از 4 تیمار در آرایش فاکتوریل 2×2 با 2 سطح پروتئین و انرژی دریافتی در دوره 1 (سن 2 تا 8 هفتگی) و 2 سطح دریافت پروتئین و انرژی در دوره 2 (8 تا) اختصاص داده شدند. 14 هفتگی)

نتایج

دریافت انرژی و پروتئین بیشتر از 2 تا 8 هفتگی باعث افزایش توده پارانشیمی و DNA و RNA پارانشیمی در غدد پستانی گوساله تلیسه بدون افزایش رسوب چربی پارانشیمی شد. رژیم غذایی همچنین بر رشد بافت شناسی پارانشیم پستان و تکثیر متعاقب آن سلول های اپیتلیال مجرای تأثیر گذاشت.

 

Feeding level week 2-8 Low High
Feeding level week 9-14 Low High Low High
Daily gain in week 2-8 (g) 400 400 670 670
Daily gain in week 9-14 (g) 470 1060 400 1130
Final bodyweight (kg) 80 106 90 121
Parenchyma weight (g/100kg BW)) 16 15 24 23
Parenchyma DNA (mg/100kg BW)) 44 42 85 86
Parenchyma RNA (mg/100kg BW)) 63 63 103 108

 

Parenchyma weight = milk producing tissue (indicator)
Parenchyma DNA = number of developed cells
Parenchyma RNA = level of cell activity

The Trouw Nutrition Kempenshof trial

مواد و روش ها

در مجموع 11 گوساله ماده به صورت جداگانه در این مطالعه وارد شدند [4]. شش گوساله در گروه LifeStart 8.4 لیتر در روز در مقایسه با 4 لیتر در روز برای پنج گروه کنترل، هر دو به مدت 53 روز تغذیه شدند. پس از از شیر گرفتن، نمونه هایی از پارانشیم پستان گرفته شد و mRNA پارانشیمی آنالیز شد.

تحلیل داده ها

برنامه تغذیه LifeStart در مرحله قبل از شیرگیری، رونوشت پستانی تلیسه های هلشتاین را تغییر داد و بر عملکرد سلولی درگیر در رشد مورفولوژیکی و فیزیولوژیکی غده پستانی تأثیر گذاشت. انتقال مزانشیمی اپیتلیال و تجمع لیپید افزایش یافت، در حالی که سنتز DNA، ترانس فعال سازی RNA، بیان RNA، رونویسی و ترانس فعال سازی کاهش یافت. علاوه بر این، در گوساله‌هایی که با برنامه LifeStart تغذیه شدند، 6 تنظیم‌کننده بالادستی با تأثیر مستقیم بر ژن‌های تحت تأثیر متفاوت فعال شدند در حالی که 7 تنظیم‌کننده دیگر مهار شدند.

رشد بهتر پستان در گوساله شیری رشد بهتر پستان در گوساله شیری رشد بهتر پستان در گوساله شیری رشد بهتر پستان در گوساله شیری رشد بهتر پستان در گوساله شیری رشد بهتر پستان در گوساله شیری رشد بهتر پستان در گوساله شیری

ارزیابی مدیریت آغوز گوساله شیری
با خوراندن سطح تغذیه ای بالاتر، تغییراتی در سطح ژنی صورت می‌گیرد که باعث تغییر حالت گوساله به وضعیتی می‌شود که رشد غدد پستانی آن افزایش می‌یابد. توجه به ژن و مسیر ژنی که از برنامه تغذیه ای بهبود یافته نشأت می‌گیرد به نتایج جالبی منجر می‌شود. هنگامی‌که برنامه تغذیه بهتر گوساله‌ها را شروع می‌کنیم، بر میزان بیش از ۱۵۰۰ ژن درون بافت عملکردی غدد پستانی اثر می‌گذاریم. این ژن‌ها به مواردی از قبیل جذب و سنتز مواد مغذی، بیوسنتز هورمون استروئید، عملکرد سیستم ایمنی و تکثیر سلولی مربوط می‌باشند.

شاید با تغذیه بهتر گوساله‌ها در اوایل عمر آنها، بتوانیم یک تغییر فیزیولوژی در آنها ایجاد کنیم که به گوساله‌ها می‌گوید انرژی بیشتری برای تکثیر سلولی و جذب و سنتز مواد مغذی در غدد پستانی صرف کنند. این ممکن است زمینه را برای توده پستانی بزرگتر، رشد بهتر پستان گوساله و توانایی تولید شیر بیشتر در آینده فراهم کند.

 

References

[1] Soberon and van Amburgh, 2017
[2] Brown et al., 2005
[3] Geiger et al., 2016
[4] Hare et al., 2019

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز