رشد شکمبه در گوساله های شیری

رشد شکمبه در گوساله های شیری و آشنایی با روش بهبود آن

رشد شکمبه در گوساله های شیری توسط کنسانتره و آب تحریک می شود، بنابراین مهم است که گوساله از روز اول شروع به خوردن گوساله کند و آب بنوشد.

رشد شکمبه در گوساله های شیریاخیرا  تحقیقات و پژوهشهای مهمی در خصوص رشد شکمبه در گوساله های شیری توسط دانشمندان دانشگاه میشیگان امریکا صورت گرفته است. در این مقاله سعی شده است به مهمترین موارد آن اشاره کنیم.

در بدو تولد، شکمبه کوچک، رشد نیافته است و به هضم کمک نمی کند. قبل از اینکه بتواند علوفه را هضم کند باید رشد کند. کنسانتره و مصرف آب از مهمترین عوامل رشد شکمبه در گوساله های شیری هستند.

رشد شکمبه در گوساله های شیری اگر زود تحریک شود، شکمبه گوساله می‌تواند از سن پنج روزگی شروع به فعالیت کند. بیشتر گوساله ها تا 28 روزگی به طور فعال نشخوار می کنند. خوردن کنسانتره و آب آشامیدنی مواد مغذی مورد نیاز میکروب های شکمبه را برای رشد و تکثیر فراهم می کند. پس از سه هفته مصرف کنسانتره استارتر، میکروب های شکمبه کافی برای تخمیر غذا و تامین انرژی گوساله وجود خواهد داشت. رشد شکمبه در گوساله های شیری رشد شکمبه در گوساله های شیری رشد شکمبه در گوساله های شیری رشد شکمبه در گوساله های شیری رشد شکمبه در گوساله های شیری

رشد شکمبه در گوساله های شیری و نقش کنسانتره استارتر گوساله

همانطور که در این عکس نشان داده شده است باید از روز اول غذای استارتر گوساله ارائه شود.

رشد شکمبه در گوساله های شیریرشد شکمبه در گوساله های شیری

 

 

 1. استارتر را می توان به صورت گلوله یا خوراک درشت تهیه کرد و برای تشویق مصرف زودهنگام باید بسیار خوش طعم باشد.
 2. اطمینان حاصل کنید که استارتر دارای اندازه ذرات کافی برای رشد مناسب شکمبه است
 3. کنسانتره پودری یا گرد و غباری را تغذیه نکنید زیرا مصرف را کاهش می دهد. رشد شکمبه در گوساله های شیری
در ابتدا، گوساله‌ها فقط مقادیر کمی غذا می‌خورند، اما مصرف آن در حدود ۱۴ روزگی شروع به افزایش می‌کند.
سطل هایی که بیش از حد پر هستند، همانطور که در عکس زیر نشان داده شده است، احتمال خراب شدن خوراک زیاد است. برای جلوگیری از هدر رفتن، روزانه مقادیر کمی استارتر تازه تهیه کنید و مراقب گوساله‌ها باشید تا ببینید چه زمانی به کنسانتره بیشتری نیاز دارند. رشد شکمبه در گوساله های شیری  رشد شکمبه در گوساله های شیری

اهمیت علوفه Forage در رشد شکمبه در گوساله های شیری

علوفه منبع خوبی از فیبر است که باعث رشد لایه عضلانی شکمبه می شود و به حفظ سلامت پوشش شکمبه کمک می کند. علاوه بر شروع، علوفه با کیفیت خوب باید از روز سوم به صورت «کم و اغلب» برای اطمینان از تازگی و تشویق به مصرف ارائه شود. رشد شکمبه در گوساله های شیری  رشد شکمبه در گوساله های شیری

قفسه ها و سطل های خوراک را در ارتفاعی مناسب برای دسترسی گوساله ها قرار دهید و احتمال کثیف شدن آنها را کاهش دهید. رشد شکمبه در گوساله های شیری  رشد شکمبه در گوساله های شیری

Calf management guide

اگر مایلید از مشاوره رایگان و راهنمای مدیریت گوساله بهره مند شوید ، لطفاً با آدرس ایمیل  info@damdaranesf.com یا با شماره 32675549  031  تماس بگیرید.

اهمیت تهیه غلات اولیه در چند روز پس از تولد

برای تولیدکنندگانی که از بدو تولد گوساله‌ها را با بطری تغذیه می‌کنند (به عنوان مثال، تلیسه‌های شیری، گاوهای نر شیری/گوساله‌های شیری، احتمالاً گوساله‌های گوشتی)، تهیه غلات اولیه در چند روز پس از تولد بسیار مهم است، زیرا :

 1. مصرف غلات را تشویق می‌کند.
 2. مصرف خوراک خشک شکمبه را سریعتر برای هضم و جذب موثر مواد مغذی از خوراک خشک رشد می دهد
 3. و وابستگی گوساله به شیر و جایگزین شیر برای دریافت تغذیه کافی را کاهش می دهد.
 4. هرچه شکمبه سریع‌تر رشد کند، گوساله می‌تواند سریع‌تر از شیر یا جایگزین شیر جدا شود
 5. به غذای خشک ارزان‌تری برای رفع نیازهای غذایی خود تکیه کند.

توصیه مهم به پرورش دهندگان گاو پرواری

برای تولیدکنندگان گوشت گاو که گوساله‌های خود را در حدود 6 تا 8 ماهگی از شیر می‌گیرند:

 1. 56 تا 84 روز قبل از شیر گرفتن گوساله‌های خود را با تغذیه خزشی در نظر بگیرید تا میانگین روزانه گوساله‌ها افزایش یابد.
 2. قبل از از شیر گرفتن، گوساله گاو احتمالاً به شیر و علوفه (اعم از علف یا یونجه) برای رفع نیازهای غذایی خود متکی بوده است.
 3. بنابراین، شکمبه توسعه نیافته و آماده نیست تا به طور موثر تغییر رژیم غذایی متشکل از مواد غذایی خشک را که در هنگام از شیر گرفتن اتفاق می‌افتد، انجام دهد.

آشنایی با تغذیه خزشی گوساله

تغذیه خزشی تکنیکی است که به گوساله ها امکان دسترسی به یک منبع تغذیه مانند غلات را می دهد، اما از دسترسی به سایر گاوهای گله جلوگیری می کند. تغذیه خزشی به گوساله‌ها این فرصت را می‌دهد تا یاد بگیرند که چگونه غلات را مصرف کنند، رشد شکمبه را از مصرف غلات تقویت کنند، در حالی که میانگین افزایش روزانه و وزن‌های بیشتر از شیر گرفتن را تولید می‌کنند.

معده  نشخوارکنندگان نظیر گاوها از چهار قسمت تشکیل شده است: شکمبه، رتیکولوم، اوماسوم و شیردان. بر اساس مقاله مجله Dairy science توسط هوبر و دیگران، برای گاوهای بالغ، شکمبه تقریباً 85٪ از ظرفیت کل مجتمع معده را تشکیل می دهد و محلی است که خوراک به اجزای انرژی قابل استفاده به نام اسیدهای چرب فرار تخمیر می شود.

رشد شکمبه در گوساله های شیری تا حد زیادی با رشد پاپیلای شکمبه و توده عضلانی شکمبه اندازه گیری می شود.

 1. پاپیلاهای شکمبه برآمدگی های انگشت مانندی هستند که از داخل دیواره شکمبه بیرون زده اند تا سطح شکمبه را برای جذب بیشتر مواد مغذی افزایش دهند.
 2. این حال، برای گوساله تازه متولد شده، شکمبه توسعه نیافته است و
 3. طبق تحقیقات تنها حدود 35٪ از ظرفیت کل مجتمع معده را تشکیل می دهد.
 4. در گوساله‌های تازه متولد شده، شیردان با 65% بزرگترین قسمت مجتمع معده است.
 5. بنابراین، شکمبه یک گوساله تازه متولد شده باید برای ذخیره و هضم غذا به روشی شبیه به گاو بالغ دچار تغییرات رشدی قابل توجهی شود.

نکته مهم:

وقتی گوساله شیر را از سرپستانک یا بطری می‌مکد، شیار مری شیر را از شکمبه عبور می‌کند و به داخل شیردان می‌رود، جایی که هضم شروع می‌شود. شیردان و روده کوچک آنزیم هایی ترشح می کنند که برای هضم پروتئین، چربی و کربوهیدرات هایی طراحی شده اند که می توانند در روده کوچک جذب شوند. در صورت عدم شیردهی، مانند زمانی که گوساله از سطل آب می نوشد، آب به شکمبه می رسد. به همین ترتیب، مصرف خوراک های خشک، مانند غلات و علوفه، به شکمبه ختم می شود، جایی که آنها فرآیند هضم را آغاز می کنند.

شکمبه با میکروب های به دست آمده از فرآیند زایمان و محیط اطراف تلقیح می شود. مصرف خوراک خشک به تلقیح شکمبه با باکتری کمک می کند که به تخمیر مواد غذایی وارد شده به شکمبه کمک می کند. بسته به نوع خوراک خشک مصرفی (یعنی غلات در مقابل علوفه)، میکروب هایی که برای هضم آن خوراکی ها مناسب هستند در شکمبه پراکنده می شوند.

 1. مدت‌ها تصور می‌شد که مصرف علوفه توسط گوساله‌ها یک “عامل خراش” و همچنین حجیم شدن شکمبه را ایجاد می‌کند و منجر به رشد مناسب شکمبه می‌شود.
 2. در حالی که مصرف علوفه توسط گوساله ها شکمبه را کشیده و ظرفیت آن را افزایش می دهد،
 3. مصرف خوراک خشک توسط دانه یا یونجه منجر به رشد بیشتر پاپیلاری شکمبه می شود (شکل 1) در مقایسه با گوساله ها فقط شیر ارائه می شود.

فلات و دیگران در مقاله‌ای در مجله dairy science  نشان دادند که رشد شکمبه به دلیل محرک‌های شیمیایی تخمیر شکمبه است تا محرک‌های فیزیکی مواد غذایی وارد شده به شکمبه.

 1. محصولات تخمیر اسیدهای چرب فرار، عمدتاً بوتیرات و پروپیونات، از خوراک خشک منجر به بزرگترین رشد پاپیلاری شکمبه می شود.
 2. محصولات تخمیر دانه منجر به غلظت بیشتری از پروپیونات می شود،
 3. در حالی که علوفه منجر به غلظت بیشتری از استات می شود

خلاصه و نتیجه گیری:

 1. به طور خلاصه، تشویق گوساله‌ها به مصرف خوراکی‌های خشک، مانند غلات، در سنین پایین، شروع رشد شکمبه را در گوساله‌های جوان افزایش می‌دهد.
 2. مخلوط غلات اولیه باید در عرض چند روز پس از تولد به گوساله های شیری ارائه شود تا مصرف اولیه را تشویق کند و رشد شکمبه را تقویت کند.
 3. داشتن شکمبه مناسب در سنین پایین تر به گوساله ها این امکان را می دهد که از انرژی حاصل از خوراک خشک در سنین پایین تر برای رشد و نمو بیشتر و کارآمدتر با بالغ شدن گوساله استفاده کنند.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان






  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز