روز جهانی شیر و لبنیات

روز جهانی شیر و لبنیات

روز جهانی شیر و لبنیات مبارک

به مناسبت اول ژوئن مصادف با 11 خرداد

جشن روز جهانی شیر و لبنیات در نقاط مختلف جهان برپا می شود، جز ایران!

با توجه به اهمیت شیر و فراورده های آن در سلامت شهروندان هر جامعه هر ساله در نخستین روز ماه ژوئن – مصادف با یازدهم خرداد ماه خورشیدی – جشن هایی به همین مناسبت در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می شود.

با توجه به اهمیت شیر و فراورده های آن در سلامت شهروندان هر جامعه هر ساله در نخستین روز ماه ژوئن – مصادف با یازدهم خرداد ماه خورشیدی – جشن هایی به همین مناسبت در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می شود.

سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال 2001، اول ژوئن – 11 خرداد ماه خورشیدی – را به عنوان روز جهانی شیر و لبنیات برگزیده است. در این روز نقش مهم صنایع لبنی در توسعه اقتصادی، تغذیه و معیشت در نقاط مختلف جهان گرامی داشته می شود .

از آنجا که یک روز به زمان بزرگداشت روز جهانی شیر و لبنیات در کشورهای مختلف باقی مانده است، در ادامه این گزارش به نام برخی کشورهای جهان که جزو کشورهای توسعه یافته صنعتی نیستند، اما به ارزش های این ماده مغذی ارزش جدی قائل هستند، اشاره شده است.

اگرچه در کشور ما، به نظر می رسد همچنان شیر مظلوم ترین ماده غذایی است و همچنان شهروندان و مسوولان برای آن تا زمانی که گرفتار تبعات مرگ بار پوکی استخوان (بیماری خاموش قرن) نشده ایم، ارج و قربی برای آن در سبد خانوار قائل نشده اند!

به گفته کارشناسان تغذیه دلیل انتخاب این روز به عنوان روز جهانی شیر و لبنیات از این بابت اهمیت دارد که نقش و اهمیت دولت‌ها در تامین و زمینه‌سازی جهت تولید شیر با کیفیت از یک سو و از سویی دیگر نقش مردم به عنوان مصرف‌کننده‌های نهایی و اصلی شیر بازبینی شده و مورد بررسی قرار گیرد.

مغولستان:

آیین روز جهانی شیر و لبنیات اول ژوئن 2017 در شهر اولان باتور پایتخت مغولستان برگزار می شود. این مراسم با توجه به هم زمانی با روز کودک مغولی با شعار «آینده ای شاد با شیر» و با هدف افزایش مصرف تولیدات تازه لبنی بین کودکان برگزار می شود .
سنگاپور:

«داچ لیدی»، به عنوان یک برند پیشرو لبنی در سنگاپور از مردم برای حضور در مراسم ویژه ای که شنبه آینده (سوم ژوئن) برگزار می شود، دعوت کرده است. بیش از 5000 پیش دبستانی و دانش آموزان دبستانی همراه با والدین به داچ لیدی محلق می شوند و در مراسمی که برای آخر هفته تدارک دیده شده است، شرکت می کنند .

فیلیپین:

اداره ملی لبنی فیلیپین (NDA) میزبان دو رویداد در روز جهانی شیر و لبنیات است. یک فعالیت ترویجی و توزیع شیر رایگان به میزان 100 سی سی به حداکثر 500 نفر در اول ژوئن انجام می شود. همچنین بروشور و نمادهای ترویجی نیز بین مردم توزیع خواهد شد .

نپال:

آیین روز جهانی شیر و لبنیات در کاتماندو، پایتخت این کشور در همان روز اول ژوئن برگزار می شود .

سومالی:

این آیین در کشور جهان سومی سومالی از 26 می آغاز شده و تا اول ژوئن ادامه می یابد./

تاکید مدیرعامل شرکت بر مصرف شیر و لبنیات

به گفته مدیر عامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه ، مهر تأیید سازمان ملل به اهمیت شیر، به معنای اجماع علمی جهانی در تایید و تأکید ضرورت مصرف آن است. وی همچنین اشاره کرد  نظرات پراکنده‌‌ای که جسته‌و‌گریخته در سطح جهانی و در ایران به مدد رسانه‌های ارتباط جمعی در مخالفت با مصرف شیر بیان می‌شود، بیشتر نظرات شخصی و فاقد وجاهت علمی بوده و از اجماع جهانی برخوردار نیست. از این‌رو رسانه‌ها باید مراقبت کنند تا خواسته یا ناخواسته مروج برداشت‌های غیرعلمی، غیرمستند و اثرگذار منفی بر فرهنگ عمومی نسبت به شیر و فرآورده‌های آن نباشند.

آقای مهندس مختاریان در این خصوص افزود : شیر از منظر دینی غذای بهشتی، از نظر علم تغذیه کامل‌ترین غذا و غذای بدون جایگزین، و از نگاه پزشکی واکسن و دارو است. چنین پدیده‌‌ای باید همواره در مراکز قانون‌گذاری، برنامه‌ریزی‌های کلان و کانون خانواده به اندازه کافی مورد توجه قرار گیرد. اختصاص دو روز در سال برای یادآوری، فرهنگ‌سازی و تذکر مصرف بهینه به دلیل همین اهمیت است.

خبرنامه درون سازمانیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز