چگونگی استفاده از سیلاژ ذرت در جیره

تولید سیلاژ ذرت مرغوب

روشهای تکنیکی برای افزایش بهره وری در تولید سیلاژ ذرت مرغوب

همانطور که میدانید ذرت علوفه‌ای یکی از نهاده‌‌های استراتژیک در مزارع دامداری و خصوصا گاو شیری است.

در تعین زمان برداشت بایستی دقت کافی داشت چرا که زمان چینش بر عملکرد کمی و کیفی سیلاژ ذرت مؤثر است. با افزایش سن گیاه، در زمان چین تغییر زیادی در خوش خوراکی و قابلیت هضم آن ایجاد می شود.

با استفاده از ارقام مناسب برای هر منطقه و تعیین زمان مناسب برداشت، می توان هم از لحاظ کمی و هم از نظر خصوصیات کیفی، خوش خوراکی و ارزش غذایی علوفه، حداکثر تولید و عملکرد را به‌دست آورد.

برداشت دیر هنگام ذرت موجب افزایش عملکرد کمی شده، در حالیکه با نزدیک شدن به پایان دوره رشد گیاه، کیفیت علـوفه آن کاهش می‌یابد.

متاسفانه شاهد هستیم با توجه به شرایط حاکم بر بازار علوفه ذرت و اهمیت بالای تناژ تولیدی در سودآوری صنعت تولید سیلاژ عموم کشاورزان تمایل به افزایش کمی تولید داشته و کمتر به کیفیت تولید علوفه توجه می نمایند.

درصورتیکه در خرید علوفه نه تنها تناژ بلکه آنالیز کیفیت علوفه تولیدی از نظر انرژی، فیبر و دیگر خصوصیات نیز در قیمت نهایی کاملا موثر است.

با توجه به تاثیر مستقیم کیفیت علوفه در میزان شیر و گوشت تولیدی در دامپروری‌ها، لازم است به تدریج کیفیت علوفه تولیدی نیز توسط کشاورزان و دامداران محترم مورد توجه بیشتر قرار گیرد.تولید سیلاژ ذرت مرغوب

3 توصیه مهم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان در خصوص سیلاژ ذرت

توصیه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان به کشاورزان عزیز استفاده از  بذر هیبرید ذرت علوفه‌ای است این بذر دارای کیفیت بالاتر و خصوصیات برتر همچون سازگاری با مناطق اقلیمی و تیپ خاکهای مختلف در کشور، پتانسیل بالای تولید، داشتن ساقه قوی و بلند مقاوم به ورس، کیفیت عالی از نظر انرژی و پروتئین و کاروتن و قابلیت هضم مناسب برای دام است.

توصیه دیگر این شرکت تعاونی استفاده از ماشین آلات مدرن بسته بندی علوفه است.. یکی از تکنیکهای مهم در تهیه سیلاژ، بسته‌بندی سریع علوفه برداشت شده و جلوگیری از تخمیر هوازی و هدر رفتن مواد غذایی موجود در سیلاژ تازه است.

مهمترین توصیه ما توجه دقیق به  مناسبترین زمان برداشت ذرت علوفه‌ای است تا بتوان به بالاترین عملکرد و بهترین کیفیت رسید . در ادامه روشهای مدیریت صحیح در تولید علوفه ذرت تشریح می گردد. به امید روزی که تمامی سیلاژ ذرت تولیدی در کشور نه فقط بر اساس تناژ که متناسب با آنالیز کیفی داد و ستد شود.

Best time
_

نکات مهم در

تعیین زمان برداشت ذرت

باید ردیف های داخلی (حداقل 15 تا 20 ردیف داخل مزرعه) مورد بررسی قرار گرفته تا نسبت به شرایط رسیدگی در محصول اطمینان حاصل شود.

 • رنگ گیاه
 • رسیدگی دانه
 • ارزیابی خط شیری دانه
 • ارزیابی درصد ماده خشک کل گیاه
 • درصد ماده خشک از طریق فشردن ذرت چاپر شده
 • درصد ماده خشک در هنگام برداشت
رنگ گیاه:

رنگ کل گیاه به طور معمول هنوز سبز خواهد بود (مگر اینکه از تنش رطوبتی یا یخ زدگی آسیب دیده باشد). پوشش بلال تغییر رنگ می‌دهد در حالیکه باقی گیاه هنوز سبز رنگ است.

رسیدگی دانه:

با نزدیک شدن بلوغ دانه ذرت ، گیاهان کربوهیدراتهای محلول در آب (قند) را از برگ ها و ساقه ها جمع می کنند تا نشاسته را در دانه جمع آوری نمایند. نشاسته ابتدا در قسمت بیرونی دانه (نزدیکترین به پوسته داخلی) جمع می شود. با پیشرفت رسیدن دانه، نشاسته از قسمت بیرونی به سمت داخل دانه شروع به پر شدن می نماید. خط شیری محل اتصال بین نشاسته سخت و آندوسپرم شیری و نرم است.

نظارت بر خط شیری دانه یک راهنمای مفید برای تعیین تقریبی شرایط رسیده شدن است. شایان ذکر است، درصد ماده خشک کل گیاه را نمی توان با استفاده از موقعیت خط شیری دانه به تنهایی تعیین کرد. زیرا تاریخ کاشت ، اقلیم و تفاوت بین ارقام مختلف موجب تغییر در مقدار ماده خشک گیاه با توجه به موقعیت خط شیری می شود. لذا موقعیت خط شیری دانه تنها راهنما برای برداشت محصول است.

البته استاندار اصلی و دقیق، تعیین میزان رطوبت کل گیاه برای ارزیابی میزان ماده خشک آن خواهد بود.

ارزیابی خط شیری دانه:

تعدادی بلال از نقاط مختلف داخل مزرعه را انتخاب نمایید. پوسته بلال ها را بکنید و انها را از نیمه نصف نمایید. نوک بلال را به سمت زمین گرفته و بررسی نمایید. برای ارزیابی خط شیری با استفاده از نوک قلم یا ناخن موقعیت خط شیری را مشخص کنید.

تولید سیلاژ ذرت مرغوب
ارزیابی درصد ماده خشک کل گیاه:

تعیین درصد ماه خشک گیاه بهترین روش برای اطمینان از زمان مناسب برداشت است. برای این منظور تعدادی از بوته ها را به صورت تصادفی از حداقل 15 تا 20 ردیف در داخل مزرعه انتخاب وبرداشت نمایید.

برای بررسی میزان رطوبت بوته ها از برگ خردکن باغی استفاده کنید. گیاهان خرد شده را به خوبی مخلوط نموده و دو یا سه مشت بزرگ از مواد خرد شده را برای تجزیه و تحلیل درصد ماده خشک به آزمایشگاه ارسال نمایید.

تولید سیلاژ ذرت مرغوب
درصد ماده خشک از طریق فشردن ذرت چاپر شده:

لازم به ذکر است این آزمون جایگزینی برای ارزیابی درصد ماده خشک ذرت چاپر شده از طریق روشهای آزمایشگاهی نیست. اما میتواند یک تخمین از درصد ماده خشک ایجاد نماید. برای این منظور، یک مشت بزرگ از ذرت چاپر شده را برای 1 تا 2 دقیقه در دستان خود بفشارید و به صورت گلوله در بیاورید. سپس دست خود را به سرعت باز کنید و گلوله ذرت را بررسی نمایید:

ماده خشک کمتر از 25 درصد: اگر شکل خود را حفظ کرد و شیرابه گیاهی از انگشتان سرازیر ‌شد. رطوبت زیاد است و برداشت را به تعویق بیندازید.

ماده خشک بین 25 تا 30 درصد: گلوله ذرت شکل خود را حفظ می کند، شیرابه گیاهی کمی جریان پیدا می کند، رطوبت روی دست حس می شود. برداشت محصول را به تاخیر بیاندازید، یا ذرت را به اندازه 15-20 میلی‌متر خرد نمایید.

ماده خشک بین 30 تا 40 درصد: گلوله ذرت به آرامی شکل خود را از دست می دهد و فرو می‌‌ریزد. دست ها فقط مرطوب شده و شیرابه گیاهی سرازیر نمیشود. برداشت را آغاز نمایید.

ماده خشک بیش از 40 درصد: گلوله ذرت خشک است و به سرعت خرد می شود و از هم می پاشد. انگشتان دست نیز در تماس با آن خشک است. برداشت دیر شده، سریعا برداشت نمایید و برای بهبود تراکم بسته بندی علوفه، بهتر است در اندازه 5-9 میلی‌متر خرد نمایید.

package
_

اهمیت بسته بندی

در سیلاژ ذرت

فیلم استرچ مورد استفاده در سیلاژ نوعی نایلون از جنس پلی اتیلن است که معمولا چند لایه بوده و به منظور جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید و افزایش طول عمر علوفه مورد استفاده قرار میگیرد

دربسیاری از کشورها استفاده از سیلوهای پلاستیکی متداول شده و در ایران هم  بسیاری از کشاورزان و دامداران به دلیل مزایای این نایلونها به ویژه در مقایسه با سیلوهای بونکری به استفاده از سیلوهای پلاستیکی گرایش پیدا کرده اند. ضخامت آنها 25 میکرون میباشد.

ویژگی های استرچ بسته بندی عوفه در سیلاژ ذرت:

 1. با تخلیه هوای درون آن ، امکان نگهداری سیلاژ تا 2 سال افزایش میابد
 2.  تازگی علوفه را حفظ مینماید
 3. سیلوی پلاستیکی به شرایط آب و هوایی حساس نیست و به راحتی قابل جابجایی است.
 4. هزینه ذخیره سازی خوراک با این روش کم است و در نتیجه هزینه های ناشی از احداث سیلوهای خندقی از بین میرود.
تولید سیلاژ ذرت مرغوب

روش های درمان قلیایی برای بهبود قابلیت هضم فیبر مواد سیلاژ ذرت……(ادامه مطلب)

بررسی عوامل تاثیر گذار بر کیفیت سیلاژ ذرت……(ادامه مطلب)

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز