روند کار در آزمایشگاه شیر   روند کار در آزمایشگاه شیر

روند کار در آزمایشگاه شیر:


شیر توسط مخزن وارد ایستگاه شیر میشود ،شخص نمونه بردار به بو ، رنگ و هرگونه اجسام خارجی در شیر دقت دارد و پس از 20 بار همزدن نمونه برداشته شده و وارد آزمایشگاه میشود.

بررسی ظاهری:

ابتدا ظاهر ، رنگ شیر و عدم وجود دلمه های چربی و یا لکه های صورتی ناشی از  لخته خون یا جیره نامناسب ،بررسی میشود.در صورت شک کردن به رنگ صورتی شیر می بایست علت آن بررسی شود که این امر بعضا ممکن است بر اثر وجود چغندر قند در جیره غذایی گاو باشد اما بایستی احتمال وجود خون در شیر مورد بررسی قرار بگیرد که برای این کار متخصص آزمایشگاه نمونه را در دستگاه سانتریفوژ 2-3 دقیقه گذاشته و پس از آن اگر لخته خون در ته ظرف نمونه ته نشین گردد نشان دهنده عیب شیر است و شیر برگشت خواهد شد.


پس از بررسی های ظاهری ،مرحله تست الکل آغاز میشود.

کارخانه های مختلف درجه های متفاوت استاندارد الکل دارند از جمله 72درصد و 68درصد .در واحد آزمایشگاه این شرکت استاندارد درجه الکل 72درصد میباشد.الکل 1-1 و 1-2 داریم .مثلا 2 سی سی الکل میریزیم و 2 سی سی شیر، اگر شیر سالم باشد لخته ای ایجاد نخواهد شد و اگر شیر بی کیفیت باشد لخته ایجاد میشود.

در الکل 1-2 ، 2 سی سی شیر و 4 سی سی الکل میریزیم در صورتی که شیر اصطلاحا نبرد نشان از کیفیت عالی شیر دارد.


پارامتر بعدی که بسیار مهم است دمای شیر میباشد .

دمای شیر باید 4 درجه سانتیگراد باشد البته تا زیر 10 قابل قبول است است به شرطی که تست الکل مشکلی نشان نداده باشد، شیر مورد تایید است. یکی از کارهایی که در ایستگاه شیر این شرکت انجام میشود پلیت کردن شیر و رساندن آن به دمای مطلوب میباشد.


معرفی آزمایشگاه شیر
معرفی آزمایشگاه شیر

روند کار در آزمایشگاه شیر: پارامتر بعدی ،تست آنتی بیوتیک است.

این تست بسیار مهم است و همانند تست الکل حتما میبایست برای بررسی کیفیت شیر قبل از تخلیه آن در مخازن سیلو انجام گیرد.  روند کار در آزمایشگاه شیر

در تست آنتی بیوتیک کیتهای مختلفی مورد استفاده قرار میگیرد چرا که وزنهای شیرهای دریافتی هم بعضا متفاوت هستند . این کیتها در دستگاه انکوباتور در دمای 38 درجه نگهداری میشوند.

نحوه ی گذاشتن کیت آنتی بیوتیک بدین صورت است که نمونه های شیر توسط پیپت مخصوص خودش گرفته و در چاهک کیت ریخته شده و کیتها درون انکوباتور که دمای 38 درجه را که شبیه دمای بدن انسان است تامین میکند ،گذاشته میشود.

پس از گذشت زمان حدود 3 دقیقه باکتری فعال شده و در 3 دقیقه بعد از کیت کاغذی که در چاهک میگذاریم خودش را بالا میکشد و دوخط نشانگر پدیدار میشود. اما  اگر در شیر آنتی بیوتیک افزوده شده باشد باکتری موجود در کیت از بین رفته و در کیت خط نشانگر پدیدار نمیشود.


روند کار در آزمایشگاه شیر :پارامتر بعدی پس از آزمایش آنتی، بررسی چربی و آب شیر است.

بررسی چربی و آب شیر آیتم مهم اقتصادی شیر دامداران محترم میباشد .با دستگاه آب سنج ، آب افزوده شده به شیر سنجش میشود که ضریب دقت دستگاه مورد استفاده در این شرکت  0.99 درصد میباشد که تا 1درصد را میتوان نادیده گرفت .

یکی از نکات مهم دستگاه آب سنج ، کالیبره کردن آن میباشد که قبل از شروع کار با دستگاه، حتما انجام میگردد. چراکه حساسیت دستگاه آب سنج به قدری بالاست که گاهی استارت مجدد ، نور آفتاب و یا حتی تکان خوردن جزئی آن میتواند دقت دستگاه را تغییر دهد.


متد دستگاه آب سنج ، اندازه گیری نقطه انجماد میباشد .

این دستگاه  هرگونه مواد افزودنی به شیر مثل وایتکس و یا جوش شیرین و یا نمک و … مشخص شده و دستگاه خطا میدهد. که درصورت آشکار شدن هرگونه تخطی، از تخلیه شیر جلوگیری بعمل آمده و شیر عودت داده میشود.

از دلايل كم شدن غيرعادي چربي شير میتوان به سرماي زياد،جريان هوا،ناراحت كردن و واردكردن استرس به گاو،تعويض ماشين شيردوش،تغيير نوع علوفه،دادن علوفه آبكي زيادبه گاو مثل سيلوي ذرت، دادن نمك زيادبه گاو ، اشاره کرد.


روند کار در آزمایشگاه شیر : پارامتر بعدی دستگاه اکو میلک میباشد .

کارشناس آزمایشگاه ابتدا چندین بار نمونه شیر را هم زده تا همگن شود و سپس در دستگاه اکومیلیک گذاشته و موارد زیر سنجش میشود :

 1. چربی شیر…………………………………Fat
 2. دانسیته شیر………………………….Density
 3. ماده خشک ……………………… Total solid
 4. لاکتوز ………………………………….Lactose
 5. نمک شیر………………………………….Salts
 6. پروتئین …………………………………Protein
 7. ماده جامد بدون چربی…………………….SNF
 8. مقدار آب ………………………..Added Water
 9. دما……………………………….Temp sample
 10. نقطه انجماد………………………Freeze point

پارامتر بعدی ، دانسیته شیر است که علاوه بر دستگاه اکو میلیک ، از دستگاه دانسیتیمتر هم میتوان استفاده کرد.

دانسیته همان چگالی یعنی نسبت جرم به حجم شیر است که محاسبه میشود. اگر شیری حاوی ماده افزودنی و یا آب باشد دانسیته کمتر دارند و شیرهای با کیفیت بالا دانسیته بیشتری دارند.


پارامتر بعدی در روند کار در آزمایشگاه بررسی بار میکروبی شیر است که توسط آزمایش ردوکتاز بررسی میشود.

ظروف نمونه گیری و سرنگ های مورد استفاده در این آزمایش همگی استریل بوده و نمونه ها در ساعات مختلف بررسی میگردند و حداقل 7 الی 8 ساعت زمان میبرد. البته کارخانه های صنایع لبنی که این شرکت به آنها ارسال شیر دارد،همچنین مجدد بار میکروبی را اعلام میکنند.


روند کار در آزمایشگاه شیر : پارامتر بعدی تست جوش میباشد.

در این آزمون، مقداری از شیر در یک لوله آزمایش جوشانده میشود و لخته شدن و یا عدم لخته شدن آن مورد بررسی قرار می گیرد.

اگر شیر لخته شود، نشان دهنده نامناسب بود کیفیت شیر است. در این صورت این شیر نمیتواند فرآیند تولید را تحمل کند. در واقع لخته شدن شیر بر اثر جوشاندن، نشان دهنده اسیدیته بالای شیر میباشد. البته این نکته قابل توجه است که با آزمون جوش شیر، غلظت لاکتیک اسید زیر 2درصد را نمی توان تشخیص داد. به همین دلیل آزمون جوش شیر یک روش دقیق برای اندازه گیری اسیدیته شیر نیست. به  به هرحال اگر نمونه شیری در این آزمون لخته شود برای ورود به خط تولید شیر مناسب نخواهد بود.برای اطمینان کامل از PH شیر در آزمایشگاه این شرکت، تست اسید انجام میشود.


روند کار در آزمایشگاه شیر : پارامتر بعدی تست اسید است

که اسیدیته شیر باید بین 13.8 تا 15 باشد . برای تایید ورود شیر به خط تولید شیر استریلیزه بررسی pH شیر بسیار مهم است.


پس از انجام تمام آزمایشات فوق الذکر در صورت تایید شدن کلیه آزمایشات ، شیر وارد سیلوی مخزن دریافتی شده و پلیت میشوند و به دمای صفر درجه میرسد و وارد مخزنهای ذخیره ی 15 تنی شیر میشود. از طریق این مخازن، شیر توسط تریلی مخصوص حمل شیر بارگیری میشود. البته مجددا از سیلوهای مخازن و همچنین ماشین تریلی بارگیری شده، نمونه گیری انجام میشود و تست الکل و اسید و بررس دمای زیر4 درجه سانتیگراد و … انجام میشود. دقیقا همان مراحل تست را که برای دریافت شیر وجود داشت قبل از ارسال شیر  هم انجام میشود  روند کار در آزمایشگاه شیر

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز