راهکارهای رسیدن به رونق اقتصادی در صنعت گاو شیری

راهکارهای رسیدن به رونق اقتصادی در صنعت گاو شیری ایران

 

خبرنگار روزنامه اصفهان امروز ، خانم کاویانی، طی مصاحبه ای با مدیرعامل شرکت آقای مهندس مختاریان مورخ 22 اردیبهشت ماه 1400 درخصوص چالش های موجود در صنعت گاو شیری به بحث و گفتگو پرداختند.

آقای مهندس مختاریان گفتند: امروزه چالش های حوزه تولید شیر وگوشت بسیار زیاد است و ضرورت دارد مسئولان برای بهبود اوضاع حمایت های چند جانبه ای را در دستور کار قرار دهند.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه با بیان این مطلب گفت: بحران اقتصادی بر بدنه صنعت گاوشیری که یکی از مهمترین صنایع کشور پس از صنعت نفت به حساب می آید آسیب های زیادی وارد کرده است.

به گفته علی مختاریان بهای تمام شده شیر و گوشت بیش از مبلغی است که ستاد تنظیم بازار اعلام کرده و این در حالی است که درصد زیادی از نهاده های دامی باید از بازار آزاد خریداری شود و این موضوع برای تولیدکننده به صرفه نیست .

رونق اقتصادی در صنعت گاو شیری
رونق اقتصادی در صنعت گاو شیری

حمایت از تولید کنندگان

مختاریان ادامه داد: بسیاری از تولیدکنندگان به دلیل فشار اقتصادی این صنعت را رها کرده اند. او تصریح کرد: بخشی از نهاده های دامی به صورت یارانه ای تامین میشود اما نیاز بیش از این میزان است و ناگزیر باید از بازار آزاد خرید داشته باشند که این موضوع توجیه اقتصادی ندارد.

وی افزود: وزارت جهاد کشاورزی دستور داده تا هیچ افزایش قیمتی را در خصوص شیر و گوشت نداشته باشیم تولیدکنندگان هم پیشنهاد می دهند تامین نهاده ها از کانال دولتی انجام شود.

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان عنوان کرد: این شرکت، بیش از 37 سال سابقه در صنعت کشاورزی و دامپروری دارد و در حال حاضر 4هزار و 500 نفر سهام دار و با بیش از هزار و 500 واحد دامداری در حال فعالیت دارد.

مختاریان با بیان اینکه این شرکت حدود 30 نفر پرسنل دارد ادامه داد:سال گذشته 200 واحد دامداری به شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان تفویض شدند که بتوانند از خدمات این شرکت استفاده کنند.

حوزه فعالیت شرکت

او در تشریح حوزه ی فعالیت شرکت گفت: فعالیتی که شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان دارد در حوزه ارائه خدمات فنی،تولید کنسانتره،خوراک دام،تامین نهاده های دامی و افزودنی های مورد نیاز گاوهای شیری و پرواری است که در قالب 7 فرمولاسیون ارائه میگردد.

مختاریان یکی از اهداف شرکت را بهره گیری از دانش و تجربه سایر کارشناسان دانست و اذعان کرد: در قالب واحد فنی،سمینار و کلاس های آموزشی را برای اعضا شرکت تعاونی در حوزه مدیریتی، اقتصادی، اصلاح نژاد و دیگر آیتم ها در نظر گرفته ایم که خروجی آن در واقع باعث افزایش بهره وری، راندمان وکاهش هزینه های دامداران می شود.

او تاکید کرد: در سال 97و98حدود 20 کلاس وورکشاپ آموزشی داشته ایم اما در شرایط کرونایی به دلیل تعداد زیاد اعضا و استقبال زیادی که از کلاس ها می شد و طبق دستور مراجع از برگزاری هرگونه کلاس و جلسات منع شدیم و ناگزیر آموزش ها را به سمت شبکه های ارتباطی ورسانه اینترنتی وب سایت شرکت هدایت کرده ایم.

اهمیت صنعت دامپروری

مدیرعامل شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان جز استان های برتر تولید شیر در کشور محسوب میشود گفت: در حال حاضر کارشناسان کشورهای توسعه یافته در بازدید از صنعت گاو شیری اصفهان اذعان می کنند که تمام فرایند به کار رفته هم تراز استانداردهای جهانی است.

او در ادامه خاطر نشان کرد:این صنعت جز مشاغل گروه یک به حساب می آید که حتی در شرایط قرنطینه کرونایی نیز باید خدمات ارائه کند و این موضوع اهمیت توجه به این صنعت را نشان می دهد.

مختاریان با اشاره به میزان تولید این شرکت ،توضیح داد:در سال های گذشته روزانه 3 تن جذب شیر داشتیم که سال گذشته این رقم به 120 تن در روز رسید و امروز به دلیل رعایت شرایط بازار رقابت 70 تن جذب شیر به صورت روزانه داریم. کیفیت جز اولویت های ما است و در این راستا در سال های 98 و 99 موفق شدیم خط سوم تولید خوراک را راه اندازی کنیم که به تولید ماهانه 2هزار تن خوراک دام منجر شد.

او تاکید کرد: این خط نیز جوابگو نیاز دامداران نیست و ما را بر آن داشته تا از جهاد کشاورزی درخواست یک زمین در مناطق صنعتی شرق داشته باشیم تا در این منطقه سطح انبارش و کارخانه تولیدی را ارتقا دهیم.

تکنو کشاورزی

مختاریان باتاکید بر استفاده از فناوری های نوین، به عنوان راه کار مقابله با شرایط بحرانی آب در کشور،اذعان کرد:با توجه به بحران خشکسالی که با آن روبرو هستیم ضرورت دارد به سمت تکنوکشاورزی قدم برداریم تا حداقل مصرف آب و استفاده از آفت کش ها و کمترین میزان تبخیر آب را شاهد باشیم.

او افزود: لازم است در سطوح مدیریتی با جدیت بیشتری به این مهم پرداخت. ایشان با توجه به ضرورت تامین یونجه به عنوان جزءلاینفک جیره غذایی دام که اخیرا در تامین آن مشکلات زیادی بوده و با قیمتهای گزاف در اختیار دامداران قرار گرفته است، خاطرنشان کردند رایزنی های لازم با اتحادیه استان نسبت به واردات یونجه خشک دهیدراته بااستفاده از ارزدولتی را انجام داده ایم.

 

مختاریان در پایان اظهار داشت:برای نخستین بار توسط تعاونی30 هزار راس دام، پلاک گذاری و هویت گذاری شده و با کد ملی11رقمی شناسه دار کرده ایم . از دیگر فعالیت های اثربخش می توان به سامانه بازارگاه و رهتاب در راستای هدفمندسازی یارانه ها اشاره کرد که خدمات را به بهترین شکل ممکن به تولیدکنندگان عرضه می کند./

خبرنامه درون سازمانیمصاحبهمقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز