ریسک گاوهای دوره انتقال

ریسک گاوهای دوره انتقال

تحلیل ریسک گاو های دوره انتقال در اختلال سیستم ایمنی

بطور ویژه پاسخ ایمنی برای عملکرد بهتر در گاو شیری حیاتی است و گاوهای دوره انتقال بیشترین ریسک اختلال در سیستم ایمنی را دارند.

مواد مغذی نقش حیاتی در سلامت گاو ایفا میکند و تامین مواد معدنی جیره ها باید در جهت افزایش ایمنی گاو به صورت بهینه فرموله شوند تا حداکثر عملکرد شکمبه را به همراه داشته باشد. تغذیه و بینه سازی سطح ایمنی در گاو خشک حیاتی بوده و توجه به مواد مغذی مرتبط با سدهای دفاعی بدن مانند مواد مغذی بهبود دهنده ترکیبات کراتینه در جهت ایجاد سد دفاعی در سیستم پستانی، سم و تقویت و تحریک پرزهای دستگاه گوارش جهت بازسازی و شروع دوباره ضروری است.

تنش اکسیداتیو عامل منفی بر سیستم ایمنی

تنش اکسیداتیو اغلب به عنوان عامل منفی بر سیستم ایمنی مورد بحث قرار گرفته است.

 

آنتی اکسیدان مهم بنام سلنیوم:

مطالعات نشان میدهد که سلنیوم (Se)  یک آنتی اکسیدان مهم در کنار ویتامین E است که اثر چشم گیری بر کاهش تنش اکسیداتیو دارد. آنزیم های حاوی Se مانند گلوتانیون پراکسید از ترکیباتی را که تنش اکسیداتیو را افزایش میدهد از بین میبرند و پاک میکنند.

همچنین سلنیوم موجب صرفه جویی در مصرف ویتامین E در بدن میشود. سطوح آنزیمهای حاوی سلنیوم شناخته شده است جهت کاهش دوره خشکی طولانی در گاوها ، اما این سطوح در گاوهای تازه زا افزایش می یابد.

اثر کمبود سلنیوم به اثر عملکرد ضعیف سیستم ایمنی در بدن شباعت دارد. تامین کافی نیاز سلنیوم تاثیر مثبتی بر توانایی دام در مقابل عفونت ها و شاخص های باروری دارد.

بهبود وضعیت سلنیوم در گاوها جهت پشتیبانی سیستم ایمنی بسیار ضروری است. اثبات شده است که منابع آلی مواد معدنی زیست فراهمی بالاتری نسبت به منبع معدنی آنها دارند.

استرس فیزیولوژی دوره انتقال

جذب بالاتر این منابع در بدن نسبت به منابع معدنی موجب ایجاد یک منبع ذخیره مفید در بدن می شود که در هنگام استرس فیزیولوژی مانند دوره انتقال از بافت مورد نظر آزاد میشوند.

اثر مثبت سلنیوم آلی در مقایسه با سایر منابع آلی مانند روی،مس ، چشمگیر بوده است.

کمبود روی: در زمان ایجاد عفونت، کمبود روی بصورت قابل توجهی افزایش میابد.روی جهت پایداری و مقاومت اولین سد دفاعی (پوست) در مقابل عوامل عفونی ، بسیار حیاتی است و سلولهای درگیر با عفونت نیز جهت پاسخ ثانویه (پاسخ اختصاصی) می شود.

کمبود مس:  کمبود مس نیز موجب سرکوبی سیستم ایمنی میشود.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز