زبان آبی بیماری مشترک گاو گوسفند

زبان آبی بیماری مشترک در گاو و گوسفند ، بیشتر در اواخر تابستان و پاییز شیوع دارد

زبان آبی یک بیماری ویروسی است که گوسفند، گاو، گوزن، بز و شتر (شتر، لاما، آلپاکا، گواناکو و ویکونا) را درگیر می کند. اگرچه گوسفندان به شدت تحت تاثیر قرار می گیرند، گاو مخزن اصلی ویروس در پستانداران است و در اپیدمیولوژی این بیماری بسیار مهم است.

زبان آبی یک بیماری قابل اطلاع در کشور است و موارد مشکوک باید فوراً به مدیر بخش دامپزشکی در اداره بهداشت حیوانات محلی گزارش شود.

بسیاری از گونه های مختلف (سروتیپ) زبان آبی وجود دارد که هر کدام یک عدد (در حال حاضر حداکثر 27) دارند. حیواناتی که پس از عفونت با یک سروتیپ بهبود می یابند، نسبت به آن سویه مصون خواهند بود اما در برابر سایرین مصون نیستند.

این ویروس از طریق گاز گرفتن پشه های جنس Culicoides و به طور معمول از تماس مستقیم با حیوانات آلوده منتقل نمی شود.

اوج جمعیت موش در اواخر تابستان و پاییز در کشور رخ می دهد و بنابراین این زمانی است که زبان آبی بیشتر دیده می شود.

میگ ها را می توان مسافت های بسیار زیادی را روی باد برد (بیش از 200 کیلومتر) و این اولین راه معرفی سروتیپ های زبان آبی به مناطق جدید بوده است.

 

از لحاظ تاریخی:

زبان آبی محدود به مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری (آفریقای مرکزی، آسیای جنوب شرقی) بوده است. اما تغییرات آب و هوایی و الگوهای تجاری شاهد شیوع فزاینده‌ای در مناطق معتدل (از جمله شمال اروپا) در سال‌های اخیر با شیوع تا 9 سروتیپ مختلف بوده است. اروپا در 10 سال گذشته مهم ترین آن شیوع BTV-8 در شمال اروپا در سال های 2006-2008 بود.

زبان آبی (از هر نوع سروتیپ) در حال حاضر در بریتانیا وجود ندارد، اما خطر قابل توجهی وجود دارد که مجدداً با میگ هایی که از اروپای قاره ای بر فراز کانال انگلیسی دمیده می شوند در طول شیوع بیماری های اروپایی دوباره معرفی شود. به طور خاص، گردش فعلی BTV-8 در جنوب فرانسه (از پاییز 2017) یک خطر بزرگ برای بریتانیا است.

Bluetongue virus in sheep

شکل 1: مورد بالینی اولیه BTV که ظاهر افسرده را نشان می دهد.

Bluetongue virus in sheep

شکل 2: تورم صورت و گوش‌ها وجود دارد و گوسفند اغلب سفت به نظر می‌رسد و تمایلی به حرکت ندارند.

Bluetongue virus in sheep

شکل 3: ادم صورت و ترشحات بینی و تخلیه گوسفند آلوده به BTV.

Bluetongue virus in sheep

شکل 4: ضایعه معمولی پا که در گوسفند آلوده به BTV یافت می‌شود که شامل کرونیت و التهاب کل ناحیه پنجه می‌شود اما تاول ایجاد نمی‌کند.

Bluetongue virus in cattle

شکل 5: گاوهای مبتلا تب دار هستند (تا 40.0 درجه سانتی گراد) و به دلیل تورم نوار کرونر در بالای سم ها سفت به نظر می رسند.

Bluetongue virus in cattle

شکل 6: ترشحات سروز تا مخاطی بینی وجود دارد

اهمیت اقتصادی

عفونت ویروس زبان آبی تأثیر زیادی بر تولید گوسفند در بسیاری از کشورهای قاره آفریقا و جاهای دیگر دارد. تلفات عمدتاً ناشی از مرگ و میر، کاهش تولید در طول دوره نقاهت طولانی از جمله رشد ضعیف پشم، و کاهش عملکرد تولید مثلی از جمله ناباروری موقت قوچ است. نرخ مرگ و میر می تواند بالا باشد، با میانگین 5٪ در شیوع BTV-8 در سال 2006 در هلند، اگرچه در برخی از گله ها این میزان بیش از 70٪ بود.

علایم بالینی

زبان آبی با تغییر در غشاهای مخاطی دهان و بینی و نوار کرونری پا مشخص می شود. علائم بالینی معمولاً در گوسفند شدیدتر است اما گاو می تواند علائم بیماری را نشان دهد. در مواردی که تعداد زیادی گوسفند یا گاو دارای لنگش، دمای بالای مقعدی، ترشح بزاق، اشک ریزش و ترشحات چشمی و بینی هستند، دامدار باید با جراح دامپزشک تماس بگیرد.

گوسفند

علائم بالینی زبان آبی، که بسته به سویه ویروسی و نژاد گوسفند متفاوت است، پس از یک دوره کمون 4 تا 12 روزه است. معمولاً تنها درصد کمی از گوسفندها علائم بالینی را نشان می دهند، با این حال مرگ و میر در برخی از گله ها می تواند تا 70٪ باشد. در گله هایی که به طور گسترده مدیریت می شوند، مرگ های ناگهانی غیرقابل توضیح ممکن است اولین شواهد بیماری باشد. حیواناتی که از این بیماری جان سالم به در می برند، با کاهش تولید گوشت و پشم، وضعیت خود را از دست می دهند.

گوسفندان مبتلا تب دارند (تا 42.0 درجه سانتیگراد) و سفت به نظر می رسند و تمایلی به حرکت ندارند. آنها اغلب یک حالت قوس دار در پشت با گردن کشیده و سر پایین نگه داشته می شوند. تورم صورت و گوش ها و همچنین ادم ریوی وجود دارد که ممکن است باعث مشکلات تنفسی شود.

فرسایش ممکن است روی لب ظاهر شود و به زخم تبدیل شود. اغلب ترشح بزاق زیاد و ترشحات سروز تا مخاطی بینی وجود دارد. ممکن است نوار کرونر و اطراف پوزه و دهان قرمز شود.

علت نامگذاری بیماری:

زبان ممکن است متورم شود و کمبود اکسیژن ممکن است باعث شود زبان و غشاهای مخاطی آبی به نظر برسند (از این رو نام این بیماری است). اگرچه همیشه این اتفاق نمی افتد.

زبان آبی همچنین می تواند باعث سقط گوسفندان باردار شود و عفونت در طول فصل تولید مثل ممکن است منجر به درصد زیادی از تلفات اولیه جنینی شود و گوسفندان در فواصل نامنظم به فحلی بازگردند.

ناهنجاری های جنینی مشابه آنهایی که با ویروس اشمالنبرگ “Schmallenberg ” مشاهده می شود نیز گاهی اوقات می تواند رخ دهد.

نکات کلیدی

 1. دمای بالای مقعدی
 2. ترشحات چشم و بینی
 3. آبریزش در اثر زخم در دهان
 4. تورم دهان، سر و گردن.
 5. لنگش همراه با التهاب در محل اتصال پوست و نوار کرونر
 6. دشواری در تنفس
 7. سقط جنین

تشخیص افتراقی شامل بیماری پا و دهان است. Orf ممکن است باعث ایجاد زخم در غشاهای مخاطی شود، اما معمولاً علت تب بالا یا مرگ و میر نیست. بیماری کلستریدیایی ممکن است باعث مرگ ناگهانی و تب/ادم شود، اما این امر معمولاً به صورت پراکنده و در گوسفندان واکسینه نشده است.

زبان آبی بیماری مشترک گاو گوسفند

شکل 7: اشکی وجود دارد اما ضایعات چشمی واضحی وجود ندارد.

زبان آبی بیماری مشترک گاو گوسفند

شکل 8: ادم (تورم) صورت وجود دارد

زبان آبی بیماری مشترک گاو گوسفند

شکل 9: فرسایش وسیع پستانک ممکن است در برخی از گاوها ایجاد شود.

گاو

گاوهای مبتلا تب دار هستند (تا 40.0 درجه سانتیگراد) و به دلیل تورم نوار کرونر در بالای سم ها (بند کرونری) سفت به نظر می رسند و بسیار تمایلی به حرکت ندارند. ترشحات سروز تا مخاط چرکی بینی و فرسایش در پوزه همراه با کنده شدن مخاط وجود دارد. اشکی وجود دارد اما ضایعات چشمی واضحی وجود ندارد. میزان تلفات معمولاً در گاو بسیار کمتر از گوسفند است.

نکات مهم

 1. تب تا (40.0 درجه سانتیگراد)
 2. ترشحات بینی
 3. تورم سر و گردن
 4. ورم ملتحمه (آبریزش چشم)
 5. تورم و زخم در دهان
 6. پستان متورم
 7. ترشح بزاق از دهان
 8. سقط جنین

بار دیگر، مهم ترین تشخیص افتراقی، بیماری تب برفکی است که در آن ترشح بزاق فراوان، لنگش و دمای بالای مقعدی وجود دارد که به سرعت گسترش می یابد و همه گاوهای موجود در محل را تحت تاثیر قرار می دهد. سایر تشخیص های افتراقی عبارتند از رینوتراکیت عفونی گاوی (گروهی یا گله ای) و تب کاتارال بدخیم در گاوهای فردی.

تشخیص و درمان

تشخیص بر اساس علائم بالینی، تشخیص ویروس از طریق PCR و/یا تبدیل سرمی به ویروس زبان آبی است. درمان محدود به درمان آنتی بیوتیکی برای کنترل عفونت های باکتریایی ثانویه است.

کنترل و پیشگیری

کنترل زبان آبی به دلیل تعداد زیاد میزبان های بالقوه و سروتیپ های ویروس بسیار دشوار است. در حالی که هدف کنترل دور نگه داشتن حیوانات حساس از ناقل است، این همیشه عملی نیست. کنترل میگ ها را می توان با حشره کش های ریخته شده انجام داد، اما این کار گران است و به خلاصی کامل از میگ نمی رسد. محدودیت‌های حرکتی بر روی حیوانات آسیب‌دیده ممکن است به کاهش انتشار به مناطق عاری از بیماری کمک کند، اما با توجه به اینکه تا چه حد میگ‌ها می‌توانند حرکت کنند، محدود کردن حرکات حیوانات کاربرد محدودی در شیوع دارد.

پیشگیری اصلی برای BTV واکسیناسیون است. واکسن های BTV-8 موجود در بریتانیا، واکسن های کشته شده هستند. درک این نکته مهم است که در اینجا هیچ حفاظت متقاطع بین سروتیپ ها وجود ندارد. واکسیناسیون علیه BTV-8 در برابر سایر سروتیپ های BTV محافظت نمی کند.

واکسن‌ها همچنین در مورد گاوهایی که به دو دوز واکسن (و حداقل 6 هفته از اولین واکسیناسیون) نیاز دارند، بلافاصله عمل نمی‌کنند. واردات واکسن‌های بدون مجوز توصیه نمی‌شود، زیرا به دلیل استفاده از واکسن‌های ویروس زنده که به‌طور غیرقانونی از آفریقای جنوبی به اروپای شمالی وارد شده‌اند، شیوع بیماری‌های متعددی رخ داده است، اینها نیز ممکن است سروتیپ درستی نباشند.

چالش زمان واکسیناسیون

در بسیاری از کشورها، زمان واکسیناسیون به عوامل محلی، به ویژه وقوع دوره‌های چالشی پرخطر از میگ‌های آلوده بستگی دارد. تلاش‌های واکسیناسیون در مقیاس بزرگ در کنترل شیوع BTV-8 در سال‌های 2006-2008 مهم بود، با این حال ویروس احتمالاً در سطوح پایین (در نشخوارکنندگان اهلی و وحشی) به گردش در آمد و در سال‌های 2016-2017 دوباره ظهور کرد، زمانی که تعداد زیادی از حیوانات نابالغ ظاهر شدند. دوباره در گله ها و گله های اروپایی حضور داشتند.

مطالعات اخیر نشان داده است که تلاش برای واکسینه کردن بیش از 95 درصد از همه حیوانات حساس به مدت بیش از 5 سال برای از بین بردن کامل ویروس در شمال اروپا ضروری است. زبان آبی بیماری مشترک گاو گوسفند

از آنجایی که امکان دستیابی به این امر بعید است، نظارت بر وضعیت فعلی بیماری و انتخاب واکسیناسیون قبل از دوره های پرخطر تنها راه حل عملی برای جلوگیری از BTV در حال حاضر است.

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز