زمینه سازی بهبود آتیه راندمان  گاوهای آبستن و خشک با 5 استراتژی پیشنهادی

توجه به فقر غذایی گاوهای آبستن:

توجه به فقر غذایی گاوهای آبستن: گاوهای خشک و بخصوص تلیسه های آبستنی که در 7 تا 8 ماهه بارداری رو به سنگینی میروند، از نظر تغذیه ایی خیلی دچار فقر غذایی میشوند که این مساله استارت بسیار بدی است بابت شروع یک دوره شیر دهی. این دام ها خصوصا تلیسه ها پس از زایمان ، دچار بیماری های متابولیکی و گاها جفت ماندگی خواهند شد . همچنین از همه بدتر در این دامها شاهد  از دست دادن اسکور و لاغر شدن و بدفحل آمدن و مشکلات تولید مثلی و آبستنی آینده ، بروز ضررهای مالی هنگفت در آتی خواهید بود.

توجه خاص به دامداریهای سنتی:

توجه خاص به دامداریهای سنتی: از آنجایی که در دامداری های صنعتی بزرگ حضور کارشناسان متخصص مستقل نقش مهمی در رعایت موضوعات مذکور دارد، هدف ما در این مقاله تذکر و توصیه اکید  به رعایت استراتژی های کاربردی ذکر شده ، در دامداری های سنتی ، نیمه صنعتی و کوچک است که سهم بسیاری از تولید شیر کشور را دارا هستند

توجه خاص به محل نگهداری:

توصیه میشود در صورتی که بهاربند خاصی برای نگهداری دامهای آبستن بدلیل کوچک بودن فضای گاوداری، وجود ندارد ، این نوع دامها را 10- 20  روز زودتر از زمان زایش نزد دامهای شیری بیاورید. همچنین میتوانید 1 ماه قبل از زایش آنها را نزد دامهای کم تولید برده  ویا 10-15 روز مانده به زایش دامهای آبستن را نزد دامهای تازه زا ببرید .اینکار به عادت کردن شکمبه آنها کمک شایانی میکند . زیرا هرچه دام به زمان زایمان نزدیکتر میشود کم خوراک تر میشود زیرا حجم جنین افزایش  یافته است.

شرایط تغییر جیره:

از تغییر شدید جیره غذایی اجتناب گردد. به خصوص از افزودن ناگهانی مواد غذایی که خوش خوراک نیستند از قبیل (پودر خون٬ چربی) جلوگیری شود. دوره انتقال زمان خوبی جهت تغذیه دام با علوفه خراب یا کپک زده نیست. از غذای کاملاً مخلوط جهت تغذیه گاوهای نزدیک زایش استفاده گردد تا قابل جداسازی و و انتخاب گاو نباشد. بدین وسیله از مصرف نشاسته و کنسانتره بیش از حد جلوگیری خواهد شد و حتی مواد غذایی غیر خوش خوراک را به این روش می‌توان به گاو خوراند.

پرهیز از بروز تنش :

از جابه جایی بیش از حد پیشگیری کنید. محیط‌های جدید و گروه جدید گاو ایجاد تنش می‌کند. داشتن گروه‌های متعدد لزوماً یک حسن نیست. به ویژه از جابه‌جایی گاو وتلیسه قبل از زایش باید اجتناب شود. گاو و تلیسه را در صورت امکان جدا از هم نگهدارید. با این که حساسیت تلیسه نسبت به گاو در برابر مشکلات کم‌تر است ولی اگر در محل غذا و آخور قادر به رقابت با گاو نباشد با جداسازی آنها این مسئله ایجاد مشکل نخواهد کرد.

بیماری تاثیرگذار بر تولیدمثل گاوهای شیری

فاز اول خشکی

استراتژیهای پیشنهادی جیره گاوهای خشگ ( در فاز اول خشکی ) در ذیل عنوان شده است :
 1.  ۳ ۱۲ درصد پروتئین خام
 2.  ۸۰ – ۶۰ گرم کلسیم
 3.  ۴۰ – ۳۰ گرم فسفر
 4.  مصرف نمک به یک اونس محدود گردد.
 5.  تغذیه ویتامین و مواد معدنی کمیاب حتماً در جیره گنجانده شود .
 6.  ۳/۱ ماده خشگ جیره را از سیلاژ تأمین شود .
 7.  موازنه کلسیم به فسفر
بیماری تاثیرگذار بر تولیدمثل گاوهای شیری

فاز دوم خشکی

استراتژیها ی مدیریتی پیشنهادی در طی دوره دوم خشکی :

 1. افزایش کنسانتره به ۸ – ۵ پوند ماده خشک
 2. افزایش پروتئین خام به ۱۶ – ۱۵ در صد ، به شرط استفاده از منابع پروتئین غیر قابل تجزیه درشکمبه
 3. تغذیه ۱۰ – ۶ پوند علوفه خشگ بلند در روز
 4. ازدادن نمک خودداری شود
 5. دادن هر گونه بافر را حذف کنید .
 6. نمکهای انیونی را برای جلوگیری از کلسیم پایین خون اضافه نمایید .
 7. نیاسین را به میزان ۶ گرم در روز اضافه کنید .

بالانس جیره از نظر انرژی و پروتئین :

میزان ماده خشگ جیره نباید از ۲ درصد وزن بدن تجاوز کند .
از حدود ۸ ماهگی آبستن به بعد روزانه ۱ کیلو گرم کنسانتره در نظر گرفته می شود و تا ۵ کیلو گرم در زمان زایمان اضافه می شود .

فاز دوم ، به دوره دوم خشکی بر می گردد که ۲۱ روز قبل از زایمان را در بر می گیرد .

برای سازش محیط شکمبه و جلو گیری از اختلالات متابولیکی در دوره شیر دهی ، این دوره حساسی است افزایش سطح کنسانتره میکروبهای شکمبه رابه نوعی تغییر می دهد که می توانند جیره های با انرژی بالا را تخمیر نمایند و پاپیلهای شکمبه را تحریک به طویل شدن می کنند و سطح پاپیلها افزایش می یابد . در طی این دوره ، مصرف ماده خشک شروع به افت می نماید در هنگام زایش ، مصرف ماده خشگ ممکن است ۳۰ – ۱۵ درصد زیر مصرف ماده خشگ در فاز اول باشد . گوساله متولد نشده ، سریع رشدمی کند و نیاز به مواد مغذی بیشتری دارد . کاهش وزن بدن شروع شده و به علت تجزیه چربی خطر ابتلاء به کتوزیس افزایش می یابد . ممکن است ابتلاء به کبد چرب و افزایش سطح اسید های چرب غیر استریفیه اتفاق افتد .

بیماری تاثیرگذار بر تولیدمثل گاوهای شیری

راه کارهای لازم جهت کاهش وقوع بیماریهای قبل از زایمان درگاوهای شیری:

 1. سازگارکردن شکمبه به جیره های شیردهی
 2. حذف کمبود کلسیم
 3. تعدیل ایمنی زایی جهت تقویت سیستم ایمنی هنگام زایمان
 4. استفاده ازنمکهای آنیونی برای تصحیح اختلاف کاتیونی – آنیونی وافزایش اسیدیته خون
 5. شناخت هورمونهای سرکوب کننده ایمنی زایی قبل اززایمان
 6. تزریق آنتاگونیست های استروژنی و گلوکو کورتیکوئیدی پس از تولد گوساله

 

اگر به گاو تازه زایمان کرده ناگهان جیره پرانرژی داده شود در معرض خطر شیوع اسیدوز قرار می گیرد.

باکتریهای تولید کننده لاکتات سریع به جیره های پرنشاسته تر پاسخ داده و مقادیرزیادی لاکتات تولید می کنند. اما جمعیت باکتریهای تبدیل کننده لاکتات به تغییرجیره به آهستگی پاسخ می دهند. اسیدیته لاکتات 10 برابرقوی تر بوده و pH شکمبه را به نقطه ای می رساند که پروتوزوآ و بسیاری ازباکتری ها غیرفعال می شوند اسیدلاکتیک به مویرگهای بسیارریز درحال رشد سم رفته وباعث لنگش بالینی می شود.
اگر مقداراسیدهای آلی جذب شده درخون ازتوانایی کبد و سایر بافتها برای متابولیزه کردن آنها بیشتر باشد اسیدوز متابولیکی  پس از اسیدوز شکمبه رخ خواهد داد.

بهبود آتیه راندمان گاوهای آبستن خشک

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز