سخت زایی و راهکارهای حمایتی در زایمان گاو شیری

راهکارهای حمایتی در سخت زایی و زایمان گاو شیری شامل اقدامات لازم و اولیه ای است که باید در زمان زایمان تلیسه یا گاو شیری و گوساله تازه به دنیا آمده انجام دهید.

مهمترین نشانه برای گاوهایی که بیماری سخت زایی دارند این است که در 24 ساعت قبل از بروز علائم زایمان به شدت تغذیه آنها کاهش می یابد که احتمالا دلیل آن وزن زیاد جنین می باشد که باعث می شود شکمبه گاو فضایی برای خوردن نداشته باشد.

راهکارهای حمایتی در زایمان گاو شیری

6 نکته مهم در سخت زایی

_
 1. از آنجایکه ایستاده بودن گاو باعث راحتی زایمان خواهد شد در صورت نشستن گاو پیشنهاد میشود با وارد کردن شوک به آنها باعث ایستادن آنها شوید.
 2. قبل از شروع زایمان تزریقات مهم را انجام دهید نظیر  تزریق زایلوکائین و اکسی تتراسیکلین
 3. برای شستن واژن گاو حتما از مواد لوبری کان مانند پارافین بعلاوه یک آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.
 4. با وارد کردن دست خود داخل واژن گاو از سلامت گوساله مطمئن شوید و حتی می توانید با وارد کردن انگشت داخل رکتوم و لمس حیوان این کار را انجام دهید.

5 . چرخاندن جنین حول محور طولی برای راحت بیرون آمدن گوساله از دهانه واژن گاو مادر

6.  با استفاده از جک زایمان دست گوساله را ببندید و آنرا به آرامی بکشید تا گوساله بیرون بیاید.

توجه کنید که در صورتی که جنین به صورت نامناسب داخل رحم چرخیده باشد بهتر است از کمک کردن به گاو آبستن منصرف شوید و با دامپزشک تماس بگیرید تا عملیات سزارین گاو انجام شود. مدیریت نادرست تغذیه دام آبستن باعث سخت‌زایی زایمان دام می‌شود پس بهتر است اقدام به عمل سزارین کنید.

مراقبت های ویژه از گوساله های حاصل سخت زایی

_

گوساله ای که بخاطر بروز بیماری سخت زایی گاو به دنیا می آید ممکن است دچار مشکلات گوارشی و تنفسی باشد. بنابراین مراقبت نکردن از آنها و ندادن شیر آغوز ممکن است باعث مرگ گوساله بعد از چند ساعت شود. نکته مهم دیگر درمورد درمانهای حمایتی از این نوع گوساله ها، حفظ دمای بدن گوساله، کمک به تنفس راحت میباشد.

همیشه خوراندن شیر آغوز از اقدامات لازم و اولیه ای است که باید به گوساله تازه به دنیا آمده انجام دهید

پیشتر از این در مقاله ایی با موضوع تکنیکهای زنده مانی گوساله در شرایط سخت زایی ، به تشریح راهکارهای مهم در نجات گوساله در شرایط بحرانی پس از زایش پرداختیه ایم . جهت مطالعه لطفا کلیک فرمایید

پیش بینی بروز برخی بیماریها در گوساله های حاصل از زایش سخت زایی

با وجود انجام اقدامات حمایتی نظیر تزریق داروی سخت زایی مثل زایلوکائین و اکسی تتراسیکلین و کمک کردن به زایمان گاو با جک زایمان ،  اما حتی در صورت بدنیا آمدن گوساله امکان بروز انواع بیماری های عفونت رحم، ورم پستان و حتی کاهش تولید شیر و چربی شیر در گاوها وجود دارد.

ضمن آنکه احتمال پدید آمدن مشکلات گوارشی و تنفسی و مرده زایی و جذب کمتر شیر آغوز در بین گوساله هایی که به این بیماری مبتلا هستند وجود دارد.

آشنایی با دلایل سخت زایی

_
 1. تنگی رحم و واژن
 2. وزن زیاد گوساله نسبت به گاو که به دلیل تغذیه نامناسب گاو همراه بوده است.
 3. عوامل عفونتی
 4. مرگ گوساله در شکم گاو
 5. قرار گرفتن نامناسب جنین در داخل شکم گاو
 6. دو قلو بودن جنین
 7. وارد آمدن استرس به گاو آبستن به دلیل حمل و نقل
 8. کمبود کلسیم
 9. تنبلی رحم

البته بغیر از عوامل بالا انتخاب بهترین اسپرم گاو خیلی مهم است که هنگام تلقیح اسپرمی را انتخاب کنید که درصد زایش راحت تری داشته باشد.

اگر از خوراک دام و کنسانتره های کارخانه شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان و حومه  استفاده می کنید می توانید از مشاوره و اطلاعات کارشناسان ما بهره مند شوید: (کلیک کنید)

برای مشاهده اطلاعات انواع خوراک دام سنگین اینجا کلیک کنید  کنسانتره گاو شیری ، کنسانتره گاو انتظار زایش ، کنسانتره گاو پرواری ، کنسانتره استار گوساله ، کنسانتره ممتاز، کنسانتره تازه زا، کنسانتره یارانه دار، کنسانتره پر شیر، کنسانتره سوپر شیر ، کنسانتره تلیسه ، کنسانتره گاو خشک

برای کسب نتیجه مطلوب در گاوداری استفاده از محصولات زیر توصیه می شود

_

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز