سرمای زمستان مدیریت پرورش گوساله

سرمای زمستان مدیریت پرورش گوساله

سرمای زمستان مدیریت پرورش گوساله را به چالش میکشد

مطمئناً هوای پاییزی فرا رسیده است و دمای سردتر اغلب نیاز به پوشیدن ژاکت توسط تغذیه کننده گوساله دارد، اما آیا تا به حال از خود پرسیده اید که این دماهای سردتر چگونه روی گوساله های ما تأثیر می گذارد؟

هنگامی که دمای محیط به زیر 60 درجه فارنهایت (15 – درجه سانتیگراد )می رسد، گوساله در زیر “منطقه خنثی حرارتی” خود قرار دارد، به این معنی که او اکنون انرژی بیشتری را صرف گرم ماندن می کند تا اینکه از آن کالری ها برای رشد استفاده کند.

گوساله های تازه متولد شده فقط 3 تا 4 درصد چربی بدن دارند که در هوای سردتر برای گرم ماندن زیاد از آن صرفه جویی نمی شود. دمای پایین تر می تواند برای گوساله های زیر سه هفته خطرناک و حتی تهدید کننده زندگی باشد زیرا آنها استارتر کمتری مصرف می کنند.

به ازاء هر درجه فارنهایت کاهش دمای هوا به زیر 50 درجه فارنهایت، 1 درصد افزایش در انرژی مورد نیاز است.

اگر گوساله انرژی کافی دریافت نکند، گرسنگی رخ می دهد و سیستم های بدن را برای حفظ انرژی خاموش می کند. اولین سیستمی که خاموش می شود سیستم ایمنی است.

اطمینان از اینکه گوساله‌ها کالری کافی برای رشد و سالم ماندن دریافت می‌کنند به این معنی است که شیوه‌های تغذیه و مدیریت اغلب در هوای سردتر نیاز به تنظیماتی دارند.

 

پیش از این در مقاله ایی به بررسی صفر تا صد آموزش پرورش گوساله شیری هولشتاین با 26 نکته کلیدی پرداخته ایم. جهت مطالعه بیشتر لطفا بر روی لینک ، کلیک فرمایید..

چند نکته برای کمک به موفقیت گوساله ها :

1. خشک شدن کامل گوساله

اطمینان حاصل کنید که گوساله ها پس از تولد با حوله خشک شده و در یک جعبه گرم کننده با یک لامپ حرارتی یا یک اتاق گرم قرار داده می شوند تا پوشش موی آنها خشک شود. یک پوشش موی کرکی و خشک به عنوان یک لایه عایق بین پوست گوساله و دمای بیرون عمل می کند.

2. ژاکت گوساله

پس از خشک شدن گوساله، حتما آن را با یک ژاکت گوساله تمیز در سه هفته اول زندگی بپوشانید. هنگام استفاده از ژاکت، توصیه می شود بند ها را به صورت هفتگی تنظیم کنید و همچنین ارزیابی سلامتی از وضعیت بدنی و میزان تنفس ساق پا را در حین تنظیم بند انجام دهید.

ژاکت گوساله Calf-Tel حاوی 200 گرم عایق Thinsulate است و برای استفاده در شرایط سرد عالی است.

 

 

 

Calf laying in a hay pileبرای کمک به رشد گوساله‌های جوان در دماهای سرد چالش‌برانگیز، آن‌ها را در یک ژاکت گوساله Calf-Tel حاوی آستر Thinsulate و یک بستر کرکی از نی خشک ببندید تا نتایج عالی داشته باشید.

 

3. کالری بیشتری وارد جیره گوساله کنید.

برخی از پرورش دهندگان گوساله این کار را با اضافه کردن غذای سوم انجام می دهند (مثال: 6 صبح، 1 بعد از ظهر، و 7 بعد از ظهر).  گزینه دیگر این است که به جایگزین شیری بروید که محتوای چربی بیشتری دارد یا یک مکمل چربی اضافی به یک جایگزین شیر از قبل موجود اضافه کنید. هنگام استفاده از این محصولات حتماً دستورالعمل های برچسب را دنبال کنید. صرف نظر از اینکه کدام گزینه استفاده می شود، هدف دریافت کالری بیشتر به گوساله است.

یک رژیم غذایی جایگزین شیر استاندارد با پودر جایگزین شیر 20:20 در 2 لیتر آب به سادگی انرژی کافی برای گرما و رشد در هوای سرد را تامین نخواهد کرد.

گوساله هایی که حداقل دو بار در روز با یک بطری کامل Calf-Tel یا جایگزین شیر تغذیه می شوند، به دلیل مقدار تغذیه ای که روزانه دریافت می کنند، کمتر دچار استرس سرما می شوند.

4. دسترس به آب گرم

مدت کوتاهی پس از هر شیردهی، به طور ایده آل ظرف 15 تا 30 دقیقه، به آب گرم بدهید. آب باید بالاتر از 102 درجه تحویل داده شود تا گوساله برای گرم کردن آب معده خود انرژی مصرف نکند. عمل خوبی است که آب باقیمانده را پس از خوابیدن گوساله بریزید تا یخ نزند.

5. غذای تازه و تمیز

با تهیه غذای تازه و تمیز روزانه در سطل هایی در ارتفاعی که به راحتی می توانند به آن برسند، گوساله ها را تشویق کنید تا بیشتر غذای اولیه یا غلات گوساله بخورند. استارتر راه خوب دیگری برای تامین چربی و منبع انرژی برای گوساله ها در هوای سرد است. گرمای نشخوار به گرم نگه داشتن گوساله نیز کمک می کند. (لی)

6. دسترسی به کاه خشک

به گوساله کاه خشک بدهید تا بتواند داخل آن استراحت کند. آنها نباید بالای بسترشان دراز بکشند و زمانی که پاهایشان در بستر قابل مشاهده نباشد ایده آل است. گوساله های تازه متولد شده بیش از 90 درصد مواقع دراز می کشند و مهم است که آنها را از بتن یا زمین مرطوب و سرد زیر آنها عایق بندی کنید.

بستر خشک و عمیق کاه استاندارد طلایی برای بستر گوساله میباشد، زیرا :

 1. به دام اجازه می دهد تا بخوابد 
 2. هوای پیرامون گوساله را نیز تمیز و عاری از گرد و خاک نگه می دارد.
 3. بستر مرطوب، باعث 60 درصد دفع حرارت بیشتر از بستر خشک می شود.

یکی از راه های آزمایش این است که به داخل باکس نگهداری یا کلبه خزیده و یک دقیقه کامل در آنجا زانو بزنید. اگر هنگام ایستادن زانوهای شما خیس باشد، ارزش عایق بستر فراهم شده شما کم است.

7. هوای تازه حتی در هوای سرد مهم است.

تبادل هوا برای از بین بردن هر گونه گاز یا رطوبت از هوا مهم است، اما مهم است که حرکت هوا در گوساله‌های تازه متولد شده و جوان ایجاد فشار نکند. کلبه‌های Calf-Tel به طور خاص با دریچه‌های برآمدگی طراحی شده‌اند تا هوای تازه را در حال حرکت نگه دارند و از تجمع متراکم در داخل کلبه جلوگیری می‌کنند و در نتیجه محیطی بسیار سالم‌تر برای گوساله‌های جوان ایجاد می‌کنند.

برای دریافت ایده واقعی از محیط گوساله، ژاکت خود را در بیاورید و 30 تا 45 دقیقه با آنها بگذرانید. آیا سرد، مرطوب هستید یا به دنبال نوشیدنی آب گرم و میان وعده هستید؟ لطفاً با دامپزشک و تیم مدیریت گاوداری خود صحبت کنید و تنظیمات لازم را برای دستیابی به هدف گوساله های سالم، در حال رشد و راحت انجام دهید – مهم نیست که دماسنج چه چیزی را نشان می دهد.

چند توصیه آخردر خصوص سرمای زمستان و مدیریت پرورش گوساله :

 1. دقت داشته باشید که نیاز گوساله ها به انرژی در فصل زمستان افزایش می یابد
 2. آب و هوای سرد مانع رشد گوساله ها می شود
 3. اهمیت آب دادن به گوساله ها در فصول سرد سال بسیار حیاتی است
 4. زمانیکه دمای هوا کاهش می یابد،گوساله ها مصرف انرژی را برای حفظ دمای بدن بالا می برند. این موضوع مواد مغذی را از سیستم ایمنی و رشد دور می کند. بنابراین این موضوع به ما بستگی دارد تا گوساله ها را در زمستان با افزودن مواد مغذی به انها برای حفظ سلامت و رشد انها در طول این شرایط سخت حمایت کنیم.
 5. تغذیه مقادیر بیشتر از شیر یا شیر جایگزین معمولا با افزودن وعده سوم انجام گیرد
 6. فرمولاسیون خوراک مایع را تغییر  دهید تا افزایش تراکم مواد مغذی (تا حدود 16 درصد) انجام گیرد
 7. مصرف استارتر را افزایش  دهید (این روش مناسب گوساله های جوان زیر سه هفته نیست)، اما محققین نشان دادند که گوساله های مسن تر می توانند جبران انرژی مورد نیاز در زمستان را با افزایش مصرف استارتر بکنند

مقالات آموزش تازه های تکنولوژیوبلاگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما

با بیش از 37 سال سابقه درخشان در خدمت کشاورزان و دامداران محترم

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان

پیام کوتاه: 9810003132673042

پست الكترونيكي:    info@ damdaranesf.com

کانال واتس آپ :  تعاونی گاوداران اصفهان

کانال آپارات: damdaranesf

اینستاگرام :damdaranesf

کدپستی دفتر مرکزی: 8158833117

کدپستی انبار: 8159355685

تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان


  ارائه خدمات

  جهت دریافت مشاوره رایگان در زمینه های بازرگانی ، ارائه خدمات پس از فروش، تامین نهاده ها و خوراک آماده دام و کلیه تجهیزات مورد نیاز در دامداری و همچنین رایزنی علمی ، آموزشی ، فنی و بالانس جیره و همچنین خدمات جمع آوری و آزمایشگاه و انجام آنالیز شیر لطفا با کارشناسان ما در تماس باشید . 37سال تجربه در صنعت دامپروری ، پشتوانه ما است. عزم راسخ ما در ارائه تازه های تکنولوژی نوین صنعت کشاورزی و دامپروری به اعضاء محترم شرکت تعاونی کشاورزی گاوداران اصفهان است.

  نقش حمایتی تعاونی ها در صنعت کشاورزی و دامپروری در ایران

  در حال حاضر بین 0/99 تا 1/2 درصد از تولیدات محصولات دامی جهان به کشور ایران اختصاص دارد. ایران با داشتن حدود 130 میلیون واحد دامی تجربه گرانقیمتی در صنعت دامپروری دارد بطوریکه تولیدات دامی کشور به حدود 10 میلیون تن رسیده است. تعاونی ها از عمده ترین نهادهای اقتصادی ، اجتماعی هستند که دارای توانایی های ویژه ای برای توسعه یک کشور را دارا می باشند. تشکیل شرکتهای تعاونی و حضور دامدان در فعالیتهای اقتصادی از طریق تعاونی ها با توجه به نقشهای چندگانه ای که تعاونی ها ایفا می کنند میتواند مناسبترین شیوه جلب مشارکت دامدان و رسیدن به توسعه پایدار باشد.

  مدیریت

  مدیر مالی

  داخلی 2

  حسابداری

  بازرگانی

  واحد فنی

  ارسال فکس

  داخلی 7

  کارپرداز